Обява

Свий
Няма добавени обяви.

От къде да започна? Моля помогнете!!!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От къде да започна? Моля помогнете!!!

    Здравейте,
    Преди няколко дни си купих навигация за туризъм. След като бях изчеля няколко мнения по форумите и рекламата също казваше, че е лесно да се работи с нея. Да ама не. Оказа се, че трябва да си професор по въпроса, за да си служиш с нея. Единственото, което искам е да я включа и да я ползвам, а не да стоя часове, дни и седмици пред компютъра, за да разбера как работи. В крайна сметка я взех, за да прекарвам времето си навън, а не пред компютъра. Иначе какъв е въобще смисълът от нея. Чета тук във форума разни теми, обаче се ползват такива термини, че сякаш не чета български.

    Търсих във форума, но не можах да намеря тема за съвсем начинаещи. Четох упътването на уреда. Имам оригинална топографска карта. Зная как работят копчетата, в общи линии разбрах как се ползва софтуера, но в крайна сметка нищо не се получава.
    Имам навигация TomTom, за колата и с нея нямам никави проблеми. Слагаш картата, пускаш я и тръгваш. Всичко става интуитивно и лесно, но с тази не е така.

    Затова моля да ми дадете линкове към теми за начинаещи, ако има такива или упътвания, които биха могли да ме насочат. И също имам няколко въпроса:
    1. Има ли навигацията звук. Т.е. дава ли гласови инструкции какво да правиш както TomTom дава?
    2. Има ли разлика между навигация за пътищата и туристическа навигация и каква?
    3. Как става самото ориентиране по топографската карта в навигацията. Т.е. когато се изберат две точки навигацията сама ли намира пътя или по някакъв начин трябва да се стараеш сам да се придържаш до колкото можеш по линията. Защото на мен ми дава права линия през пространството, а там няма път или пътека.
    4. Бих ли могла да ползвам топографската карта на TomTom, защото така много ще ми се улесни живота.
    5. Топографската карта за България на Garmin съдържа ли всички съществуващи пътеки?
    6. Може ли сам да си добавяш пътеки, които не съществуват на картата?

    Моля да ме извините, ако въпросите ми ви се спруват глупави и безинтересни. Не съм толкова проста, но не можах да се справя с този уред.

  • #2
    До: От къде да започна? Моля помогнете!!!

    И все пак кой модел е уреда?

    Коментар


    • #3
      До: От къде да започна? Моля помогнете!!!

      Съжалявам, че не съм го споменала. Мислех, че това няма да е от значение. Навигацията е на Гармин. Модел Oregon 300.

      Софтуера, който използвам е MapSource, а картите, които съм взела са тези: http://www8.garmin.com/cartography/mapSource/topogb.jsp
      Последно редактирано от Luna; 07-09-08, 18:22. Причина: Добавяне

      Коментар


      • #4
        До: От къде да започна? Моля помогнете!!!

        Бих искала да ви помоля за по-бързи отговори, защото спешно трябва да взема решение дали да върна тази навигация или да я задържа. Крайния срок, в който мога да я върна, е във вторник.

        Да си призная честно, до сега това устройство с нищо не ме е впечатлило. Работи бавно, MapSource също е много тромава програма. Увисва често, нещо което с TomTom никога не се е случвало. Прецака ми една карта от 4GB, когато исках да прехвърля цялата карта, за да не се разправям всеки път с качване. След прехвърляне на информацията на картата в продължение на цели два часа, накрая ми даде съобщение, че всичко е готово. Картата обаче не може да се зареди на ЖПС-а и не може да се форматира по какъвто и да било начин. До сега съм си загубила сумати часове и нерви. Каквото и да ми говорят от Гармин по никакъв начин не могат да оправдаят факта, че това устройство струва три пъти по-скъпо от другата ми навигация.
        Затова искам да разбера какво може да ми предложи, за да реша дали си заслужава да го запазя. Искам да го ползвам за ориентиране по пътеки и черни пътища. В Англия където живея има много пътеки, направо е лабиринт от пътеки и има разклонения на всеки 100-200 метра. Затова ако не си с карта направо си се загубил. Картите обаче са неудобни, защото са огромни пък и ако нямаш отправна точка пак може да не се ориентираш.
        Това, което очаквам от навигацията е да мога да избера маршрут или точка до която искам да стигна, да ми предложи евентуален път по, който да мина и после да ми дава някакви инструкции. Надявам се да ми дава гласови инструкции, но ако няма такива поне да ми дава някакви писмени или със стрелкички. Това което обаче аз виждам е една права линия до мястото където искам да стигна и после до колкото разбирам трябва да се справям сама и да се опитвам да следвам по някакъв начин линята чрез компаса. Че ако е така аз по-добре да си принтна картата, да си взема TomTom-а за ориентир, който ще ми показва къде се намира и пак ще имам същия успех.
        Затова бих искала да разбера какви предимства може да ми даде тази навигация и дали си заслужава да я задържа.
        Благодаря Ви!

        Коментар


        • #5
          До: От къде да започна? Моля помогнете!!!

          Ако не се намираш в Англия, надали ще ти хареса уреда с тази карта
          Орегон е прекрасно устроиство и с подходящата карта може да ти върши Перфектно работа, Ако си все пак в България, вземи си Топо Картата на Сабин http://forum.offroad-bulgaria.com/forumdisplay.php?f=94
          А ползването му е точно такова каквото искаш (с малки изключения разбира се) - Пускаш и ползваш - Успех.

          Коментар


          • #6
            До: От къде да започна? Моля помогнете!!!

            Първоначално публикуван от Luna Преглед на мнение
            Здравейте,
            Преди няколко дни си купих навигация за туризъм. След като бях изчеля няколко мнения по форумите и рекламата също казваше, че е лесно да се работи с нея. Да ама не. Оказа се, че трябва да си професор по въпроса, за да си служиш с нея. Единственото, което искам е да я включа и да я ползвам, а не да стоя часове, дни и седмици пред компютъра, за да разбера как работи. В крайна сметка я взех, за да прекарвам времето си навън, а не пред компютъра. Иначе какъв е въобще смисълът от нея. Чета тук във форума разни теми, обаче се ползват такива термини, че сякаш не чета български.

            Търсих във форума, но не можах да намеря тема за съвсем начинаещи. Четох упътването на уреда. Имам оригинална топографска карта. Зная как работят копчетата, в общи линии разбрах как се ползва софтуера, но в крайна сметка нищо не се получава.
            Имам навигация TomTom, за колата и с нея нямам никави проблеми. Слагаш картата, пускаш я и тръгваш. Всичко става интуитивно и лесно, но с тази не е така.

            Затова моля да ми дадете линкове към теми за начинаещи, ако има такива или упътвания, които биха могли да ме насочат. И също имам няколко въпроса:
            1. Има ли навигацията звук. Т.е. дава ли гласови инструкции какво да правиш както TomTom дава?
            2. Има ли разлика между навигация за пътищата и туристическа навигация и каква?
            3. Как става самото ориентиране по топографската карта в навигацията. Т.е. когато се изберат две точки навигацията сама ли намира пътя или по някакъв начин трябва да се стараеш сам да се придържаш до колкото можеш по линията. Защото на мен ми дава права линия през пространството, а там няма път или пътека.
            4. Бих ли могла да ползвам топографската карта на TomTom, защото така много ще ми се улесни живота.
            5. Топографската карта за България на Garmin съдържа ли всички съществуващи пътеки?
            6. Може ли сам да си добавяш пътеки, които не съществуват на картата?

            Моля да ме извините, ако въпросите ми ви се спруват глупави и безинтересни. Не съм толкова проста, но не можах да се справя с този уред.
            Колкото и да ти е неприятно, май ще трябва да започнеш с четене на Owner's manual

            Съдейки по него, GPS-ът ти има звукова сигнализация, но не може да приказва.

            При положение, че картата e рутираща и на нея има нанесени пътища/пътеки, разлика в навигацията не би трябвало да има - ще те рутира по наличните пътища съобразно зададените настройки (Setup->Routing->Guidance method). Разлика ще има дотолкова, доколкото при пешеходен туризъм не е задължително да се движиш по пътища. Пътеките може да ги няма на картата, а и самата карта може да не е рутираща.
            Ако картата не е рутираща, или ако на нея няма пътища до точката, в която искаш да стигнеш, посоката ще ти се показва с прави линии по най-късото разстояние между точките. Ако можеш да вървиш по този най-пряк "път" - няма причина да не го направиш. Често обаче това не е възможно (примерно между теб и целта ти има дълбока долина с много стръмни брегове). Тогава си избираш пътя според местността, а GPS-ът винаги ще ти показва посоката към избраната точка.

            На Гармински уред карти от ТомТом не можеш да използваш.

            Много рядко е възможно някоя карта да съдържа "всички съществуващи пътеки". Пътищата и пътеките в гората са от най-често променящите се неща ...

            Нямаш никакъв проблем да зареждаш в GPS-а си и да използваш тракове, записани от други хора.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • #7
              До: От къде да започна? Моля помогнете!!!

              Как да разбера дали картата, която ползвам е рутираща и какво въобще значи това? Това е единствената карта, която Гармин имат за Англия и покрива цялата страна. Картата се продава основно за пешеходен туризъм, а не за навигация на коли. Когато избирам точка, която е достъпна от автомобилни пътища ми очертава маршрут по тях, но когато искам да стигна до точка до която се стига по пътеки ми дава директно права линия. Има ли такъв тип карта, която да се държи по същия начин с пътеките както и с пътищата и как да разбера коя е исканата от мен карта?
              Нямам проблем да се науча да работя с уреда и с програмата се справям добре, но явно ми липсват основните познания за възможностите на уреда, а не как се работи с него.
              Последно редактирано от Luna; 07-09-08, 20:54.

              Коментар


              • #8
                До: От къде да започна? Моля помогнете!!!

                Setup->Routing->Guidance method Настроено ми е на Off Road. Друга настройка която съм направила е - Pedestrian (пешеходец). Прамахнала съм всякакви ограничения за обратни завои и други подобни. Общо взето съм прегледала цялото меню и съм си направила подходящите настройките както на навигацията така и в MapSource. Картата има много пътеки, но когато избера точка по някоя от тях, не очертава пътя по пътеките, а дава права линия. Това значи ли, че не е рутираща?
                Последно редактирано от Luna; 07-09-08, 20:56.

                Коментар


                • #9
                  До: От къде да започна? Моля помогнете!!!

                  Първоначално публикуван от Luna Преглед на мнение
                  Setup->Routing->Guidance method Настроено ми е на Off Road.
                  Грешка! При тази настройка абсолютно винаги ще ти дава посоката между 2 точки по права линия. Дори и когато има път, по който може да те рутира.

                  Сложи го на "Follow road". Другото е за случаи, когато на картата наистина няма път(ека).

                  П.П. Що се отнася до настройката на "Calculate routes for" то би могла да поекспериментираш какво се случва, когато е на "Pedestrian", и когато е на "Car/Motorcycle". Ако има разлика в рутирането е добре да го имаш предвид, защото някой път ще тръгнеш да използваш ГПС-а, когато си с кола, а той ще вземе да ти тегли един маршрут по някое пешеходно мостче ...
                  Последно редактирано от Чавдар (V93); 07-09-08, 21:54.
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #10
                    До: От къде да започна? Моля помогнете!!!

                    От отговора разбирам, че навигацията има способността да определя сама маршрут, когато й зададеш цел. Точно това и на мен ми трябва - да ми очертава маршрута и да ме прекарва по пътеки и разни мостчета. Да ми начертае пътя и да знам откъде да мина. Като се замисля не ми трябва да ми говори или да ми дава някакви указания, достатъчно е да го виждам нарисуван пред мен. Само трябва да разбера как да постигна това.
                    Общо взето съм изпробвала почти всички варианти на настройките как действат. Нямам опция "Follow road", имам две опции - "On Road For Time" и "On Road For Distance". Пробвала съм и двете, но не вършат работа, защото тогава избира само автомобилни пътища. Освен лабиринт от пътеки, Англия има и лабиринт от пътища, а аз не искам да минавам по-тях. Те са шумни, не са пригодени за пешеходци и са ужасно заобиколни. И все пак този форум се казва OFFRoad, което ще рече, че търсим пътища обратни на OnRoad, тогава защо трябва да бягам от OFF Road? Нещо логиката ми се изплъзва.
                    Това което си мисля е, че картата е рутираща само за пътищата, а за пътеките не е. Как мога да разбера това със сигурност? Дали няма някоя настройка, която да направи и пътеките активни? Или може самата карта да не е достатъчно добра. Може би трябва да пробвам с друга карта. Не мога да повярвам, ако е така. Все пак това е официалната карта на Гармин за UK. Нещо подобно както е картата на Сабин за България.

                    Картата на Сабин рутираща ли е и прави ли маршрути по пътеките? Интересувам се, защото лятото мисля да пообикалям малко балгарските планини.

                    Коментар


                    • #11
                      До: От къде да започна? Моля помогнете!!!

                      Първоначално публикуван от Luna Преглед на мнение
                      ... Да ми начертае пътя и да знам откъде да мина. Като се замисля не ми трябва да ми говори или да ми дава някакви указания, достатъчно е да го виждам нарисуван пред мен. Само трябва да разбера как да постигна това.
                      Общо взето съм изпробвала почти всички варианти на настройките как действат. Нямам опция "Follow road", имам две опции - "On Road For Time" и "On Road For Distance". Пробвала съм и двете, но не вършат работа, защото тогава избира само автомобилни пътища ...

                      Това което си мисля е, че картата е рутираща само за пътищата, а за пътеките не е. Как мога да разбера това със сигурност? Дали няма някоя настройка, която да направи и пътеките активни? Или може самата карта да не е достатъчно добра. Може би трябва да пробвам с друга карта ...
                      Това в случая зависи не от устройството, а от картата, която използваш. По принцип, за да те води "завой по завой" трябва да е активна една от двете опции: "On Road For Time" и "On Road For Distance" (които са обединили използваната в по-старите модели на Гармин - "Follow road" с допълнителните настройки "Faster time" и "Shorter distance").
                      Дали картата може да те рутира по пътеките може да се установи лесно. Пробвай (в Мапсорс) да направиш маршрут по някоя от пешеходните пътеки като при това си задала настройка "Use Auto-routing" в Еdit -> Preferences -> Routing, а за "Vehicle" избери "Pedestrian"

                      Ако не иска да те рутира по пътеките, единствената друга настройка, за която се сещам, е да пробваш вместо "Pedestrian" да избереш "Emergency" и да видиш какво ще стане. Ако и това не върши работа, значи просто bad news - картата не може да рутира по пътеки.

                      Първоначално публикуван от Luna Преглед на мнение
                      ... И все пак този форум се казва OFFRoad, което ще рече, че търсим пътища обратни на OnRoad, тогава защо трябва да бягам от OFF Road? Нещо логиката ми се изплъзва.
                      Ами ти бягаш от "Off road"-а с изискването си GPS-ът да води "за ръчичка".
                      В случая с гарминските GPS-и "Off road" значи съвсем буквално "Извън пътя". А когато няма път, значи няма как да очакваш от GPS-а да ти дава указания "завой по завой". Затова и в режим "Off road" ти показва само посоката към целта ти. Това си е на практика доста близо до движение по азимут.

                      Първоначално публикуван от Luna Преглед на мнение
                      ... Картата на Сабин рутираща ли е и прави ли маршрути по пътеките? Интересувам се, защото лятото мисля да пообикалям малко балгарските планини.
                      В тази версия, която използвам (4.60) нашата карта рутира и по пътеките. На картинките можеш да видиш сравнение на един и същи маршрут между нея и другата карта на България (BGTopomaps, която е безплатна, не рутира и не е обновявана от доста време).


                      П.П. Като workaround за използване на UK картата (в случай, че предварително знаеш къде отиваш и откъде искаш да минеш) има вариант да си подготвиш в Мапсорс маршрут като нацъкаш повече и по-близо една до друга междинни точки (waypoints) .
                      Прикачени файлове
                      Последно редактирано от Чавдар (V93); 08-09-08, 09:41.
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #12
                        До: От къде да започна? Моля помогнете!!!

                        V95 Много ти благодаря за помощта.
                        Дали картата може да те рутира по пътеките може да се установи лесно. Пробвай (в Мапсорс) да направиш маршрут по някоя от пешеходните пътеки като при това си задала настройка "Use Auto-routing" в Еdit -> Preferences -> Routing, а за "Vehicle" избери "Pedestrian"
                        Тези настройки вече ги бях направила, но явно картата, която имам няма да ме води по пътеките и ще трябва да търся друга . На мен ми е необходима такава карта, защото инфраструктурата на страната е такава, че всичко е частно и много често можеш да минаваш само по пътеките и не можеш да се отклоняваш встрани. Поне разбрах, че проблема не е в навигацията и разбрах какво трябва да търся, но дали ще има такава карта не знам. И как мога да разбера дали картата която купувам е точно такава каквато ми трябва, защото въобще не са евтини. На тази карта в описанието пишеше, че генерира маршрут завой по завой, но никъде не беше споменато, че го прави само за пътищата и магистралите.
                        Благодаря ти още веднъж. Вече схванах приципа на рутирането и защо на мен не ми се получава.


                        В случая с гарминските GPS-и "Off road" значи съвсем буквално "Извън пътя". А когато няма път, значи няма как да очакваш от GPS-а да ти дава указания "завой по завой".
                        За извън пътя го разбирам, но за мен извън пътя значи на пътеките. . Иначе трябваше да има опции OnPath и OffPath, защото за мен Road и Path са различни неща и си нямах идея, че навигацията ги смята за едно и също.

                        И още един основен въпрос: Каква е разликата между Route и Track?

                        Коментар


                        • #13
                          До: От къде да започна? Моля помогнете!!!

                          Първоначално публикуван от Luna Преглед на мнение
                          ... И как мога да разбера дали картата която купувам е точно такава каквато ми трябва, защото въобще не са евтини. На тази карта в описанието пишеше, че генерира маршрут завой по завой, но никъде не беше споменато, че го прави само за пътищата и магистралите.
                          Eee, ама ти от англичаните не научи ли как да се държиш като разглезен клиент? Хващаш някой дилър, скачаш му по главата докато не ти обясни подробно какво точно може или не може дадената карта, а ако случайно ти продаде карта, която не ти върши работа, отиваш, вдигаш скандал защо са ти дали подвеждаща информация и си искаш парите обратно.

                          Първоначално публикуван от Luna Преглед на мнение
                          И още един основен въпрос: Каква е разликата между Route и Track?
                          Route = маршрут, набор от предварително избрани точки на картата, през които искаш да минеш за да стигнеш до целта си. В най-простия вариант можеш да избереш крайната точка на пътуването и да оставиш на GPS-а да изчисли маршрута до него.

                          Track = следа, т.е. автоматичен запис от GPS на пътя, по който някой вече е минал
                          Ние не сме неутрални!

                          Коментар


                          • #14
                            До: От къде да започна? Моля помогнете!!!

                            Два дни тегля от торента Garmin TOPO Graeat Britain v2 и ако това на снимката са пътечки , значи рутира!
                            http://forum.ppcwarez.org/viewtopic.php?f=253&t=40108
                            Прикачени файлове

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X