Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави вино?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Как се прави вино?

    Първоначално публикуван от stariat Преглед на мнение
    Аз си слагам всяка година в тези сините бидони от фармахим.В мазето изцяло под земята температурата е еднаква.Най важно е гроздето .Аз понеже го купувам от борсата в Дружба там карат от цяла България какво правя.Избираш топъл ден слънчев и тръгваш из редиците на търговците гледаш пробваш гледаш пробваш и най важното да видиш къде има най много оси .Тия твари са най много винаги на най сладкото грозде.Та къде са осите там и ти.Аз слагам винаги 60% памид той пуска повече сок около 15%каберне 15%мерло и задължително 10тина%та бяло ркацители димят или друго бяло за аромат .Какво вино става чудо ако сложа един бидон 140 литра за Коледа няма толко пивко толко благо а как влизаТюх покапах клавиатуратаА да се върна към темата колегата питаше как се действа:за 140литра купувам от борсата 200кг. грозде те там така лъжат мани после го смачкваш с машинката за мачкане нема да вадиш чепки и да се занимаваш с щуротии .Пълниш бидона четири пръста под ръба да има къде да се дига .Два дена го бъркаш по един път на ден и повече не го бараш че може да го расърдиш и спешно да го печеш на ракияСлед 15сетина дена почваш да го пробваш и пробването продължава докато спре да пуска.Като спре да пуска тураш 8 кила захар сипваш вода бъркаш и го оставаш да ври за ракия а ти се прехвърляш на другия бидон и пробването продължава по същия начин.Та това е колега в общи линии какви бурета какво чудо.Червеното вино не е пиене а лекарство и най важно рецептата си е пишеш сам
    Чакай бре колега ! Аз съм чул че виното ляга до 40 дни. А ти от петнайстия ден почваш да го свикваш още от сладко ли ?! Та от такова пробване как ше ти стигне до Коледа ?! Щото то сигурно ше се появи и тема "Как се коля прасе" ...По твойта рецепта за пържолите май ще сме на проби с ракията
    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

    Коментар


    • #17
      До: Как се прави вино?

      Първоначално публикуван от inp
      Кабернето, по общо мнение е един от най-добрите сортове за червено вино. Мерихте ли захарността на Кабернето? Може би проблемът е бил в прекалено високата захарност, която е попречила на правилното преминаване на ферментацията. Ако Кабернето достига захарност по-висока от нормалното, то можете с него да подобрявате материала от Букета, вместо да "бухате" захар.
      Явно е така. Захарността му беше 22-23. Не посмяхме да го разреждаме с вода. Пък и Букета тогава беше със захарност 21-22 (това се случи лАни). Тази година не сме купували Каберне. Не посмяхме. Купихме само Бъкет. Явно този сорт не изисква кой знае какъв майсторлък. Но ще видим какво ще стане тази година. Малко съм притиснен от ниската захарност и ранният му гроздобер. Ако има много недоозряли гроздове, може и да се получи кисела жилка.
      Ама каквото такова.
      О899 2б2 1З2

      Коментар


      • #18
        До: Как се прави вино?

        Момчета предлагам ви като ни станат вината готови да се съберем някъде да посумелиерстваме.

        Ако пък които сме далече един от друг..... По куриер взаимно да споделим производството си.

        Даже може да си спретнем импровизиран конкурс.
        О899 2б2 1З2

        Коментар


        • #19
          До: Как се прави вино?

          Първоначално публикуван от iiiopo Преглед на мнение
          Момчета предлагам ви като ни станат вината готови да се съберем някъде да посумелиерстваме.

          Ако пък които сме далече един от друг..... По куриер взаимно да споделим производството си.

          Даже може да си спретнем импровизиран конкурс.
          Е чак сега ме нави и мен да пиша в темата....
          Само кажете къде и кога...а мезето ще е от мен.

          Коментар


          • #20
            До: Как се прави вино?

            Аз затова ползвах кабернето като добавка към памида. Кабернето е толкова гъсто и сладко(винаги е над 24 зах.%), че ако няма друго трябва да го разреждаш с вода. Но не бива да се разводняват нещата.
            Ако имаш непревряла шира, макар и стара, добави и вода, тя ще преври и после - на ракия.
            И пак ви казвам - Анатема! - на мастапласовите бидони

            Коментар


            • #21
              До: Как се прави вино?

              Първоначално публикуван от iiiopo Преглед на мнение
              Явно е така. Захарността му беше 22-23. Не посмяхме да го разреждаме с вода. Пък и Букета тогава беше със захарност 21-22 (това се случи лАни).
              Захарността е много важен показател. Съответно и точното й измерване е изключително важно. Проблемът е че масово продаваните захаромери не са съвсем надеждни. Един познат беше купил една шепа такива и всички показваха различно +-5%.

              Иначе нека стане каквото сме заложили в избите, па ако решим може и да спретнем някое мероприятие.
              БИО пчелен мед и пчелни продукти
              0888 66 59 73

              Коментар


              • #22
                Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                Аз затова ползвах кабернето като добавка към памида. Кабернето е толкова гъсто и сладко(винаги е над 24 зах.%), че ако няма друго трябва да го разреждаш с вода. Но не бива да се разводняват нещата.
                Ако имаш непревряла шира, макар и стара, добави и вода, тя ще преври и после - на ракия.
                Може би догодина (живот и здраве) пак ще си направиме експеримент с Кабернето следвайки съветите ви.

                Първоначално публикуван от Паджеровод;469933И пак ви казвам - Анатема! - на [I
                мастапл[/I]асовите бидони
                Чак пък Анатема..... и в тях става не е като хич да не става. Е не е баш- баш- ама не е и за изхвърляне и си е много хубаво. Във всеки случай е много по-добро от масовото производство на винпром (не говоря за подбрани колекции).

                Първоначално публикуван от inp Преглед на мнение
                Захарността е много важен показател. Съответно и точното й измерване е изключително важно. Проблемът е че масово продаваните захаромери не са съвсем надеждни. Един познат беше купил една шепа такива и всички показваха различно +-5%.

                Иначе нека стане каквото сме заложили в избите, па ако решим може и да спретнем някое мероприятие.
                5% бива за домашно ползване. То окото ми вижда +/- 1 градус. За всеки случай ползвам 2 различни вида и взимам за истина средно показание.
                Последно редактирано от cveti; 16-09-08, 19:46.
                О899 2б2 1З2

                Коментар


                • #23
                  До: Как се прави вино?

                  Дрождите са едни глупачета, които папат захари и малко белтъчини и "акат" алкохол и СО2. Искат и подходящи условия за това. Сортове грозде не ги интересува.
                  Да им е топличко-20-30 градуса, да вземат малко въддух - ей такива работи.
                  При неподходящи условия теглят една майна на всичко и после-" ама виното ми сладни"

                  Щом виното не става в пластмасови бидони- не го слагайте там.
                  Щом не става в неръждавейка и мирише - да бутнем повечето винзаводи, че всички минаха на неръждавейка.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Как се прави вино?

                    между другото повечето производители на вино добавя хранителни аромати на различни типове грозде и дъбове... спирт, боя и после вино по 3 лв на магазина.По груба оценка 1 л вино ако е истинско не трябва да струва по-малко от 15 лв/л за промишелност говоря.
                    Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                    Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                    ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                    Коментар


                    • #25
                      До: Как се прави вино?

                      Е нека и аз!
                      Пълен любител съм, ама всяка година в едно 300 литрово буре си правя винце и към януари месец свършва!
                      Значи бурето е бетонно, облицовано със стъкло - измива се идеално!
                      Бера от асмата стотина кила "виола" или "черен отел"! Така му викат по нашия край, много ароматно, не се пръска, с много твърда люспа, но ако правиш само от него вино става убиец - боли глава като за световно! Останалите 150-170 кг. са каберне, мелнишка лоза или каквото намеря на пазара сладко грозде. Смачква се, вадят се 70-80 % от чепките и се слага в бурето! Малко серниста киселина и край! 22-24 % захарност е идеално! Не го отточваме, не го претакаме! След основната ферментация едно чувалче пясък за тихата отгоре на отвора, а после запечатване и точене от канелката!
                      יעבור
                      «И това ще мине»

                      Коментар


                      • #26
                        До: Как се прави вино?

                        между другото повечето производители на вино добавя хранителни аромати на различни типове грозде и дъбове... спирт, боя и после вино по 3 лв на магазина.По груба оценка 1 л вино ако е истинско не трябва да струва по-малко от 15 лв/л за промишелност говоря.

                        Ако си купиш гроздето по 50-60 ст. и имаш рандеман 50 % - литър вино ще ти струва между 1.20 и 1.60. Бутилка, етикет , тапа, печалба, разходи -4 - 5 лв. е добра цена за бутилка вино от грозде.
                        2лв. - 2 литра си е ментето

                        Коментар


                        • #27
                          Първоначално публикуван от iiiopo
                          5% бива за домашно ползване. То окото ми вижда +/- 1 градус. За всеки случай ползвам 2 различни вида и взимам за истина средно показание.
                          Тук не съм съгласен. Ако показва 25, а реално е 20 виното ще стане бедно на алкохол и по-нетрайно. Ако показва 21, а реално е 26 ще се чудиш защо не започва да ферментира.

                          Първоначално публикуван от jorko Преглед на мнение
                          Щом не става в неръждавейка и мирише - да бутнем повечето винзаводи, че всички минаха на неръждавейка.
                          Не вярвам истинско вино да отлежава във винпроми в метални съдове. Такъв съд може би да се използва за бурната ферментация - за няколко дни, ама за отлежаването с месеци се иска буре. Много винпроми използват тип "барик", ако не се лъжа.
                          Последно редактирано от cveti; 16-09-08, 19:47.
                          БИО пчелен мед и пчелни продукти
                          0888 66 59 73

                          Коментар


                          • #28
                            До: Как се прави вино?

                            Първоначално публикуван от jorko Преглед на мнение
                            Ако си купиш гроздето по 50-60 ст. и имаш рандеман 50 % - литър вино ще ти струва между 1.20 и 1.60. Бутилка, етикет , тапа, печалба, разходи -4 - 5 лв. е добра цена за бутилка вино от грозде.
                            2лв. - 2 литра си е ментето
                            Грешна калкулация колега, хората и акцизи имат, и печалби големи правят, и търговците печелят, режийните им не са малки, транспорта също не е без пари, на всичкото отгоре и ДДС и цената далеч не е 4-5 лв.
                            Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                            Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                            ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                            Коментар


                            • #29
                              Първоначално публикуван от musovir Преглед на мнение
                              Грешна калкулация колега, хората и акцизи имат, и печалби големи правят, и търговците печелят, режийните им не са малки, транспорта също не е без пари, на всичкото отгоре и ДДС и цената далеч не е 4-5 лв.
                              На Жорко калкулацията си му е правилна . Това което искаше да каже е , че 2литра вино = 2 лева не може да е от грозде .
                              Аз една друга калкулация съм правил : Винзавод притежава 500 дка лозя. Тон от декар грозде да е добива , това прави 500 тона грозде. След реколтата същия Винзавод отчита 500 тона ВИНО. Май излиза 1 кг. грозде = 1 литър вино ? Е тва ако каже някой как става ....

                              Първоначално публикуван от inp Преглед на мнение
                              Тук не съм съгласен. Ако показва 25, а реално е 20 виното ще стане бедно на алкохол и по-нетрайно. Ако показва 21, а реално е 26 ще се чудиш защо не започва да ферментира.
                              Ако показва 25 , а реално е 20 значи грешката на уреда не е в рамките на 5% , а цели 20% . За останалото си прав .
                              Последно редактирано от cveti; 16-09-08, 19:48.
                              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Как се прави вино?

                                Акциза за виното го махна Милин Велчев.
                                Печалбата - всеки сам си преценява- при нормална 20 процента.
                                12 процента е отстъпката, ако ползваш търговски.
                                Ако имаш собствени - 0.
                                Ако не се изхвърляш - спокойно можеш да се събереш в 4-5 лв.


                                Не вярвам истинско вино да отлежава във винпроми в метални съдове. Такъв съд може би да се използва за бурната ферментация - за няколко дни, ама за отлежаването с месеци се иска буре. Много винпроми използват тип "барик", ако не се лъжа.

                                Ново френско буре струва 500-600 евро. Българските - 300.
                                Задачата е ако имаш 3 000 000 л. вино колко 220 литрови бъчви ще ти трябват, колко пари ще дадеш и кой ще ти купи вино, което от бъчвите натоварва цената 5лв. на литър.
                                Съдът от неръждавейка е почти вечен, лесно се дезинфикцира, монтират му се ризи за контрол на температурата.

                                По тази причина винпромите минават на неръждавейка - пример - на входа на Сливен Домейн Бойар.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X