Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 35

Тема: Как да хвана рояк пчели?

bullet_pk е офлайн
    Павлин Кръстев
    Утвърден участник | +ПЛ |
    Място
    Пловдив
    Публикации
    906
    Точки (при гласуване)
    9

По подразбиране Как да хвана рояк пчели?

Здравейте!

Имаме малък проблем. Купихме си една стара кирпичена къща на село. Скоро ще трябва да я измажем. Но в стената от която ще започнем са се заселили пчели - в дупка в кирпича. Най-лесно е вечерта да им хвърля две мистрии хоросан, но не е работа.

Та как се хваща роякът?

Баща ми гледа 3 кошера пчели и има още един празен. Но няма опит с хващането на дивоживеещи такива.

derhunter е офлайн Старши участник | ТО || OM |
    | news || Организатор |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    5,744
    Точки (при гласуване)
    20

По подразбиране До: Как да хвана рояк пчели

Вземаш стар плетен кош,става и сандък,намираш маточина/растение/и натъркваш коша отвътре.Слагаш възможно най-близо до рояка и чакаш,това през деня.Ще се прехвърлят сравнително бързо.Грабваш съдинката пълна с пчели и при празният кошер.Не е зле и него да го понатъркаш с маточина,м/у другото мирише силно на лимон това растение.Сложи малко примамка за пчелите в празният кошер,там медец или захар разтворена с водичка.Не забравяй за мрежата и пухалката

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    31,984
    Точки (при гласуване)
    60

И майката ли се премества така?

Място
    на 15км от София
    Публикации
    4,591
    Точки (при гласуване)
    19

100% си сигурен за пчелите?
    Да не са оси?

Място
    София
    Публикации
    1,577
    Точки (при гласуване)
    15

Цитат Мнение на derhunter Преглед на публикациите
    Вземаш стар плетен кош,става и сандък,намираш маточина/растение/и натъркваш коша отвътре.Слагаш възможно най-близо до рояка и чакаш,това през деня.Ще се прехвърлят сравнително бързо.Грабваш съдинката пълна с пчели и при празният кошер.Не е зле и него да го понатъркаш с маточина,м/у другото мирише силно на лимон това растение.Сложи малко примамка за пчелите в празният кошер,там медец или захар разтворена с водичка.Не забравяй за мрежата и пухалката
    Колега,страхувам се,че така няма да се получи желания резултат.Всичко,което си написал е абсолютно вярно,технологията е точно тази(ще допълня само че най-подходящо е кошче от повет,не зная защо-това е от стари пчелари,натъркано както си обяснил с маточина),но има едно но..Така се лови пчелен РОЯК,а не семейство.Сигурно знаете разликата,да не досаждам с подробности.Ясен е задал точния въпрос - за царицата.Без нея пчелите никъде няма да отидат,а със себе си няма да я изведат,ако им е рано за роене.
    Звъннах на опитен пчелар и той ми каза,че да подмамиш семейство да се премести(нали е ясно,че без царицата няма семейство) е почти невъзможно.Даде следния съвет :тъй като пчелите не понасяли миризма на конски тор,можело да се опита да се сложат няколко бучки пресен в дупката,хралупата или каквото е там.Те не могат да го махнат,а не могат да живеят в смрад и тогава евентуално може да се махнат.Аз не съм го пробвал,ако иска колегата да пробва.Баща ми гледаше някога пчели,та веднъж сме ловили рояк,но семейство сме местили само от стар кошер в нов - с дивачки не съм имал работа и не знам как се прави.
    Ние в момента сме в една пробита лодка, която потъва.На нея имаме материали да я поправим, обаче вместо да поправяме лодката, ние хвърляме материалите извън борда, за да потъва лодката по-бавно.

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    31,984
    Точки (при гласуване)
    60

Аз пък бих се замислил, дали да не си ги оставя. А ако можеше и меда да им се взема, ...

| news || Организатор |
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    5,744
    Точки (при гласуване)
    20

По подразбиране

И с тор може.Аз така съм хващал семейство при роене,но съм вадил и диваци от хралупа.Е наложи се да ги подсетя и с малко пушек но стана.Тамън два пъти.Ако са наистина пчели а не оси могат да се подлъжат.Нека се пробва колегата и с тор,пък ако не стане има още хитрини в торбата.

Цитат Мнение на Ясен Преглед на публикациите
    Аз пък бих се замислил, дали да не си ги оставя. А ако можеше и меда да им се взема, ...
    Ако са диваци по-внимателно с медеца.Ако употребиш повечко последствията са тежички.
    Последно редактиран от cveti ; 28-01-09 в 10:33

Място
    Самоков
    Публикации
    660
    Точки (при гласуване)
    10

Цитат Мнение на Ясен Преглед на публикациите
    Ако са диваци по-внимателно с медеца.Ако употребиш повечко последствията са тежички.
    Извинете за спама, но какво му е на меда от дивачки?
    Последно редактиран от cveti ; 22-10-08 в 20:43

| news || Организатор |
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    5,744
    Точки (при гласуване)
    20

Като тинейджър попреядох и корема ми стана на камък.Даже и моменти ми се губят.Много зле се чувсвахме с братчеда.Нещо май е токсичен.Знам ли????

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    31,984
    Точки (при гласуване)
    60

Зависи от какво са го събрали. Не защото са дивачки, а защото няма кой да ги мести на хубави места със все кошер.

bullet_pk е офлайн
    Павлин Кръстев
    Утвърден участник | +ПЛ |
    Място
    Пловдив
    Публикации
    906
    Точки (при гласуване)
    9

Мога да различа пчела от оса. Със сигурност са пчели.

Проблема е че искаме да измажем тази стена. Няма как да им оставим дупката, а и докато работим ще ни нажилят яко.

Идеята е да се разкарат от стената и ако може да се вкарат в кошер. Така или иначе имаме един празен. Та ще трябва да е с майката заедно

Може би ако им сложим 2 фъшкии в дупката и наблизо заложим празния кошер натъркан с маточина..? Майката дали ще излезне и тя?

Място
    на 15км от София
    Публикации
    4,591
    Точки (при гласуване)
    19

Като тинейджър попреядох и корема ми стана на камък.Даже и моменти ми се губят.Много зле се чувсвахме с братчеда.Нещо май е токсичен.Знам ли????
    Проблемът е бил другаде(много вероятно в количеството), а не в качеството. Особено на свободно живеещите пчели(казвам свободно живеещи, а не диви, защото няма диви пчели и питомни пчели) медът няма как да е с лошо качество. Пчелата има уникалното качество да преработва до съвършенство суровината, за да си произведе качествен мед.

| Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    31,984
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на bullet_pk Преглед на публикациите
    Мога да различа пчела от оса. Със сигурност са пчели.

Проблема е че искаме да измажем тази стена. Няма как да им оставим дупката, а и докато работим ще ни нажилят яко.

Идеята е да се разкарат от стената и ако може да се вкарат в кошер. Така или иначе имаме един празен. Та ще трябва да е с майката заедно

Може би ако им сложим 2 фъшкии в дупката и наблизо заложим празния кошер натъркан с маточина..? Майката дали ще излезне и тя?
    Не, но с подготовка може да бъде преместена, след/заедно с рояка. Това е информация от втора ръка, за конкретния начин трябва някой пчелен гуру.

Място
    София
    Публикации
    1,757
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    18

Цитат Мнение на bullet_pk Преглед на публикациите
    ...Може би ако им сложим 2 фъшкии в дупката и наблизо заложим празния кошер натъркан с маточина..?
    От пчели нищо не разбирам, но от маточина - да. Ако ще я използваш, побързай. Може би вече трудно ще намериш, поне такава, която да пази силния си "лимонен" аромат.

Като дете на село обожавах това растение. Търкахме си го по лицето, за да ни мирише отблизо. Веднъж имах и злополука - по форма листата наподобяват млада коприва.

Поздрави!
    Искам България чиста!

Място
    ДУПНИЦА
    Публикации
    1,470
    Точки (при гласуване)
    8

Най-напред трябва да се убедиш че това наистина са пчели. Извини ме ако си в час с нещата, но за много хора, които не отглеждат пчели всичко което лети и жужи го слагат в общ знаменател. Ако наистина са отдавна в тази цепнатина, много е възможно да не са това гадинките, които ти трябват. А ако това наистина са пчели от вида за когото говориш, то моя съвет е с преместването им да се заеме само много опитен пчелар. Иначе рискуваш да бъдеш изпохапан без това да даде резултат върху преместването.

Място
    Добрич
    Публикации
    634
    Точки (при гласуване)
    8

По подразбиране

Привет!
    Е единият начин са ти го казали...
    Можеш да опиташ и така...вземаш от другите кошери пита с прясно пило или разновъзрастно и пита с мед, но да има и такъв който е не запечатан...в никакъв случай не разпечатвай мед, че пчелите са най големите крадци...това не е шега...питите ги слагаш в преносно сандъче което намазваш с маточина и поръсваш с меден сироп едно към едно...съндъчето го слагаш отворено до предварително разширената дупка на пчелното семейство и подпушваш леко...пчелите имат инстинкт винаги да топлят прясното пило...част от тях ще се прехвърлят в преносното сандъче...леко подпушваш с пушалката и се оглеждаш за майката...цариците са любопитни и понякога слизат надолу в гнездото...пробвайте да махнете някой от далаците...внимателно и с пчеларски нож може и да стане...е успех в лова...
    По принцип в този период диваците нямат пило, но и много жилят...внимавай...екипирайте се добре и най добре този който ще бърка в дупката да си сложи някакви кожени ръкавици...има пчеларски такива...
    Пък моето мнение е че нищо няма да стане, но нищо не ти пречи да опитате...е поне аз бих опитал...
    Пожелавам ти успех...

Привет!
    Забравих нещо да ти напиша...
    Ако в кошерите нямате пити с пило най лесно е да купите стартовит от пчеларски магазин и да подхранвате със захарен сироп едно към едно и стартовит през три дена...по 300-400гр. сироп...три пъти...през тези промеждутаци от три дена е добре да подхранвате и с меден сироп...така майката ще се активизира и ще започне да снася...
    В една упаковка стартовит са пет пакетчета...всяко пакетче е за десет литра захарен сироп...
    Най добре е да подхранвате само един кошер и по възможност той да е най силният...
    Още веднъж успех...
    Последно редактиран от cveti ; 28-01-09 в 10:34
    Историята на цивилизацията може да се опише с шест думи: колкото повече знаеш, толкова повече можеш.
    .................................................................................................
    Е. Абу

Място
    Горна Оряховица
    Публикации
    21
    Точки (при гласуване)
    0

Ако живеят пчелите от давна е почти невъзможно. Можеш сега на пролет да пробваш. Сега са по малко пчелите. Времето обаче трябва да е топло. Взимаш един кошер и като си нарочиш ден за местене слагаш от другите кошери пити с мед и пило, две или три максимум. Натриваш го с маточина. Опушваш ги мнооого силно чак и ти да се закашляш, изчакваш малко да се раздими и почваш да рушиш и вадиш далаците. ВАЖНО трябва да си опакован като при газова атака в казармата. пчелите летят но и полазват влезе ли под дрехата ухапан си!!. Като се нарушиш и колкото си извадил далаците ги слагаш в кошера. Кошера го слагаш на височината пред дупката и входа на кошера го ограничаваш максимално. Така този ден гледай да е привечер. Като се мръкне затвори плътно входа и видимо са се успокоили пчелите. Вземи го и го премести от другата старна на къщата или близо до някое дърво. На другия ден като се светне и станеш иди и отвори входа на кошера. Ако така не ги хванеш поне ще си пробвал, и няма да си в къщата.

Място
    гр.Перник
    Публикации
    350
    Точки (при гласуване)
    7

Цитат Мнение на syn4o Преглед на публикациите
    Ако живеят пчелите от давна е почти невъзможно. Можеш сега на пролет да пробваш. Сега са по малко пчелите. Времето обаче трябва да е топло. Взимаш един кошер и като си нарочиш ден за местене слагаш от другите кошери пити с мед и пило, две или три максимум. Натриваш го с маточина. Опушваш ги мнооого силно чак и ти да се закашляш, изчакваш малко да се раздими и почваш да рушиш и вадиш далаците. ВАЖНО трябва да си опакован като при газова атака в казармата. пчелите летят но и полазват влезе ли под дрехата ухапан си!!. Като се нарушиш и колкото си извадил далаците ги слагаш в кошера. Кошера го слагаш на височината пред дупката и входа на кошера го ограничаваш максимално. Така този ден гледай да е привечер. Като се мръкне затвори плътно входа и видимо са се успокоили пчелите. Вземи го и го премести от другата старна на къщата или близо до някое дърво. На другия ден като се светне и станеш иди и отвори входа на кошера. Ако така не ги хванеш поне ще си пробвал, и няма да си в къщата.
    На теория може и така да е написано но на практика ако преместиш от веднъж кошер на 4-5 метра, то всички пчели които събират мед ще се връщат на старото място! Вероятността да видиш половината пчели събрани на стената е огромна.
    Ако някой смята да ги вади от стената най- подходящо време е при температура 10-12градуса. Пчелите са почти на кълбо и има шанс поне половината да ги преместиш и запазиш в кошер. Ако нямаш много опит помоли някой пчелар в района!
    Спорът ражда истината, а нуждата - изобретението!

Ако тръгнеш след муха, непременно ще стигнеш до л:confused:йно!:oops: /партийна поговорка/

Място
    Оряхово
    Публикации
    301
    Точки (при гласуване)
    7

По подразбиране До: Как да хвана рояк пчели?

Здравейте!
    Баща ми се занимава с пчеларство,а аз имам два кошера,като единия от тях съм го хващал като рояк.За хващането ми помогна дядо понеже беше се хванал доста на високо и реших,че ще мога да го хвана и наистона го хванах.За маточината това е абсолютно вярно,но и намажи леко кошера с медец.В това което трябва да го хванеш първоначално се казва "ТРЪВНА" и тя е правена от кал и плетени пръчки.Ако наистина тези пчели са от много време,то все едно да изгониш пчелно семейство от кошера.Така,че трябва да ги подпушиш доста силно или да ги напръскаш леко с дезодорант(те от него бягат доста и не понасят неговата миризма).Пушалката я напълни обезателно със сух конски тор.
    Това от мене и ако се сетиш нещо пиши.
    Поздрави и кажи дали си го хванал!

Място
    Горна Оряховица
    Публикации
    21
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране До: Как да хвана рояк пчели?

Прав си че много от летящите пчели ще се върнат на стената но за това съм писал че трябва да действа привечер, почти всичко да е вътре, и после да изчака да се стъмни, тогава всички са вътре, и чак като изгрее луната да кажем, да ги мести, до сега съм хванал 3 роя, но едно е рой друго е това което казва колегата, все едно да изгониш пчели от кошер.

Страница 1 от 2 12 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. май и мен ме хвана
    От kikimora във форум SUZUKI
    Отговори: 11
    Последно мнение: 26-09-08, 12:14
  2. 9 малчугана си търсят стoпани
    От tatkobarba във форум Екология, опазване на природата и планетата
    Отговори: 4
    Последно мнение: 15-10-06, 16:40

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми