Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави вино?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Как се прави вино?

    Първоначално публикуван от inp Преглед на мнение
    1во Айде нека е в бидон (компромис).
    2ро като ще се прави, поне да се прави както трябва. Чепките трябва да се отделят. Те не правят виното. Даже го разводняват. И най-много да му придадат неприятен привкус.
    "4пръста под ръба на бидона" - гаранция, че ще изкипи. Съдът не трябва да се пълни толкова. По-добре да се остави свободно място около 1/4.
    "3то бъркаш първия и втория ден и НЕ ГО БАРАШ ПОВЕЧЕ ." Така има голяма вероятност да вкисне. Това което изплува трябва редовно да се мачка и потопява.

    Съжалявам за коментара, ама да предпазим човека от някои грешки, които не е трудно да се избегнат.
    Много правилно (особено за компромиса)

    Ако можеш си направи приспособление (синьото на картинката) което да държи "шапката" натисната. Така хем не се окислява хем седи в течността да ферментира.
    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:vino.jpg
Прегледи:1
Размер:60.7 КБ
ID:5068793
    О899 2б2 1З2

    Коментар


    • #47
      До: Как се прави вино?

      след около 20 мин отивам на гроздобер , и до довечера ще ви кажа подробности за добива и захарноста
      от около 10 години си правя виното сам , искам да отбележа че не пия вино а само го правя баща ми е по неговата консумация , процедурата е много лесна и проста ще го обесня в най общи линии , правя го в бидони с голям отвор , необходима ви е машинка за мачкане на грозде , със сигурност сте ги виждали всички , след като сам обрал гроздето , и предварително всички бидони и съдове са измити най идеално следва самото мачкане , слагам машинката направо върху бидона и се почва с въртенето , и така докато се напълни бидона след това местя машинката върху следващия , и така докато свърши гроздето , мери се захарноста на гроздето и ако е малко се добавя захар след като го смачкам обикновенно вече се е стъмнило и следва почивка , на следващия ден с помоща на едно мое изобретение почвам да точа шарата от бидоните , приспособлението представлява една обикновенна пвц тръба с диаметър около 10 santa , разпробита е с много отвори , около нея се навива обикновенна мрежа за мухи , за да не попадат в нея зърна от гроздето , в нея влиза само самата ,, шара,, така казваме тук на сока които се получава от гроздето а в последствие виното , така приготвеното приспособление се потапя в бидона тръбата се пълни и с едно маркуче почвам да го точа в кофи
      следващата и много важна процедуча е запарването на бидоните в кото ще поставям виното , естествено те са измити идеално но преди самото наливане в него първата кофа която напълня я завирам с един бързовар слага се и малко от една трева която е тайна , sed запарването бидона си се пълни ............. и естествено отново се следи захарноста ............
      след всичко това материала кото си остава с чепките си го допълвам с вода и захар и материала за ракията си е готов до няколко дена
      не знам дали някои ще разбере нещо но ..........
      виното което се получава не съм срешнал познат кото да го опита и да не му е харесал

      Коментар


      • #48
        До: Как се прави вино?

        За температурата - някои препоръчват да не се превишават 20 градуса.

        За ароматни вина температурата на ферментация е 12-14 градуса, за другите-15-18.
        За домашни условия не е хубаво да се пада под 20, защото дрождите могат да се позабавят и спрат. Ако се работи с винпромски дрожди- може да се рискува.

        Коментар


        • #49
          До: Как се прави вино?

          А има ли някой опит в правенето на
          Пелин?
          Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

          Коментар


          • #50
            До: Как се прави вино?

            Аз знам че виното не трябва да има допир с въздуха.Затова бъркаш два айде три дена.И после като го оставиш отгоре изплуват чепките и го затапят.И като си точиш от виното капата си слиза надолу и не му дава да допре въздух че ше се развали.Защо ще натискаш капата на долу?Нали ври течната фракция(ама го измислих)а гроздето си седи вътре.До колегата от Сандански гледал съм много пъти как го правят по вашия край по на юг от Сандански у бурето 500 литрово се сипва през един отвор четвъртит 30 на 30см намачканото грозде и като преври се сложи капачето и го замажат с тесто от брашно и пепел от брест.И после точиш докато пуска .Поздрави
            К мирной жизни не пригоден.
            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

            Коментар


            • #51
              До: Как се прави вино?

              Първоначално публикуван от stariat Преглед на мнение
              Аз знам че виното не трябва да има допир с въздуха.Затова бъркаш два айде три дена.И после като го оставиш отгоре изплуват чепките и го затапят.И като си точиш от виното капата си слиза надолу и не му дава да допре въздух че ше се развали.Защо ще натискаш капата на долу?Нали ври течната фракция(ама го измислих)а гроздето си седи вътре.До колегата от Сандански гледал съм много пъти как го правят по вашия край по на юг от Сандански у бурето 500 литрово се сипва през един отвор четвъртит 30 на 30см намачканото грозде и като преври се сложи капачето и го замажат с тесто от брашно и пепел от брест.И после точиш докато пуска .Поздрави
              Виното наистина не трябва да има допир с въздуха, само че щом "капата" още плува отгоре, значи още тече бурната ферментация и нямаме готово вино. На този етап е задължителен достъпа на въздух, понеже дрождите имат жизненоважна нужда от кислород. А капата трябва да се потапя, за да се предпази от вкисване или мухлясване. Писано е по-горе за това. Освен това в "капата" се съдържат някои неща, които трябва задължително да се извлечат от течната фракция. А как ще стане това, ако си плува отгоре?
              За начина на правене на вино по нашия край си добре запознат. Това е мързелив начин, но крие рискове. Всъщност по този начин може да се получи нещо което става за пиене и то по случайност, ако не вкисне.
              Това е масова практика, но това не означава, че това е правилния начин и че всички така правят.
              Поздрави!
              БИО пчелен мед и пчелни продукти
              0888 66 59 73

              Коментар


              • #52
                До: Как се прави вино?

                Вчера отделихме виното от "майката". Запечатахме го под воден звънец да доозрява. Остатъка разредихме с вода и захар за ракия. Според брат ми ("главния технолог" ) много добре върви. Мен мещо ме съмнява. Ще видим след месец какво ще излезе.
                О899 2б2 1З2

                Коментар


                • #53
                  До: Как се прави вино?

                  Първоначално публикуван от iiiopo Преглед на мнение
                  ...Запечатахме го под воден звънец да доозрява...
                  Как го правите водния звънец и как гарантирате, че няма достъп на въздух?
                  Аз изполвам по-прост начин - торбичка с пясък на враната.
                  БИО пчелен мед и пчелни продукти
                  0888 66 59 73

                  Коментар


                  • #54
                    До: Как се прави вино?

                    За мързелът си правИначе и аз знам да го отточиш в буренце и с маркуч "през чепа полет с парафин да не мине въздух" в буркан с вода да си ври.Жоро на буркана сигурно вика воден звънец.И после да си налееш шишета.А не като мене с буркана направо от бидона и а то свърши и тая година няма за шишета тюх
                    К мирной жизни не пригоден.
                    Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                    ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                    Коментар


                    • #55
                      До: Как се прави вино?

                      Първоначално публикуван от stariat Преглед на мнение
                      ...Иначе и аз знам да го отточиш в буренце и с маркуч "през чепа полет с парафин да не мине въздух" в буркан с вода да си ври.Жоро на буркана сигурно вика воден звънец.
                      Този начин за буре го зная. Понеже разбрах, че ползват бидони, ми беше интересно дали го правят на бидон, та да разбера, дали може да се направи нещо аналогично за каца.
                      БИО пчелен мед и пчелни продукти
                      0888 66 59 73

                      Коментар


                      • #56
                        До: Как се прави вино?

                        Слушам и се мая - разбирайте: чета и не вдявам. Всеки използва терминология, каквато си знае и такава, каквато знаете всички. Обаче аз не вдявам, звънци и т.н.

                        Утре ще купувам вино. По предварителна информация придобита от Вас, ще си купя грозде, смятам да го намачкат децата в едно корито (първо ще им дезинфекцирам краката за всеки случай) няколко пъти. Ще го сложа в бидонче 100 кг - без канела. С тапа от нещо си, в момента я обмислям. Ще го претачам с тръба между 15-20 ден, после ще го оставя да стане и след като ми хареса на вкус от тръба или маркуч ще го преточа в бутилки които ще запечатам, вероятно освен с тапа и с парафин.

                        Има ли нещо което да съм пропуснал. Гроздето ще е букет - червено, каквото намеря налетяно от оси, дано да не са се изхитрили търговците да го ръсят със захар (предполагам че така ще ме издокарат).
                        Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                        Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                        ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                        Коментар


                        • #57
                          До: Как се прави вино?

                          Ами какво да ти кажа...
                          Действай смело. Практиката ще те научи. Но прочети отново всички постове в тази тема. Там са казани основните неща.
                          Значи за бурната ферментация (първите няколко дни) добре е да следиш температурата и по възможност нивото на захарността, за да си наясно как протича. За границите на темп. е писано по-горе, а захарността трябва постепенно да спада до 0. Дръж ни в течение на процеса и питай, ако нещо те съмнява. Не бързай да бутилираш. Това се прави за вина, за които е сигурно, че са здрави и стабилни. Не е възможно това да стане на 15-20 ден.
                          БИО пчелен мед и пчелни продукти
                          0888 66 59 73

                          Коментар


                          • #58
                            До: Как се прави вино?

                            прочети внимателно метода на мързеливците
                            К мирной жизни не пригоден.
                            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                            Коментар


                            • #59
                              До: Как се прави вино?

                              Първоначално публикуван от iiiopo Преглед на мнение
                              ...Запечатахме го под воден звънец да доозрява....
                              А какво ще стане, ако не се запечата? Имам хубав неръждаем съд 200 литра, но е с широк отвор /около 20 см диаметър/, слагам около 150 литра, над виното остава около 20-30 см въздух, той пречи ли? Не мога да направя "воден звънец", как да запечатам съда? Когато почна да източвам отдолу, нали отгоре пак ще влиза въздух? Виното ми е мерло. Правя го всяка година, но все още не съм доволен, търся си кусурите. Помагайте, знаещи.

                              Коментар


                              • #60
                                До: Как се прави вино?

                                Първоначално публикуван от Пан Преглед на мнение
                                Виното ми е мерло. Правя го всяка година, но все още не съм доволен, търся си кусурите. Помагайте, знаещи.
                                Кажи от кое точно не си доволен?

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X