Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Аргон за заваряване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Аргон за заваряване

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    Ще е полезна информация за различните газове при TIG и MIG/MAG.

    Ще е полезна информация за различните видове волфрамови електроди за TIG, и кой за какво става.

    Пулсовите режими при TIG, кога, за какво се ползват и до какви предимства водят.

    Такива работи...
    За ВИГ газовете са задължително инертни Аргон Хелий и смес м/у тях.Електродите са:

    КОД ----------СПЛАВ-------- ЦВЯТ ---------УПОТРЕБА

    WP --------100%W-----------зелен------------ ( AC )
    WC 20---- 98% W + 2% -----сив ------------AC / DC
    WT 10--- 99% W + 1% Th --жълт -----------DC ( AC )
    WT 20--- 98% W + 2% Th--- червен------------- DC
    WT 30--- 97% W + 3% Th -----лилав -------------DC
    WT 40---- 96% W + 4% Th ---оранжев ----------DC

    Има и други но те са за плазмено рязане и машинно завряване.Най-добре за нерж.и черно са червените с ториев оксид.За алуминий чист волфрам.
    Пулсовите режими се ползват за тънки детайли и коренни слоеве.

    За МИГ-МАГ се ползват Ar;He;CO2;O2. Като чисти газове се ползват всички без кислорода.Първите два са за МИГ заваряване(цветни метали).Може да се ползват и газови смеси.Когато в сместа има активен газ метода е МАГ.Активните газове променят шева като го правят по-разлят но с по-малко провар,инертните обратно.При инертните капките на преминаващия метал от тела в детайла са по-ситни и затова има по-малко пръски или въобще липсват.
    Последно редактирано от joe007; 06-11-08, 20:33. Причина: грешка
    Единственото сигурно нещо е, че нищо не е сигурно.

    Коментар


    • #17
      До: Аргон за заваряване

      Има някакви с лантан. Златни. Нещо за тях? Разправят че били по-добри и от червените, и от сивите.

      А тука едни продават някакви "Multi Strike". Знаеш ли за какво иде реч?
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #18
        До: Аргон за заваряване

        Първоначално публикуван от joe007 Преглед на мнение
        За ВИГ газовете са задължително инертни Аргон Хелий и смес м/у тях.Електродите са:

        КОД ----------СПЛАВ-------- ЦВЯТ ---------УПОТРЕБА

        WP --------100%W-----------зелен------------ ( AC )
        WC 20---- 98% W + 2% -----сив ------------AC / DC
        WT 10--- 99% W + 1% Th --жълт -----------DC ( AC )
        WT 20--- 98% W + 2% Th--- червен------------- DC
        WT 30--- 97% W + 3% Th -----лилав -------------DC
        WT 40---- 96% W + 4% Th ---оранжев ----------DC

        Има и други но те са за плазмено рязане и машинно завряване.Най-добре за нерж.и черно са червените с ториев оксид.За алуминий чист волфрам.
        Пулсовите режими се ползват за тънки детайли и коренни слоеве.

        За МИГ-МАГ се ползват Ar;He;CO2;O2. Като чисти газове се ползват всички без кислорода.Първите два са за МИГ заваряване(цветни метали).Може да се ползват и газови смеси.Когато в сместа има активен газ метода е МАГ.Активните газове променят шева като го правят по-разлят но с по-малко провар,инертните обратно.При инертните капките на преминаващия метал от тела в детайла са по-ситни и затова има по-малко пръски или въобще липсват.

        WZ 8---------- 99% W + 1% Zr------------бял --------------------( AC )
        WL 10--------- 99% W + 1 La------------черен --------------------AC / DC
        WL 15 -----------98,5% W + 1,5% La----златист ------------------AC / DC
        Единственото сигурно нещо е, че нищо не е сигурно.

        Коментар


        • #19
          До: Аргон за заваряване

          Тъй, значи за AC/DC са цив, черен и златист.

          По принцип знам че алуминий се заварява със зелено (чист волфрам), а аз, без да искам съсм се сдобил със сиви (цериеви).

          Обаче из интернет имс купища мнения че вместо да се заварява със зелени, бипо по-добре да се заварява със златисти. А цериевите никой не ги и споменава. Има дори твърдения че златните са по-добри от червените във всяко отношение, освен в цената.

          Имаш ли някаква информация по въпроса?
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #20
            До: Аргон за заваряване

            Ами по-принцип легираните с цирконий и лантан са по-издържливи на натоварване затова ги ползват предимно за машинно заваряване и за плазмено рязане.С това обаче се позагубва устойчивоста на дъгата особено при ниски режими.И понеже са и малко по-скъпички няма смисъл да се ползват за ръчно заваряване.Аз лично всичко заварявам с червени и пак става.Но на пром.ток над 130А малко цъфват.(ф 2.4мм)
            Единственото сигурно нещо е, че нищо не е сигурно.

            Коментар


            • #21
              До: Аргон за заваряване

              Колко много сам тарсил аргон и никъде неможех да си намеря

              Коментар


              • #22
                До: Аргон за заваряване

                Първоначално публикуван от stanislav9202 Преглед на мнение
                Колко много сам тарсил аргон и никъде неможех да си намеря
                Има едно място, за което сме говорили по-преди със Спарки. Намира се ТУК , ул. 3019, от дясната ти страна. Пише аргон и т.н. Пълнене на малка бутилка: ~6.32 лв
                Георги Гатев

                Коментар


                • #23
                  До: Аргон за заваряване

                  Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                  ...По принцип знам че алуминий се заварява със зелено (чист волфрам), а аз, без да искам съсм се сдобил със сиви (цериеви)....
                  Ами работил ли си със сивите, да кажеш как ти се струват, понеже в работата съм сам само със сиви и незнам дали са добри (нямам ниаква съпоставка с друг вид)... пък доста лесно се ядът според мен... работя с 1.6 2.0 и 2.4... то и от мен също се влияе "изгарянето" де но пак, дори когато не е в мен причината си изгарят бързо според мен... така ли е или се лъжа
                  Моите снимки...
                  https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
                  https://500px.com/ivankoo

                  Коментар


                  • #24
                    До: Аргон за заваряване

                    Първоначално публикуван от Ivanko Преглед на мнение
                    Ами работил ли си със сивите, да кажеш как ти се струват, понеже в работата съм сам само със сиви и незнам дали са добри (нямам ниаква съпоставка с друг вид)... пък доста лесно се ядът според мен... работя с 1.6 2.0 и 2.4... то и от мен също се влияе "изгарянето" де но пак, дори когато не е в мен причината си изгарят бързо според мен... така ли е или се лъжа
                    Нямам база за преценка. Стажа на TIG ми е 5-6 часа.

                    Купи си един червен, и сравнявай с него. Според мен сивите са по-добри, че даянат и на променливотоково - днес пробвах.

                    Обаче не мога да ги съпоставя със зелени. Нямам в момента, ама ще купя един и ще пробвам.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Аргон за заваряване

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Нямам база за преценка. Стажа на TIG ми е 5-6 часа.

                      Купи си един червен, и сравнявай с него. Според мен сивите са по-добри, че даянат и на променливотоково - днес пробвах.

                      Обаче не мога да ги съпоставя със зелени. Нямам в момента, ама ще купя един и ще пробвам.
                      А моя стаж е малко над 20 години , та ако ви е любопитно:
                      1. При заваряване на алуминий най -добре се държи електрода от чист волфрам. Колкото повече примеси ( легиращи елемнти) , толкова по-бързо се "изяжда" - за справка вижте таблицата на Джо007.
                      По-подробно за алуминия като навъртите малко стаж ( 400-500 часа)
                      2. ВИГ - заваряването освен алуминия касае преди всичко "неръждавейката". Ако ще се заварява черна стомана , то ще да е нещо прецизно и малко като обем - например по рама на мотоциклет или нещо подобно.Иначе не си заслужава. Така че вида на електрода не е от особено значение. По-интересен е случая при заваряване на аустенитни стомани - включително и неръждясващите. По правило електродите легирани с торий се държат най прилично - особено когато няма високочестотна запалка на дъгата. Циркониевите са по-слаби. Едно време се внасяха изключително от СССР , но по едно време решиха че тория е радиоактивен и се изгубиха. Тогава се появиха и тези с лантан. Лично на мен не ми харесват , изяждат се по-бързо но сега на пазара са приоритет на търговците , щото ги внасят от ...кой от където иска. Все пак са със задоволителни характеристики ....
                      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Аргон за заваряване

                        Еми... ще си поръчам зелени и червени, тогава. Трябват ми за "ниски" режими, до към 60-70А максимум, а най-често около 40 и надолу. Взел съм си TIG-а за фини работи. другото - с телоподаващото.

                        А алуминия е гнусна работа. Вчера пробвах, и нищо не направих. Правя някаква основна грешка някъде. Работих със сиви, на 60Hз правоъгълно AC. С 2мм електрод. На 10-20-30А. Ламарина 1.5мм. По някаква причина не мога да докарам слепване. Нагряват се, размекват се, обаче се покриват с окисен слой, и отказват да се слепят. Съмнявам се че газа, с който работих има примеси. Днес ще си напълня чисто новата бутилка, и ще пробвам пак. Или сега ми исва на ум че може би трябва да увелича "Pre-flow"-а.

                        Иначе със същия газ неръждавейка се заварява, ама пък при нея май дори да има малко примеси (съмнявам се за CO2 примеси), може би не е чак такъв проблем.

                        Та, дай предположение къде бъркам. Ламарина 1.5мм, алуминий. Зачиствам с телена четчица на "DREMEL" - мини ръчна машинка, преди да заварявам. Сив електрод 2мм. 10л/мин газ. 5-ти номер керамична дюза.

                        Електрода не се изяжда, а си седи остър. Острих го няколко пъти, след като го топнах във добавъчния материал. Изглежда обаче топването в алуминий не е толкова фатално за електрода, като топването в неръждавейка. Не изгаря толкова бързо.

                        Дай ми някакъв акъл, ако не ти е проблем?
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Аргон за заваряване

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          Еми... ще си поръчам зелени и червени, тогава. Трябват ми за "ниски" режими, до към 60-70А максимум, а най-често около 40 и надолу. Взел съм си TIG-а за фини работи. другото - с телоподаващото.

                          А алуминия е гнусна работа. Вчера пробвах, и нищо не направих. Правя някаква основна грешка някъде. Работих със сиви, на 60Hз правоъгълно AC. С 2мм електрод. На 10-20-30А. Ламарина 1.5мм. По някаква причина не мога да докарам слепване. Нагряват се, размекват се, обаче се покриват с окисен слой, и отказват да се слепят. Съмнявам се че газа, с който работих има примеси. Днес ще си напълня чисто новата бутилка, и ще пробвам пак. Или сега ми исва на ум че може би трябва да увелича "Pre-flow"-а.

                          Иначе със същия газ неръждавейка се заварява, ама пък при нея май дори да има малко примеси (съмнявам се за CO2 примеси), може би не е чак такъв проблем.

                          Та, дай предположение къде бъркам. Ламарина 1.5мм, алуминий. Зачиствам с телена четчица на "DREMEL" - мини ръчна машинка, преди да заварявам. Сив електрод 2мм. 10л/мин газ. 5-ти номер керамична дюза.

                          Електрода не се изяжда, а си седи остър. Острих го няколко пъти, след като го топнах във добавъчния материал. Изглежда обаче топването в алуминий не е толкова фатално за електрода, като топването в неръждавейка. Не изгаря толкова бързо.

                          Дай ми някакъв акъл, ако не ти е проблем?
                          Виж дали баланса не е много в минус.Ако имаш сложи по-голяма дюза.Наистина може и да е от газа.
                          Топването на електрода в алуминий наистина не е толкова фатално за него,но си е фатално за детайла.Остават твърди(волфрамови включения)от които по-късно може да тръгнат пукнатини.
                          П.С.Какъв диам.ти е добавъчния тел?
                          Единственото сигурно нещо е, че нищо не е сигурно.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Аргон за заваряване

                            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                            Еми... ще си поръчам зелени и червени, тогава. Трябват ми за "ниски" режими, до към 60-70А максимум, а най-често около 40 и надолу. Взел съм си TIG-а за фини работи. другото - с телоподаващото.

                            А алуминия е гнусна работа. Вчера пробвах, и нищо не направих. Правя някаква основна грешка някъде. Работих със сиви, на 60Hз правоъгълно AC. С 2мм електрод. На 10-20-30А. Ламарина 1.5мм. По някаква причина не мога да докарам слепване. Нагряват се, размекват се, обаче се покриват с окисен слой, и отказват да се слепят. Съмнявам се че газа, с който работих има примеси. Днес ще си напълня чисто новата бутилка, и ще пробвам пак. Или сега ми исва на ум че може би трябва да увелича "Pre-flow"-а.

                            Иначе със същия газ неръждавейка се заварява, ама пък при нея май дори да има малко примеси (съмнявам се за CO2 примеси), може би не е чак такъв проблем.

                            Та, дай предположение къде бъркам. Ламарина 1.5мм, алуминий. Зачиствам с телена четчица на "DREMEL" - мини ръчна машинка, преди да заварявам. Сив електрод 2мм. 10л/мин газ. 5-ти номер керамична дюза.

                            Електрода не се изяжда, а си седи остър. Острих го няколко пъти, след като го топнах във добавъчния материал. Изглежда обаче топването в алуминий не е толкова фатално за електрода, като топването в неръждавейка. Не изгаря толкова бързо.

                            Дай ми някакъв акъл, ако не ти е проблем?
                            Ами гнусна е . Затова ти казах че към алуминия ше преминем след няколкостотин часов опит , ама не слушаш .Ма нейсе ! ( Боже ,едно време лекторските ми бяха по 30лв. за час ! )
                            Че грешиш - грешиш:
                            1. Алуминия се топи при шестотин и няколко градуса , но гадното му е че при взаимодействие с кислорода по повърхността се образува една корица от двуалуминиев триокис , която се топи над 2000 градуса. При заваряване в стопилката тези окиси попадат като неметални включвания и шева става като сюнгер. Затова едно от основните неща от една страна е подготовката преди заваряване ( най лесно е механично очистване плюс промивка със спирт или ацетон и последващо продухване с въздух ) , а от друга : заваряване с подходяща машина , с която да се осигури т.н. катодно разпрашаване. На практика това става с машина на АС , в която има устройство за изрязване на т.на. постоянна съставка на тока. При социализма това се правеше с кондензаторна батерия , но за съжаление (аз съм технолог по заваряване) електриката не ми е силната страна - с други думи в днешно време сигурно има измислено нещо по-модерно. Ама като знам че ти си падаш по самоделките , дали имаш това предвид ?
                            2. По отношение на самата технология : За ламарина 1-5 мм. 30 А са малко , затова и само му омекват коленете на алуминия . Вдигай до 50-60, дори 70А .Щего регулираш опитно , а газа няма нищо общо в случая. . Заварява се с чист аргон, както неръждавейката.Електрода си е добре - 2 мм. е достатъчен.
                            А! И още нещо : сигурен ли си дали заваряваш алуминий или СПЛАВ на алуминия ? Щото има едни сплави , които и на Господ ще му е трудно ... Ма за това друг път....
                            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Аргон за заваряване

                              Еми имам ето тая машинка:
                              http://www.rilandusa.com/?p=Tig200WSE


                              Това му е предния панел.

                              ... и сега се сещам какво май съм осрал. Копчето "clean area width" определя частта от цикъла, в който полярността е положителна/отрицателна. Не помня как го сложих, ама май е на силно положително. А баш това е за чистенето при AC заваряване.

                              Заплес съм и това си е.
                              Прикачени файлове
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Аргон за заваряване

                                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                                ...

                                А алуминия е гнусна работа...

                                Та, дай предположение къде бъркам. Ламарина 1.5мм, алуминий...

                                Електрода не се изяжда, а си седи остър. Острих го няколко пъти...
                                Тия 1,5 мм. са за аргончици "виртуози" И тая ламарина ти я дадох да пробваш телоподаващото. Да беше казал че искаш да пробваш аргона, щях да ти дам една греда 3-4мм. дебела, та да не се мъчиш.
                                Електрода за неръждавейка остър като игла. Електрода за алуминий тъп като... игла за плетене, даже по тъп.
                                Владо е прав. Откога си търся компания да ходиме на един курс.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X