Обява

Свий
Няма добавени обяви.

БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

    Философията на БИ е с цел постигане на СЪВЪРШЕНСТВО и САМОКОНТРОЛ към което се стремят всички съвестно занимаващи се с това,независимо дали ще се млатят на ММА бой или турнир в някое древно японско доджо.Нагласата при всеки е различна.На пример шивари.Дъщеря ми беше малка и гледали с нейна приятелка филм с източни бойци ,трениращи и чупещи разни неща дойдоха да ме питат защо правят "някакви движения преди да чупят",доколкото можах им обясних така че да разберат и им демонстрирах с 4 керемиди с гол юмрук , че по принцип може и без това въпрос на бърза нагласа,охлузването не се брои за травма.Та всичко е до настройката ,а тя идва от концентрацията при подготовка,независимо къде и как си тренирал.Разликата както пишат колегите по горе е в начина .При източните е начин на живот и възпитание от древноста,при нас нещата са по други,въпрос на културно развитие.Скоро гледах двубой между китайски тай-чи боец и ММА боец ,нокаут за секунди за втория,различна агресия в стиловете,коментира след двубоя китаеца,независимо колко е добър сред своите.Подобно и японски джудист vs ММА ,японеца го смачка като мекица на земята ,независимо че беше доста по-дребен. Примери много и както казват големите майстори"в един двубой ,в една битка всичко е относително".
    Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

    Коментар


    • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

      Много често се пише Пътя. Пътя та тътя!
      Това не е нещо мистично и не уловимо. Това е най-обикновенния живот, който изживяваме.
      Наш избор е начина, по който го правим и защо така го правим.
      Карате-До дава само метода. Как точно ще го правим и дали ще живеем живота си следвайки този метод решаваме сами.
      Изкуството винаги е свързано с нещо изящно, съвършено и носещо спокойствие и тишина в душата.
      ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

      Коментар


      • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

        С изключение на изкуството с OFF racer машини ,там тишина нъцки,но е друг вид изкуство и за друга тема!
        Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

        Коментар


        • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

          Пътя, та Пътя... хората, изпаднали в сивото ежедневие, смачкани душевно и останали без мечти и предизвикателства могат най- добре да разберат концепцията за Пътя. Това са враговете от пещерата и всички ги имаме, без да сме велики воини.
          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

          Коментар


          • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

            Не е трудно де се изгубиш.
            Има хора, които помагат. Така наречените Сенсей, родени преди другите (буквален превод).

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0552.JPG
Прегледи:1
Размер:224.3 КБ
ID:5755211
            Последно редактирано от ПЛАМЕН ТЕНЕВ; 26-05-17, 23:29.
            ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

            Коментар


            • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

              Гледал съм много бойци ,но при японците има направо мистика ,реални са, не хвърчат във въздуха,напротив здраво стъпват на земята във всичко дето правят,следват пътя .Традициите от Би са при тях са в ежедневието на живота,знаят си урока и си търсят съвършенството .Една чаена церемония или японска градина ,показват духа на съвършенството което търсят във всичко.
              Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

              Коментар


              • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                Като става дума за японци и какво е общото между японците и бойните изкуства или защо са толкова тясно свързани...

                Ходил съм 4 пъти в Япония досега. Първия път ми беше много интересно. Страхотно! Но да ви кажа честно нищо не разбрах от тяхната философия, от това защо нещата в Япония са такива каквито са и защо при нас никога няма да бъдат. Не при нас - при европейците, африканците или латиноамериканците - никога няма да го има. Втория път ходих на различни места, видях много, започнах да усещам истинската красота на това общество. Да, има недостатъци, но те са от друго естество, не такива, каквито ние сме свикнали да забелязваме.

                Едва третото ми ходене в Япония ми донесе отговори на много от въпросите. Усетих колко важни за социалните отношения са честта, достойнството и взаимното уважение. Та те са по-важни от живота! Усетих защо в Япония има градина във всеки дом, била тя 1 кв.м или просто едно дръвче бонзай. Разбрах и защо шинтоизма е може би най-съвършената религия, ако може да се нарече така тяхната древна вяра. Ясно ми е защо има толкова самоубийства, но и в същото време защо са първи по столетници на глава от населението. Мисля, че разбирам и какъв е смисъла на бойните изкуства, които практикуват в Япония, а защо не и на всички азиатски бойни или вътрешни стилове.

                Хора, както вече тук се спомена не един път - добрия майстор винаги знае как да избегне боя. Той е добър Човек и добър Учител. Той е уравновесен и знае, че не е съвършен. Той се стреми винаги да се учи и върви по Пътя напред.

                Няма смисъл да си пишем по форумите защо бойно изкуство не е равно на бой и битка. Защо трябва да уважаваме противника... Защо... Защо? Всеки, който се е занимавал и е достигнал до някакво по-високо ниво може лесно да ме разбере. На останалите препоръчвам да започнат - никога не е късно. Един приятел започна на 46 и ... 3 месеца по-късно е степен по-щастлив.
                ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                Коментар


                • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                  Осс
                  ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                  Коментар


                  • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                    "По време на гражданската война във феодална Япония, нахлуващата армия, бързо превземала и опустошавала градовете. При пристигането на армията в едно село, се случило така, че всички се предали - всички освен Дзен учителя. Воден от любопитство, генералът пожелал да се срещне с този стар човек и бил отведен в храма. Пристигайки там обаче, след като не срещнал подобаващите почит и уважение, той избухнал в гняв.
                    "Ти глупако," изкрещял генералът, посягайки към меча си, "не осъзнаваш ли, че пред теб стои човек, който може да те прегази, без да му мигне окото!?"
                    Но въпреки заплахата, учителят изглеждал напълно безразличен.
                    "А ти осъзнаваш ли," спокойно отвърнал учителят, "че пред теб стои човек, който може да бъде прегазен, без да му мигне окото?"
                    ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                    Коментар


                    • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                      Пламен Тенев, влизате в една друга философия. Може да бъде манипулиран и/ или заплашен само човек, който има какво да губи. Нямаш власт над човек, който няма какво да губи. Постигането на това състояние, обаче, има поне два пътя. Много е важно по кой от двата си стигнал до него (състоянието).
                      Последно редактирано от Тропчо; 30-05-17, 20:14.
                      Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                      Коментар


                      • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                        Всъщност източната философия е пътят по който можем да подобрим себе си, а чрез личния пример и останалите около нас. Целта е обществото да забрави омразата и агресията, нещо, в което за съжаление май сме начело в световната класация. (Поне от 40-те държави, които съм посетил при нас в това отношение ситуацията е най-тежка.)
                        ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                        СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                        Коментар


                        • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                          Искам да попитам, но започвам да си отговарям преди да задам въпроса. Мисля. Съответно отговора не ми харесва. Пак ще се насочим към някаква обща философия, едновременно близка, но и далечна спрямо реалното приложение на всичко това.

                          Все пак ще опитам:

                          Защо не съществува универсално бойно изкуство или поне аз не го виждам

                          Постоянно откривам недостатъци. Казвам го от позицията на човек, занимаващ се последните години с три отделни такива, редовно.

                          Всички те са чудесни, използвани срещу непросветен", уличен побойник, но... дотам. Щом отсреща има специалист", по каквото и да е... нещата свършват. Или... не съвсем, ако познаваш специалността" му, преодоляването може да е улеснено. Т.е. отчитайки слабостите на бойното му изкуство, знаеш как да го изведеш от неговия шаблон, изненадвайки го.

                          Усещането ми е, че ако всичко не приключи в рамките на първите 4-5 секунди, нещата отива до клинч" и/или на земя". Там се включват мечешките" дисциплини, които са ми неприятни, като вътрешно усещане. Далеч не казвам, че са непрактични, точно обратното.

                          Приемам, че ако се концентрирам върху моята чи" и победя мен самия вероятно ще стана уникален". Нека допуснем обаче, че съм повърхностен, обикновен човек. Т.е. моля за не-философски, а чисто практически мнения.

                          p.s. досещам се за едно универсално предимство", но трябва мноого ядене...
                          Chevrolet Aveo, 1.2 - 4 х 4, почти
                          „Ако Дракула беше веган, щеше да се казва - Брокула..."
                          LZ1EMS

                          Коментар


                          • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                            Кои са твоите три?
                            Всеки трети е шести

                            Коментар


                            • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                              Казваш, универсални. Ако практикуваш бойно изкуство значи ли, че и ти правиш изкуство?
                              В момента, в който доведеш потното пръхтене до висотата на едно изкуство, ще получиш сигурен отговор.
                              Бойните изкуства са за самоотбрана в животоспасяващи операции , но случайни.
                              Съответно, ако някой много сериозно реши да те(ме) оправи, то слядва да успее.
                              Въобще в бойните изкуства има много самоирония и хумор и то насочен срещу самия себе си.
                              При бойните прийоми и системи съответно има кръв и счупено на корем.
                              И един въпрос, има ли универсално оръжие?
                              ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                              Коментар


                              • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                                Първоначално публикуван от ПЛАМЕН ТЕНЕВ Преглед на мнение
                                Казваш, универсални. Ако практикуваш бойно изкуство значи ли, че и ти правиш изкуство?
                                В момента, в който доведеш потното пръхтене до висотата на едно изкуство, ще получиш сигурен отговор.
                                Бойните изкуства са за самоотбрана в животоспасяващи операции , но случайни.
                                Съответно, ако някой много сериозно реши да те(ме) оправи, то слядва да успее.
                                Въобще в бойните изкуства има много самоирония и хумор и то насочен срещу самия себе си.
                                При бойните прийоми и системи съответно има кръв и счупено на корем.
                                И един въпрос, има ли универсално оръжие?
                                Чудесен отговор. Благодаря.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X