Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въпрос за подово парно.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Въпрос за подово парно.

    На какво растаяние отстоят тръбите една от друга , кагато се полагат под замазката за подово парно . За да не остават студени участаци от пода . Или пък да е прекалено горещо на определени места.
    Под тръбите ще има изолация , каква е най подходяща ?
    Уморените коне не ги убиват , нали ??

  • #2
    До: Въпрос за подово парно.

    Ако си в или около Сф. звънни до го бистрим на по толумбичка с боза
    Темата е дълга. Топлотехници са ми казвали термоизолация под 4см да смятам за несериозна, без значение от материала. Иначе на "Стройкото" в Сф (предполагам и на есенния панаир в Пловдив) показват профилиран стиропор за подово полагане на тръби. Принципно разстояние една стъпка (30 см.) стига, но личният ми опит показва, че подовото от горния етаж топли и долния с около 50-60% (някой може и да спори, че топлината отива САМО нагоре, ама е добре дошъл зимата да пием по ракия в "неотоплявания" ми първи етаж) Второ: общата термоизолация е важна. 3. Мебелите които ще са в стаята са важни - под секции, дивани, фотьоили, брачното легло и т.н. подовото не топли. 4. Чувал съм, не съм пробвал че не е препоръчително просто да са пуска вряла вода без терморегулировка-температурната разлика пукала плочките. От значение за комфорта и общия разход е и 24часовото отопление и избраната температура и т.н. и т.н.......Абе за да се учи като отделна специалност ОиВ
    0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

    Коментар


    • #3
      До: Въпрос за подово парно.

      Първоначално публикуван от дядо владо Преглед на мнение
      А Принципно разстояние една стъпка (30 см.) стига,
      Аз си бях заплюл 20 см.Но не съм сигурен, та реших да питам.

      )) ТаЯ много приятни спомени от електрическото подово.
      `Га тока беше ефтин .....
      Уморените коне не ги убиват , нали ??

      Коментар


      • #4
        До: Въпрос за подово парно.

        Колкото на по-гъсто, толкова по-скъпо (повече тръба) над 30см се усеща на бос крак разликата топло студено иначе и 20 е добре
        0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

        Коментар


        • #5
          До: Въпрос за подово парно.

          Моето е електрическо , но сега го ползвам само за спомагателно. Въпроса е принципен . Като сметнеш мебели + фотьоили + килими и др. отиват към 40% от площта , които "скриват" топлоотдаването. Е вярно че килима се нагрява , та ако имаш малки деца или пък си решил да се потъркаляш там е комфортно , но КПД-то като цяло пада. Та накрая си сложих радиатори
          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

          Коментар


          • #6
            До: Въпрос за подово парно.

            Стъпката се определя от много фактори, та дори и къде са Ви мебелите. Иначе стъпките варират от 10 до 30-40 см. Принципно се слагат по нагъсто до външните стени или под прозорците.
            А това за горещата вода е немислимо. Подовото отопление се причислява към нискоинтензивното лъчисто отопление. И за да работи ефективно температурата на водата е около 40-55 градуса.
            Land Rover Defender 110SW 300tdi

            Коментар


            • #7
              До: Въпрос за подово парно.

              Какви са мойте практически наблюдения(кухнята ми е с теракот и реших да и пусна една тръба та да не ни мръзнат краката зимъска)...
              Много умувах и се чудих - ще топли ли? каква температура ще трябва да подавам на подовото, за да не ни прегряват краката и вените? Поради тази причина, ако намаля температурата дали пък ще е достатъчно ефективно за да стопли стаята и т.н и т.н....
              В крайна сметка взех решението и пуснах от колектора една тръба покрай стената директно(без намотки) до прозореца. След това тръгнах от прозореца и с намотки от около 25-30см междинно разтояние я върнах на колектора. Идеята ми беше - да пробвам първоначално само с подовото(като под прозореца съединя тръбите само с термостатен вентил и ако не съм доволен, да монтирам радиатор под прозореца и "връщащата вода" да я пусна по намотките на подовото. Така и стана след три месеца употреба само на подово, монтирах и радиатор(защото, за да се топлиш само с подовото, трябва да му се подаде по-голяма температура, НО тогава подът става много топъл и загрява прекалено много краката - което хич не е приятно, а не е и здравословно за кръвоносните съдове И така реших да си монтирам радиатор, който да ми топли въздуха, а връщащата вода-вече охладена, я пуснах в подовото колкото да ми "отвръща" ледения под и да стане приятно за стъпване с бос крак. Лично за мен това е най-добрия вариант.
              Да добавя и за намотките - мястото дето са ми кухненските шкафове, мивка, печка и хладилник(особено за хладилника е силно препоръчително) не съм пускал намотки от подовото - излишна загуба на топлина, а за хладилника е и вредно.
              А това дето един колега спомена, че подовото кърти плочки е истина. Но това се получава когато не се спази правилото да се остави кухина(примерно тръбата се поставя в по-широко гофре, може да се измисли и друг вариант), която да обира линейното разширение на тръбата от силното нагряване.
              Лично съм виждал как стая с подово и теракот беше станала на планини - да ринеш плочките с лопата.

              Коментар


              • #8
                До: Въпрос за подово парно.

                Първоначално публикуван от Жоро XR 600 Преглед на мнение
                И така реших да си монтирам радиатор, който да ми топли въздуха, а връщащата вода-вече охладена, я пуснах в подовото колкото да ми "отвръща" ледения под и да стане приятно за стъпване с бос крак. Лично за мен това е най-добрия вариант.
                Много разумно. Наистина това е най-добрия вариант.
                Но за банята смятам да е изцяло подово. Но , , какво става с топлия фаянс, когато душа се пусне и докато се изтече студената......
                Уморените коне не ги убиват , нали ??

                Коментар


                • #9
                  До: Въпрос за подово парно.

                  Колега горе ти писа - до 40гр. щото към 55 почва да припарва, към 65 започват болковите усещания (индивидуално е ). Много се съмнявам че докато се къпеш ти се играе ситно българско т.е. разликата м/у "ледената" вода и "врелия" теракот е под 30 гр и на него нищо му няма
                  0877 17 07 27 Понеделник - ден за почивка

                  Коментар


                  • #10
                    До: Въпрос за подово парно.

                    Това за което говорите е "Лъчисто подово отопление" и е водно, прави се с полиетиленови тръби PexAl (предимно) които са в достатъчно дебела циментова замазка която дава добра топлопроводимост и разпределяне на топлината (изравняване на повърхностната температура), като за да е лъчисто а не конвективно - което води до вдигане на всичкия прах от пода във въздуха и некомфорт на стъпващия и дишащия в помещението - температурната разлика между повърхността на пода и зададената температура в помещението трябва да е 5-7 С (22 С в помещението, температура на пода 27 С). Тази температура се постига с поставянето на още една циркулационна помпа и трипътен смесителен вентил който добавя малко гореща вода към връщащата се от серпентините вода и я подава обратно с температура около 50 С.
                    Относно стъпката на тръбите - изчисляват се загубите на помещението хххх Вата после се избира тръба примерно 20х2 за тази тръба се отчитат редица параметри и коригиращи коефициенти след което се определя необходимата дължина на серпентината осигуряваща тези хххх Вата, от там спрямо площта на помещението се определя стъпката така че да се събере необходимата дължина тръба и да е покрито равномерно помещението, след което се коригира отново изчислението спрямо стъпката и ако получените хххх Вата са достатъчни - готово, ако не, променя се или диаметъра на тръбата или дължината и се преизчислява.
                    Серпентините не трябва да минават по-близо от (май беше) 20 см от външни стени за намаляване на загубите.
                    Освен топлинно има и хидравлично пресмятане, което също е важно!

                    Много подходящо за целта е: "Справочник част II - Отопление, Топло и газоснабдяване"

                    Ако всичко това не е изпълнено или поне на 80-90% няма да има положителен резултат от вложения труд и средства.
                    Иначе винаги може да пуснете връщащата вода от радиатори (ако е 40-50 С) през желани места на пода за "подгряване на краката".

                    Успех на всички и помнете че проектирането на една инсталация е много важно и по българската методика "Абе слагай толко и ще е перфектно" не става

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X