Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави вино?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави вино?

    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
    Поред:
    Съда е пластмасов бидон(1 куб. метър) на който съм изрязал капака.
    Колега предполагам говориш за пластмасовите цистерни дето са върху пале, решетка отстрани и кран отдолу за източване. Ако не си разглобил крана, да му измиеш хубаво гумените уплътнители, може от там да ти е дошъл проблема. За част от козметичните продуктите, които произвеждаме ползваме такива буферни съдове. От хомогенизатора излиза чисто на микробиологията, но при процеса пълнене се оказа че има зараза, в допустимите нормите но има!!! За нашия критерий това е недопустимо. Спряхме цяла партида, правихме извънредни дезинфекции (освен плановите такива) и т.н. Пускаме новото производство - ефекта същия. Та стигнахме до уплътнителите. Сега когато тези съдове се мият и дезинфекцират, задължително се развива крана и се измива и дезинфекцира всичко основно и вече нямаме такъв проблем. Нямаш си на идея какви микрогадинки се набиват там и са издържливи във времето.
    Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
    Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
    ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

    Коментар


    • От: Как се прави вино?

      Мойто до 20 дена ще е готово за проба!Някакъв сорт отел,не от миризливия,става резливо,гъсто и много яко вино,140 л.,а остана и от миналата година на склад е в кладенеца в бутилки!От ракиите бегам ,ама Зимата най- обичам като цепа дърва да дръпна некоя чашка,апа ако има и сняг още по добре!Производството е бране,мачкане,зареждане с чепките,малко захар,първите 2,3 дни бъркане по 2 пъти на ден,след това покой пълен в бидоните и да не мръзне,40 дена и проба ,ако е готово претакане в големи съдове,утаяване и наливане в бутилки.Така го правиме от как се помня и винаги става супер,незнам може би си е от сорта,много непретенциозна астма,яко резане на пролет, поливане ,заедно с градината и Есента бране,няма пръскане и разни други салтанати!
      Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

      Коментар


      • От: Как се прави вино?

        Данчо, бидона е точно такъв, и не-крана не е мит специално, но нали за това се слага серниста киселина-да убие дивите дрожди които причиняват оцетната ферментация. Та каквото и да е имало като гад-би трябвало да е изтрепано от киселината.
        Има ли желание-има и начин!

        Коментар


        • От: Как се прави вино?

          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
          Данчо, бидона е точно такъв, и не-крана не е мит специално, но нали за това се слага серниста киселина-да убие дивите дрожди които причиняват оцетната ферментация. Та каквото и да е имало като гад-би трябвало да е изтрепано от киселината.
          В крайна сметка от какво се е вкиснало?
          МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

          Коментар


          • От: Как се прави вино?

            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
            Данчо, бидона е точно такъв, и не-крана не е мит специално, но нали за това се слага серниста киселина-да убие дивите дрожди които причиняват оцетната ферментация. Та каквото и да е имало като гад-би трябвало да е изтрепано от киселината.
            Виж, Кольо, не съм специалист по вината, но ако сернистата киселин убива дрожди, не е ли възможно друга гад да свърши лошата работа. То и в нашите продукти слагаме различни консерванти, но се промъкна гадинката и ни се взе акъла да търсим проблема. Добре, че си имаме собствена лаборатория, иначе можеше да имаме проблеми на пазара в случай, че нещото се развие и надхвърли нормите. Ние затова не допускаме да има каквото и да било в продуктите ни. Иначе единствения път когато правих вино беше по-миналата есен. В бидончета от 50 кг - предварително измити, дезинфекцирани - включително със сваляне на уплътнителя на капака, там също се задържа какво ли не, те обикновено са порести тъкани и вътре убедително се скриват микрогадинки.
            Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
            Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
            ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

            Коментар


            • От: Как се прави вино?

              Жалко,ще караш на ракия и бартери.Лично аз не бих му свалял захарността,само идеално чисти съдове и почистено грозде,винаги мокро,докато не падне шапката,на приблизително 1/3 до 1/2 чепките вътре.При тази захарност пак бих сожил по 150-200гр.захар на 100лчорба(прибл.на 200 кг.грозде).Акъли бол,вино ще има и след нас.Живи и здрави,догодина пак.
              А тези простотии се правят от името на всички ни.
              Даника
              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

              Коментар


              • От: Как се прави вино?

                Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                За пръв път тази година ми се случи винотода вкисне още в джибрите...

                Срам голям...
                Отидоха 400 кила мерло на вятъра. А беше супер грозде, захарност 24%, абе всичко както го правя друга година-докарах захарност 22-23%, серниста киселина по 2 грама на литър, дрожди според написаното на пакетчето... Само шапката не я затиснах, а брата я поливаше за да не изсъхва, но веднага след като ширата започна да реже започна и да кисели... Утре започва процеса по изваряване на ракия на колкото е останал алкохол(да не съм съвсем капо), и тази зима ще карам на купешко вино или на бира...

                Мамка му, мамка му...
                400kg.
                Пия вино само по два повода: когато за вечеря има дивеч и когато няма.

                Коментар


                • От: Как се прави вино?

                  Кольо, може и да има решение на проблема Ви. Източете веднага виното - шерата, каквото е и го обработете с калциев карбонат. Дозата е грам на литър, ако трябва сложете 1.5-2 гр. на литър. Оставяте го да се поутаи, претачате и отново третирате. Може да има резултат. Според мен грешката Ви е, че сте го оставили дълго време отворено. Действията са - смачкване - заливане със серниста киселина - затваряне на съда, аз слагам найлон, здраво уплътнен с ластик. Киселината убива всичко, а от вън друго не може да влезе. Това с натискане на шапки - капели са стари измишльотини. Оставете го така около седмица и точите силно таниново, с преминала бурна ферментация вино. Веднага в бъчвата, затапена с маркуче , потопено във вода и пърка като балканче докато премине тихата ферментация. Преди всяко наливане задължително палите сярна лента в буретата.
                  Позволих си малко съвети, без да сте ми ги искали и моля за извинение, но от 20 г. правя вино от мерло и досега не се е разваляло.

                  Коментар


                  • От: Как се прави вино?

                    Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                    Жалко,ще караш на ракия и бартери.Лично аз не бих му свалял захарността,само идеално чисти съдове и почистено грозде,винаги мокро,докато не падне шапката,на приблизително 1/3 до 1/2 чепките вътре.При тази захарност пак бих сожил по 150-200гр.захар на 100лчорба(прибл.на 200 кг.грозде).Акъли бол,вино ще има и след нас.Живи и здрави,догодина пак.
                    О-оо аз съм недогледал-той слагал вода,т.е.мисил се на дядо Боже у работата.От там е циганията.Един мой комшия и той си направи хубав оцет тая година като наля вода.Иначе и ракия няма да стане,но оцет ще има и да продава.За сернистата киселина си държа на мнението-не е необходима.Преди 100годене саде серниста киселина слагали.И траките и те....
                    МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                    Коментар


                    • От: Как се прави вино?

                      Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
                      О-оо аз съм недогледал-той слагал вода,т.е.мисил се на дядо Боже у работата.От там е циганията.Един мой комшия и той си направи хубав оцет тая година като наля вода.Иначе и ракия няма да стане,но оцет ще има и да продава.За сернистата киселина си държа на мнението-не е необходима.Преди 100годене саде серниста киселина слагали.И траките и те....
                      Макар и в частично противоречие с науката,съм абсолютно съгласен.Така правя вино от повече от 20г.,по заварени и наследени рецепти от незнам си колко десетки,може и стотици години.Говорим за обикновени , ,,гаражни" вина.А който не го мързи-да чете,(даже и само в книгата на проф.Неделчев-дето съм дал линка по-горе),той самият казва за необразоваността на българина и най-вече отказа му от науката.Ама тате така е орАл,и я така че орем... .
                      А тези простотии се правят от името на всички ни.
                      Даника
                      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                      Коментар


                      • От: Как се прави вино?

                        Тръгне ли "оцетно вкисване" няма спасение каквото и да правиш в много начален етап може да стане на ракия, ама пак трудно.

                        Коментар


                        • От: Как се прави вино?

                          Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                          Макар и в частично противоречие с науката,съм абсолютно съгласен.Така правя вино от повече от 20г.,по заварени и наследени рецепти от незнам си колко десетки,може и стотици години.Говорим за обикновени , ,,гаражни" вина.А който не го мързи-да чете,(даже и само в книгата на проф.Неделчев-дето съм дал линка по-горе),той самият казва за необразоваността на българина и най-вече отказа му от науката.Ама тате така е орАл,и я така че орем... .
                          Книгата си я изтеглих,разгледах я на вентилатор и ми хареса.Има доста технически данни за приспособленията при вино и спиртопроизводството,но има и доста архаични неща.Общо взето полезно четиво.
                          МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                          Коментар


                          • От: Как се прави вино?

                            Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                            Слагай докато не е паднал дъжд-очакват го за събота и неделя.Годината е добра,но на това количество му сложи 200гр.захар(0,2кг.),българска,горнооряховска,кристално чист съд,почистено от загнили и изсъхнали зърна и др.,смачкано,редовно-колкото пъти се сетиш бъркане,да е винаги мокро отгоре и си готов.
                            Вчера и днес брах и мачках ... Утрепах се .. сам почти цялото (мачкане на ръка в лиген).
                            Довечера като се прибере бащата ще измерим захарността и го вкарваме в гаража.
                            Колега , мерси много за точния и коректен отговор .

                            Като стане ще пипша какво се е получило ..
                            Москвич 408 , оня бежовия с четирите фара !
                            42°41'3.72"N 23°14'6.45"E

                            Коментар


                            • От: Как се прави вино?

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              Данчо, бидона е точно такъв, и не-крана не е мит специално, но нали за това се слага серниста киселина-да убие дивите дрожди които причиняват оцетната ферментация. Та каквото и да е имало като гад-би трябвало да е изтрепано от киселината.
                              Оцетната ферментация се причинява от оцетно кисели Бактерии.

                              Коментар


                              • От: Как се прави вино?

                                Първоначално публикуван от rulin Преглед на мнение
                                Преди всяко наливане задължително палите сярна лента в буретата.
                                Колега здравей какво значи точно това изречение?"Преди всяко наливане задължително палите сярна лента в буретата."Аз също съм начинаещ в домашното винопроизводство и не разбирам много работи,ще съм ти благодарен ако обясниш малко по- подробно
                                LZ2DRD

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X