Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави вино?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Как се прави вино?

    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
    Остава да се застуди...
    Нека запознатите с хижите да кажат коя има отопление, че само с вино не можем да се стоплим. Освен ако... ама не... Бе-друга тема.
    Според мен до хижата трябва да може да се стига с жипка, не е хубаво да се хабят излишни калории за ходене пеш Пък и ще има носене на бутилки и мезета...
    А Крикри ще трябва да носи и по-голямшък лаптоп пълен догоре със снимки от Ладога2009
    Идеята на Мария за сбирка долу-горе по средата на България е добра. Мисля, че така е правилно.
    Марийке, можеш ли кажеш дали в тази хижа има възможност за отопление?...
    Всяка хижа си има възможност за отопление - не ми се е случвало в студена хижа да мръзна ... само една проклета хижарка не ни даваше да се къпем в банята, а после бясна ни хвана да се къпем в кухнята - и не знам как го направи но сама изля 50 литрова тенджера в мивката - като я носи около метър и половина ...
    Сещам се за много топли моменти в хижа Мадара ... Даже си изпекох керамична пластика - направена от местната глина в огромната цилиндрична печка... А когато един приятел на хижаря наду един акордеон .... ех ... Само да не е около 8-ми декември , че тогава всички хижи са твърде топли и обилно студентски...
    Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

    Коментар


    • До: Как се прави вино?

      Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
      Извинявай,малко се забавих,не се сетих,че иска resize...!
      Аааа, не така, не!
      Искаме наживо от лаптопа, и с жив коментар. И между снимките да се чува отнякъде "наздраве:, и звън на чаши. И хвалби-"ей, че хубаво вино"
      Първоначално публикуван от iai-bg Преглед на мнение
      Всяка хижа си има възможност за отопление - не ми се е случвало в студена хижа да мръзна ... само една проклета хижарка не ни даваше да се къпем в банята, а после бясна ни хвана да се къпем в кухнята - и не знам как го направи но сама изля 50 литрова тенджера в мивката - като я носи около метър и половина ...
      Сещам се за много топли моменти в хижа Мадара ... Даже си изпекох керамична пластика - направена от местната глина в огромната цилиндрична печка... А когато един приятел на хижаря наду един акордеон .... ех ... Само да не е около 8-ми декември , че тогава всички хижи са твърде топли и обилно студентски...
      От Мадара и аз имам добри спомени, само дето са малко неясни вече... минаха повече от 20 години

      Щом не искаш на 08.12, не става ли на 06.12?
      Тъкмо ще имам повод да почерпя...
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • До: Как се прави вино?

        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
        Аааа, не така, не!
        Искаме наживо от лаптопа, и с жив коментар. И между снимките да се чува отнякъде "наздраве:, и звън на чаши. И хвалби-"ей, че хубаво вино"

        От Мадара и аз имам добри спомени, само дето са малко неясни вече... минаха повече от 20 години

        Щом не искаш на 08.12, не става ли на 06.12?
        Тъкмо ще имам повод да почерпя...
        Опасявам се че студентите ще го подкарат от тогава ...
        Темата започва да бие на - Дегустации на вина на гости в Шумен...
        Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

        Коментар


        • До: Как се прави вино?

          Ми заповядайте, що не?
          Освен това по тези дати ще е и "Шумен трофи 2009", така, че с един куршум-два заека.
          Мария-права си, че темата се изроди до уговаряне на място за дегустация, но виното се прави именно за това-да се пие.
          От много писане няма полза, важното е да се съберем и да се "дегустира"
          Не държа да е в Шумен, просто идея. Давайте предложения и за други места. Винаги ще има такива на които ще им е далеч, и такива които ще са облагодетелствани. Но който както може. Желателно е присъствието на повече хора, с повече вино
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • До: Как се прави вино?

            Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
            ...хора,вдигайте ръка... , аз винаги имам вино !

            И бираааа......
            Със себе си съм имал повече проблеми,
            отколкото с всеки друг човек. Нямам по голям враг от самия себе си!!!!!!
            Да изградим Параклис: www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=113508

            Коментар


            • До: Как се прави вино?

              Първоначално публикуван от djcrazy78 Преглед на мнение
              И бираааа......
              Хайде, моля, не разводнявай темата!
              Макар че, ако се забави дегустацията, може да се наложи да се включваме с купешко вино. Като гледам как започна да изчезва винцето, може по Никулден да купуваме

              Коментар


              • До: Как се прави вино?

                Май наистина не е добре да спамим хубавата тема.
                Нека отговорният модератор да отдели постовете за сбирка и дегустации в отделна тема. Със заглавие например "Организиране на дегустация на домашно вино" Или каквото му дойде на ума за подходящо.
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • До: Как се прави вино?

                  Здравейте,

                  Аз имам едно питане за отипните винари, дали изобщо мога да спася една прекрасна 350 л каца, наследена от дядо ми. Проблемът е, че до миналата година баща ми правеше там кисело зеле, но тази година го позабравихме и я чистих преди месец, беше почерняла отвътре и я търках с една четка след запарка, но миризмата си стои макар и поотслабнала доста. Мога ли да я измия с нещо и догодина есента да си я ползвам за вино? Знам, че поема много от странични миризми или от съда виното. Оцет ли, калцинирана сода ли пак - не знам. Или не става вече да се ползва за вино. Кацата си е в добро състояние не тече дъното, имам обръчи за смяна. Имам и пластмасови бидони, но там единствено сланина се престрашавам да осолявам.

                  Мерси предварително, ако има ефикасен лек - сланината от мен

                  Коментар


                  • До: Как се прави вино?

                    Изключено, особено щом много пъти е ползвана за зеле.
                    След стократно измиване и изпарване единствено можеш да рискуваш да сложиш да преври материал за ракия (най-добре джанки, ако си набереш за без пари) Джибрите измиват и обезмирисяват най-добре.
                    Но едва ли някога ще се изчисти вонята чак за вино...

                    Коментар


                    • До: Как се прави вино?

                      На теория има и друг начин -разглобяване ,престъргване поне 3-4 милиметра и след това сглобяване но това е доста трудоемко и не ти го препоръчвам да го правиш без надзора на майстор -кацар.

                      Коментар


                      • До: Как се прави вино?

                        Здравейте колеги винари с OFF машини.
                        Много е изписано как се прави виното, но да се върнем на мястото за дегустация. Предлагам една хижа, която е в центъра на България, добре потдържана, стига се до нея и с лека кола ако е сухо. Има ски писта(ако има сняг), има и диви прасета. Побира около 20-22 човека(+1). Има и маршрути за изтрезняване. Намира се на около 35км южно от Велико Търново. Кара се по прохода Хаинбоаз(прохода на Републиката), докато се стигне предела. Хижата е реставрираният ски-заслон в местността Грамадлива, където е и едноименната хижа. Има обща баня с две тоалетни(засега). За онагледяване тук: http://photofile.ru/users/ivotosod/1...l/?mode=xlarge
                        Ако някой проявява интерес нека да изберем дата и да правим заявка.
                        Ако стане малка - давайте други предложения.

                        Специално за Данчо(musovir) - Имам нещо за теб, но ми напомни като минават твоите хора, да го пратя по тях.

                        П.П. Моето вино е от чисто мерло, правено в дървена каца, вторична ферментация в неръждаем съд. 27,5% захарност при брането(проверено многократно).Не е наливана вода. Вече става за пиене. Гроздето е брано началото на октомври 2008г.

                        Наздраве
                        Приятели не се печелят - губят се завинаги.
                        УМЪТ НЕ Е ЗА ВСЕКИ
                        Времето е ценно, само ако не бързаш.
                        0889623098

                        Коментар


                        • До: Как се прави вино?

                          Първоначално публикуван от ivotosod Преглед на мнение
                          Здравейте колеги винари с OFF машини.
                          Много е изписано как се прави виното, но да се върнем на мястото за дегустация. Предлагам една хижа, която е в центъра на България, добре потдържана, стига се до нея и с лека кола ако е сухо. Има ски писта(ако има сняг), има и диви прасета. Побира около 20-22 човека(+1). Има и маршрути за изтрезняване. Намира се на около 35км южно от Велико Търново. Кара се по прохода Хаинбоаз(прохода на Републиката), докато се стигне предела. Хижата е реставрираният ски-заслон в местността Грамадлива, където е и едноименната хижа. Има обща баня с две тоалетни(засега). За онагледяване тук: http://photofile.ru/users/ivotosod/1...l/?mode=xlarge
                          Ако някой проявява интерес нека да изберем дата и да правим заявка.
                          Ако стане малка - давайте други предложения.

                          Специално за Данчо(musovir) - Имам нещо за теб, но ми напомни като минават твоите хора, да го пратя по тях.

                          П.П. Моето вино е от чисто мерло, правено в дървена каца, вторична ферментация в неръждаем съд. 27,5% захарност при брането(проверено многократно).Не е наливана вода. Вече става за пиене. Гроздето е брано началото на октомври 2008г.

                          Наздраве
                          Другия вторник (17.11.09) са при теб
                          Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                          Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                          ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                          Коментар


                          • До: Как се прави вино?

                            Късно открих темата, но понeже винарството ми е хоби, реших да понапиша нещо. И така, всяка година си правя по 140 литра бяло и около 170 литра чевено вино. Като имам съответните, само дъбови съдове - бурета от 25 до 125 литра. Държа ги в добро състояние, почти всяка година ги раздънвам, почиставам и отново задънвам.Съответно и за мелене кадус от 380 литра. Първо правя бялото вино - от така наречената бяла липа, захарността му е около 21,5- 22. Смилане, гроздето е около 350 - 400 кг, слагам 400 гр. серниста киселина, затварям кадуса с капак и го оставям една нощ да престои. Буретата са запарени с извара от орехов и дюлев лист и див пелин, сложени където трябва в мазата, запалени серни ленти в тях и запушени. На сутринта точене и пълнене на буретата - които са за бялото вино. Пълнят се на четири - пет пръста от отворите, които покривам с тензух докато премине бурната ферментация. Отделно в две бутилки от минерална вода - 10 л. отделям шера за допълване на буретата след протичане на бурната ферментация. Обикновено за 10-15 дена това става, допълвам догоре буретата, затапване на големия отвор, а в малкия маркуче- изведено към бутилка с вода и потопено в нея. Всичко от кадуса в бидони за ракия и го подготвям за мелене на следващото грозде.
                            Червено вино само от мерло, с произход Бяла- Варненско. Процедурата е същата. Преди десеттина дни отворих буретата, сложих им по 1гр./1л. серниста киселина и за белите по 2гр./1л. бентонит, а за мерлото 20 гр. желатин за избистрене. По средата на януари, ще източа виното в подходящи съдове, за да махна калта и мътилката от бъчвите, измивам ги, и връщам виното обратно. Серниста киселина, затапване и източване в началото на септември в бутилки, със зелен цвят за червеното, а за бялото може и прозрачни. И, обикновено виното което консумираме, отлежава поне година в буретата. Приятелите казват, че е добро. Това е.

                            Коментар


                            • До: Как се прави вино?

                              Първоначално публикуван от rulin Преглед на мнение
                              Късно открих темата, но понeже винарството ми е хоби, реших да понапиша нещо. И така, всяка година си правя по 140 литра бяло и около 170 литра чевено вино. Като имам съответните, само дъбови съдове - бурета от 25 до 125 литра. Държа ги в добро състояние, почти всяка година ги раздънвам, почиставам и отново задънвам.Съответно и за мелене кадус от 380 литра. Първо правя бялото вино - от така наречената бяла липа, захарността му е около 21,5- 22. Смилане, гроздето е около 350 - 400 кг, слагам 400 гр. серниста киселина, затварям кадуса с капак и го оставям една нощ да престои. Буретата са запарени с извара от орехов и дюлев лист и див пелин, сложени където трябва в мазата, запалени серни ленти в тях и запушени. На сутринта точене и пълнене на буретата - които са за бялото вино. Пълнят се на четири - пет пръста от отворите, които покривам с тензух докато премине бурната ферментация. Отделно в две бутилки от минерална вода - 10 л. отделям шера за допълване на буретата след протичане на бурната ферментация. Обикновено за 10-15 дена това става, допълвам догоре буретата, затапване на големия отвор, а в малкия маркуче- изведено към бутилка с вода и потопено в нея. Всичко от кадуса в бидони за ракия и го подготвям за мелене на следващото грозде.
                              Червено вино само от мерло, с произход Бяла- Варненско. Процедурата е същата. Преди десеттина дни отворих буретата, сложих им по 1гр./1л. серниста киселина и за белите по 2гр./1л. бентонит, а за мерлото 20 гр. желатин за избистрене. По средата на януари, ще източа виното в подходящи съдове, за да махна калта и мътилката от бъчвите, измивам ги, и връщам виното обратно. Серниста киселина, затапване и източване в началото на септември в бутилки, със зелен цвят за червеното, а за бялото може и прозрачни. И, обикновено виното което консумираме, отлежава поне година в буретата. Приятелите казват, че е добро. Това е.
                              При теб добре ама при мен нещата не стоят така.
                              Бяло не правя защото не го харесвам, а от червеното Мерло от Шивачево по 250л. всяка година, ама нищо не остава за бутилиране.
                              Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                              Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                              Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                              Коментар


                              • До: Как се прави вино?

                                Първоначално публикуван от rulin Преглед на мнение
                                Късно открих темата, но понeже винарството ми е хоби, реших да понапиша нещо. И така, всяка година си правя по 140 литра бяло и около 170 литра чевено вино. Като имам съответните, само дъбови съдове - бурета от 25 до 125 литра. Държа ги в добро състояние, почти всяка година ги раздънвам, почиставам и отново задънвам.Съответно и за мелене кадус от 380 литра. Първо правя бялото вино - от така наречената бяла липа, захарността му е около 21,5- 22. Смилане, гроздето е около 350 - 400 кг, слагам 400 гр. серниста киселина, затварям кадуса с капак и го оставям една нощ да престои. Буретата са запарени с извара от орехов и дюлев лист и див пелин, сложени където трябва в мазата, запалени серни ленти в тях и запушени. На сутринта точене и пълнене на буретата - които са за бялото вино. Пълнят се на четири - пет пръста от отворите, които покривам с тензух докато премине бурната ферментация. Отделно в две бутилки от минерална вода - 10 л. отделям шера за допълване на буретата след протичане на бурната ферментация. Обикновено за 10-15 дена това става, допълвам догоре буретата, затапване на големия отвор, а в малкия маркуче- изведено към бутилка с вода и потопено в нея. Всичко от кадуса в бидони за ракия и го подготвям за мелене на следващото грозде.
                                Червено вино само от мерло, с произход Бяла- Варненско. Процедурата е същата. Преди десеттина дни отворих буретата, сложих им по 1гр./1л. серниста киселина и за белите по 2гр./1л. бентонит, а за мерлото 20 гр. желатин за избистрене. По средата на януари, ще източа виното в подходящи съдове, за да махна калта и мътилката от бъчвите, измивам ги, и връщам виното обратно. Серниста киселина, затапване и източване в началото на септември в бутилки, със зелен цвят за червеното, а за бялото може и прозрачни. И, обикновено виното което консумираме, отлежава поне година в буретата. Приятелите казват, че е добро. Това е.
                                Супер е технологията, но при нас е неприложима - В средата на януари просто няма какво да се източва - всичко вече е изпито. 150 литра мавруд вече го няма. Нещо компанията го хареса и го взе на акорд . Догодина ще купим повечко грозде, та дай боже може да остане и за бутилиране .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X