Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави вино?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Как се прави вино?

    Малко да съживим темата.
    Аз също съм се захванал със лозарство и овощарство (любителски).
    Засети около 300 лозички от незнаен румънски сорт - бучни пръчка. Къде ли не търсих инфо за сорта. Резултат нулев.
    Старите хора на село му казват "умие уно", или "една от хиляда". Защото тоя, който ги продавал, първо ги топвал във вряла вода, като оставял само една читава.
    Та ако знаете нещо повече за тоя сорт - пишете на ЛС.

    А за винопроизводството, ето една статия, на която попаднах:

    "Днес гост-блогър е: Диян Русев - Kratun *

    Нека започна с това, че до 2001-ва имам 4 годишен стаж в предприятие за производство на вино и високоалкохолни напитки от всякакъв вид. Организирал съм износ на големи партиди българско вино за държави от цяла Европа (вкл. Франция), Япония, Канада, Израел, Русия, дори Ливан. През 1999 г. успях да реализирам износ на търговско количество ракия за САЩ - нещо, което до тогава никой не бе успял да направи. Познавам алкохолния бизнес у нас добре.
    Именно затова смятам да ви поразкажа малко неща от кухнята на производствения процес на вината и ракиите в нашенските винпроми, които може леко да ви стреснат…
    Грижата за лозата e основен приоритет на „Винпром Пещера“ – интервю с Егор Боев за сп. Агробизнесът/със съкращения/:
    Винпром Пещера“, като най-голям изкупвач на гроздова суровина в България прави сериозни инвестиции в обновяване на лозовите насаждения. Въпреки, че работи с над 200 контрагенти, които добиват суровина от близо 100 хиляди декара лозя, компанията инвестира и в собствени масиви.”
    Такаааааа…
    Нека допуснем, че добивът на грозде от един декар е около 1000 кг., което не е никак малко. Какво получаваме? 100 хиляди тона грозде. Ако ракията се прави по нормален начин, няма как да получиш повече от 20л от 100 кг рандеман. Обаче, имайте предвид, че 1кг качествено грозде струва около 0,50 лв, т.е. ако всичко е редовно, 20 литра ракия ще излезе 50 лева само суровина. Ами разходи за производство, за бутилка, етикет, кашон, режийни, транспорт, РЕКЛАМА? А, забравих акциза и ДДС-то! И при тези разчети Винмпром Пещера би получила всичко на всичко 20 000 тона ракия, което сравнено с количествата, продавани годишно само в България е нищо. А те произвеждат и вино, което се прави пак от грозде…
    Как се прави виното в България?

    Да допуснем, че в края на кампанията за изкупуване на грозде винпромът има 100 единици грозде с различно качество. От него правим т.нар. “първо вино“, не повече от 50 единици. Това е истинската гордост на всеки производител. Една част от него се оставя за отлежаване, с друга се произвеждат няколко ограничени партиди предназначени за износ или за панаирни изложения и една съвсем малка част от него остава за подобрение на други партиди.
    С остатъка от винени джибри примесени с обилно количество вода, захар и сухи дрожди правим още минимум 150-200 единици “второ вино“, което е най-често срещано на вътрешен пазар. Неговата цена е около 6-8 лева в момента (в зависимост от това колко е подобрено с вино от “първата ръка”).
    Предната манипулация се повтаря с остатъците до получаването на “трето вино“. То се използва най-често за продажби на вътрешен пазар в категорията около 4 лв за бутилка. Всички знаете 5 литровите картонени опаковки (плащаш 3 - получаваш 5) с цена 12,00-15,00 лева.
    Каквото е останало като утаечна кал и др. добавки от ферментацията отива за производство на “гроздова” ракия или на последното “четвърто вино“, което се предлага в едни много стилни пластмасови бутилки с форма на бъклица и звучни и креативни имена като “Мерлото на тати“, “Учиндолско усукано“, “Трепета на технолога“, “Меча кръв” и други подобни. Естествено, че и в най-ниските категории се добавя по мъъъъъничко от “първото вино”, но колкото по-надолу, толкова по-малко.
    А какво става с ракията?
    Абсолютно сте прави, когато си мислите, че в ракията от среден и нисък клас (с цена 7-8 лв за бутилка) в най-добрия случай има съвсем малко грозде. За нейното производство се използват отпадните продукти при производство на виното, т.е. винена кал, вода, захар, сухи дрожди и оцветители, и ароматизатори от растителен произход. Накрая полученият винен дестилат, който излиза с около 65-70 алк.градуса се смесва със спирт (за съжаление много често той е меласов) и омекотена вода за да не помътнее.
    Успокоителното в цялата работа е, че всеки уважаващ себе си винзавод изпраща поне по една проба от ракията си за анализ в акредитирана лаборатория. Там при много прецизни условия се измерва съдържанието на метилов алкохол, тежки метали и др. отрови в нея. Този анализ е много скъп ако решиш да го правиш за купаж под 5 тона ракия например. Затова казвам, че заводската ракия, макар и с … да речем компромиси при влагането на качествени материали, е доказано неотровна.
    За домашната ще пиша друг път."

    Източник: http://kaka-cuuka.com/118
    Ако дължиш 100 лв. на една банка, проблемът си е твой. Но ако дължиш 100 милиона, проблемът е на банката.
    B (Rh +)

    Коментар


    • До: Как се прави вино?

      Сезонът наближава и аз малко натърпеливо проверих две агроаптеки на Сточна гара в София. Имат най-важното за мен - киселина и дрожди. Освен това се намират и много аромати, оцветители и други подобрители, но те не ме интересуват.
      Грозде знам,ще се намери, така че да идва октомври и да отпочнем процеса отново.
      Приятно е това очакване.

      Коментар


      • До: Как се прави вино?

        Признавам си, че не мога да правя вино, ще ви припомня една страхотна рецепта на един от най-добрите ни писатели - Чудомир:

        "Специалитет против язва"

        Беше по гроздобер. Отбих се един ден у баджанакови и ги заварих тъкмо смачкали гроздето, напълнили бъчвата и разчистваха наоколо.
        - Ха добре дошел, кай, тъкмо навреме пристигна, да помогнеш да изхвърлим джибрите поне.
        - Нима ще ги хвърляте?
        - Че какво да ги правя. Пресата тъй им смачка кокалите, че нищо в тях не остана.
        - Дай ми ги на мене тогава. Ще ги сипвам по малко на прасето, че много ги обича.
        - Още по добре, кай, вземай ги и се разправяй, та тях поне да не мисля.
        Пренесох ги аз, братче, на два-три пъти с количката, тръснах ги в кацата и се прибрах за вечеря. Кога сутринта слязох в зимника и ги поразрових, то шо щеш – цяло вире шира се стекло на дъното. Чакай, рекох си, в тия вторични суровини май има живот още, може да излезе нещо от тях. Прескочих до магазина, купих пет килограма захар, насипах я отгоре, излях отгоре няколко кофи вода, разбърках ги с точилката и ги завих с една черга, да не ги хапят мухите.
        Слушал бях да разправят, че за цвят слагали в ширата бъз. Прескочих и до градината, набрах цяла кошница, смачках тия черни сачми, та станаха като мастило, гаврътнах и него отгоре, разбърках пак с точилката, завих ги и си мисля:
        “Ти, баджанак, ще пиеш бяло памидово вино, ама аз ще те почерпя с черно маврудово, та да си оближеш и мустаците, и веждите даже.”
        Така джибрите стояха близо месец, като от време на време ги разбърквах и се навеждах да им прислушвам сърцебиенето. Преточих ги след това в бурето, цръкнах си в желтата пахарка, дето събира един корем течност – бря! Радост в къщи. Станало едно вино, братче, резняк – не ти е работа!
        Че като го почнах аз: на обяд пахарка, вечер пахарка, на обяд един корем, вечер пак. По едно време почна да ми се услажда и сутрин, та забравих и баджанак, и баджаначка, преселих се един вид в зимника и дорде не докапчих бурето, не мирясах.
        И за тебе лъжа, братче, за мене истина, излекувах се от язвата абсолютно. Девет години ме мъчи пущината, девет години ме гърчи и свива, най-после и намерих специалитета. Не мога да ти кажа от джибрите ли беше, от бъза ли, или от точилката, с която ги бърках, но изчезна окончателно и толкоз.

        Чудомир
        [B][SIZE=2]
        [/SIZE][/B]

        Коментар


        • До: Как се прави вино?

          Да събудя темата и да питам нещо по-сведущите от мен?
          Вчера смачках 160кг мавруд (толкова излезе от асмите), премерих му захарността с най-обикновен захаромер, който на мен много ми прилича на спиртомер , показа 20. Сложих 1кг захар - повторно мерене - показа 23. На сутринта пак го премерих, показанието е 20, а тази вечер 18. Всичко това като че ли тотално ме обърка. Не знам дали е нормално. Едно, че вече нямам никаква вяра на захаромера си, ами се и чудя дали не сложих много малко захар?
          Ако сега добавя още захар, не е ли вече късно? Да не скапе нещо винцето?
          Уточнявам, че за първи път правя вино самостоятелно и всичките ми познания са от разкази на комшиите и от четене на тая тема. Комшиите обаче отпадат като капацитет, че съм им пил от виното и не ми е направило някакво впечатление, та съм решил да ги задминавам де
          Да добавя, че тази вечер го сулфатирах с калиев метабисулфид. Вчера като го мачках нямах, та чак днес купих от аптеката.

          Коментар


          • До: Как се прави вино?

            колега без да имам претенции че съм специалист , показанията на захарноста които си отчел е напълно нормално , от както се помня си правим виното сами , и знам че захарноста се мери когато се мачка гроздето , след това е нормално да показва по малко , според мен няма от какво да се притесняваш , ако си спазил останалата технология винцето ще ти стане
            ей сега си довършвам кафето и отивам в избата да бая на моето , остана ми да източа още малко , и да подготвя останалия материал за ракийка
            поздрави !!!!

            Коментар


            • До: Как се прави вино?

              Първоначално публикуван от GeorgeCh Преглед на мнение
              Да събудя темата и да питам нещо по-сведущите от мен?
              Вчера смачках 160кг мавруд (толкова излезе от асмите), премерих му захарността с най-обикновен захаромер, който на мен много ми прилича на спиртомер , показа 20. Сложих 1кг захар - повторно мерене - показа 23. На сутринта пак го премерих, показанието е 20, а тази вечер 18. Всичко това като че ли тотално ме обърка. Не знам дали е нормално. Едно, че вече нямам никаква вяра на захаромера си, ами се и чудя дали не сложих много малко захар?
              Ако сега добавя още захар, не е ли вече късно? Да не скапе нещо винцето?
              Уточнявам, че за първи път правя вино самостоятелно и всичките ми познания са от разкази на комшиите и от четене на тая тема. Комшиите обаче отпадат като капацитет, че съм им пил от виното и не ми е направило някакво впечатление, та съм решил да ги задминавам де
              Да добавя, че тази вечер го сулфатирах с калиев метабисулфид. Вчера като го мачках нямах, та чак днес купих от аптеката.
              Не се притеснявай,до тук си "добре" .
              1-во: Кажи си,че на комшиите виното, не не ти е направило впечатление,а си е кисело (те са лош критерий)
              2: Не е невъзможно да добавиш захар,но не ти препоръчвам,защото...и т.н.
              3:Знам,че звучи еретично,но Мавруда не е подходящ за вино и никой винар не му се радва(има доста неподходящи изходни параметри) "Хубавият" Мавруд,който пием е плод на "високотехнологични" методи на съвременното винопроизводство.Не случайно от него са направили българската "малага" ('щото вино,не са могли). Има и бял мавруд от десетина години,ама освен за продан на се сещам, за какво друго става .Практиката сочи,че е добър за купаж.
              Дава, обаче добра на килограми рекоплта и е модерен.
              Поздрави и успех !

              Коментар


              • До: Как се прави вино?

                търся таблица за захаромер

                Коментар


                • До: Как се прави вино?

                  Първоначално публикуван от nenkonikolov Преглед на мнение
                  търся таблица за захаромер
                  Това ще свърши ли работа ?
                  Прикачени файлове

                  Коментар


                  • До: Как се прави вино?

                    Първоначално публикуван от GeorgeCh Преглед на мнение
                    Да събудя темата и да питам нещо по-сведущите от мен?
                    Вчера смачках 160кг мавруд (толкова излезе от асмите), премерих му захарността с най-обикновен захаромер, който на мен много ми прилича на спиртомер , показа 20. Сложих 1кг захар - повторно мерене - показа 23. На сутринта пак го премерих, показанието е 20, а тази вечер 18. Всичко това като че ли тотално ме обърка. Не знам дали е нормално. Едно, че вече нямам никаква вяра на захаромера си, ами се и чудя дали не сложих много малко захар?
                    Ако сега добавя още захар, не е ли вече късно? Да не скапе нещо винцето?
                    Уточнявам, че за първи път правя вино самостоятелно и всичките ми познания са от разкази на комшиите и от четене на тая тема. Комшиите обаче отпадат като капацитет, че съм им пил от виното и не ми е направило някакво впечатление, та съм решил да ги задминавам де
                    Да добавя, че тази вечер го сулфатирах с калиев метабисулфид. Вчера като го мачках нямах, та чак днес купих от аптеката.
                    160 г. х 50-55 % рандеман=80-90 л. мъст 20 % е 200 гр. на литър мъст. искаш да дигнеш до 230 гр/л. Вадиш и получаваш 30 гр/л. 90л. х 30 =2.7 кг. захар
                    Метабисулфита се слага при меленето - подтиска по "кекавите" дрожди и остават по-добрите,устойчиви.Като се постави по време на ферментацията, може да я затормози.
                    Мавруда се бере средата на октомври поне.
                    Този захаромер е при температура на мъста 20 градуса-тогава показва вярно.
                    Нормално при ферментация захаромера да "потъва"-захарите стават на алкохол и плътността намаля.
                    Последно редактирано от Peppy; 29-09-09, 13:00. Причина: корекция на цитата!

                    Коментар


                    • До: Как се прави вино?

                      Първоначално публикуван от GeorgeCh Преглед на мнение
                      Да събудя темата и да питам нещо по-сведущите от мен?
                      Вчера смачках 160кг мавруд (толкова излезе от асмите), премерих му захарността с най-обикновен захаромер, който на мен много ми прилича на спиртомер , показа 20. Сложих 1кг захар ...
                      При тази захарност този 1 кг. захар е било по-добре да го използваш за домашни сладки , щото и с него и без него ще получиш чудесен оцет . Смятай по горната таблица и бухай още захар , да съответства поне на 23 .Не е минало още , само дето малко ще удължиш процеса на ферментация . Ама то дали виното ше го почнеш още по Никулден или за Коледа , не е голяма разлика . Е , зависи колко си нетърпелив , аз например го почвам още от сладко .
                      ПС : и не слушай колегата с негативното мнение за мавруда , вино си е та пука камъни !
                      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                      Коментар


                      • До: Как се прави вино?

                        Първоначално публикуван от jorko Преглед на мнение
                        ....
                        Мавруда се бере средата на октомври поне....
                        .
                        Жорко , прав си брат . Ама ако ти е в двора . А по кърищата са плъзнали едни мургави римляни с микробуси и с такава скорост опустошават гроздето , каквато не постига и ято косове.
                        Та хората затова бързат с реколтата ....
                        Между другото , моето мерло пусна 24 градуса ... ( леле , похвалих се ) ....сега му баеме за хубост
                        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                        Коментар


                        • До: Как се прави вино?

                          Благодаря са отговорите и коментарите, след кратък рамисъл добавих още килограм захар, сега ще чакаме резултата.
                          Адаша е прав за много неща, не можах напълно да му схвана сметките, аз малко по друг начин си ги обяснявам, ама и според мене трябваше да сложа около 2,5кг още от начало. Надявам се да съм коригирал успешно пропуска. Онова по-високо показание на захаромера от 23, което толкова ме обърка, сега си го обяснявам с факта, че може би не е била добре разтворена още захарта в мъстта.
                          Колкото до мавруда - такива са асмите на двора, затова е такъв материала, а и винцето си става добро от него, даже екстра. Баща ми навремето правеше много хубаво вино от него, ама вече годинките му са много (на бащата де) и не може да се занимава, та след като 2-3 години материала ставаше почти "зян" тая година реших да поема аз щафетата и да се пробвам. Избързах може би малко с беритбата, ама много почнаха да го нападат скорците и осите. А и 20 захарност от асма не е много зле май

                          Коментар


                          • До: Зряло грозде близо до Варна .. Как се прави вино?

                            Покрай разходката ми с колело в посока Побити камъни - се изкуших по средата на един баир и пробвах гроздето от лозовия масив, между Припек и Слънчево.... И ето днес с колата - разпитвах из масива, откъде мога да си купя от сладкото ароматно грозде .. за да си направя винце пак. Не съм голям потребител и затова реших че 10 кг. грозде ще ми стигнат за да си направя еликсир за кулинарни акценти. Упътиха ме към базата ЗК "Слънчево - Припек" , която се намира на входа на село Припек - откъм Варна Веднага след парниците покрай пътя - завой в ляво координати от Google Earth 43°14'59.10N 27°44'27.13E . Бяха ми дали указание да търся домакинката ...Г-жа Филка Иванова. В началото леко я изненадах с мерака си да си купя грозде за вино После я изненадах още веднъж като и казах че искам само 10 кг. Имаше няколко вида грозде - разрешиха ми да опитвам докато намеря от вида който бях пробвала вече покрай колоезденето ... Оказа се Мускат отонел , а цената на гроздето беше 0.85 лв./кг. Много приятна жена се оказа Домакинката разговорихме се и тя с мъка ми обясни как реколтата е много добра, а Винзаводите искали да изкупуват на безценица гроздето - защото доста по изгодно им излизало да правят вино за продаване от вносен спирт и есенции и оцветители ... и без грозде (нещо което е описано детайлно и в тази тема ) ...

                            В момента се беряло Варненски Мискет, Памид и Мерло, а през Октомври идвало времето на сорта Димят. А муската от който си взех бил на приключване вече .
                            За по-големи количества било желателно предварително да се даде заявка ...
                            А имало и масиви с различни сортове , които продавали под името СМЕС на цена 50 ст. на килограм.

                            Попитах и за телефон , ако някой от вас колеги има интерес :
                            0894 682888 - Филка Иванова - Домакин.

                            Може после да разкажа как съм намислила единият аквариум да прави вино, а аератора да духа по поръчка ...
                            От гроздето което аз си взех - 1 щайга - нямаше смачкани гроздове , някои от зърната бяха станали на стафиди , но не се срещна никакво загниване. И бебето яде, яде, яде докато започна да хълца
                            Последно редактирано от iai-bg; 30-09-09, 16:02.
                            Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                            Коментар


                            • До: Зряло грозде близо до Варна .. Как се прави вино?

                              Първоначално публикуван от iai-bg Преглед на мнение
                              ..... И ето днес с колата - разпитвах из масива, откъде мога да си купя от сладкото ароматно грозде .. за да си направя винце пак. Не съм голям потребител и затова реших че 10 кг. грозде ще ми стигнат за да си направя еликсир за кулинарни акценти. ....
                              С тези десет кила грозде определено ще сгрешиш , повярвай ми .
                              То на фона на такива смукачи като нас тук и 500 кила са малко , но от този отонел не става просто хубаво вино , а амброзия !
                              Цената е добра , така че си вземи повече , та да не съжаляваш после че бързо е свършило....
                              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                              Коментар


                              • До: Зряло грозде близо до Варна .. Как се прави вино?

                                Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                                С тези десет кила грозде определено ще сгрешиш , повярвай ми .
                                То на фона на такива смукачи като нас тук и 500 кила са малко , но от този отонел не става просто хубаво вино , а амброзия !
                                Цената е добра , така че си вземи повече , та да не съжаляваш после че бързо е свършило....
                                На село имат едни бъчвички от пластмасовите ... може да им изпразня въздуха .... но не знам какъв ще е дъхът после...
                                Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X