Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

    Чета темата от доста време и много ми е полезна.Това което ме зарадва обаче е как в оффроуд форум намерих толкова съществено значима материя по въпроса а по други разни форуми за техника не открих нищо ..Имам няколко въпроса ако може някой да ми отговори Някой има ли опит с тези машини от Разград ->




    Взел съм я вече,но все пак да питам какво да очаквам от нея като точност,здравина поддръжка...За плазмен източник избрах Hypertherm и последният им модел Powermax 45 XP(май най мощната монофазна плазма на пазара с очите си видях как разрязва 30мм желязо O.o ) като е с машинния им бренер и CPC порт за CNC то.Най много ме озадачиха тези смущения от захранванията с които се обърква електрониката на машината?Това при монофазната ми плазма дали ще се проявява? :/

    Коментар


    • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

      Защо.не излиза отговоеа ми?Благодаря.

      Коментар


      • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

        Първоначално публикуван от stanio.turbinata Преглед на мнение
        ....Някой има ли опит с тези машини от Разград ....
        Първоначално публикуван от stanio.turbinata Преглед на мнение
        Защо.не излиза отговора ми?.
        - отговор ше излезе , когато някой ти отговори .

        Но като гледам , ше излезе , че аз съм единствения тук във Форума , който има опит с тези машини.

        Преди това обаче и аз имам малко въпроси :

        1. От къде си ?
        2. Като я взе , инструкции/ обучение от собственика не получи ли ?
        3. Пусна ли я да работи ?
        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

        Коментар


        • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

          Близо до София живея,гара Яна ако сте я чували .Г-н Станчев и неговия асистент Владо бяха много отзивчиви в обяснението и обучението около машината преди да я разглобят и ми я натоварят,но твърде много неща казаха и показаха а и беше преди повече от 5-6 месеца иии непомня почти нищо хаха.Не съм я пуснал още,защото помещението което правя за нея е почти готово.Сега ново 20 дет се вика...Исках да режа с чист азот...но цената му нещо не ми допада...За 40 литровата ми ботилка около 130лв пълнене.Добре не е кой знае колко,но при разхода който дават на Powermax-a около 180л/мин...Ще имам рязане за малко под 50 мин. По мои сметки....Ииисега обмислям да събера средства и за изсушител за въздух и компресор...Въпреки,че азота си готинка работа като гледам....Ти колега с какъв източник си и с какъв газ режеш?

          Коментар


          • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

            Режа със 100 амперова "Чебора" и сгъстен въздух от винтов компресор ( който си има фабрично вграден изсушител за въздуха).

            Относно смущенията и паразитните сигнали , които бъгват компа : на първо място трябва да имаш истинско ( не формално ) заземяване .
            Ако пак останат евентуално : има още няколко тънкости , но за тях на ЛС.

            Що се отнася до точността на среза : зависи от доста неща , но максимума е 0,3 - 0,4 мм. в общия случай .
            Има и малко заигравка с механиката , за да се удължи живота на лагерите и т.н. Сравнително добра машина за парите си . Служи ми вече 3-4 години при всекидневна експлоатация.
            Последно редактирано от Vlado_Ts; 05-12-17, 01:05.
            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

            Коментар


            • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

              Здравейте,

              Тъп въпрос относно маломощна плазма за хоби-занимания. Пилотната дъга доколко полезна екстра е?
              Гледам, че 40А монофазните обикновено нямат такава. Заслужава ли си да говоря с някоя от БГ фирмите производители за направата на такъв малък модел с пилотна дъга или няма смисъл? Питам, защото както вече казах съм хобист и за мен по-мощна и скъпа машина, още повече трифазна, е безмислена.

              Всъщност HF безконтактното палене защо се каза така, след като дъгата се активира след доближаване на горелката до метала?

              Извинявам се за малоумните въпроси, но не съм работил с такава машинка, а дори след доста четене и гледане на клипове не успях да стигна до еднозначен отговор, аджеба тая пилотна дъга важна ли е толкова много. Представям си, че при рязане на перфорирана ламарина и прочие просечени листове би било голям проблем ако трябва да се пали след всяка дупка. Прав ли съм?

              Коментар


              • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                Колега малко странен ти е въпроса,т.к сам си си отговорил в една част от него...А именно,че HF запалване е точно БЕЗКОНТАКТНО запалване.Ако си работил със стар Български електрожен там е КОНТАКТНО запалването или иначе казано "с драскане на електрода"....Пилотна дъга има винаги там където има и HF запалване,тоест тя предхожда основната дъга.Незнам да има HF запалване без нея т.к именно тя се образува от високочестотния ток създаван за мн кратко време...Китайкса плазма ли си гледал?

                Коментар


                • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                  Hypertherm гледам : D

                  Аз с такива машини не съм работил. Впечатленията ми са от интернет, затова и питам дали се пренасят в реалния свят. Мисля, че с теб говорим за различни неща, но както казах материята ми е тъмна и тепърва ще навлизам, затова не искам да кажа някоя глупост. Някой от по-начетените ако иска може да обясни, ама като гледам мълчанието до момента едва ли.

                  Коментар


                  • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                    Hypertherm за мен си е S-класата на плазмите ...Затова и аз заложих на тях въпреки,че са и доста скъпички :/ .ОБАЧЕ проблема с консумативите е доста неприятен.Нещо което аз не съобразих и въпреки,че още не съм я подкарал,вече се замислям за сложността за намиране и цената на консумативите...Hypertherm,Thermal dynamic,kjellberg,Miller,Lincoln electric...Все трудни за намиране...Виж за Cebora дали няма да удоволетворят желанията ти.Мисля,че са доста популярни в България и има всичко за тях....За въпроса ти явно не съм разбрал какво питаш...

                    Коментар


                    • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                      Първоначално публикуван от ivokbg Преглед на мнение
                      .... Някой от по-начетените ако иска може да обясни, ама като гледам мълчанието до момента едва ли....
                      Аз се чудих, чудих как да го обясня , но понеже казваш че става въпрос за хоби ( а сме и в автомобилен форум) - да го кажа така : пусков мотор при ДВГ нали знаеш какво е . Ся , дали основния ДВГ ще се стартира с елмотор , двутактов ДВГ , или по друг начин ( знаеш как е във F1 ) е отделен въпрос .

                      Е , ако става въпрос за маломощен ДВГ може да го стартираш и с въженце чрез дърпане или просто да туриш на скорост и да буташ , ама ако става въпрос за РК ( петстотин КС двигател , не гр. Перник ) с бутане ше е трудно .

                      ... та те така за полезността на пилотната дъга при плазмено рязане

                      Съвсем отделен е въпросът за "контактно" и "безконтактно" рязане . В първият случай основната дъга гори между електрода и изделието . Във вторият - между електрода и дюзата . Различни конструктивни решения за плазмотрона , съобразени с големината на тока за рязане .

                      PS. ( извън темата) . Колега stanio, все не ми оставаше време тази седмица . Утре ше пусна малко снимки.
                      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                      Коментар


                      • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                        Първоначално публикуван от stanio.turbinata Преглед на мнение
                        ...Пилотна дъга има винаги там където има и HF запалване...
                        Категорично НЕВЯРНО. Двете нямат нищо общо.

                        Тъй... да изброя кое е масовото при маломощните плазми (монофазни, до 50А):

                        1. Палене чрез късо - в горелката има "камъче", даващо накъсо електрода и външната дюза, а от външната дюза до машината има допълнителен кабел. В момента на натискане на "спусъка" на горелката въздуха премества камъчето така че вече да не дава на късо. Тъй като по това време и тока е пуснат, при преместването на камъчето се "пали" и плазмата. Това стартира пилотната дъга при тия машини, и тя е примено някакви единици ампери. Ако до определено време (секунди, може и част от секундата) не започне рязане (тоест не се доближи горелката до детайла който ще се реже и към който е закачена "масата" ма машината), пилотната дъга/плазма спира. HF палене тук няма.

                        2. Палене с HF, без пилотна дъга/плазма. Тук попадат болшинството китайски машини до 50А. До ръкохватката върви само един кабел + въздух. HF паленето представляват импулси с напрежение киловолти, подавани към електрода на ръкохватката. Чашката/дюзата не е свързана към нищо, затова и дъгата е възможно да се запали едва когато външната чашка/дюза се допре до детайла. Обаче самото допиране не е достатъчно - между електрода и чашката има примерно милиметър разстояние и ток не може да протече току-тъй. Тук идва на помощ HF паленето - при допиране на чашката до детайла между нея и електрода, заради HF паленето, започват да прескачат искрички точно като между елекродите на автомобилна свещ, които йонизират въздуха и в един момент той става достатъчно проводим за да може да протече ток и да се "запали" плазмата. Тоест HF паленето замества камъчето, даващо накъсо електрода с чашката в т.1.

                        3. Палене с HF, с пилотна плазма. Схемата е хибрид между т.1 и т.2. От чашката до машината има трети кабел. Пилотната плазма се пали между електрода и чашката с помощта на HF (тоест няма камъче), а след доближаване до детайла, който ще се реже, се преминава към основната (силната, режещата) плазма.

                        С какво е ценна пилотната плазма - най-вече с това че не се изисква електрически контакт между горелката и детайла при започване на рязането, който често е проблемен при рязане на корозирали, покрити с окалина/окиси или боя детайли. Пилотната плазма е достатъчно силна за да преодолее тая бариера, а след запалването на основната дъга тези неща вече обикновено не са проблем.

                        Пилотната дъга е и почти задължителна при автоматизирани машини за рязане. Ако я няма, трябва да се предвиди начин контакт между чашката на горелката и детайла, както и при започване на рязането, така и при всяко последвеащо (нарочно или случайно) прекъсване на дъгата. Практически е много по-лесно, евтино и най-вече надеждно да се закупи плазмен апарат с пилотна плазма (който поне при китайците е между 20 и 50% по-скъп от аналога му без пилотна плазма) , отколкото да се прават еквилибристики на тема контакт на чашката с детайла.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                          "... Практически е много по-лесно, евтино и най-вече надеждно да се закупи плазмен апарат с пилотна плазма (който поне при китайците е между 20 и 50% по-скъп от аналога му без пилотна плазма)..."


                          A още по- рационално излиза , да си вземеш апарат с HF и Данчо да ти го направи с пилотна дъга. При мене случаят е такъв, 60 амперова плазма с горелка S75 , доработена от Данчо , реже 29мм ламарина на ръка. Мързеше да инсталирам CNCто.

                          Коментар


                          • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                            Как се постига т.нар. plasma gouging? Т.е. отнемане на метал. Доколкото виждам се използват различни дюзи. Има ли такива за по-обикновените шлангове като PT31? Виждам и че марковите апарати имат режим за този тип работа, но в какво се изразява той, по-ниска мощност или?

                            Коментар


                            • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                              В случая говорите за процеса рубене.Техниката се използва при заваряване на дебели железа, с многопластови шевове.Такива шевове, се изпълняват или с електроди или с телоподаващо с дебела тел, обикновено тръбнофлюсова.За да се направи всеки следващ слой е добре шлаката да се "издуха" ,заедно с част от нанесения материал.Това се прави от опитен работник и мощността зависи от необходимия ефект и от работника - може да се руби на 30А и на 100А.Опитен работник, може например да си направи, U образен канал при допрени детайли, който да му осигури 100% провар ,при едностранно заваряване ,с многопластов шев.
                              Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com

                              Коментар


                              • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                                Ясно...изказал съм се неподготвен ...Както и да е...Важното е,че в последатвие разбрах и аз за тази пилотна дъга след като попрочетох доста неща...Искам аз сега да попитам какво е точно значението.на изсушителя на въздух при плазменото рязане?По специално при марковите плазми(в случая визирам своя hyperterm powermax 45 xp).В упътването пише,че си е направо задължитеоно използването на такъв изсушител при ползванетона сгъстен въздух.Липсата на такъв сериозно ще увреди системата!...Така ли е наистина?За електрода и дюзата ясно че ще са с по къс живот,както и качеството на сряза ще е по лошо,но има ли риск за самата машина?"Китаеца" ми работи на 100% без никакви изсушители вече бая време и не е мръднал.Защо над 10 пъти по скъпата машина да не може да работи при същите условия?...Питам защото ми предстои закупуване на такъв изсушител(2000лв си е както и да го гледаш) иии всеощесе чудя има ли смисъл?...Нека някой от разбиращите да се изкаже...Рязането с азот не в оферта...Бутилката(41литра) свършва за около 20 мин. Рязане...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X