Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пасивна къща що е то и има ли почва у нас?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пасивна къща що е то и има ли почва у нас?

    Колеги я ударете едно рамо за къща.

    Замислили сме се с половинката да си купим парцел земя и да си построим пасивна къща или така наречената зелена къща. От материалите в нета подразбрахме че излиза доста по-скъпо от обикновена къща, но комфорта на живот бил несравним, освен това съвпада с начина ни на мислене.

    Има ли някой практически познания в тази област или лични впечатления от такава къща?
    Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
    Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
    ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

  • #2
    До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

    Аз съм на същия хал като тебе ,но какво означава това пасивна (зелена) къща наистина не знам, заинтригува ме! Моята идея беше за сглобяема къща от тези дето живее цяла Америка в тях, ама за България не става, щото нямало тухли в нея, според баш-майсторите.

    Коментар


    • #3
      До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

      Колеги, постройте си хубави български къщи както си ги знаем - с мерак и любов, и си свиркайте. Пасивните къщи са американска мода, завоалиран начин да се каже "дайте да си построим най-после къща като хората, да не се тресе и да не излита на 5 километра при най-малкия ураган", предвид кирпичите в които по принцип живеят - и като разпределение, и като изработка. Къщи като хората в България отдавна се правят, в това отношение българинът (и като цяло Европа) са несравнимо напред.
      Издъних се на Тюринг теста

      Коментар


      • #4
        До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

        И аз не знам какво е това "пасивна къща". Ама не съм чувала и за активни къщи, де.
        Струва ми се, че някой е направил лош превод на термин... Сега сериозно. Напоследък се занимавам с проектиране на еко-къщи. Направени с материали, използвани от ...хилядолетия. Глина и слама. Ако е двуетажна - дървена конструкция като носеща. Основите се смятат на земетръс, но са ивични. Каква е целта - основно да се използват екологични материали, които освен всичко друго не екранират обитателите от естествените геомагнитни полета.
        Себестойността на едноетажните постройки със сигурност е доста по-ниска, а за двуетажните скоро ще проверя. (строят се )
        Основната идея на клиентите ми все пак е да си вдигнат не евтина, а полезна за здравето и околната среда къща.
        Това е в резюме. Дано съм ви била полезна с информацията.

        П.П. Американските къщи не са кирпичени, а почти изцяло дървени, с най-различни довършителни материали.
        НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
        Omnia vincit amor !

        Коментар


        • #5
          До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

          Защо не погледнете как се правят нови къщи по стара Българска традиция,без бетон, без тухли, само дърво и камък.Страхотни къщи могат да се видят в с.Ковачевица, не липсват нито грам от съвременният уют и удобства.Препоръчвам да се видят Капсъзовите къщи, невероятно красиви и стилни, изпипани до последният детаил.
          Поздрави!
          Ferrum dum ignis candet cudendum est.

          Коментар


          • #6
            До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

            Под "кирпич" имах предвид гадна недомислена евтинопостроена набързо претупана къща.
            Издъних се на Тюринг теста

            Коментар


            • #7
              До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

              Едно бързичко потърсване в google извади две статии, кото в общи линии обясняват какво е това "пасивна къща" ( и аз за първи път го срещам на български).
              Ето и статиите :
              - на английски http://en.wikipedia.org/wiki/Passive_house
              - на руски http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%...B4%D0%BE%D0%BC
              Няма много общо нито с американския "кирпич", нито с добрите стари къщи от дърво и камък.
              Това е по въпроса що е пасивна къща.
              А дали има почва у нас? Ами, ако мога да си го позволя и аз бих си направил такава. Но дори да си проектирам и монтирам една част от системите сам и архитектурния проект да ми е безплатен ( благодарение на жена ми ), пак излиза значително по-скъпо от обикновено изпълнение. Това е, което спира повечето хора.


              П.П. Извинявам се статиите не са две, ами е една и съща на два езика.
              Само моториста знае защо кучето си показва главата през прозореца.

              Коментар


              • #8
                До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                Много съм прочел и съм се интересувал от тези къщи.Начина им на отопление,изолациите им и т.н.,Но цифрите,които излизат дори само материалите са направо плашещи.При цената,на която можеш да се отопляваш в къща, това строителство няма да се изплати никога.Имаше такива пресмятания във вестниците.
                Скоро трябва да започне изложението "Стройко" в НДК иди и разгледай,има доста интересни неща.
                А иначе съм на мнението на колегите,че дори баба ми и дядо ми са живели в по-добра къща,от сегашните на американците.Долният етаж каменен,горния от тухли.
                Всичко готино на този свят е или незаконно,или неморално или вредно за здравето.
                -----------------------------------------------
                Питието определя съзнанието....
                -----------------------------------------------
                0887770735

                Коментар


                • #9
                  До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                  Така си и мислех, че става въпрос за енергийно-пасивна къща. А не за пасивна къша - т.е. безволева и вечно разсъждаваща, без да предприема действия.
                  За да излезе по-евтино такава къща, се използва стръмен скат или могила. Вкопаната в земята сграда е до голяма степен енергийно-пасивна. Е не знам като се вземат предвид бетоновите стени и изолациите, къде точно ще излезе сметката. Колкото е по-голяма сградата, толкова относително по-малки са тези разходи.
                  Стоманобетоновите конструкции в комбинация с окабеляването на сградите са в известна степен неблагоприятни за здравето. Къде е разумният компромис между различните изисквания всеки решава за себе си.
                  НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
                  Omnia vincit amor !

                  Коментар


                  • #10
                    До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                    При американците проблемът не е само в това. Скъпо им се връзва да строят мазета. Да копаят основи. Разпределението им е по американски - с разточителна загуба на пространство в глупости. Спалните на горния етаж, дневната и останалото на долния. Хубаво, докато не почнеш да пренасяш малки дечица по стълбите по пет пъти на ден, или докато не остарееш. Просто не мога да им свикна на логиката или на липсата на такава. Не е проблем в по-малките градове, понеже парцелите са огромни. Но в големите градове където мястото е кът а начините на строеж са същите, си проличават ограниченията на този вид мислене.
                    Издъних се на Тюринг теста

                    Коментар


                    • #11
                      До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                      Първоначално публикуван от Goblin Преглед на мнение
                      При американците проблемът не е само в това. Скъпо им се връзва да строят мазета. Да копаят основи. Разпределението им е по американски - с разточителна загуба на пространство в глупости. Спалните на горния етаж, дневната и останалото на долния. Хубаво, докато не почнеш да пренасяш малки дечица по стълбите по пет пъти на ден, или докато не остарееш. Просто не мога да им свикна на логиката или на липсата на такава. Не е проблем в по-малките градове, понеже парцелите са огромни. Но в големите градове където мястото е кът а начините на строеж са същите, си проличават ограниченията на този вид мислене.
                      Хммм, измятаме се от темата, но нека да уточня нещо. Не съм фен на американците и няма да им правя защита. Но!
                      Проблемите с малките петна за застрояване са еднакви по ЦЯЛ свят. И разпределението е аналогично в която и къща по света да влезеш.
                      Да си призная всички еднофамилни сгради, които съм проектирала последните 2 години, са без мазета. Така себестойността на сградата е доста по-ниска. А които мислят за бъдещето, си поръчват на първия етаж малка стая за възрастен родител или кабинет, който може после да функционира като такава стая.
                      НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
                      Omnia vincit amor !

                      Коментар


                      • #12
                        До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                        До тук добре, казал падащия от стотния етаж когато стигнал тридесетия.

                        Аз повече се бях ориентирал към дървените къщи, някакви панелни изработки с изолации и т.н., а отвън облицовани с дърво. нещо такова бях чел някъде. Другия вариант си е добре построена къща с външна, вътрешна и междинна изолация, с мазенце за склад и некой друг фитнес тренажор, първи изцяло дневен етаж и 2 етаж за спални. това на 100 кв би станало чудесен дом.

                        Затова сондирам мнения. Вярно тези пасивни къщи с всичкие му соларни и вкопани истории са икономични за живот и намалените разходи изплащат част от заема по къщата. Все пак си мисля, че парцел с къща ще ми излезе някъде около 200 хил лв, това по груби сметки. Може и да съм завишил, а може и да не ми стигнат. Майстори си имам.
                        Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                        Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                        ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                        Коментар


                        • #13
                          До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                          Мюзевир, отговаряй по въпросника за живеенето
                          1. а.За постоянно
                          б. докато "ми излезе зелена карта"
                          2.а. За целогодишно
                          б.временно лятно/зимно или съботно/неделно живеене
                          3. а.жилище и хоби (бизнес)място
                          б. само жилище
                          4. а.деца ще имаш
                          б.деца имаш
                          5. Отношение с възрастните родители (твойте и на жена ти)
                          а. положителни
                          б. обтегнати
                          6. Текуща инфраструктура на района на бъдещата къща (път,обществен транспорт - авто и ж.п. достъп до "услугите" на линейка, пожарна, МВР, областна администрация)
                          а.добра
                          б. лоша
                          7. Отстояние от мастоработата твоята и на жена ти
                          а.поносимо (до 30км)
                          б.проблемно (това е малко относително)
                          8. Бъдещи планове (отговори си наум) ама чесно
                          9. И други....
                          От отговорите на горните въпроси зависи и какво ще строиш (парите отделно)
                          а.точките налагат по-скъпи и по-отворени за развитие решения - двор >800 м2, едноетажна площ 120-140м2 стоманобетонна конструкция с горна плоча за евентуално надграждане (освен ако от сега не си решил да правиш прогимназия) газобетон+външна (мин 4см. топлоизолация), стъклопакетна дървена или PVC дограма. Централизирана климатично вентилационна система с въздуховоди и връзка с външната атмосфера. Подово отопление за температури под -5. ( при въздушното отопление разликата м/у пода и тавана може да достигне 12-15 гр ), изнесен гараж (с междинни врати и топла връзка) мин 60м2 и т.н......
                          б. точките позволяват строеж по твърд план който не търпи големи изменения примерно след 5-10г. тогава "чукваш" в "Гугъл" на сглобяеми къщи - решения много опит обаче как се държат в условията на Бг. почти няма! Ползвателите са малко, а строителите ще си хвалят стоката. Факт е че при мен "американски" строят части лица, а една голама лизингова и инвестиционна компания го кара традиционн - бетон и тухли. Темата за пост е много дълга, ама ако има нещо по-конкретно пиши или звънкай (пък ако минаваш към Сф. и ела) защото преди 15г. взех напълно готова (120 м2) къщичка и от тогава съм туко пред завършване на "малките" (още 120 м2) промени!
                          П.П. Лирично отклонение - лошото е че и в двата случая разходите са с поне 30% по-големи от градско жилище със същите размери комфорта в добре направена каща от а.тип си е 30 пъти по-добър,
                          0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                          Коментар


                          • #14
                            До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                            С вдигане цените на горивата и ел. енергията, Пасивната къща от "Еко" става и Икономически изгодна, Георги Балански (Издава сп. "Компютър" и "Направи си сам") е изписал доста по въпроса, а май си построй и неговата къща по този начин. Със сигурност когато стигна до строеж на Моята си къща (дали и кога.....) ще е с яка изолация и възможно най много трикове за ползване на "безплатните" енерго източници (Слънце, вятър, термални води...), че сега мака и добре изолиран (5см изолация е на апартамента, за "Пасивна" къща минимума е 10см.) сметката за газта е плашеща а цените само растът (а инфлацията изяжда заплатката)

                            Коментар


                            • #15
                              До: Пасивна къща що ето и има ли почва у нас?

                              През 1947г. дядо ми е построил къща от камъни, кал,слама и малко дървен материял +старият тип кермиди. До миналата година там са живяли три поколения с минимални разходи за поддръжка!Миналата година й направих нов покрив и подмених гредите между мазе и първи етаж.Надявам се да се ползва още 3-4 поколения до следващият основен ремонт!
                              Та винаги съм се замислял ако дядо ми беше построил една къща тип "американска еднодневка" какво щях да наследя и какво ще оставя аз за следващите поколения.Винаги съм мислил че е по-добре да си скитник отколкото бездомник!
                              Ако питаш мен - построй си една българска къща или си купи и я ремонтирай и се радвай на живота докато имаш мераци!
                              Спорът ражда истината, а нуждата - изобретението!

                              Ако тръгнеш след муха, непременно ще стигнеш до лйно! /партийна поговорка/

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X