Обява

Свий
Няма добавени обяви.

БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

    Един разговор, който задочно може да помогне на друг „търсещ":


    Прочети тази статия преди да започнеш да се занимаваш с бойни изкуства.

    Дава добри отговори на доста въпроси:

    https://www.guillaumeerard.com/aikid...urpose-of-budo
    "


    Отговорът ми:


    Разбирам, че съм открил „будо" много преди заниманията с айкидо. Прочитайки всичко това даже осъзнавам, че заниманията ми с последното са давали ограничителни/задължителни рамки на този път. Между другото, ако се търси чисто „будо", вероятно заниманията с „Тай Чи" даже могат да помогнат много повече.

    Като човек, занимавал се активно с бокс можеш да си представиш какво физическо натоварване следва да предоставя една тренировка. Някои хора имат нужда от това за допълнение към „будо"-то си...

    Лично мен айкидото ме задушаваше, осъзнато в последната една година.

    Не виждах перспектива за промяна, напротив - техники на земя и с оръжие, според разбиранията ми напълно излишни; задължителни семинари; изграждане на кумири;
    Вероятно подобряват с някаква идея детайлите в останалата част от заниманията, обаче не в достатъчна и осъзната степен, поне за мен.

    Изпитната комисия е прозряла добре нещата, в резюме.

    Апропо, говорейки за Пътя, на колко не-„будо" критерии се основават екзаминаторите, "indeed".

    Разбира се, на всяко от гореизброените твърдения може да се намери „айкидо" контра-теза, но... подобно общуване е безмислено, сам осъзнаваш.

    Ретроспективно добре виждам грешките си и смирено моля за извинение. Не заслужавате да бъда поредния човек с „черни гащи", без да осъзнавам смисъла от всичко това, а стигнал до позицията си поради инерция и чувство за дълг към всички останали. Нека това „БИ" да селектира истински-усещащите нужда да се занимават с него.

    p.s. апропо, в медицината като изкуство съществува идентичен принцип. Някои се отказват, други стават физиотерапевти, трети - хирурзи. Интуитивното търсене и личния темперамент определят съответните разновидности на Това изкуство, както и занимаващите се хора с него, при нас. Въпросът е да се чувстваш свободно и леко, стъпил на избрания Път. Да не давам примери и с интимните отношения. „Мързел и страх, основни спънки за развитието", беше казал един умен човек...
    "
    Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
    „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
    LZ1EMS

    Коментар


    • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

      Привет на всички,
      Завърнах се от странство. Пресоят ми в Япония бе доста кратък по субективния часовник.
      Наистина е брутално в сравнение с всичко познато по света.
      Бойните изкуства? Там това не е за всеки и всчки се отнасят с голямо уважение към практикуващите.
      Противопоставяне на стилове и умения, нее няма. Просто презумпцията е, че всеки си чопли кълбото на истината от своята си страна.
      Всичко е подчинено на петте основни :
      БЪРЗО
      СИЛНО
      УСКОРЕНИЕ
      КИМЕ
      ДИШАНЕ.
      Там хората разбират, какво е да се засилиш от земята, на която си стъпил.
      Разбират от хигиена.
      Разбират от респект.
      Разбират от пиене.
      Разбират те дори когато си “гайкокуджин”. Демек чужденец.
      Популярното “Гайджин” е обидно нарицание за същото, което дори местните го намират за обидно.

      Общата концепция на тамошните учители съвпада.
      Всички са единодушни по въпроса, че комфортен, бавен и слаб противник няма.

      Please enjoy
      ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

      Коментар


      • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

        Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
        ...ама няколко години съм бил най добрия в категорията си в Бг...по бойни спортове,и да, категорично стоя зад думите си.Айкидото като физически спорт ,не дава нищо,ама нищичко даже....
        Не знам доколко хората са наясно, но... За айкидото аз поне знам (и ми звучи напълно логично), че е предназначено преди всичко за ония самурайските битки с много хиляди бойци с копия, мечове и брони срещу също толкова многоброен противник, всеки засилил се срещу другите в общото меле.

        Оттам и спецификата на движенията в айкидото - само трябва да си представите, че се изпълняват не срещу човек замахващ с гола ръка, а срещу такъв, който държи оръжие. И мушка, сече, върти се, като тежестта на "желязото" естествено увлича движението му. Именно тогава - в разгара на боя, когато потенциални и реални заплахи могат да се появят от всяка една страна, се проявяват качествата на айкидото. С едно леко завъртане да избегнеш идващата заплаха, да "пропуснеш" противника покрай теб, да го накараш да "падне сам", да си осигуриш веднага възможност да го довършиш или да действаш срещу следващия - това са неща напълно реални с айкидо при такива обстоятелства.

        Всякакви последващи развития на това бойно изкуство като демонстрационни практики без оръжие би следвало да се разглеждат само в светлината на горепосоченото му първоначално приложение. Тогава става ясно защо действително може да се улови идващия удар (когато в ръката има нещо по-тежко, скоростта не е толкова голяма), може да се използва инерцията на съперника, увлечен в общата атака, да се направи захват/ключ и т.н.

        Иначе и философията зад това изкуство също е много смислена, но за момента мисля да приключа с изясняването на физическата му страна. За духовната - друг път.
        Последно редактирано от jkd; 20-05-18, 22:17.

        Коментар


        • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

          Първоначално публикуван от jkd Преглед на мнение
          Не знам доколко хората са наясно, но... За айкидото аз поне знам (и ми звучи напълно логично), че е предназначено преди всичко за ония самурайските битки с много хиляди бойци с копия, мечове и брони срещу също толкова многоброен противник, всеки засилил се срещу другите в общото меле.

          Оттам и спецификата на движенията в айкидото - само трябва да си представите, че се изпълняват не срещу човек замахващ с гола ръка, а срещу такъв, който държи оръжие. И мушка, сече, върти се, като тежестта на "желязото" естествено увлича движението му. Именно тогава - в разгара на боя, когато потенциални и реални заплахи могат да се появят от всяка една страна, се проявяват качествата на айкидото. С едно леко завъртане да избегнеш идващата заплаха, да "пропуснеш" противника покрай теб, да го накараш да "падне сам", да си осигуриш веднага възможност да го довършиш или да действаш срещу следващия - това са неща напълно реални с айкидо при такива обстоятелства.

          Всякакви последващи развития на това бойно изкуство като демонстрационни практики без оръжие би следвало да се разглеждат само в светлината на горепосоченото му първоначално приложение. Тогава става ясно защо действително може да се улови идващия удар (когато в ръката има нещо по-тежко, скоростта не е толкова голяма), може да се използва инерцията на съперника, увлечен в общата атака, да се направи захват/ключ и т.н.

          Иначе и философията зад това изкуство също е много смислена, но за момента мисля да приключа с изясняването на физическата му страна. За духовната - друг път.
          С две думи за наши дни е напълно непрактично.
          0 8 76 36 8 542

          Коментар


          • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

            Анатема

            p.s. може да е „практично", но ако си 4-5 „Дан" и срещу теб имаш пиян футбулен хулиган.
            Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
            „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
            LZ1EMS

            Коментар


            • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

              Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
              Анатема

              p.s. може да е „практично", но ако си 4-5 „Дан" и срещу теб имаш пиян футбулен хулиган.
              В такъв случай,ти препоръчвам да обърнеш внимание на леката атлетика,по специално 100 метра.спринт, противодейства на почти всички видове бойни изкуства.

              Изпратено от моят Redmi 4 с помощта на Tapatalk

              п.п Кой какъв дан има,няма нищо общо по време на двубой.Особенно такъв без правила...Във много бойни изкуства съм забелязал че степени се дават за постоянство, време и усърдие,както и постигане на някакъв духовен вътрешен мир.Кой колко може на ринга е съвсем друго.
              Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
              Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
              Анатолий Пейчинов o8875о9815
              https://dvrbg.com/

              Коментар


              • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                С айкидо може да се пада на земята (след изхвърчане от рязко спрял мотор например) много елегантно и с минимални последствия за здравето . Някъде четох реален пример за именно такова преживяване.

                Аз лично изненадах себе си като направих нещо подобно при една игра на баскетбол. Определено се оттървах, при това без да съм тренирал.

                Коментар


                • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                  Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                  ...

                  п.п Кой какъв дан има,няма нищо общо по време на двубой.Особенно такъв без правила...Във много бойни изкуства съм забелязал че степени се дават за постоянство, време и усърдие,както и постигане на някакъв духовен вътрешен мир.Кой колко може на ринга е съвсем друго.
                  Колана е да ти държи гащите, предимно!
                  Степента в някое бойно изкуство е отражение на моментната ти кондиция по време на изпит.
                  Личните умения и възможността за прилагането им е нещо много лично. Там правила няма.
                  Т.е. Когато си в неволя не се справя умението ти, а самия ти чрез умението си.
                  С бесен и безкрупулен противник е най-трудно, защото там мисъл за последствията няма. Затова все те бият...
                  ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                  Коментар


                  • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                    Първоначално публикуван от ПЛАМЕН ТЕНЕВ Преглед на мнение
                    .... Затова все те бият...
                    Сега ще се обиждаме ли ?
                    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                    Анатолий Пейчинов o8875о9815
                    https://dvrbg.com/

                    Коментар


                    • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                      Прикачени файлове
                      0 8 76 36 8 542

                      Коментар


                      • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                        То за подобна ситуация си има приказка " не бъркай фитнеса с боя", може би някои колеги биха я съотнесли и към БИ
                        Всеки трети е шести

                        Коментар


                        • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                          Да ви представя една реликва,

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20180405_190102.jpg
Прегледи:1
Размер:234.0 КБ
ID:5789484

                          Меча на Миамото Мусаши.
                          ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                          Коментар


                          • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                            Къде се намира? Каква е историята - доколкото знам доста легендарни мечове не оцеляват след капитулацията на Япония?
                            Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                            Коментар


                            • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                              Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                              Къде се намира? Каква е историята - доколкото знам доста легендарни мечове не оцеляват след капитулацията на Япония?
                              Намира се в музея на самураите в Шинджуку - Токио, Това е ритуалния меч на Мусаши. При положение, че първата пушка е закупена за 2000000 USD равностойнос, цената на меча е непроизносима. Това не е реплика и е собственост на Япония. Реплики има в този музей на самурайските доспехи на много известни Даймио, както и на не толкова известни васали и редови самураи. Цените им са астрономически, понеже са изпълнени абсолютно точно по автентични способи.
                              Но всички остриета, сечива и огнестрелни оръжия са запазени и съхранени оригинали.
                              Самураите са изчезнали като каста постепенно след указа за разформироване на княжествата и премхване на кастите и последвалата забрана за носене на оръжие на публични места. И това с указ от 29.8. 1871г.
                              Още тогава са иззети и съхранени много известни мечове, запазени и до днес в хранилищата на Императора.
                              Масовата конфискация след капитулацията е била сред населението и военната боржуазия. Много старо желязо е е било пробутано на американците.
                              Сега е възможно да закупиш оригинален меч на благородник на възраст над 250-300г за 5-6 цифрена сума. това е придружено със всички сертификати, които го датират и определят като такъв.
                              Последно редактирано от ПЛАМЕН ТЕНЕВ; 27-05-18, 22:10.
                              ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                              Коментар


                              • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                                Питах, защото наскоро гледах филм за съдбата на друга легендарна катана. Хонжо на Майстор Масамуне. Предадена на американските окупационни власти от наследниците на Токугава Иаесу и липсващ от тогава. Както и много други мечове претопени или елементарно откраднати след заповедта на Макартър. Цяло чудо е че този е оцелял.

                                Красота. Ако някой ден порастна да си купя билет до Япония - задължително ще отида да го видя.
                                Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X