Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Аргон за заваряване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Аргон за заваряване

    Първоначално публикуван от Andro_Pajero Преглед на мнение
    Тия 1,5 мм. са за аргончици "виртуози" И тая ламарина ти я дадох да пробваш телоподаващото. Да беше казал че искаш да пробваш аргона, щях да ти дам една греда 3-4мм. дебела, та да не се мъчиш.
    Електрода за неръждавейка остър като игла. Електрода за алуминий тъп като... игла за плетене, даже по тъп.
    Владо е прав. Откога си търся компания да ходиме на един курс.
    Пробвах на друга ламарина, Андро. Такава от подпрозовечен перваз. Може и сплавта да е гадна.

    А това за тъпия електрод сефте го чувам.

    BlackSmith ми даде парче ламарина. Рифел. Мисля 2-ка. Ще пробвам при първа възможност.

    Днес ще си взема и зелени електроди.

    За курс и аз съм мераклия, ама нали знаеш колко време имам - никакво. Ще се уча по трудния начин.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #32
      До: Аргон за заваряване

      Спарки, "сипа" ли си аргон?
      Ferrum dum ignis candet cudendum est.

      Коментар


      • #33
        До: Аргон за заваряване

        СипАх. Вчера.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #34
          До: Аргон за заваряване

          Малка извадка но може да е в помощ.

          Единственото сигурно нещо е, че нищо не е сигурно.

          Коментар


          • #35
            До: Аргон за заваряване

            Мда, има значение и заточването на електрода при правия ток наистина (то аз само на такова съм заварявал до сега де). Мен на курса ми казаха да го заточвам по ето този начин
            http://www.picvalley.net/u/1421/1555282511.JPG
            А пробвах и по този начин, най вече на флекса когато не съм близко до шмиргел или когато е много къса иглата и не мога да я държа и да пиля (вече 3 пъти си пиля ноктите и кожичките от точене на малки игли)
            http://www.picvalley.net/u/694/2065832819.JPG
            Ама не е същото, определено си има някакво значение.
            И спазвам горе доло това като определение за заточването
            http://www.picvalley.net/u/1334/329078105.JPG
            Като за електрод 1,6 скосенето е към 4мм. за електрод 2.0 е към 5мм. а за електро 2,4 е към 6мм. И както е показано, отпред да не е остро ами да има леко затъпяване, определено острото пречи на дъгата, поне според моие преценки де
            Иначе 20-30А не са ли малко за 2.0 електрод... там си е за 1,6 според мен, 2.0-ка е за над 40А
            Моите снимки...
            https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
            https://500px.com/ivankoo

            Коментар


            • #36
              До: Аргон за заваряване

              Първоначално публикуван от Ivanko Преглед на мнение
              Иначе 20-30А не са ли малко за 2.0 електрод... там си е за 1,6 според мен, 2.0-ка е за над 40А
              Големината на електрода се подбира така, че да се нагрява достатъчно, но да не се стопява от тока. Идеята е че електрода работи добре в нагрято състояние в накакъв температурен диапазон. Тогава има добра емисия на електрони (при отрицателен полюс на електрода, от него се отделят електрони, които пътуват към детайла). Ако не е нагрят правилно, седи студен (относително), и се наблюдава т.нар студена емисия. Тя отделя постепенно частици от електрода, замърсява заварката, и износва електрода. При мен тоя проблем го нямаше, тъй че не е била там причината.

              Днес тършувах из интернет обстойно за информация. С инверторна машина (с каквато аз работя), с правоъгълни импулси (а не синусоидални), навсякъде препоръчват цериеви или лантанови електроди (от сайтовете на известни производители - Miller, Hobart и т.н.). Тия електроди се заточват точно така, както сте описали по-горе (информация от същите сайтове) - не съвсем остри, а с малко островче отпред. Електроди от чист волфрам се ползват от по-старите трансформаторни AC машини, със синусоидален ток. Причината така и не ми стана ясна.

              Относно тока. При работа с променлив ток, електрода се нагрява повече, отколкото с прав. В момента на обратна полярност (+ на електрода), електроните се излъчват от детайла към електрода (точно тоя поток от електрони от детайла към електрода разгонва окисния слой), и той се нагрява повече, отколкото при прав ток. От тук и трае на по-малък ампераж.

              Пак казвам - проблем с електрода не съм имал. Не се е топил, инто износвал, освен в случаите, когато го топна във ваната, ама това е нормално.

              При мен проблема беше фундаментален - явно или от газа, или от ниския процент обратна полярност, който бях сложил (по памет беше на минимум, което е 15-20%), а може да е било и от сплавта, която се опитвам да заварявам. Окисляваше се, имаче и черни петна,

              В петък или събота ще пробвам отново. С чисто нова бутилка, не ползвана за друго, освен за аргон, ще купя и зелени електроди, за да видя как се справят, ще ги наостря, както препоръчват, и с алуминиев рифел, гарантирано от нормална сплав, с по-висок процент обратна полярност (препоръчва се 40-60%). Ще опитам и по-добър контрол въху дъгата с пулсов режим (става по-тясна, уж). Другото, на което се натъкнах е че е възможно да съм пуснал твърде много газ (10л/мин), а това понякога пречело, защото при тънка дюза, газа изтича с по-голяма скорост и завихря и въздух към ваната, който окислява детайла. При тоя нисък ампераж (50-70А), в повечето информация, която открих, се твърди че нужния поток е 4-7л. в минута. Това също подлежи на тестване.

              Сигурно и втория път няма да се справя блестящо, но сега поне имам теорията донякъде. Ама теория без практика в случая е едно голямо нищо.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #37
                До: Аргон за заваряване

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                Големината на електрода се подбира така, че да се нагрява достатъчно, но да не се стопява от тока. Идеята е че електрода работи добре в нагрято състояние в накакъв температурен диапазон. Тогава има добра емисия на електрони (при отрицателен полюс на електрода, от него се отделят електрони, които пътуват към детайла). Ако не е нагрят правилно, седи студен (относително), и се наблюдава т.нар студена емисия. Тя отделя постепенно частици от електрода, замърсява заварката, и износва електрода. При мен тоя проблем го нямаше, тъй че не е била там причината.

                Днес тършувах из интернет обстойно за информация. С инверторна машина (с каквато аз работя), с правоъгълни импулси (а не синусоидални), навсякъде препоръчват цериеви или лантанови електроди (от сайтовете на известни производители - Miller, Hobart и т.н.). Тия електроди се заточват точно така, както сте описали по-горе (информация от същите сайтове) - не съвсем остри, а с малко островче отпред. Електроди от чист волфрам се ползват от по-старите трансформаторни AC машини, със синусоидален ток. Причината така и не ми стана ясна.

                Относно тока. При работа с променлив ток, електрода се нагрява повече, отколкото с прав. В момента на обратна полярност (+ на електрода), електроните се излъчват от детайла към електрода (точно тоя поток от електрони от детайла към електрода разгонва окисния слой), и той се нагрява повече, отколкото при прав ток. От тук и трае на по-малък ампераж.

                Пак казвам - проблем с електрода не съм имал. Не се е топил, инто износвал, освен в случаите, когато го топна във ваната, ама това е нормално.

                При мен проблема беше фундаментален - явно или от газа, или от ниския процент обратна полярност, който бях сложил (по памет беше на минимум, което е 15-20%), а може да е било и от сплавта, която се опитвам да заварявам. Окисляваше се, имаче и черни петна,

                В петък или събота ще пробвам отново. С чисто нова бутилка, не ползвана за друго, освен за аргон, ще купя и зелени електроди, за да видя как се справят, ще ги наостря, както препоръчват, и с алуминиев рифел, гарантирано от нормална сплав, с по-висок процент обратна полярност (препоръчва се 40-60%). Ще опитам и по-добър контрол въху дъгата с пулсов режим (става по-тясна, уж). Другото, на което се натъкнах е че е възможно да съм пуснал твърде много газ (10л/мин), а това понякога пречело, защото при тънка дюза, газа изтича с по-голяма скорост и завихря и въздух към ваната, който окислява детайла. При тоя нисък ампераж (50-70А), в повечето информация, която открих, се твърди че нужния поток е 4-7л. в минута. Това също подлежи на тестване.

                Сигурно и втория път няма да се справя блестящо, но сега поне имам теорията донякъде. Ама теория без практика в случая е едно голямо нищо.
                Е малко късно отварям темата но напоследък ми е малко свободното време да застана пред компа.Мисля че фундамнталния ти проблем е това че за ламарина 1,5 - 30 Ам ток е твърде малък с него нищо не можеш да разтопиш !Аз с този ток не бих работил неръждавейка а камо ли пък алуминий! Освен това моного зависи и от алуминиевата сплав която заваряваш, по принцип колокото е по чист алуминия т.е с възможно по малко легиращи елементи се заварява по лесно,почти не заваряем е само ЦАМ -сплав на цинк,алумин и магнезий от такава сплав са карбураторите на автомобилите .
                Освен доброто почистване на алуминия ,голямо значение има и подгряването на детайла е вярно дебелината не е голяма- 1,5 мм но пък и при напълно студената ламарина е възможен проблем за заваряването!
                Относно електродите -по принцип зелените са за алумин ,сивите са доста меки , за мен червените са универсални с тях заварям така да се каже всичко ! Дано да съм бил полезен!
                https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                Коментар


                • #38
                  До: Аргон за заваряване

                  Зелените са за старите трансформаторни машини. Там се ползват, и се оставят да си направят топче отпред.

                  В инверторните напрежението е правоъгълно, и сам си избираш процента на чистене.

                  Всички твърдят че ползват сиви/светлосини (2% церий) или златни (1.5% лантан). Острят се като другите, но отпред се оставя островче.
                  Водат се универсални - и за AC, и за DC. и на DC наистина работят прекрасно, особено лантановите.

                  И филмчета гледах, и разни документации. И мнения на заварчици къде ли не. Всички казват че зелените все още се продават единствено заради ниската си цена, или където още се работи със старите трансформаторни апарати.

                  Купил съм и 2 зелени, и наистина ще пробвам. Ще видим какъв ще е резултата.

                  Само да добавя - успях най-накрая да подкарам всичко както трябва. Няма окисляване, чисти добре, и дъгата е стабилна. Направих си и допълнителна "екстра" на машинката за регулиране на AC честотата в границите 30-300Hz. Наистина имало значение.

                  Сега само практика ми трябва. Другото ми е в главата. Работих със сиви и златни. Не мога да определя кои са по-добри, но като че ли сивите са по-добри при ниските токове, а златните при високите. Във всеки случай разликата никак не е голяма. И двта вида на DC работят перфектно. Взех си и газови лещи - невероятна благинка. Сега дъгата дори не се чува. Ама хич. А електрода може да се изкарва до около сантиметър навън, без никакви последствия.

                  Само не остана време да ползвам още по-голямата благинка - прозрачен дифузьор-газова леща. Като от стъкло. Перфектно за места, където нямаш видимост. През маската все едно го няма. Виждаш целия електрод, още като излезе от захващача, барабар с цялата дъга.
                  Последно редактирано от sparkybg; 15-12-08, 22:35.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #39
                    До: Аргон за заваряване

                    Аз да добавя:

                    Всякакви технически газове имат Месер Химко срещу бившия КОЦМ -понастоящем СофияМед (Гара Искър)

                    Напълних си две бутилки от пожарогасители там:

                    едната с СО2 - 8 лв
                    Аr - 45 лв
                    Заверка (вярно, за 10г е, не като на повечето места за 5) - 18 лв/бутилка
                    Кран 24 лв/бутилка

                    Още не съм тествал аргона - Ясен трябва да си донесе инвертора някой ден
                    ПроС гАзар... 0883 353 299 Ивайло

                    Коментар


                    • #40
                      До: Аргон за заваряване

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      ...Взех си и газови лещи - невероятна благинка. Сега дъгата дори не се чува. Ама хич. А електрода може да се изкарва до около сантиметър навън, без никакви последствия...
                      Я разкажи каква е тая благинка.
                      Не чета коментари и не отговарям на такива.

                      И коментаторите...

                      Коментар


                      • #41
                        До: Аргон за заваряване

                        http://www.off-road.com/trucks4x4/We...d=35708&ref=25

                        http://www.thefabricator.com/ArcWeld...le.cfm?ID=1446

                        Конкретно, аз си купих това:
                        http://cgi.ebay.com/TIG-welding-gas-...742.m153.l1262

                        и това:
                        http://cgi.ebay.com/Pyrex-Cup-Kit-f-...742.m153.l1262

                        Стават на стандартното тяло на горелката. Само ги завинтваш на мястото на другите чаркове.

                        Хитринката е че пускат газа по друг начин - така наречения ламинарен поток. Свеждат турбуленциите до минимум, и газа тече успоредно на електрода, без да се смесва с въздуха. Това позволява по-голямо изкарване на електрода навън, без никакви последствия. Аз пробвах някъде с един сантиметър - никакви проблеми. На всичкото отгоре, понеже няма турбуленция и потока е стабилен и спокоен, дъгата изобщо не се чува, а само свети. Направо се облещих.


                        За прозрачното не знам, но другите сигурно ги продават и тук. Честно казано не съм се сещал да погледна. Аз съм мързелив, и предпочитам от интернет, още повече че често цените са по-добри.

                        Ако решите и се съберем повече хора, може да се поръчва на куп, и тогава транспорта излиза по-евтин. Запасил съм се и с TIG електроди от същото място.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #42
                          До: Аргон за заваряване

                          Прозрачната дюза не се ли зацапва при работа. Че като се сетя на какво заприличва керамичната като "плясна" електрода в заварката.
                          Не чета коментари и не отговарям на такива.

                          И коментаторите...

                          Коментар


                          • #43
                            До: Аргон за заваряване

                            Еми мойта не се зацапа, но работих кратко, колкото да я пробвам. Във всеки случай, би-трявало да се зацапва отвън. Вътре нали по дефиниция не би трябвало да се връща въздух/пари/пушеци, и всякакви такива.

                            Тя си е от някакво стъкло - бърше се.

                            ...и в крайна сметка, не трябва да се топи електрода в заварката. И на мен ми се случва, но го отдавам на липсата на опит.

                            Понеже по-дълго работих с непрозрачната, и правих какви ли не извращения - до 200А на 1.5мм алуминий. Топнах го няколко пъти, и т.н. Нямаше видимо опушване. Тя си е розовичка и се вижда. Остана си розовичка.

                            А и прозрачната все пак се ползва някъде, където нямаш видимост. Иначе, при положение че с непрозрачната можеш да изкараш електрода 1см навън, случаите, в които няма да го виждаш, са твърде малко.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #44
                              До: Аргон за заваряване

                              Gas lenses се произвеждат от TBI
                              http://www.tbi-industries.com/english/index_gb.htm
                              А Редко е техен представител за Бг и би трябвало да се намират в магазините им
                              Тези благинки са интересни Gas lenses бях виждал но прозрачна дюза не бях!Наистина ще е полезна за места със слаба видимост но иначе си е глезотиика!
                              Може би за опитен заварчик ще е по объркващо да работи с нея понеже дъгата може би свети по силно... не знам все пак трябва да пробвам ще ми бъде интересно
                              Последно редактирано от welderargon; 16-12-08, 23:17.
                              https://www.youtube.com/watch?v=cgb6BThxVU4
                              https://www.youtube.com/watch?v=Dz3BH1U3TPc

                              Being A Good Welder Is 3% Talent, 97% Not Being Distracted By The Internet.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X