Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави вино?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави вино?

    Само да вметна-тези дни за които би трябвало да мине ферментацията са много относителни. При топло време ще са доста по-малко отколкото при студено.
    Моето мерло нещо не се държи както ми се иска-досега би трябвало да е напълно превряло, но все още има някакви следи от сладкия вкус. Отдавам, го на няколкото студени дни напоследък.
    Днес ми препоръчаха един колега който всяка година правел добро вино. Макар, че имам някакви съмнения относно компетентността му, реших да се посъветвам с нег, човекът се пенсионира, и се предполага, че има доста житейски опит.
    Описах си тревогата за все още сладкото вино, като казах, че още докато мерих захарността веднъж ми показа 22 процента, веднъж 24... Аз си го обяснявам с недобре разбърканите джибри, и не съвсем точния захаромер, все пак е домшен, не професионален.
    Дядката ми каза да не се тревожа-имало ОСТАТЪЧНА ЗАХАР... От този момент нататък само кимах в знак на съгласие, и потърсих начин да се измъкна от разговора.
    Мисълта ми е да не се вярва на всеки, аз каквото правя съм го ел в учебник по винарство, и действам според него, доколкото мога разбира се. Защото там пише след наливане на виното в бурета-да се изолират от достъпа на въздух, и постоянно да се доливат, така, че бурето да е винаги пълно... Ами ако е постоянно пълно-какво ще пием...
    Както се казва-ако по нивите расте това което пиуше в учебниците-прибиране няма...
    Ха наздраве.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • От: Как се прави вино?

      Хубаво нещо е остатъчната захар. Жените я харесват. Но захарта се смята за остатъчна след края на ферментацията. Евентуално човекът може да е имал предвид, че ЩЕ ОСТАНЕ остатъчна захар във виното.

      Това за доливането е важно - и не се тревожи как ще го изпиеш. Важното е бурето да се източи наведнъж към бутилки, а после - по ред на номерата. Ако го точиш от бъчвата в процеса на пиене и температурата на бурето мръдне над 2-4 градуса за седмица-две, ще получиш по-слаб или по-силен оцет. Ще вкисне и бъчвата.

      Е, ако го пресечеш с химия - никакви подобни ядове няма.

      Коментар


      • От: Как се прави вино?

        Сега аз да Ви кажа - как се прави вино.
        Ожених се и попаднах право във винопроизводството.
        Село Горно Белотинци - Белоградчишко. Там се намира масивът " Косара ".
        Основно гледано грозде: Бел Отел и Чер Отел.
        Тъстът ми - инженер химик. Лозето огромно, нема набиране. Отела се рони, трябва да не го клатиш докато го режеш с лозарска ножица и да стискаш салкъма в шепа. Памида, имаше и такъв, по-лесно се бере.
        И така, лазим си цял ден из буци и гърмуди и пълниме едни чували разделно, с различни типове грозде.
        Мъка голяма. Цял ден на колене или клечене и заничане под листата. Ако завали, имаме допълнителна екстра, кал и в......Ушите .
        Калта там'а е гледжосваща, а ти влезе в панталона, а се запечати вовеки.
        После товарене на каруца. Найлоновите чували, ако си ги препълнил се късат и една леплива шира се стича на струйка по гърба ти, та чак ти пълни галошите.
        Осите те обичат и те обикалят, като че си захарен памук.
        Пред къщата го разтоваряте в дама, каквото и да значи това, после го чепкате - да се махнат чепките, че на отела горчали.
        Следва пресата, малък модел на данъчната политика на държавата.
        Значи отгоре Министърът върти един винт и постоянно увеличава тежестта, а отдолу зърната се притискат едно в друго, бутат се с лакти, лавират, притесняват се всеки срещу всеки, преподреждат се - па накрая се пукат.
        По-слбите по в началото на пресата, по издръжливите - най накрая. Така или иначе, в края всички са на пестил.
        Ширата се сипва в едни бъчви, дето предварително са прани с кипнала вода и веро.
        И се започва. Тъстът зарежда PH метърите, вместо горни чучури и нема, нема на два часа ходи да гледа.
        Бе т'ва вино ще стане ли ?
        Нагреваме избата, о'лаждаме избата. По едно време тъста вика - Ще се разтакова. Я бегай до хор'мага, вземи един чувал захар!
        Бегам, носим ! Знаете ли как се сипват 30 кила захар през фуния за олио ? - 40 минути. Ръцете ми треперят, като пребозал.
        Па мериме PH. Загряваме. Бъркаме със стъклена пръчка. После с дървена. Засипвахме чирепа с бяла пепел. Чистихме чирепа от бяла пепел.
        На другия ден тъста бутна във виното една медна плоча.
        После па' бегах до хор'мага. Сипахме още 30 кила захар.
        После син камък на око. Бъркахме ширата отново 2 часа. Източвахме отока, изгребвахме леката фракция. Претакахме. Добавяхме вода, па лед, па мани мани....

        На Коледа седим край печката аз и тъста. Наливаме си от дамаджанката, чопкаме спржа, пием и червим бузи.
        Тъста поклаща чашката с бистра уханна течност и вика:
        - А наздраве Зетко ! Чудно вино случихме таз година. Тон, тон и пол'вина.

        - И да знаеш - Грам захар не съм сложил !!!!!
        Последно редактирано от Nik Nikolov; 15-10-10, 00:09.
        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

        Коментар


        • От: Как се прави вино?

          Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
          ..
          Тъста поклаща чашката с бистра уханна течност и вика:
          - А наздраве Зетко ! Чудно вино случихме таз година. Тон, тон и пол'вина.

          - И да знаеш - Грам захар не съм сложил !!!!!
          Супер преразказ си спретнал! Кога ще донесеш от това вино и ние да опитаме?

          Да напиша малко и за моето вино: Тази година не можах да си опазя лозето от болести-даже и за осите няма. Купих си алиготе. Отделихме чепките, смачкахме го и на 3-4ия ден източих около 90 л. шира. Захарността беше 23, но темп. като я мерих беше 11С. След 1 седмица захаростта е 20. Ври си, но явно много бавно стават нещата. Обадих се на приятел и той ме посъветва да сложа бидона на по-топло. Вкарах го в гаража където темп. е 10-15С. Пак си ври, но не съм забелязал да е по-бурна ферментацията и още не съм мерил захарност.
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • От: Как се прави вино?

            Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
            Захарността беше 23, но темп. като я мерих беше 11С. След 1 седмица захаростта е 20. Ври си, но явно много бавно стават нещата. Обадих се на приятел и той ме посъветва да сложа бидона на по-топло. Вкарах го в гаража където темп. е 10-15С. Пак си ври, но не съм забелязал да е по-бурна ферментацията и още не съм мерил захарност.
            Захарността се мери при температура на ширата около 20 градуса.След седмица няма смисъл да се мери нормално е да пада,така като си го сложил в бидон може да го припенваш,тоест да му обираш пяната отгоре с готварска цедка да няма после кал на дъното и така по бързо ще се избистри.Нека си ври ще стане,не се притеснявай.

            Коментар


            • От: Как се прави вино?

              Мнение на Кольо > Моето мерло нещо не се държи както ми се иска-досега би трябвало да е напълно превряло
              Кольо, кокото хора попитате, толкова различни мнения ще получите. Все пак да Ви дам и моето, а Вие постъпете както желаете. Все пак съм родом от Велики Преслав, и съм понаучил накои неща.
              След като го смеля мерлото в кадуса, расло на южен скат в масивите над Карадере - Бяла, го заливам отгоре със серниста киселина - на килограм грозде слагам 2гр. киселина. Покривам го с найлона и така да престои 4-5 часа.По този начин се унищожават всички вредители, включително и слабите и болни дрожди. Меря захарността - обикновено е в границите на 22-24 градуса, напълно достатъчно за добра ферментация. Започва точене и наливане в буретата, които също са подготвени, и им е запален серния фитил. В рамките на 4 - 6 дена преминава бурната ферментация, доливам до 1 см. от ръба, голямата тапа здраво набита а, в малкия отвор маркучето поставено и другия край в бутилка с вода. И така да си ври тихо, спокойно в рамките на 3-4 месеца. Да не го дразнят никакви гадинки, и да няма достъп до въздуха. След това идва другия процес, който съм описал по напред. Никаква остатъчна захарност и след една година пиеш на воля, без да те боли глава.
              А, сега си пия все още малко от реколта 2008, и основно вече от 2009.

              Коментар


              • От: Как се прави вино?

                Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                ....Супер преразказ си спретнал! Кога ще донесеш от това вино и ние да опитаме?

                ......
                Сакън ! Ич и ти не требва ! Такова вино пука камъньете и цЕпи глАви . Не е за несвикнал човек , то си се пие от яки кратуни от Северозапада . Аз като чета Ник Николов , все едно гледам мене си . От "онези" години . Само дето при нас преобладаваше белия отел .

                Иначе е хубаво дето темата се е възродила паралелно с новата реколта . Прави впечатление , че въпреки кризата гроздето тази година е супер на захар .

                Мойто мерло с 25 градуса вече една седмица си бълбука равномерно като дизел на Мерцедес . И никакво разреждане ! След 2 седмици - в бурето за тихо довършване на магията , в джибрите - 40 кила захар за репешаж , после у казана и - при Стария за нежелани гости !

                ПС. И тази година продължавам да се чудя на колегата Rulin. За каква реколта 2008 говориш бре юнак ?! Да не е печатна грешка ?
                Аз ако имам такова старо вино , ше го сънувам доде не пресуша бурето !

                Ай наздраве !
                Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                Коментар


                • От: Как се прави вино?

                  Реших най-накрая да се пробвам и аз. Уредиха ме с хубаво гроздем дадоха ми акъл и започнах така:

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:grozdeto i devojkite.jpg
Прегледи:1
Размер:98.0 КБ
ID:5225004

                  Сега тихо си ври в едни бидончета . Да видим какво ще излезе накрая.
                  Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                  Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                  ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                  Коментар


                  • От: Как се прави вино?

                    Намерил си мелачка като гледам

                    Коментар


                    • От: Как се прави вино?

                      Най-ми хареса рецептата на Nil Nikolov. Класика...да хвърля фотоапарата и почва да пише !

                      пп:Това,което не съм срещал в подобните теми е за разбъркването.Много хора питат защо и кога...и отговорът е: Schaharomices elipsoideus са дрождите,които ферментират определени захариди до етанол. В присъствие на кислород(аеробно)те натрупват белтъчна маса,т.е-размножават се,а в отсъствието му(анаеробно)-продуцират етанол.
                      Идеята е в началото да имаме добро разбъркване(min.2 пъти на ден) до натрупване на необходимата маса(при нормален процес около седмица),след което прекратяваме достъпа на кислород и започналата вече ферментация стига(или не стига до край).Разбира се, разбъркване то има за цел още доста неща,като хомогенизиране,темпериране,намокряне на "шапката" и т.н. Поздрави и "Наздраве !"

                      Коментар


                      • От: Как се прави вино?

                        Прекрасни рецепти браво!!! По тоя повод Бай Боньо Каличката,лекаму пръс казваше че есенно време всички жени коя от коя се хвалят кви хубави трушии напревили пък на пролет мълчат кога ги изсипват в бентят!! Киселооо киселоо вино муи маиката да пииш то убо всеки знай!! Аиде правете ги че идат свински празници!!
                        Най-добре е да имаш богати приятели!!!
                        Ако не ти дадат, барем няма да ти искат!!!

                        Коментар


                        • От: Как се прави вино?

                          Здравеите!
                          Четох четох но не разбрах това което ме интересува!Значи източих виното си в стъклени дамаджани,но след 20 дена вече от както е там има лека кисела жилка от какво се получава и може ли да сложа нещо да предовратя това деиствие! Някои ми казват серниста киселина да сложа, верно ли е?

                          Коментар


                          • От: Как се прави вино?

                            Първоначално публикуван от iannis Преглед на мнение
                            Някои ми казват серниста киселина да сложа, верно ли е?
                            Първо иди в агроаптеката и питай за обезкислител,не сам го ползвал ама чух за наго миналата година от един познат ,каза ,че имало ефект и там ще питаш и за серенистата киселина могат ли да се смесват с обезкислителя.

                            Коментар


                            • От: Как се прави вино?

                              Виното не трябва да има контакт с въздуха, както и да не е на топло !
                              Как ще го постигнете е Ваш избор.

                              Коментар


                              • От: Как се прави вино?

                                Първоначално публикуван от valentor Преглед на мнение
                                Виното не трябва да има контакт с въздуха, както и да не е на топло !
                                Как ще го постигнете е Ваш избор.
                                Да не е на топло? Верно! Ама то ноември, време за вино и сняг, отвън 25 градуса!!!
                                Абе идва 2012 година, това е!!!
                                יעבור
                                «И това ще мине»

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X