Обява

Свий
Няма добавени обяви.

БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

    Има една много стара поговорка:
    Не се боксирай с боксьора.

    Просто ще те смачка,затова си зависи конкретно от човека на каква дистанция работи и така.
    Всеки да си намери това което му харесва,аз много се запалих по спорта,продължавам с неговото практикуване,не мисля да спирам,за мен съм си намерил отговорите кое ми харесва и кое не,за мен това са спортовете които съм изброил и съм виждал на какво са способни хора след не дълга практика,номера е в постоянстовото.

    Нормално е като се стигне до схватка бореца да те повали,номера е дали ще го оставите да влезне да ви повали


    Поздрави

    Коментар


    • #17
      До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

      Първоначално публикуван от traktorist;446225
      .....................................
      [COLOR=red
      Основната цел при създаването на БОЙНИТЕ изкуства е била самоотбраната.Естествено тези изкуства възпитават и в принципи и източна философия, само че преди това някой трябва да възпита и повечето сенсеи от Западния свят в тези принципи.Бойните изкуства се практикуват и вместо фитнес, те са динамични и натоварват много мускулни групи, ама за да се ползват за самоотбрана при някои трябват повече години тренировки отколкото при други.Лично аз предпочитам контактните стилове(не че някога пак ще се хвана да тренирам), а иначе лоши бойни изкуства няма.
      Контактни стилове с цел самоотбрана... Двубои между поне двама, които се отбраняват... Остава накрая да се самонаранят, че да има и победител...
      Не е баш тъй, въпреки че точно така трябва да се учи едно дете, решило да тренира.
      Товя, че източните бойни изкуства били възникнали, р'бир'ш ли, за да могат добрите онеправдани селяни да се борят с лошите въоръжени феодали ми звучи като соц приказка с елементи на ненаучна фантастика.
      Защото за да се си мноого добър, дори само добър в даден спорт/изкуство е необходимо мноого свободно време и яки тренировки, които някак не ми се вместват в представата за селският бит... особено на азиатеца. Да не говорим за необходимостта от квалифицирани преподаватели, а всяко качество се продава скъпо. Както и да е.
      Самият оксиморон "бойни изкуства" според мен също заслужава внимание.
      Каква е целта на изкуството? Без да претендирам за изчерпателност, бих казал - чрез някакво естетичество въздействие върху човешките сетива да донесе наслада и удоволствие на практикуващите/ зрителите. Кое е това сетиво, което гледката на кръв и зъби очарова? Да, катите имат някакво сходство с балета, но агресията идва в повечко, за да е изкуство. Невероятни умения - да, но изкуство?
      Женски щанги и хвърляне на чук. Поне нямат претенции за изскуство.
      ..... Въздействат върху прекрасните ковешки качества злорадство, ненавист, алчност, злоба и кръвожадност.
      Абе, животни сме си. И аз гледам К1.

      Нека решим - бойни спортове или бойни изкуства?
      Къде е разликата?
      Поздрави.
      Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

      Коментар


      • #18
        До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

        Доколкото аз знам родоначалникът на бойните изкуства е някакъв индийски принц, който избил много хора за да опознае слабите точки на човешкият организъм.Мисля, че бойните изкуства се наричат така защото азиатците и особенно японците осъвършенстват много от дейностите с които се занимават до степен-изкуство.Всички сме чували за чайната церемония и подреждането на цветя.Да не говорим колко е трябвало да учи едно момиче за да стане гейша.Не съм абсолютно сигурен в тезата си, но аз така си обяснявам нещата.
        За контактните стилове и самоотбраната.При тези стилове човек има възможност при тренировка да нанася силни удари, както и да понася такива, съответно да се научи да ги избягва или поне да не се изненадва от тях.Сигурен съм, че такъв човек ще действа по адекватно при самоотбрана отколкото някой който усъвършенства бойните си техники във въздуха срещу въображаем противник.
        Естествено, че бойните изкуства не служат само за самоотбрана.Много от тях имат за цел нападение,убийства,боравене с различни смъртоносни оръжия, но в съвременния свят все по голяма популярност придобиват стиловете учещи на самозащита и за това съм ги поставил под един знаменател за което се извинявам.
        Поздрави.

        Коментар


        • #19
          До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

          Според мен бойните изкуства възникват самостоятелно в различни точки на света от най-дълбока древност. Скоро загледах една книга на сина ми за древногръцките митове и ми направи впечатление, че се говори за "изкуството на Ахил, Агамемнон, Диомед" (по Илиада на Омир). Въпросът е, че в Европа поради силната конкуренция те са се развивали много бурно и са изчезнали(с изключение на бокса, борбата и фехтовката) с появата на огнестрелните оръжия. Докато в Япония например някой може да си позволи цял живот да си осъвършенства изкуството на меча и да си го точи и полира ежедневно, в Европа това е невъзможно. Европа не е остров и враговете са отвсякъде и различни.
          Аз съм убеден, че прабългарите са били много вещи в бойните изкуства, като се знае, че са тренирали от малки и са имали славата на непобедими бойци.
          Газ69- създаден във времена, в които мъжете не са си бръснели краката.

          Коментар


          • #20
            До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

            В минали години, в началото (че и по рано) на европейското средновековие на изток, ама далече на изток, чак в Япония и добрите и лошите хора вярвали в Изкуството. То се създавало, а творците му били и архитекти и такива, които правели чай и сякакви други любезни граждани и нелюбезни самураи.

            Тезата е, че действието по всеки елемент от заобикалящият ни бит може да се првърне в изкуство, тогава когато се достигне ниво на съвършенство в практикуването.
            Респективно, и с бойните прийоми нещата са били поставени по тази схема. Станали са изкуство тогава когато владеенето им би достигнало съсвършенство.
            Но това е било някога. Сега за нас остава да следваме Пътя (-ДО-).
            ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

            Коментар


            • #21
              До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

              БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?
              Хармония, баланс, естетика, равновесие и форма.
              Прецизност, познание, сила, скорост и равновесие.
              Общуване с други хора, усвояване на умения, силни страни и слабости.
              Знанието, как да изведеш от равновесие използвойки силата на нападателя срещу него, да извадиш става или не, да се счупи кост или не, да се притисне нерв, да се обездвижи човек, да се убие или не.
              Как да изразиш уважението си към човека от когото получаваш знанията.
              Как да се раздвижиш преди тренировка, за да не се травмираш по време на тренировката.
              Как да се движиш и да си стабилен.
              Как да се завъртиш и да си стабилен.
              Как да падаш без да се нараниш и да станеш в същото време.
              Как ти да приложиш едно движение.
              Как на теб да ти ди приложат това движение.
              Как ти да пазиш човека срещу себе си и той да пази теб.

              Това е БОЙНО ИЗКУСТВО.
              То може да се приложи при самозащита, но не това е основното му предназначение. То е красиво затова е изкуство. Движението и формата са красиви, а да започнеш и ти да правиш красивите триизмерни движения - да ги усещаш - това носи удоволствието от практикуването на Бойното изкуство.
              А увереноста, че практикуваш Бойно изкуство , максимално близко до оригиналът дава участието на клуба в семинари и демонстрации, водени от световно признати сенсеи.
              Бойното изкуство не се изучава за седмица или месец.
              Тренира се с години, докато се доближиш до същноста му и съумяваш да го използваш в реални ситуации.
              Говоря за Айкидо.
              При него няма състезания, защото е твърде смъртоносно.
              Има демонстрации по време на които се сверяват часовниците с развитието на Айкидо по света.
              По Български обаче отново има разделение.
              Съществува Федерация по Айкидо, Асоциация и Айкидо съюз.
              Преди време беше така - Федерацията канеше за демонстрации сенсеи от Япония. Асоциацията - От Европа, Съюзът - по-скоро Японци
              Ако искате да сте сигурни , че тренирате при истински сенсей посетете някой семинар по Айкидо първо, и поле се запишете вие или детето ви. Следвайте правилото, да се пие вода от извора - т.е. за Айкидото новините от Япония са най-верни.
              Всичко на тема - как да се науча бързо да пребия някого - преди той мен - не е изкуство .
              Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

              Коментар


              • #22
                До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                Споменавайки Айкидо като "твърде смъртоносно" дано не оставиш у някои хора грешно впечатление.

                Айкидо е уникално с идеята си за щадене на противника - неутрализиране на агресията му без да се нанася тежка травма.

                Използват се изключително ключове и хвърляния - директни удари няма.

                На практика това е трудно за осъществяване на улицата и вероятно е във възможностите само на единични майстори, но няма как да проверим, понеже няма двубои.

                При всички случаи, мисля че човек който иска да се научи "да се бие", не трябва да се занимава с нещо, наречено "изкуство" където ударението е върху философията.

                А че някои биячи стават истински експерти в боя не ги прави "творци".

                Коментар


                • #23
                  До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                  Първоначално публикуван от Vimpel Преглед на мнение
                  Споменавайки Айкидо като "твърде смъртоносно" дано не оставиш у някои хора грешно впечатление.

                  Айкидо е уникално с идеята си за щадене на противника - неутрализиране на агресията му без да се нанася тежка травма.

                  Използват се изключително ключове и хвърляния - директни удари няма.

                  На практика това е трудно за осъществяване на улицата и вероятно е във възможностите само на единични майстори, но няма как да проверим, понеже няма двубои.

                  При всички случаи, мисля че човек който иска да се научи "да се бие", не трябва да се занимава с нещо, наречено "изкуство" където ударението е върху философията.

                  А че някои биячи стават истински експерти в боя не ги прави "творци".
                  Много си прав.Така наречените бойни изкуства абикновенно почиват на някаква философия,система от постулати за живота,сегашното ,след смъртта и др.
                  По самата си същност похватите/хватките/ за ръкопашен бой целят да победиш противника,да го увредиш ако е необходимо или даже да го убиеш.Айкидото е прекрасно,но не можеш цял ден да премяташ 10-20 човека защото твоята философия не ти позволява да ги повредиш,накрая трябва да си тръгнеш ,ти нали?
                  Ако някой се сеща през 1984-85 година излезе една култова книга"Червеи" автора не се сещам ,но бивш инструктор на зелени барети.Който може да я намери и да я прочете.По любимите канали,даваха за обучението на морски пехотинци.Въпрос към инструктора:"Колко начина знаят вашите подчинени да убиват, без оръжие".Възмутен отговор:"Ние не обучаваме убийци,а войници които да оцеляват във всяка ситуация и да изпълнят мисията си.Могат да използват 28 начина за да оцелеят".
                  Красота и хармония в боя и войната няма,за философия мисля,че също не остава време.Гледайте и руския филм"Кукла" ,как бъдещите руски офицери тренират бойни "изкуства" върху осъдени за тежки престъпления.Мой преподавател написа книга и получи научна степен ,тогава от ВИФ за удара с нож отгоре и защитата срещу него-дебела книга.По скоро би трябвало да говорим за бойна наука , а не изкуства.
                  Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
                  "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
                  "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

                  Коментар


                  • #24
                    До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                    Първоначално публикуван от Vimpel Преглед на мнение
                    Споменавайки Айкидо като "твърде смъртоносно" дано не оставиш у някои хора грешно впечатление.

                    Айкидо е уникално с идеята си за щадене на противника - неутрализиране на агресията му без да се нанася тежка травма.

                    Използват се изключително ключове и хвърляния - директни удари няма.

                    На практика това е трудно за осъществяване на улицата и вероятно е във възможностите само на единични майстори, но няма как да проверим, понеже няма двубои.

                    При всички случаи, мисля че човек който иска да се научи "да се бие", не трябва да се занимава с нещо, наречено "изкуство" където ударението е върху философията.

                    А че някои биячи стават истински експерти в боя не ги прави "творци".
                    В Айкидо има няколко основни техники , които по много сходен начин се прилагат както при техники без оръжие и при техники с нож, меч, счупено шише, тояга итн. причината да се изучава дълго време е това, че всяка една от техниките се тренира в множество варианти отговарящи на възможни реални ситуации.
                    Наистина е нужно доста време за да се усвои добре, но ако се схване основното, може и да има реално приложение при самозащита.
                    Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                    Коментар


                    • #25
                      До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                      Да се включа и аз по темата ако може
                      Близо 9 години (с едно прекъсване) съм тренирал Таекуон-до ИТФ като се започне от далечната 1990.Предпочитам по-традиционния ИТФ вариант отколкото "поамериканчения" ВТФ.Определено тренирането на бойно искуство помага за израстването на личността във всички аспекти.Доста мога да изпиша за Таекуон-дото като история,философия и техники,но в момента съм на работа и времето ме притиска
                      Иначе за мен най-доброто изкуство за самозащита е Хапкидо (съчетаващо много стилове БИ) но за съжаление не е много разпространено (поне в България).
                      Renault Scenic RX4 2.0 16V 140hp

                      Коментар


                      • #26
                        До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                        Практикуването на някакъв стил бойно изкуство още от самото си начало "осветлява" човека. Че има бойни изкуства, то си е аксиома. Напъните да си бият шамари още от втарото излизане от залата са за някои. Опитите да се изтъкват качествата на самото изкуство прилича на това все едно деца от забавачката да се хвалят на кой боичките рисуват по хубава картинка.
                        Имат ли шанс начинаещите, пристъпвайки в дожото да направят нещо добро за себе си чрез практикуване на Бойно Изкуство?
                        ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                        Коментар


                        • #27
                          До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                          Първоначално публикуван от Plamen_varna Преглед на мнение
                          ...
                          Имат ли шанс начинаещите, пристъпвайки в дожото да направят нещо добро за себе си чрез практикуване на Бойно Изкуство?
                          Това малко ми звучи - имат ли шанс тези, които тичат за здраве по парковете да направят нещо за себе си? Или имат ли шанс амтатьорите в определен спорт да направят нещо за себе си... Ако имат възможността и волята да продължат имат. Дали ще е 60 метра за 9 секунди или две по четиридесет и пет минути на сто процента на терена - все е постижение и се отразява реално на физическите ти качества, освен че подпомага волята и самочувствието ти. Или съвсем просто казано - увереността идва с успехите, а волята с грешките...

                          Коментар


                          • #28
                            До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                            Първоначално публикуван от Bobkata Преглед на мнение
                            Да се включа и аз по темата ако може
                            Близо 9 години (с едно прекъсване) съм тренирал Таекуон-до ИТФ като се започне от далечната 1990.Предпочитам по-традиционния ИТФ вариант отколкото "поамериканчения" ВТФ.Определено тренирането на бойно искуство помага за израстването на личността във всички аспекти.Доста мога да изпиша за Таекуон-дото като история,философия и техники,но в момента съм на работа и времето ме притиска
                            Иначе за мен най-доброто изкуство за самозащита е Хапкидо (съчетаващо много стилове БИ) но за съжаление не е много разпространено (поне в България).
                            Ха! Горе долу тогава започнах и аз! През 1989-та.
                            Тренирах в залата на ВФ към ВИФ при Борето и Ким.
                            През 1997-ма взех 2-ри дан и от тогава по-леко до 2006-та, когато съвсем спрях. Остаряха ми кокалите!
                            ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
                            СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

                            Коментар


                            • #29
                              До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                              Уникални кадри, единственото което е останало като видео от легендарният Ошепков... единия от създателите на руското бойно самбо: http://htftp.offroad-bulgaria.com/v_...9/Oshepkov.flv
                              VPetrov.photography

                              Коментар


                              • #30
                                До: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                                Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                                Уникални кадри, единственото което е останало като видео от легендарният Ошепков... единия от създателите на руското бойно самбо: http://htftp.offroad-bulgaria.com/v_...9/Oshepkov.flv
                                Наистина уникални кадри и поредното доказателство, че всичко тръгва от ДжуДо. Даже в началото учениците са тук там с куртки, но треньора не е
                                Зима иде

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X