Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблем с маслото или...?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Проблем с маслото или...?

    Здравейте,
    Преди месец се сдобих с първия си джип - Фронтера 2.2 DTI 2000г. Когато сменях маслото от сервиза извадиха каталог в който пишеше - синтетика 5-40 6,1л. В сервизната книжка на колата пишеше че са сипвали тотал 5-40 обаче 5,2л. Само последните 2 пъти е сипвано полусинтетика Тотал 10-40л. Почудихме си и накрай сипах тотал 5-40 5,6л. Оказа се малко над максимума - значи 5,2 е вярното количество. Карах си предимно в София и нямах ядове. Единствено когато ходих до морето и реших да настъпя - 160 за 1-2 мин, вдигна малко градуси - стрелката беше в нормалния участък но отиде към 100 а нормално седи точно по средата между 80 и 90 и светна лампата за маслото. Намалих, градусите паднаха и лампата угасна. След това си карах из града 2 седмици пак без ядове ама една вечер забелязах, че лампата на маслото ми примигва едва-едва когато съм на празен ход при загрял двигател. След наблюдения констатирах следното - стрелката на градусите не беше по средата между 80 и 90 а се беше изместила към 90. Колкото е по-близо до 90 толкова по ярко свети. Другото е, че ако подам съвсем леко газ и вдигна оборотите с 50-100 ( на празен ход са около 850) и лампата гасне.
    След консултации с познати преобладаваха 2 мнения:
    1 - Маслото е рядко и трябва да се смени с 10-40 (двигателя е на 166000 км)
    2 - Колата си има проблем и е имало добавка в старото масло и при смяната болежките започват да се показват.

    Реших да пробвам с лесното решение и смених маслото. Сипах 5л тотал 10-40 и с 200-тата грама дето останаха във филтъра би трябвало да е 5,2 - както пише в сервизната книжка. Сега е по средата между двата маркера! След като го смених подкарах към къщи и... о ужас! Лампата едва едва ама почна да примигва на празен ход. На другия ден бях решил вече да я водя на майстор обаче лампата не ми е светвала от тогава. Стрелката за градусите си стои по средата (дали защото застудя) и вече една седмица уж всичко е наред.

    Моля кажете правилно ли съм постъпил и какво да правя да не взема да си батисам колицата...
    Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.

    Фронтера-Б ДБ 2000г. 2.2DTI

  • #2
    До: Проблем с маслото или...?

    Колега,писахме във форума за подобен проблем с 2.3 TDI-потърси.Според мен е датчика.
    NO RISK NO FUN ! FRONTERA 2.3 TDI

    Коментар


    • #3
      До: Проблем с маслото или...?

      Мерси Док, прочетох случая с Фронтерата 2.3 ТДИ. Дано да е датчика. Засега не свети ама ще видим.
      А за температрурата какво ще кажете? Последната седмица колата поддържа малко по-ниска температура - смених маслото миналия петък и от съботата насам нито е светила лампата, нито стрелката на температурата е отишла по-надясно от 85 градуса. Дали е от това, че захладня или от това, че смених маслото с по-гъсто?
      Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.

      Фронтера-Б ДБ 2000г. 2.2DTI

      Коментар


      • #4
        До: Проблем с маслото или...?

        Сигурен ли си за количеството моята фронтера е същата и в мойта книжка пише 6.1 толкова и сложих.
        Jeep Гранд Чероки 3.1

        Коментар


        • #5
          До: Проблем с маслото или...?

          Първоначално публикуван от nemirko Преглед на мнение
          Здравейте,
          Преди месец се сдобих с първия си джип - Фронтера 2.2 DTI 2000г. Когато сменях маслото от сервиза извадиха каталог в който пишеше - синтетика 5-40 6,1л. В сервизната книжка на колата пишеше че са сипвали тотал 5-40 обаче 5,2л. Само последните 2 пъти е сипвано полусинтетика Тотал 10-40л. Почудихме си и накрай сипах тотал 5-40 5,6л. Оказа се малко над максимума - значи 5,2 е вярното количество. Карах си предимно в София и нямах ядове. Единствено когато ходих до морето и реших да настъпя - 160 за 1-2 мин, вдигна малко градуси - стрелката беше в нормалния участък но отиде към 100 а нормално седи точно по средата между 80 и 90 и светна лампата за маслото. Намалих, градусите паднаха и лампата угасна. След това си карах из града 2 седмици пак без ядове ама една вечер забелязах, че лампата на маслото ми примигва едва-едва когато съм на празен ход при загрял двигател. След наблюдения констатирах следното - стрелката на градусите не беше по средата между 80 и 90 а се беше изместила към 90. Колкото е по-близо до 90 толкова по ярко свети. Другото е, че ако подам съвсем леко газ и вдигна оборотите с 50-100 ( на празен ход са около 850) и лампата гасне.
          След консултации с познати преобладаваха 2 мнения:
          1 - Маслото е рядко и трябва да се смени с 10-40 (двигателя е на 166000 км)
          2 - Колата си има проблем и е имало добавка в старото масло и при смяната болежките започват да се показват.

          Реших да пробвам с лесното решение и смених маслото. Сипах 5л тотал 10-40 и с 200-тата грама дето останаха във филтъра би трябвало да е 5,2 - както пише в сервизната книжка. Сега е по средата между двата маркера! След като го смених подкарах към къщи и... о ужас! Лампата едва едва ама почна да примигва на празен ход. На другия ден бях решил вече да я водя на майстор обаче лампата не ми е светвала от тогава. Стрелката за градусите си стои по средата (дали защото застудя) и вече една седмица уж всичко е наред.

          Моля кажете правилно ли съм постъпил и какво да правя да не взема да си батисам колицата...
          Смени си датчика на маслото - мисля, че струваше 10лв и си готов!И аз го имах този проблем и след смяна на датчика всичко е ОК!Гарантирам ти, че е от него!
          Nissan Navara D22 YD25 Double Cab

          Коментар


          • #6
            До: Проблем с маслото или...?

            Може да е от датчика ама не ми се вярва. Маслото 5W40 си е доста редичко и ако е поизносен двигателя може да се получи премигването на лампата на празен ход.Причината е износване на лагерите на коляновия вал,разпределителния вал,привод за маслената помпа (както е в ЛАДА) и т.н. Предишния собственик сигурно също е имал този проблем и за това да е сложил 10W40. Абе първо смени най-етиния чарк ,щом е 10лв. какво му пречи да пробва. Както е описано обаче направо си е за основен ремонт поради износване,имал съм подобен случай така че датчика според мен не е причината.
            Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
            Дий Снайдер

            Коментар


            • #7
              До: Проблем с маслото или...?

              Първоначално публикуван от banjo Преглед на мнение
              Може да е от датчика ама не ми се вярва. Маслото 5W40 си е доста редичко и ако е поизносен двигателя може да се получи премигването на лампата на празен ход.Причината е износване на лагерите на коляновия вал,разпределителния вал,привод за маслената помпа (както е в ЛАДА) и т.н. Предишния собственик сигурно също е имал този проблем и за това да е сложил 10W40. Абе първо смени най-етиния чарк ,щом е 10лв. какво му пречи да пробва. Както е описано обаче направо си е за основен ремонт поради износване,имал съм подобен случай така че датчика според мен не е причината.
              100% съм сигурен, че няма нищо общо с това дето си писал колега...както казах съм се сблъсквал с проблема, а моята Фронтера вече мина 200000км и все още я карам с 5W30 масло и нямам никакви ядове..Просто това си е част при този мотор, която дефектира...
              Nissan Navara D22 YD25 Double Cab

              Коментар


              • #8
                До: Проблем с маслото или...?

                Първоначално публикуван от stifler Преглед на мнение
                100% съм сигурен, че няма нищо общо с това дето си писал колега...както казах съм се сблъсквал с проблема, а моята Фронтера вече мина 200000км и все още я карам с 5W30 масло и нямам никакви ядове..Просто това си е част при този мотор, която дефектира...
                Дано да е така.
                Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
                Дий Снайдер

                Коментар


                • #9
                  До: Проблем с маслото или...?

                  Първоначално публикуван от maystora6 Преглед на мнение
                  Сигурен ли си за количеството моята фронтера е същата и в мойта книжка пише 6.1 толкова и сложих.
                  Имам някакво картонче - на което са нанасяли кога са сменяли маслото и какво масло са слагали. Отгоре на картончето и от двете страни на ръка е написано 5.2литра. Както писах преди, източих всичкото масло 5-40 но не съм махал филтъра. Сипах точно 5 литра 10-40. Това беше преди 8 дена. Оня ден компютъра ми изписа нещо (Waschwass. Starb) и след неравна битка с всякакви речници разбрах че става дума за водата за чистачките. Сипах и си премерих маслото - беше точно по средата между двата маркера. Предполагам че около 200 гр остават във филтъра, така че ето ти ги 5,2 литра.

                  Благодаря на колегите за мненията. Може ли да ми кажете откъде да го намеря този датчик и къде по колата се намира - дали мога да си го сменя сам?
                  Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.

                  Фронтера-Б ДБ 2000г. 2.2DTI

                  Коментар


                  • #10
                    До: Проблем с маслото или...?

                    и защо тогава се мъчи да сменяш маслото
                    ей така щото те кефи
                    кажи ми една причина да смениш маслото и да оставиш филтъра
                    аз знам само една
                    некъдърност на майсора и стиснат собственик
                    сега ще свети ще свети пък после и ще спре...двигателят де
                    не лампата
                    BMW X6

                    Коментар


                    • #11
                      До: Проблем с маслото или...?

                      Първоначално публикуван от Вещер Преглед на мнение
                      и защо тогава се мъчи да сменяш маслото
                      ей така щото те кефи
                      кажи ми една причина да смениш маслото и да оставиш филтъра
                      аз знам само една
                      некъдърност на майсора и стиснат собственик
                      сега ще свети ще свети пък после и ще спре...двигателят де
                      не лампата
                      Майстора каза, че няма смисъл да сменяме филтъра - беше сменен при него преди 10 дена и 1300 км, когато сипах 5W40. При положение, че съм дал 80 кинта за маслото и смяната, 8-10 лева не са проблем. Явно си от печените пичове тука, би ли ми казал дали съм направил грешка и ако да, какво да направя - пак ли маслото долу? Ше се прочуя бе хора, за 3 седмици три смени на маслото...

                      Между другото имам 5 литра масло тотал 5W40 на 1300км и 3 седмици. Жал ми беше да го изсипя в канала - ако някой го иска - подарявам го.
                      Държа се с другите така, както искам те да се държат с мен.

                      Фронтера-Б ДБ 2000г. 2.2DTI

                      Коментар


                      • #12
                        До: Проблем с маслото или...?

                        Първоначално публикуван от nemirko Преглед на мнение
                        Майстора каза, че няма смисъл да сменяме филтъра - беше сменен при него преди 10 дена и 1300 км, когато сипах 5W40. При положение, че съм дал 80 кинта за маслото и смяната, 8-10 лева не са проблем. Явно си от печените пичове тука, би ли ми казал дали съм направил грешка и ако да, какво да направя - пак ли маслото долу? Ше се прочуя бе хора, за 3 седмици три смени на маслото...

                        Между другото имам 5 литра масло тотал 5W40 на 1300км и 3 седмици. Жал ми беше да го изсипя в канала - ако някой го иска - подарявам го.
                        Изсипи го че ще направиш мечешка услуга на някой. А за филтъра проблем няма за толкова малко км. Смени си датчика и ако пак прави така значи си за сегменти или лагери.
                        no signature no problems

                        Коментар


                        • #13
                          До: Проблем с маслото или...?

                          Що да го хвърля ? То си става за веригата на моторни триони или пък да си го сипе в гредите на рамата. Абе все ще му се измисли приложение .... Пък може и нищо да му няма на маслото, а проблемът да е другаде ....
                          "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                          Неизвестен мъдрец

                          Коментар


                          • #14
                            До: Проблем с маслото или...?

                            извинявам се
                            малко остро реагирах
                            ще гледам да се въздържам в бъдеще
                            значи за да свети лампата на маслото има няколко причини
                            1 некачествено масло
                            лично мое мнение е че трябва да се кара 10w40 при нов автомобил
                            а като поостарее -200к км лятото 15в40 зимата 10в40
                            говорим за фронтера

                            2 по неприятният вариянт е да са заминали основните и биелните лагери
                            сменят се сравнително лесно но това е последен вариянт

                            3 ако помпата не работи както трябва - има клапан за регулиране на налягането -може да е мръднал - слабо вероятно

                            4 ако е карано с кофти масло и има тиня по цетката на маслената помпа - виждал съм го няколко пъти

                            5датчик и неверни показания по таблото
                            на моята примерно като пусна фаровете и всички показания на четирите малки стрелки падат
                            с малко но падат и се забелязва
                            това е в следсвие на отечка някаква

                            за модел Б не съм разглабял - не знам как е
                            щом колегите казват че е с привод - проверете и него
                            на руските коли често при захлаждане и съответно вцепяване на маслото привода започва да превърта съответно да не качва масло
                            BMW X6

                            Коментар


                            • #15
                              До: Проблем с маслото или...?

                              За смяната на датчика на контролната лампа трябва да се има в предвид че налягането на който изключва лампата обикновенно е 0,6атм. Какво правим ако монтираме датчик за 10лв. който гаси лампата на 0,8-1,0атм. Моя съвет е да провериш налягането в маслената магистрала с калиброван аналогов уред с голяма точност ,преди да предприемеш каквото и да е било.Ако на празен ход ти даде налягане по-ниско от предписаното от завода по добре направо заделяй парички за ремонт на двигателя. Ако обаче налягането е в нормите смени датчика за да не те дразни лампата.
                              За ремонта смятай че неса самоосновни и биелни лагери а и лагерите на разпределителния вал.може и нова маслена помпа да сложиш.
                              Дано при теб да е нещо безобидно че ремонтите са неприятно нещо в България особенно с некадърните майстори които ги има на всякъде.
                              Провери първо с манометър пък тогава решаваш.
                              Неможе да вземаш трезво решение ако мозъкът ти е изгорял от наркотици и алкохол .
                              Дий Снайдер

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X