Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави вино?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави вино?

    Първоначално публикуван от vladstudio Преглед на мнение
    Срязва ги, ама дръжки ! Целостта на семките и чепките остава абсолютно непокътната. Май всичко опира до глезотии и превъзнасяния.
    То зависи и какво си завинтил на дрелката.

    Коментар


    • От: Как се прави вино?

      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
      То зависи и какво си завинтил на дрелката.
      Бинго !
      А и оборотите също, както някой по-горе беше споменал.
      Тази земя, по която тъпча сега,
      тази земя, която пролетен вятър пробужда,
      тази земя – не е моя земя,
      тази земя, простете, е чужда.

      Коментар


      • От: Как се прави вино?

        Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
        Е то дъбови кат няма, какви има?

        Тия, дето викат Э-э-эх, са виждале вино и грозде на картинка, основно.
        Э-э-э-эх, молдовците нищо не разбират от вино?
        Първоначално публикуван от народный артист СССР САфия Ротару Преглед на мнение
        Дын дэпэртэ, гоньит дэ дор
        Вой рэвэни, дин ну ла тыне...
        Във Врачеш съм виждАл черничеви, крушови и некви подобни бъчонки за ракия.
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • От: Как се прави вино?

          Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
          Э-э-э-эх, молдовците нищо не разбират от вино?

          Във Врачеш съм виждАл черничеви, крушови и некви подобни бъчонки за ракия.
          У бившия не само молдАвците разбират от вино. Ма у настоящия..
          КупувАл съм 4/четири/ броя дъбови бурета от Врачеш, по 1 барик// ~ 230литра преди 10-12 години. Мисля, че още имам тел на човекО, ако те вълнува, да го търся и да ти го дам?

          Коментар


          • От: Как се прави вино?

            Първоначално публикуван от mikivt Преглед на мнение
            У бившия не само молдАвците разбират от вино. Ма у настоящия..
            КупувАл съм 4/четири/ броя дъбови бурета от Врачеш, по 1 барик// ~ 230литра преди 10-12 години. Мисля, че още имам тел на човекО, ако те вълнува, да го търся и да ти го дам?
            Кач парА беа тия преди 10-12 години (да сложим по една нула отзадзе днес и нема да сбъркаме)?
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • От: Как се прави вино?

              Гагич, отделяш един ден за тая работа, отиваш на онова широкото след Ботевград, дето му викат Летището. Заговаряш се със всичките подред, може и "кафенце", лакърдийки нещо, това-онова. Там чак двеста и кусур литра бурета няма, освен това са все разни лакирани, нашарени и прочее поскоро сувенирни. Ама ти си харесваш някой, качвате се на колата и за двайсет минути сте във Врачеш. Там почваш по същество - избираш, пазариш се и т. н.
              Цените (купувал съм последно преди около 5-7години, че вече имам повече бурета отколкото ми трябват) са по левче за литър, за съдовете над 150 литра, по-малките са по-скъпи и колкото по-малки, толкова по-скъпи.
              Друго място, откъдето съм купувал дървени съдове е Долна Диканя, след селото (посока Дупница) има едно крайпътно заведенийце с паркинг, (там продават и мед, и други разни). Там са и "по-сговорчиви". Например там си поръчах навремето букова каца за зеле - бяха шашнати (за пръв път чуваха такова нещо), ама свършиха работа.

              ПП
              Ама ако ти е за тазгодишното вино - побързай, че са бая процедури преди това.
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • От: Как се прави вино?

                Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                Кач парА беа тия преди 10-12 години (да сложим по една нула отзадзе днес и нема да сбъркаме)?
                По спомен около 350лв на парче. Предполагам, че и сега са такива пари.
                Там, по "летището", с много заговаряне може и с някоя еФтина св.рка да си тръгнеш

                Коментар


                • От: Как се прави вино?

                  Привет колеги. Тая година сефте се пробвам да направя малко вино, почти се получи, но имам притеснения. Оставих една малка проба от 50гр за 48ч. на въздух и след като го опитах не ми хареса, доста бие на кисело. Едно малко бидонче имам от минерална вода 6 литра и го преточих и сулфитирах на "пожар" с 0,5-1мл серниста киселина, виното на вкус си е много добре, източих, "откалих", но остана малко въздух в бидончето, въпросът ми е така ли да го оставя или да го прехвърля някъде ... надявам се до коледа да не е на оцет, но ме е страх да го "проконтролирам" да не взема да го изпия, мерси за съветите.

                  Коментар


                  • От: Как се прави вино?

                    Стисни бидончето и го затвори с минимално количество въздух.

                    Коментар


                    • От: Как се прави вино?

                      С това сулфитиране по това време само си го объркал според мен. Щом на вкус ти допада, слагай на студ и няма какво да му стане. Може и да си го разлееш в туби по 2-3 литра /изкарваш въздуха като Ясен/ и за директна консумация. За да стане оцет му трябва топло.Това с пробата в чашата е правилно, ама в случая не трябва да се шашкаш. Виж, ако си сложил двесте кила, тогаз ще му мислим

                      Коментар


                      • От: Как се прави вино?

                        Мелям с мелачката,отделям големите чепки и фърлям в бидоните ,доливам вода и по 3 -4кг. захар разтворена във водата,защото по софийско не е жега като в свиленградско и гроздето узрява, но не като там .Четири дена бъркане яко,затварям и след 40 дена ,дегустация и наливане в бутилки.Всяка година едно и също ,перфектно .Материал,каберне ,някакъв сорт неароматен отел .Лозите са отпреди 50та година ,но си ги подържам добре и няма супер скапана година.Тая година след зверската градушка щом изкарахме 160л.,си е направо супер.Никакви консерванти,напролет каквото остане го "скривам " в кладенеца на 7-8метра тъмно и студено и наесен имаме супер вино до новата реколта.И така от много години,нещо като традиция.
                        Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                        Коментар


                        • От: Как се прави вино?

                          Здравейте. Чудно ми е колко обемни процента газове-без значение какви са- се отделят при пълна ферментация до вино и как се влияят от различните плодове и количеството захар. Благодаря.

                          Коментар


                          • От: Как се прави вино?

                            Първоначално публикуван от EIvanov Преглед на мнение
                            Здравейте. Чудно ми е колко обемни процента газове-без значение какви са- се отделят при пълна ферментация до вино и как се влияят от различните плодове и количеството захар. Благодаря.
                            За литър вино:

                            10% обемни са алкохол (условно, знам че всякакви вина има). Това са 79 грама или 1.7 мола. За всяка молекула алкохол - по една молекула CO2. 1 мол газ (какъвто и да е) е 22.4 л при нормални условия,

                            значи 38 литра CO2.

                            Ако водиш ферментацията правилно други газове не би трябвало да получиш в значими количества.

                            Коментар


                            • От: Как се прави вино?

                              Благодаря за подробния и бръз отговор. Очаквах голям процент но не и 350-400.

                              Коментар


                              • От: Как се прави вино?

                                Първоначално публикуван от EIvanov Преглед на мнение
                                Благодаря за подробния и бръз отговор. Очаквах голям процент но не и 350-400.
                                И пак изпускаш една нула.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X