Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"ЗАПАДЕН" ЖИП

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • "ЗАПАДЕН" ЖИП

    Хайде да си поговорим за "западни жипове"

    Два дни "вдигах възстание", сега влизам във форума и гледам - поредната тема, в която има нещо "нАпреки" УАЗ - заключена! Плътно според линията - за УАЗ, или добро, или нищо.

    Западен, в заглавието съм го сложил в кавички, защото - извинявайте, че се повтарям - не деля автомобилите на източни; западни; южни и пр. география. В глобализиращият се свят тези понятия са празни от съдържание.

    В момента автомобил 4х4 не притежавам, защото последнит, който имах дотолкова вдигна личния ми критерий, че на друг трудно ще се кача, а същия сега не мога да си позволя.
    В средата на 90-те се сдобих с "джипка" произведена през 1979год. пробега и беше над 300 000км - реални , в България аз и бях втори собственик. По колата нямаше нищо преработвано, тунинговано идр. основен ремонт на двигател, трансмисия, ходова част - не бяха правени. С дребни изключения всичко по нея беше оригинално, по всички елементи с щемпел - той беше от 1979-та. Единствено боята не беше оригинална, пребоядисана беше в България - при това без забележки. До 2004 год, когато по гаден начин колата престана да е моя, навъртях още около 400 000км, отново без никакви основни ремонти на никакви възли, агрегати и системи. Най-сериозното от техническа гледна точка произшествие беше скъсана ангренажна верига, а от емоционална "загуба" на спирачна помпа, при 90км/ч, на оживен столичен булевард, пред пешеходна пътека, на червен сфетофар. Скъсаната верига не доведе до никакви други последствия, освен смяната и, и тази на зъбните колела - скъсаната верига се беше заклинила м/у зъбчатката на коляновия вал и капака на картера, като по този начин предотврати други щети, това може и да е късмет, но си мисля, че може и да е заложено при конструирането на ДВГ. Колата съм я обслужвал редовно, при употреба на качествени консумативи. Ремонтите са извършвани невинаги с материали от "официалния представител". В сервиз не е влизала, освен за неотговорни процедури, като например-смяна на масло, като при това аз винаги съм си завивал филтъра сам Други неща, които съм правил са: смяна на тампон при СК; смяна шалтер на стартера, счупена пружина на помпата на съединителя; подмяна хидравлична тръбичка към заден блокаж; подмяна маркучи на предни спирачки; рециклиране гумено вакуумче на стъклоумивателя; двукратна смяна втулките на прекъсвач-разпределителя; рециклиране пантите на всички врати; подмяна механизъм за вдигане на стъкло на една от вратите; многократно изчукване и пребоядисване предпазителя на картера; подмяна на цялата генерация след изпускателния колектор; многократно машинно изправяне на джанти и закупуване на една "втора употреба"; смяна болт на кормилен накрайник; смяна амортисьор на кормилна уредба; кърпеж на една задна "вежда"; смяна водна помпа. Да не забравя - многократно набавяне на нови емблеми особено за калъфа на резервната гума.
    ЖИП-а бе придобит за 16 000лв. /16 000 марки тогава/, обслужването му струва около 6 000лв. за целия пробег при мен, а ремонтите около 3 000лв. За бензин, не ми се мисли какви пари съм дал!!! Единственият тунинг, който съм правил е: монтаж на самоделен комбиниран - "топка"+"лапа" - теглич и монтаж на газова уредба, това на стойност 600лв. Горепосочените суми не включват труд/не съм ползвал чужд такъв/, е чат-пат по някоя бира за направените разходи съм си водил стриктен отчет. Оттук нататък аритметиката е елементарна
    150 000км. от всичките 400 000 са извън пътя - такава ми е работата. Имам и около 5 000км. тип - "тука, ако вляза, ще изляза ли?" - от най-бруталния вид. Джипката често е ползвана и като лекотоварен камион: 1,5-2 тона на 300-400км. Със нея се е случвало и да опъвам бетонно желязо/до 10мм./

    ТОВА Е АВТОМОБИЛ, ВОЗЕЩ С КОМФОРТА НА ЛЕК ТАКЪВ, ТОВАРОНОСИМ КАТО МАЛЪК КАМИОН, МИНАВАЩ ОТВСЯКЪДЕ, БЕЗОТКАЗЕН И РЕАЛНО МНООООООГО ЕВТИН


    П. П. Марка и модел няма да уточнявам
    За да бъда честен трябва да отбележа и някои лоши страни: Доста харчи , а също така понеже разни добре облечени бизнесмени си го "набелязаха", първоначалната инвестиция за експлоатирането му доста нарастна , но пък гледам вече се преориентират
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

  • #2
    davc,

    Темата е като цяло актуална, но не разбирам, защо е необходимо отново в нова тема да дъвчеме едно и също. Освен двете заключени теми в последно време, които са по този въпрос, а именно :

    УАЗ 3163 (Патриот) ПОМОГНЕТЕ !!!
    и
    Западна машина за гората (LR Defender) или коравия УАЗ

    Има още един куп дискусии твърде близки до темата, които надлежно седят в този АРХИВ, като например :

    Дайте съвет за нов джип!
    Джипка или микробус 4 х 4 за лоши условия???
    4x4-къса или дълга база?
    Автомобил за OFF Road - автоматик или не?
    Става ли автоматика за оффроуд...?
    Един автомобил за всичко или 1+1?
    Нова кола с тревоги или стара отремонтирана?
    С автомобил в града /4х4 или не/
    Джип за в града и за в калта.
    Джип за черен път и за дърпане на 1500 кг .каравана
    Различни схеми за 4х4 - плюсове и минуси
    Екстри на високопроходимите машини (за и против)
    Електроника в оффроуд машините
    Цени рез. части за различните марки и модели 4х4
    Истинската машина!?
    Най добрият 4х4 :-)
    До каква степен дизайна на една джипка може да повлияе върху качествата й извън пътя?
    Откъде произлизат съвременните 4х4
    Мощност и въртящ момент на вашите 4х4 ?
    Дискови или барабанни спирачки?
    Автоматичните хъбове ?????
    "Професионален" автомобил <-> паркетник
    Джипове от USA: имат ли почва у нас?

    Коментар


    • #3
      Така и не разбрах за какъв автомобил става въпрос??? Като не искаш да споменаваш марка и модел защо си похабил толкоз време да го описваш

      Коментар


      • #4
        Ами не искам да изглежда, че давам акъл, но нали все пак е интернет-форум, където се обсъжда любимо хоби и е някак естествено да се дъвчат и предъвкват подобни теми. "Моето пиле е най-хубавото" - разбира се, че е така и просто не би могло да бъде другояче, нали иначе нямаше да е "моето".

        Лично аз не виждам лошо, понякога между сериозните, профилирано-технически теми да се промуши и някоя такава с повечко емоции и лично отношение (разбира се винаги в нормите на добрия тон).
        Така става по-интересно за голяма част ламери като мен, на които този форум е любимо място за посещение.
        Nissan NP 300 '10, Honda Transalp '94, а сега и TLC 90 '97

        Коментар


        • #5
          G!?

          Коментар


          • #6
            Яро, прочел съм цялата "4х4 систематизирано", струва ми се че написаното от мен е различно. Сериозен труд си положил, чест и почитание за което!

            Не става въпрос за "моето гардже", още повече че то вече не е и мое Предоставям на Вашето внимание ФАКТИ, поне за мен те звучат крещящо красноречиво

            Няма никаква конспирация Марката и модела нямат значение! Става въпрос за един отчаяно безнадежден представител на атрофиралия клас "западен жип"

            Постарал съм се да пиша "профилирано-технически", като съм обвързал нещата и със финансовата страна. Не съм отбелязал неща от рода на: Цветът му е искрящо червен, например
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • #7
              а каква е поуката от написаното? Така като чета, май е "Пийте Швепс!"

              писания от типа "за труд нищо, щото аз съм си я правил" са меко казано смешни... Аз например оценявам труда си доста по-скъпо от средната тарифа за час... Затова гледам да не пипам, че много скъпо ми излиза...
              помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

              Коментар


              • #8
                Нямам думи
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #9
                  Първоначално публикуван от davc
                  В случая парите не са най-важното. Когато аз пипам, знам че е свършена работа
                  да докараме и нашите мАшини да ги пипнеш

                  Ако имаш желание, но нямаш 16 бона, а само 1.6, щеш не щеш, избора ти е УАЗ '79г. и това е! ако щеш
                  помогнете да открием откраднатите двигатели http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...ad.php?t=59117

                  Коментар


                  • #10
                    УАЗ-79, може да съществува само като регистрация в талон. И за никакви пари няма да се затъркаля!
                    Колкото за пипането, защо не
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • #11
                      Първоначално публикуван от davc
                      УАЗ-79, може да съществува само като регистрация в талон. И за никакви пари няма да се затъркаля!
                      Колкото за пипането, защо не
                      Ето го





                      Че даже се търкаля.Купих го 650лв. в окаяно състояние.Излезе ми под 2000лв. в този вид

                      Коментар


                      • #12
                        Пламен Исаев написа:
                        ... ... ...

                        Точно това имах предвид. Това не е УАЗ от никоя година, това ти си си го направил. Виж регистрацията, талона са друго нещо.
                        Бюджета, в който си се вмъкнал е невероятен! Поздравления
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • #13
                          Re: "ЗАПАДЕН" ЖИП

                          Първоначално публикуван от davc
                          ... В момента автомобил 4х4 не притежавам, защото последнит, който имах дотолкова вдигна личния ми критерий, че на друг трудно ще се кача, а същия сега не мога да си позволя.
                          ...
                          Аз ""Космически кораб", не съм пилотирал и предпочитам да карам, "компромис" който мога да си позволя и който да ме вози и радва, без да се обиждаш, ама идиализирането...

                          Първоначално публикуван от davc
                          ...
                          навъртях още около 400 000км, отново без никакви основни ремонти на никакви възли, агрегати и системи. ...
                          не помага, такива историй има и с УАЗ-ки (Венци ще разкаже една - две) и с други всякакви машини (наскоро гледах таква история за "Волга"...)


                          Първоначално публикуван от davc
                          ...
                          Най-сериозното от техническа гледна точка произшествие беше скъсана ангренажна верига, а от емоционална "загуба" на спирачна помпа, при 90км/ч, на оживен столичен булевард, пред пешеходна пътека, на червен сфетофар. ...
                          ми на мен такива неща на са ми се случвали (Късмет ), но липсата на спирачки... ми се струва малко повече от "емоционална загуба" , не че не може да се случи ама ...

                          Та на темата УАЗ - останалите , вижда ми се АБСОЛЮТНО безмислена, всеки да си купува, кара това което може да вземе, върши му работа и го кефи максимално. А идеята на Форума за мен е да си споделяме впечатленията за да помогнем на хората да решават на базата на повече информация - по-правилно и да избягват (по възможност) решките който сме правили

                          Пожелавам ти скоро да можеш да си позволиш мечтаната Г класа и тя да те радва дълги и безпроблемни километри

                          Коментар


                          • #14
                            хора, спрете да се разправяте за тия работи.

                            българия е пост комунистическа страна, има много хора, за които всичко руско е свято, няма как да им смените разбиранията.

                            има други хора, които са сипали купчина пари в УАЗ и е станала добра кола, на цената на западна.

                            няма обективна причина да харесваш или не една марка, независимо коя е тя, щом е на пазара значи става все за нещо.

                            това е все едно някой да ме пита защо си правя вранглера, а не си взема за същите пари тойота или Г класа, ами защото ми е кеф да си правя вранглера
                            drive alive

                            Коментар


                            • #15
                              Нямам навика да пиша в подобни теми ама при оферта за толкава качествена поддръжка не мога да се въздържа. Понеже към момента Хънтара си е ОК да организираме да ми поддържаш ХМа не лоша западна кола белкем успея да и навъртя някоя стотица на километража , че съвсем ме писна.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X