Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Може ли да се кара ГАЗ 69 с ДВГ М20 с бензин А-92?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Може ли да се кара ГАЗ 69 с ДВГ М20 с бензин А-92?

    Може ли да се кара ГАЗ 69 с ДВГ М20 с бензин А-92? Това е въпросът който ме интересува. От много места чувам, че употребата на този бензин води до повреди по клапаните, но никой не можа да ми обясни подробно причините. Надявам се в този форум да получа отговор и на този въпрос за което благодаря предварително.
    Сега ще кажа какво мисля по въпроса и ако греша някъде ще се радвам да ме поправите. Оригиналният двигател има степен на сгъстяване 6.2-6.5 и е разчетен за бензин А-72. Октановото му число по изследователския метод (т.е. това което четем на бензоколонките) е около 77. Това гориво се произвеждала в бившия Съветски съюз като безоловно, така, че отпада проблема с наличието или отсъствието на оловен тетраетил, защото нашия А-92 също си е безоловен. Топлината на изгаряне (калоричността) и двата типа бензин е почти еднаква и не може да доведе осезаеми разлики в средната и максималната температура на цикъла. Остава последния фактор - сравнително ниската степен на сгъстяване съчетана с високата детонационна устойчивост на горивото вероятно води до удължаване на индукционня период (периода на предпламенните реакции) и удължаване като цяло на процеса на горене и от там по-висока температура на отработените газове в момента на отваряне на изпускателния което води до неговото прегряване в процеса на изпускане на тези газове. Ако това е единствената причина то тя е сравнително лесно решима като се увеличи началният ъгъл на изпреварване на запалването от 4 градуса преди ГМТ за бензин А-72 до 10 и повече градуса при бензин А-92. Самият двигател също позволява донякъде доработка посредством фрезоване на повърхността на цилиндровата глава с 1-2 мм което ще доведе и до съответното увеличение на степента на сгъстяване до 7-7.5 и допълнително ще се увеличи скоростта на горене.
    Накрая пак ще повторя, че това е лично мое мнение, което може да е грешно и да не обяснява правилно механизма на повреждане на клапаните. Колкото до материалите на клапана то той аналогичен с тези на ГАЗ 21 и УАЗ 469 - термоустойчива стомана. За седлото не съм сигурен - при ГАЗ 69 е от огнеупорен чугун, мисля, че и при УАЗ е от същия материал.

  • #2
    Тъкмо голямо изпреварване не бива да му даваш, тогава ще умре.
    Най - лесно е да доливаш 1:1 авиационен керосин в А-92, той има октаново число 50.
    Или да фрезоваш главата до стефен на сгъстяване 8. Колко - трябва да премериш. С вода и везна, щото формата е много сложна, и няма как да го сметнеш.

    Коментар


    • #3
      Съвременните бензинови двигатели се конструират със стремеж степента на сгъстяване да бъде по-висока или даже променлива в зависимост от режима на работа. Естествено това цели подобряване на КПД. С течение на времето, технологията за добиване на високо-октанови бензини сравнително евтино, е напреднала и затова към момента в България най-ниското октаново число на продаваните бензини е 92. Бензините с по-високо октаново число се различават от тези с по-ниско най-вече по-високата детонационна устойчивост и по-бавно разпространение на фронта на пламъка (по-бавно горене). Респективно те изискват по-висока компресия, за да осигурят съответните параметри при работа. Какво се случва, когато в двигател предназначен за нискооктанов бензин се използва по-висок октанов? Първо има значение дали разликата е голяма, ако заменим 92 с 95 нищо особено няма да се случи, но при вашият случай, когато двигателят е предназначен за 72, а ще се експлоатира на 92 разликата е прекалено голяма и вредните ефекти ще са следните:

      Заради по-ниската компресия бензина 92 ще гори много бавно, което означава, че първо няма да отдава необходимата мощност, второ ще доизгаря по време на преминаването си през изпускателните клапани и изпускателната система. Това ще довежда до невъзможността от охлаждане на клапаните и тяхното неминуемо прегаряне. (+ седлата им както и елементите наоколо) Освен това отделяната топлина ще се разпределя по непредвиден от конструктора начин което пък ще довежда до прегряване на главата и на двигателя като цяло. В този режим двигателя слушан отстрана създава погрешно впечатление, че работи перфектно, защото е много тих и има плавен ход, нека това не ви заблуждава.

      С корекция на изпреварването на запалването могат да се коригират само малки разлики в октановото число на бензините. По никакъв начин недейте да променяте ъгъла на запалване с повече от възможния фабрично определен толеранс. Това ще доведе до тотално разстройване на работата на двигателя, което пък съвсем лесно може да го съсипе. Единственото решение за вас е или да намерите такъв бензин, или да си го направите по метода на Стефан, (не съм го пробвал) или да повишите степента на компресия. Не съм много запознат с детайлите по вашия двигател, но смятам, че би трябвало да е възможно достатъчно намаляване на височината на главата или цилиндровия блок така, че да постигнете необходимата степен на компресия. За стандартния двигател на УАЗ, който е за 76 бензин необходимото намаляване на височината на главата е 3.5 мм, за да стане за 92. Във вашия случай предполагам, че ще трябва да е около 4 мм. Много внимателно проверете за водните канали в главата, тяхното местоположение и конструкция, за да не ги засегнете.

      При промяна на компресията на двигателя (ако е възможно) освен правилна работа ще получите и добавка от около 11% в мощността и толкова подобрение на икономичността.

      .
      VPetrov.photography

      Коментар


      • #4
        Тук ще намерите и повече информация :

        http://gaz69.nm.ru/index.htm
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #5
          М 20 е долноклапанен, с блока не може да се прави нищо. Дали има дебелина на главата трябва да се премери.

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X