Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави вино?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави вино?

    Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
    Напротив претакането се прави единствено и само след тихата ферментация т.е.след около 40 дни при оптимална температура,захарност.

    Прав си! Пък, ако и напиша с какво се обърках, ще решите че съм дегустирал до умопомрачение...
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • От: Как се прави вино?

      Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
      но знам че във Винпромите правят една аерация ,т.е.вкарват кислород за ускоряване и завършване на ферментацията.Аз това упражнение го правя с един дървен сап като разбърквам ширата
      Колега с твоята професия, сигурно си запознат с това, че това без което не можем-то ни убива. Става въпрос за кислорода. Та и виното страда от същото. Във винпромите не се аерира с кислород, а с въглерод! Има случаи в който виното се преточва през медно сито за да се обогати с въздух, но то е друга бира.
      Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
      Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

      Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

      Коментар


      • От: Как се прави вино?

        Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
        Колега с твоята професия, сигурно си запознат с това, че това без което не можем-то ни убива. Става въпрос за кислорода. Та и виното страда от същото. Във винпромите не се аерира с кислород, а с въглерод! Има случаи в който виното се преточва през медно сито за да се обогати с въздух, но то е друга бира.
        Дочев,You a Winner.Печелиш първа награда за най-много написани глупости с най-малко думи.А още не е станало ракиено време.
        1-во при разбъркването се постигат две неща:отнема се от разтвора въглеродния двуокис(отпаден продукт от реакцията,като с това тя се ускорява.Прочети за едно така наречено динамично равновесие-химия 7,8 клас).
        2-ро при разбърването се вкарва въздух,респ. кислород(демек аерация),който е за да е процеса оптимален.
        3-то ако успееш да втечниш въглерод си на една крачка да направиш диамант(изотоп на въглерода)-въглерод с кристална решетка.

        Малко си налучкал със ситото,течането и въздуха ама....
        По въпроса със сентенцията-тя е'' Това което не ни убива ни прави по-силни''.
        ПП.По въпроса за пречистване на виното от привкуси и миризми се прекарва през филтър със активен въглен,като се използват абсорбционните му свойства.Това се прави и с винените дестилати.
        МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

        Коментар


        • От: Как се прави вино?

          Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
          Дочев,You a Winner.Печелиш първа награда за най-много написани глупости с най-малко думи.А още не е станало ракиено време.
          1-во при разбъркването се постигат две неща:отнема се от разтвора въглеродния двуокис(отпаден продукт от реакцията,като с това тя се ускорява.Прочети за едно така наречено динамично равновесие-химия 7,8 клас).
          2-ро при разбърването се вкарва въздух,респ. кислород(демек аерация),който е за да е процеса оптимален.
          3-то ако успееш да втечниш въглерод си на една крачка да направиш диамант(изотоп на въглерода)-въглерод с кристална решетка.

          Малко си налучкал със ситото,течането и въздуха ама....
          По въпроса със сентенцията-тя е'' Това което не ни убива ни прави по-силни''.
          ПП.По въпроса за пречистване на виното от привкуси и миризми се прекарва през филтър със активен въглен,като се използват абсорбционните му свойства.Това се прави и с винените дестилати.
          Благодаря ти за класификацията!
          От колеги не се обиждам! А забелязвам, че си дървен философ и компетентен във всичко, и от там заядлив, както тук така и в други форуми, но това е между другото, да минем по същество:
          1. това което си написал е така, но е по време на бурната ферментация, а тук ставаше въпрос за времето в което протича тихата ферментация.
          2 и 3 не смятам да ги коментирам, поради това, че са неотносими към зададения въпрос.
          Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
          Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

          Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

          Коментар


          • От: Как се прави вино?

            Първоначално публикуван от Спас Преглед на мнение
            Въпрос:
            Трябва ли виното при тихата ферментация да се разклаща периодично за да се раздига утайката или се оставя в покой до края?
            Не е необходимо.
            Относно претакането на зелето , пардон, на виното искам да поясня, че се прави специфично за различните вина. В общия случай, когато ферментацията протича правилно, първото претакане е, както казва колегата Михов, след тихата ферментация. Това се прави с цел да се отдели утайката, съдържаща белтъчна маса, чието стоене влошава виното. Условията за това са: Завършена ферментация(липса на захар, липса на гликоген в дрождите и др.) За сигурност, че виното е здраво, се слага чаша с вино на топло и светло за
            1-2 дни. Липсата на помътняване и промяна във вкуса предполага претакане. Ако не е така-следва бистрене(друга тема). Другото условие за претакането е ниска температура и вико атмосферно налягане. Идеята е да се сведе до минимум възможността на разтворения въглероде диокид да се отдели ида увлече утаката. Това се има и в предвид широк достъп на въздух при претакането-отделяне на СО2.
            Да се има пред вид, че при силно ароматни вина, като Мускат, аерирането е силно НЕЖЕЛАТЕЛНО.
            Наздраве!

            Коментар


            • От: Как се прави вино?

              Благодаря на всички за съветите, като ни СТАНАТ вината ще се съберем да дегустираме
              Вложил съм Дъбов средно печен Френски чипс в дамаджаните 2гр./лит., някой ползвал ли е ?
              Колко време е хубаво да се държи?
              Дали до края на ферментацията или се вади по-рано?
              Пия вино само по два повода: когато за вечеря има дивеч и когато няма.

              Коментар


              • От: Как се прави вино?

                Първоначално публикуван от Спас Преглед на мнение
                Благодаря на всички за съветите, като ни СТАНАТ вината ще се съберем да дегустираме
                Вложил съм Дъбов средно печен Френски чипс в дамаджаните 2гр./лит., някой ползвал ли е ?
                Колко време е хубаво да се държи?
                Дали до края на ферментацията или се вади по-рано?
                Аз съм ползвал и го ползвам.Може да се сложи и на вино и на ракия.При виното по спомен според инструкцията се слага след първото претакане,респ.след приключване на тихата ферментация.Голям ефект не съм констатирал ,но при ракията има.
                МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                Коментар


                • От: Как се прави вино?

                  Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
                  Аз съм ползвал и го ползвам.Може да се сложи и на вино и на ракия.При виното по спомен според инструкцията се слага след първото претакане,респ.след приключване на тихата ферментация.Голям ефект не съм констатирал ,но при ракията има.
                  За ракията съм съгласен дава хубав цвят и аромат надявам се и на виното да му става добре
                  Пия вино само по два повода: когато за вечеря има дивеч и когато няма.

                  Коментар


                  • От: Как се прави вино?

                    Хайде сега да сритам кошера, върти ми се една луда идея из главата. Понеже има добра реколта от тикви защо да не се направи вино, ако пък не стане ще се местим в другата тема.
                    Молбата ми е ако някой е правил такова вино да сподели.
                    За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                    0878 79 20 61 Борис

                    Коментар


                    • От: Как се прави вино?

                      Бе сигурно ще стане нещо след ферментация на тикви, ма надали удовлетворяващо целта.
                      По същество виното представлява натуралният продукт от ферментацията на гроздето (недистилиран). Предвид, че за директна консумация не са годни съответните продукти на много по-качествени суровини (сливи, ябълки, кайсии и пр. и пр.) - гарантирано, полученото от тикви няма да те очарова!
                      Понеже споменаваш другата тема (предполагам за ракията). Да ти кажа: Мисля, че и ракия няма да се получи като хората - какъв ще е вкуса, какъв ще е аромата! При наличие на нужните условия, може да получиш достатъчно добър спирт, който да ползваш като полуфабрикат за производство в стил: "Цар Киро" - (спирт плюс есенция). Може да го мъчиш и с разни еквилибристики, аналогично на тези при получаването на все-пак годно за употреба питие от свръх некачествени суровини (разните всякакви уискита).
                      Но не виждам смисъла - предвид много по-рационалната алтернатива.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • От: Как се прави вино?

                        Първоначално публикуван от davc
                        Бе сигурно ще стане нещо след ферментация на тикви, ма надали удовлетворяващо целта.
                        По същество виното представлява натуралният продукт от ферментацията на гроздето (недистилиран). Предвид, че за директна консумация не са годни съответните продукти на много по-качествени суровини (сливи, ябълки, кайсии и пр. и пр.) - гарантирано, полученото от тикви няма да те очарова!
                        Понеже споменаваш другата тема (предполагам за ракията). Да ти кажа: Мисля, че и ракия няма да се получи като хората - какъв ще е вкуса, какъв ще е аромата! При наличие на нужните условия, може да получиш достатъчно добър спирт, който да ползваш като полуфабрикат за производство в стил: "Цар Киро" - (спирт плюс есенция). Може да го мъчиш и с разни еквилибристики, аналогично на тези при получаването на все-пак годно за употреба питие от свръх некачествени суровини (разните всякакви уискита).
                        Но не виждам смисъла - предвид много по-рационалната алтернатива.
                        Не виждам причина да не си прав предвид логиката на написаното от теб. Но за ракията не си прав при условие, че се получи материал с лоши вкусови качества имам около 100 литра вино с джибрите които чакат да им дойде редът за казана така, че двете заедно за вкус и аромат.
                        Ако имаш време и ти се занимава пусни едно търсени за Pumpkin Wine
                        Последно редактирано от gabocvet; 03-11-11, 17:54. Причина: допълнение
                        За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                        0878 79 20 61 Борис

                        Коментар


                        • От: Как се прави вино?

                          При възможност ще прегледам. Но предполагам (до степен на убеждение), че става въпрос за аналогиите от последната част на мнението ми:
                          Хората си нямат качествени суровини, или имат проблеми на микро-био равнище, или са много скъпи, или са в изключително недостатъчни количества, или кой знае какво. И правят каквото могат, с това, с което разполагат. Точно като галимациите с алкохолните напитки от зърнени фуражи - други поне честно, просто си разреждат спирта с вода.
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • От: Как се прави вино?

                            Я да се включа и аз в темата -най неопитния винопроизводител.На 9 октомври заложих гроздето бърках го 4-5 дни сега захарността му падна на 0 дегустирах и прилича на вино.Само където има дребни парцали срещу светлина.Сега го отточих в прозрачна стъклена дамаджана 25л. отгоре с тапа пробита и маркуче в буркан с вода.Да се надявам ли да избистри след 20тина дни.Така като чета вашите мнения май само аз ще го правя така.Другия съм запечатал направо с майката и наблягам само на канелката-то също има въпросните парцалчета??? Става за пиене и не боли глава предполагам че е още рано?Приемам всякакви мнения критики и насоки.Наздраве.

                            Коментар


                            • От: Как се прави вино?

                              Само преточване ще го избистри, щом има канелка. По-подробно - източваш кофа отдолу, изсипваш отгоре; и така по няколко пъти. Това е начинът.

                              Коментар


                              • От: Как се прави вино?

                                Имам молба може ли модератор да отцепи постовете за тиквата в друга тема за алтернативни суровини за вино производство.
                                Благодаря за което .
                                За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                                0878 79 20 61 Борис

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X