Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Голеш - пирамида 106

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Голеш - пирамида 106

    Голеш!
    До онзи ден не знаех нищо, а приятелите, които попитах също. Обаче миналата седмица няколко пъти чух това име и ми стана интересно. А Голеш е село.
    Пирамида 106.

    Тук поне разбрах веднага. Пирамида 106 е гранична пирамида, която стои на мястото, пресечна точка на трите граници – България, Сърбия и Македония. Поради спецификата на мястото и населението живеещо около тази пирамида, всяка година се провеждат срещи на хората от трите държави, много често роднини, срещи, за които за мой срам не бях разбрал до сега. Мястото на срещите се редува, веднъж у нас, веднъж в Македония, сега беше в Сърбия. И то не къде да е, а в Голеш. Дали да не отидем!? Ма как няма.

    Посоката е към Гюешево, вдясно, Долно село и оттам към последното в сегашните ни граници село Жеравино. До Жеравино никога не е имало асфалт. И сега няма. Пътя се вие покрай рекичка и е много приятен, ако...... Ако изключим прахта.

    По някое време цвета на джипката стана непознат, а вкуса в устата познато неприятен.

    Караш, караш, караш около двадесетина километра и .......ГКПП. Майтап, майтап, ама си има всичко – гранична полиция, митничари, кибици и ......опашка. минава се с лична карта и не ти гледат в колата. Зад дървото е сръбското ГКПП.

    Започваме слизане и в далечината е Голеш.

    Голеш е останало в сръбско след корекциите на границите през 1917 – 1918 година. Населението си е българско, диалекта, който говорят възрастните хора си е същия, като този отсам. Обаче. Времето все едно е спряло тогава.
    Къщите.
    Прикачени файлове
    На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

  • #2
    До: Голеш - пирамида 106

    Улицата.
    Прикачени файлове
    На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

    Коментар


    • #3
      До: Голеш - пирамида 106

      Техниката.
      Прикачени файлове
      На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

      Коментар


      • #4
        До: Голеш - пирамида 106

        Поминъка.
        Прикачени файлове
        На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

        Коментар


        • #5
          До: Голеш - пирамида 106

          Ако Ви е интересно, ще има още........
          На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

          Коментар


          • #6
            До: Голеш - пирамида 106

            Давай, давай...

            Коментар


            • #7
              До: Голеш - пирамида 106

              На събор, като на събор. Организаторите се бяха погрижили, имаше танцови състави от трите страни, имаше други изпълнители, имаше и яко скари и много, много бира.

              Беше построена сцена, където се изявяваха различните изпълнители, но имаше и спонтанни изяви и откровени купони.

              А какви елементи се срещаха......
              Прикачени файлове
              На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

              Коментар


              • #8
                До: Голеш - пирамида 106

                Много любопитен репортаж, давай още снимки.
                Благодаря !
                И догодина, живот и здраве, подсети, когато наближи събора, аз бих отишъл с удоволствие.
                Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                Коментар


                • #9
                  До: Голеш - пирамида 106

                  Общо взето атмосферата беше на купон. Във въздуха се носеше една много приятна миризма, която те кара веднага да огладнееш, и ............

                  Ето така се правят плескавици, а така се пекат разни други работи.

                  Разбира се, печенето им не е самоцелно, студенето на бира не е за този дето духа, а ето така се консумират тези благини.

                  Накрая обаче остават само.........
                  Прикачени файлове
                  На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

                  Коментар


                  • #10
                    До: Голеш - пирамида 106

                    Първоначално публикуван от gotin Преглед на мнение
                    Общо взето атмосферата беше на купон ...
                    Eeee, така по-бива. Като как така някой от Външно не се е обадил на Гранична полиция да завардят и да не пускат никой?!?
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Голеш - пирамида 106

                      Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
                      Eeee, така по-бива. Като как така някой от Външно не се е обадил на Гранична полиция да завардят и да не пускат никой?!?

                      Не е като на Руен. Там беше..... мани, мани.
                      На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

                      Коментар


                      • #12
                        До: Голеш - пирамида 106

                        Хапването си е хапване, бирата си е бира, всичко си има край. Е, дойдохе, видяхме, хапнахме и хайде обратно. На връщане се отбихме в едно съседно село – Бобешино. То е село, като всички наоколо, но..... Там има една църква на повече от 120 години, която е известна с един много особен факт.
                        Когато са правили корекциите на границите преди около деветдесет години, нали се сещате как са работили „умниците” от комисията. Качват са единия връх, от там се вижда следващия, и ....... хоп права черта. Ето тук ще минава границата. Да де, ама на тях въобще не им е пукало дали тази граница ще ти мине през двора, и къщата ще ти остане в България, а двора в Сърбия. Дали твоя имот ще остане от тук, а на децата къщата ще отиде оттам. Примери, колкото искаш. Неприятни сигурно е най-мекото, което би послужило за определение.
                        Та. По същата тази причина изведнъж се оказало, че границата минава по диагонал на църквата. Входа е в наше, а олтара в сръбско. Представяте ли си какво ходене по мъките е било, какви петиции, какви молби. Е накрая се съгласили да преместят границата, но само около църквата. И сега се вижда браздата как върви право, после хоп, заобикаля само църквата и после пак право. А бе, простотия.
                        Прикачени файлове
                        На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

                        Коментар


                        • #13
                          От: До: Голеш - пирамида 106

                          Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                          Много любопитен репортаж, давай още снимки.
                          Благодаря !
                          И догодина, живот и здраве, подсети, когато наближи събора, аз бих отишъл с удоволствие.
                          Сега не знам защо, но ще е в понеделник!
                          http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=557150
                          На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

                          Коментар


                          • #14
                            От: Голеш - пирамида 106

                            Еееееееееееееее!!!!
                            E как така го пропуснахме? Снимки има ли?

                            Коментар


                            • #15
                              От: Голеш - пирамида 106

                              неееее, бях на работа и не съм ходил!
                              На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X