Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

    Такааа, докъде я докарах:

    Чакам си диодите. TVS-и си имам. Поръчах си и кондензатори, за всеки случай.

    Новата ръкохватка дойде. SG-51. Води се до 60А.

    Разликата със стандартната PT-31 е ОГРОМНА. След цял ден рязане си беше като нова. За мен вече PT-31 не съществува, освен за срезове, където така или иначе не може да се опази дюзата. Единственото предимство е че консумативите са и по-евтини.На всичкото отгоре и самата плазма е по-концентрирана и по-истойчива. След приключване на работа и изстиване, взех че проверих какво аджеба е вътре. Поражения - никакви. Ама съвсем, с изключение на леко опушване тук-там, където е пробивала дъгата при палене. В дюзата, освен всичко друго, се получава мини торнадо, тоест освен че духа, изходящия въздух излиза и въртейки се. От цялото това явно има полза, защото си поиграх с различни налягания и амперажи, а тя все си режеше добре. Реже 2мм перфектно на 20А и 3 бара налягане. Естествено я пробвах и до дупка на 50А и 5 бара. Не усеща 2 мм. Трябва да се движи бързо, че да не спира дъгата - прекалено е мощна. Лампите гаснат, а компресора си мени оборотите, когато я запаля. ЩУР КУПОН!

    Към края на заниманието, обаче взе да пали по-трудно, и да не ще дори и при допир понякога. Викам си, брех, маа.. му! Тук има нещо гнило, ама утре ще проверявам. И съвсем случайно забелязвам че колбата, в която се отделя конденз, се напълнила до дупка. Ама съвсем. А сухия въздух е от много голямо значение за плазмата. Палела е трудно, просто защото са и трябвали секунда - две, да изпари влагата по дюзата.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #17
      До: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

      Спарки, това с плазмата е ясно, въпреки, че не си я пробвал на по-дебелички ламарини... Ако мислиш да я качваш на координатна маса, проблемът с точните предвижвания е разрешим със СВД, но проблема с воденето по двете основни координати е по-трудно (разбирай скъпо) решим...
      Виждал съм няколко подобни машини (включително една от тях произведена в САЩ) при които движението по двете координати се осъществява съв зъбни ремъци. Говоря за двете координати, защото за да реже добре, дюзата трябва също да се движи спрямо ламарината във вертикална посока, т.е. да запазва оптималното разстояние до ламарината, заради кривината и... Движението на дюзата се осъществява от обикновен винт с малка стъпка и със стъпков двигател, а разстоянието се определя от индуктивен датчик, монтиран в близост до дюзата. При всички подобни машини, се оказва, че точността зависи от по-скоро от воденето на "каретата" (разбирай хлабините и евентуалните елестични деформации), отколкото от изпълнителните механизми... От голямо значение е и теглото на движестите се части.
      Все пак, първо трябва да си отговориш на въпроса, каква точност желаеш да постигнеш.
      Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
      Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

      Коментар


      • #18
        До: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

        Пробвах я. На 7-ца. Реже си я пак като кашкавал. По-дебело желязо просто нямах.

        Цялото до тук съм го правил на ръка. Евентуално с линийка за водач.

        При машинното си има и други проблеми разбира се, и ти си много по-наясно от мен.

        А, понеже щях да си правя CNC фрезичка за платки, вертикалния винт го имам. И съпкови мотори имам. От такива за флопита, до такива, тежащи по 2 кила. На всичкото отгоре на мощните съм им изкарал и изводи, така че да им ползвам всичките намотки. Бяха с разделени такива. Линейни лагери също се търкалят в нас, барабар с хромираните пръти за релси, макар че за по-голяма машина ще трябва нещо по-сериозно. Бях и сметнал туй-онуй, ама ме затиснаха други неща, и все няма време. Дори и част от електрониката бях направинл на проект. А със софтуер си изкарвам хляба. Ако трябва и на асемблер ще се пише, макар че рядко се налага. Общо взето цялата мини системка на задвижване на това, което си бях наумил, щеше да ми излезе към 300лв. По 3-те оси.

        За сериозна работа обаче, козата си сака пръч естествено. А защо не и хидравлика с обратна връзка. (за цена не говорим ).

        Ама, ще говорим като се видим.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #19
          До: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

          Ето малко информация, за нискобюджетна, координатна "плазма".
          Както се вижда в горния, десен ъгъл, на първата снимка, използва се агрегат за ръчно, плазмено рязане. На втората снимка се вижда, че воденето на каретката е осъществено по импровизиран паралел от калибрована стомана и търкалящи лагери. Задвижването е чрез зъбни ремъци. Почти всички подвижни части са от алуминии, заради малкото тегло, респективно инерционни усилия...
          На първата снимка се вижда, че горелката е поставена така, че да може да се предвижва във вертикална посока, като при това, теглото и е компенсирано отчасти, посредством пружини... Над горелката се вижда и колело, задвижвано от ремък (в случая обикновен О-пръстен), директно от малко стъпково двигателче. Въпросното колело върти вертикалния винт, регулиращ разстоянието от дюзата, до изрязвания материал... на третата снимка, в долния край, се вижда част от индуктивния датчик, измерващ въпросното разстояние...





          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

          Коментар


          • #20
            До: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

            Ми така като го гледам много ми наподобява на една машина (Морсет) на която правих ремонт преди 10-тина дни. Тя е квадрад към 80см-80см. на който на всяка страна има по 10-тина дюзи,които компютъра ги мести така, че всяка една да може да застане посредата за да се ползва. При нея движението е пак със зъбни ремъци които са свързани на червячни редуктори които са директно на двигатели от горе на които има ел. спирачки. А пък на другата ролка на ремъка (тази коята в отсрещния край) има закачен някакъв датчик, който явно брой оборотите и според неговите показания се спират двигателите до нужното място. Присвиждането е с линейни лагери, ама се вече са си скъпи, някъде към 180лв без ддс. на лагер без самата "линия" по която се плъзгат (те са 4 линий) а те са общо 8 лагера та към 1600лв се връзват... Но при тях мърдане поне няма (ако се направят точно една сречо друга де) Но ако се снабдиш с такива нещица, както и с датчиците, ти трябва само да ги свържеш към компютъра и си готов.
            Моите снимки...
            https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
            https://500px.com/ivankoo

            Коментар


            • #21
              До: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

              http://cnc-bg.net/index.php?&CODE=00
              Има доста идеи за направата на малка Цпу машинка.

              Коментар


              • #22
                До: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                Първоначално публикуван от Ivanko Преглед на мнение
                ...ама се вече са си скъпи, някъде към 180лв без ддс. на лагер без самата "линия" по която се плъзгат (те са 4 линий) а те са общо 8 лагера та към 1600лв се връзват...
                Има бюджетно решение и за това. Такива лагери има китайски на смешни цени. Просто се слагат по-големи. Това ако се търси бюджетно решение разбира се. А има и кръгли, вървящи по тръба - още по-евтини, предвид факта че за водач може да се ползват тръби от хидравлични цилиндри, които се купуват на метър от фирми за хидравлични цилиндри.

                Събния ремък е добро решение, предвид ниската му маса и сравнително простата конструкция.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #23
                  До: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                  Днес видях как работи "хай дефинишън" плазма, произведена в САЩ. Обърнете внимание на качеството на среза:

                  Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                  Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                    Здравейте,мисля че в Разград има фирма която ги прави но не знам как се казва.Прави и изправители за зареждане на акумолатори за фирми.
                    DAIHATSU ФЕРОЗА 1.6 16V 0897968887

                    Коментар


                    • #25
                      До: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                      Първоначално публикуван от божидар Преглед на мнение
                      Здравейте,мисля че в Разград има фирма която ги прави но не знам как се казва.Прави и изправители за зареждане на акумолатори за фирми.
                      Фирмата се казва "Максимал" . Работя с 3 техни плазми , едната от които 150 амперова . Но не правят приспособления.
                      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                        Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                        Днес видях как работи "хай дефинишън" плазма, произведена в САЩ. Обърнете внимание на качеството на среза...
                        А колко е дебело това парче? 10-ина мм, или повече?

                        Защото се вижда отклонение от горния до долния ръб...

                        То май в дюзата е цялата работа...
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          А колко е дебело това парче? 10-ина мм, или повече?

                          Защото се вижда отклонение от горния до долния ръб...

                          То май в дюзата е цялата работа...
                          Дебелината е коло 10 мм... При всички "плазми", които съм разглеждал до сега, нтересното е, че характерния наклон на среза е едностранен и зависи от посоката на движение на горелката. На това парче, едната страна е почти отвесна, а срещуположната е наклонена, като по радиуса (прехода между двете), наклонът се появява и изменя плавно... Според мен, топва е свързано с конусовидната форма на плазмата, която при движение извършва и прецесия, или нещо подобно...

                          Относно производството на плазмени агрегати, у нас има няколко фирми, които произвеждат подобни... За съжаление, към настоящия момент, с много ниско качество и сравнително ниски мощности...
                          Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                          Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                            Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                            Дебелината е коло 10 мм... При всички "плазми", които съм разглеждал до сега, нтересното е, че характерния наклон на среза е едностранен и зависи от посоката на движение на горелката. На това парче, едната страна е почти отвесна, а срещуположната е наклонена, като по радиуса (прехода между двете), наклонът се появява и изменя плавно... Според мен, топва е свързано с конусовидната форма на плазмата, която при движение извършва и прецесия, или нещо подобно...

                            Относно производството на плазмени агрегати, у нас има няколко фирми, които произвеждат подобни... За съжаление, към настоящия момент, с много ниско качество и сравнително ниски мощности...
                            С последното не съм съгласен. Както споменах по-горе аз ползвам разградски от 7-8 години. Машините са професионални , 50-амперовите са ми натоварени на 70-80 % и разкроявам по 4-6 т. ламарина с дебелина от 3 до 6 мм. месечно. Между другото горелките , които ползввам са на BINZEL и за това време не са сменяни. Консумативите са на сносна цена. 150-амперовата е със задоволителна мощност и реже без проблем до 40 мм. дебелина.Що се отнася до качеството ( грапавостта) на среза : то зависи в по-голяма степен от това дали рязането е ръчно или механизирано . Но за по-големите дебелини последваща обработка не би оскъпила кой знае колко изделието . Все пак зависи от доста странични фактори .
                            Иначе познавам и останалите български производители в бранша и ми прави впечатление , че напоследък доста усилено работят по усъвършенстването им . Все пак конкуренцията си казва думата
                            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                              Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                              Дебелината е коло 10 мм... При всички "плазми", които съм разглеждал до сега, нтересното е, че характерния наклон на среза е едностранен и зависи от посоката на движение на горелката. На това парче, едната страна е почти отвесна, а срещуположната е наклонена, като по радиуса (прехода между двете), наклонът се появява и изменя плавно... Според мен, топва е свързано с конусовидната форма на плазмата, която при движение извършва и прецесия, или нещо подобно...

                              Относно производството на плазмени агрегати, у нас има няколко фирми, които произвеждат подобни... За съжаление, към настоящия момент, с много ниско качество и сравнително ниски мощности...
                              Забелязал съм и че при лазерите има подобно явление, ако не същото. Ама там зависи повече от скоростта на рязане (то и тук май зависи от това де).
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                                Забелязал съм и че при лазерите има подобно явление, ако не същото. Ама там зависи повече от скоростта на рязане (то и тук май зависи от това де).
                                За лазерите има куп настройки, както и за плазмите, всъщност... За лазерите, Стефан, вероятно може да напише цяла книга... в няколко тома...
                                Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                                ....Що се отнася до качеството ( грапавостта) на среза : то зависи в по-голяма степен от това дали рязането е ръчно или механизирано . Но за по-големите дебелини последваща обработка не би оскъпила кой знае колко изделието ...
                                Не само, че го оскъпява, но го прави безмислено, особено за високовъглеродните стомани... Дори и след отвръщане, образувания по повърността окисен слой, си остава достатъчно твърд за да се обработва механично...
                                А относно качеството на произвежданите у нас агрегати, ако ги съпоставим като цена-качество... Сещам се, че за много хора, Лада е много добър автомобил, преди да седнат в някоя "западна" кола...
                                Последно редактирано от giorgio; 12-09-08, 11:11.
                                Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                                Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X