Страница 1 от 3 123 ПоследенПоследен
Резултати 1 до 20 от 44

Тема: Аргон за заваряване

Място
    София
    Публикации
    1,354
    Точки (при гласуване)
    10

По подразбиране Аргон за заваряване

Здравейте,
    Имам нужда от аргон, който ще се използва за заваряване. Някой дали може да ми каже къде предлагат такава услуга - пълнене, наем на бутилка и т.н.

Ако е в южните региони ще е още по-добре

Предварително благодаря за помощта!
    Георги Гатев

Място
    Банкя
    Публикации
    3,382
    Точки (при гласуване)
    15

По подразбиране До: Аргон за заваряване

Аз знам само Техногаз - на Сточна гара в посока мелницата под моста и направо.

sparkybg е онлайн
    Спартак Тимчев
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    25,163
    Точки (при гласуване)
    49

Виж тук:
    http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...E0%E2%E0%F9%EE

Аз пълня на Орион. Бутилката си взех от фирма, произвеждаща пожарогасители. Описано е в темата. Кран и заверка ми направиха пак на Орион.

Имай в предвид че работят от 10:00 до 16:00, а имат и голяма обедна почивка. Общо взето са построили комунизЪма.

Бутилките, крановете и вентилите за CO2 и аргон са общо взето еднакви.

Само не мога да ти кажа цена на пълнене, защото още не съм пълнил аргон, а само CO2.

Успех.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

Стефан е офлайн Старши участник | news |
    | ОС || СзО |* МСС *
    Публикации
    19,245
    Точки (при гласуване)
    48

На Орион оня ден видях табелата, не съм влизал. Според нея те имат и смеси. СО2 - Аr. Казват - било на порядък по-добре от чистите газове. Шева вървял по-меко. Особено с телоподаващите.
    Един друг ОФФ. Някой да има идея какво може да се заварява с 400 - 600 ампера с аргон?

sparkybg е онлайн
    Спартак Тимчев
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    25,163
    Точки (при гласуване)
    49

Мда, Аргон-кислород и Аргон-СО2. Стават за черно и неръждавейка, в зависимост от процента кислород/СО2. Добавките стабилизират дъгата и леко увеличават температурата. Не знам дали някъде правят тройни смеси Хелий-Аргон и Хелий-Аргон-Кислород. Това май е най-добро, но и най-скъпо предполагам.

Обаче не стават за алуминий. Така казват. За алуминий - само чист аргон или хелий-аргон.

В дружба имало някакви, работели по ISO и там други глупости. Може и да правят смеси с Хелий. Далече ми е и не съм ходил.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

| ОС || СзО |* МСС *
    Публикации
    19,245
    Точки (при гласуване)
    48

На табелата на Орион пише хелий.

Място
    София
    Публикации
    1,354
    Точки (при гласуване)
    10

Цитат Мнение на Стефан Преглед на публикациите
    На Орион оня ден видях табелата, не съм влизал. Според нея те имат и смеси. СО2 - Аr. Казват - било на порядък по-добре от чистите газове. Шева вървял по-меко. Особено с телоподаващите.
    Един друг ОФФ. Някой да има идея какво може да се заварява с 400 - 600 ампера с аргон?
    200 Amp аргон заварява 6 мм алуминиева планка. По-силно не съм виждал.
    Георги Гатев

| ОС || СзО |* МСС *
    Публикации
    19,245
    Точки (при гласуване)
    48

Не бе, от нощеска имам див проблем на празно място. Тръгнал е да купува такова чудо. Всичко хубаво, ама да беше милионер, а той не гладува, ама не е цъфнал и вързал. Пък играчката е истински Фрезениус, и струва 12 000 долара. Кефи го до два оргазъма в минута, и изобщо не ще да ме чуе че като не е танкоремонтен завод, и изобщо никакъв завод с пещи и кондуктори цяло хале, това нито му трябва, нито изобщо даже е инструмент.

sparkybg е онлайн
    Спартак Тимчев
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    25,163
    Точки (при гласуване)
    49

На табелата на Орион пише хелий.
    Еми екстра! Значи не е някаква екзотика.

А за амперите - туй чудо не му трябва. Повече от 300 не виждам за какво. И за тая сума.... мани-мани. Иначе по дефиниция прави провар на 15мм стомана, едностранно. А сигурно и до 20мм ще го докара.

Ако иска да пита и в Kammarton за ESAB. Много са добри, и персонала им е качествен и в час. Всичко ще му обяснят, че и демонстрират може би. Не им знам цените, може и да има разлика, а може и да няма, обаче не е добре да се хвърля на първото. Може ESAB-а повече да му хареса. А и правят кажи-речи всичко. И консумативи един куп всякакви.

Ама кеф цена няма, та сигурно трудно ще го разубедиш.

Място
    София
    Публикации
    732
    Точки (при гласуване)
    11

Аз зареждам от "Сиад бг",намира се до зеленчуковата борса на Дружба.Бутилките са под наем.
    Поздрави!
    [I]Ferrum dum ignis candet cudendum est.[/I]
    [SIZE=4][COLOR=#ff0000]Искам България чиста[/COLOR][/SIZE]

| ОС || СзО |* МСС *
    Публикации
    19,245
    Точки (при гласуване)
    48

Изобщо не успявам((( Сега ще се чудя как да го убеждавам че за толкова може да купи хубава фреза, или 3-Д принтер, или ...
    А, Камартон. Толкова струва това чудо във Финландия, без всякакви прекупвачи. Смятай заводска цена. На него това му е два часа път с границата. Те ходят там на пазар и като се окаже че през града заради задръстванията ще е по-бавно. И финландците така. Додето някой говори за европи, ония са си уредили живота така, че всички се имат за комшии като на село.
    Да не ми беше приятел ...
    Ех.

sparkybg е онлайн
    Спартак Тимчев
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    25,163
    Точки (при гласуване)
    49

...Смятай заводска цена...
    Не ща да отваряме и дума. Сакън! Ставам зелен като сметна. На първо четене към 1000-2000 евра, а може и по-малко.

Но, за всеки влак си има пътници. Като се налага да е на линия на 100%, кажи-речи всяка цена може да се оправдае, иначе нямаше да ги има.

А щом го купува от там, ще да е по-евтино. Ей-на и мен понякога ме хваща яд че работата ми не е свързана с пътуване насам-натам.

sparkybg е онлайн
    Спартак Тимчев
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    25,163
    Точки (при гласуване)
    49

Така, сега да кажа за хелия, щото на мен ми струваше ровене и четене.

Аргона има лоша топлопроводност. И провара става тесен и дълбок. Но дъгата се пали и гори лесно.

Хелия имаше май някъде 3-пъти по-добра топлопроводност, обаче иска кажи-речи 2 пъти и кусур напрежение за да се запали. Шева става по-широк и равномерен.

В зависимост от това какво се цели, може да се използват всякакви смеси между двете, най-често 25/75; 50/50 и 75/25.

Така направено става и за алуминий. То си оства инертен газ, макар и комплексен. Към цялото това може да се добавя и кислород или CO2. И двете са активни газове, вдигат температирата на обработвания детайл в мястото на заваряване, но най-вече стабилизират дъгата.
    Обаче правят окиси и шлака. CO-то повече, а кислорода по-малко, при една и съща концентрация. Получават се т.нар "островчета" фина шлака.

Смеси с до 3-4% кислород/СО2 са подходящи за неръждавейка. Най-често се ползва 2% смес. С това същото спокойно може да се заварява и черно, особено ако е хелии+аргон. Пръщи на порядъци по-малко, но се работи малко по-трудно от СО2-то. А може би е въпрос на свикване.

Чистото CO2 пръщи и хвърля дребни капчици. Това се избягва в голяма степен с аргон/хелий+кислород/цо2.

Главното предимство на СО2-то е в цената му. А главното предимство на чистия аргон е че е универсален. Всъщност на мен ако ми дотрябва чист инертен газ, ще пробвам 25%хелий+75%Аргон, стига да има кой да ми го направи.

Има тема "Кое телоподаващо ще ми е достатъчно". В последните постове има качена информация от ESAB и Lincoln Electric по въпроса. Нищо че е за MIG/MAG. Електричеството и дъгата са си все едни и същи.

Всичко написано е от четене/питане. Опита ми като заварчик клони към нула. Но, дето се вика, това прочетох из дебелите книги. Не мога да претендирам за 100% достоверност и точност, след като не съм го пипнал и работил лично.

Лично съм пипал аргон и СО2. СО2-то е лесно и пръщящо. Аргона е труден, но капчици няма. Опитахме и неръждавейкс с СО2. Образува се черен шлако-оксиден слой, който при изстиването се чупи и хвърчи на парченца. С аргона това го нямаше. Нямам представа дали това по някакъв начин се отразява на самата заварка, ако е на един пас, но ако е на няколко, със сигурност все някъде ще останат гнусотии из заварката.
    Последно редактиран от sparkybg ; 22-07-08 в 13:24 Причина: правописни грешки

Публикации
    65
    Точки (при гласуване)
    7

незнам дали все още мога да съм полезен но относно с колко ампера какво мога да кажа че приблизително ви трябват 50 ампера за 1 мм провар относно техническите газове сиад си имат собствено производство и доколкото знам бутилки с аргонови смеси има само под наем около 7 ст. на ден що се отнася до какво можеш да заваряваш само с ампери не става/само с ядене/ с правотоков апарат може хром никел мед броз и подобни сплави променливотоковите апарати могат и ALU сплави има зночение и методо WIG високо качество но без автоматизация ниска производителност и относително повече умения зад волана MIG/MAG по лесна работа по дълги шевове по ниска цена на машината,по-добре трифазна машина .
    ще се радвам ако съм бил полезен мога да предотставя информация за фрониус ако е нужна на някого

sparkybg е онлайн
    Спартак Тимчев
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    25,163
    Точки (при гласуване)
    49

Ще е полезна информация за различните газове при TIG и MIG/MAG.

Ще е полезна информация за различните видове волфрамови електроди за TIG, и кой за какво става.

Пулсовите режими при TIG, кога, за какво се ползват и до какви предимства водят.

Такива работи...

Място
    Стара Загора
    Публикации
    420
    Точки (при гласуване)
    6

Цитат Мнение на sparkybg Преглед на публикациите
    Ще е полезна информация за различните газове при TIG и MIG/MAG.

Ще е полезна информация за различните видове волфрамови електроди за TIG, и кой за какво става.

Пулсовите режими при TIG, кога, за какво се ползват и до какви предимства водят.

Такива работи...
    За ВИГ газовете са задължително инертни Аргон Хелий и смес м/у тях.Електродите са:

КОД ----------СПЛАВ-------- ЦВЯТ ---------УПОТРЕБА

WP --------100%W-----------зелен------------ ( AC )
    WC 20---- 98% W + 2% -----сив ------------AC / DC
    WT 10--- 99% W + 1% Th --жълт -----------DC ( AC )
    WT 20--- 98% W + 2% Th--- червен------------- DC
    WT 30--- 97% W + 3% Th -----лилав -------------DC
    WT 40---- 96% W + 4% Th ---оранжев ----------DC

Има и други но те са за плазмено рязане и машинно завряване.Най-добре за нерж.и черно са червените с ториев оксид.За алуминий чист волфрам.
    Пулсовите режими се ползват за тънки детайли и коренни слоеве.

За МИГ-МАГ се ползват Ar;He;CO2;O2. Като чисти газове се ползват всички без кислорода.Първите два са за МИГ заваряване(цветни метали).Може да се ползват и газови смеси.Когато в сместа има активен газ метода е МАГ.Активните газове променят шева като го правят по-разлят но с по-малко провар,инертните обратно.При инертните капките на преминаващия метал от тела в детайла са по-ситни и затова има по-малко пръски или въобще липсват.
    Последно редактиран от joe007 ; 06-11-08 в 21:33 Причина: грешка

sparkybg е онлайн
    Спартак Тимчев
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    25,163
    Точки (при гласуване)
    49

Има някакви с лантан. Златни. Нещо за тях? Разправят че били по-добри и от червените, и от сивите.

А тука едни продават някакви "Multi Strike". Знаеш ли за какво иде реч?

Място
    Стара Загора
    Публикации
    420
    Точки (при гласуване)
    6

Цитат Мнение на joe007 Преглед на публикациите
    За ВИГ газовете са задължително инертни Аргон Хелий и смес м/у тях.Електродите са:

КОД ----------СПЛАВ-------- ЦВЯТ ---------УПОТРЕБА

WP --------100%W-----------зелен------------ ( AC )
    WC 20---- 98% W + 2% -----сив ------------AC / DC
    WT 10--- 99% W + 1% Th --жълт -----------DC ( AC )
    WT 20--- 98% W + 2% Th--- червен------------- DC
    WT 30--- 97% W + 3% Th -----лилав -------------DC
    WT 40---- 96% W + 4% Th ---оранжев ----------DC

Има и други но те са за плазмено рязане и машинно завряване.Най-добре за нерж.и черно са червените с ториев оксид.За алуминий чист волфрам.
    Пулсовите режими се ползват за тънки детайли и коренни слоеве.

За МИГ-МАГ се ползват Ar;He;CO2;O2. Като чисти газове се ползват всички без кислорода.Първите два са за МИГ заваряване(цветни метали).Може да се ползват и газови смеси.Когато в сместа има активен газ метода е МАГ.Активните газове променят шева като го правят по-разлят но с по-малко провар,инертните обратно.При инертните капките на преминаващия метал от тела в детайла са по-ситни и затова има по-малко пръски или въобще липсват.

WZ 8---------- 99% W + 1% Zr------------бял --------------------( AC )
    WL 10--------- 99% W + 1 La------------черен --------------------AC / DC
    WL 15 -----------98,5% W + 1,5% La----златист ------------------AC / DC

sparkybg е онлайн
    Спартак Тимчев
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    25,163
    Точки (при гласуване)
    49

Тъй, значи за AC/DC са цив, черен и златист.

По принцип знам че алуминий се заварява със зелено (чист волфрам), а аз, без да искам съсм се сдобил със сиви (цериеви).

Обаче из интернет имс купища мнения че вместо да се заварява със зелени, бипо по-добре да се заварява със златисти. А цериевите никой не ги и споменава. Има дори твърдения че златните са по-добри от червените във всяко отношение, освен в цената.

Имаш ли някаква информация по въпроса?

Място
    Стара Загора
    Публикации
    420
    Точки (при гласуване)
    6

Ами по-принцип легираните с цирконий и лантан са по-издържливи на натоварване затова ги ползват предимно за машинно заваряване и за плазмено рязане.С това обаче се позагубва устойчивоста на дъгата особено при ниски режими.И понеже са и малко по-скъпички няма смисъл да се ползват за ръчно заваряване.Аз лично всичко заварявам с червени и пак става.Но на пром.ток над 130А малко цъфват.(ф 2.4мм)

Страница 1 от 3 123 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Маски за заваряване
    От Макавеев във форум Заваряване - технологии, прибори и сведения
    Отговори: 455
    Последно мнение: 13-08-14, 00:59
  2. Теоретичен материал за МИГ/МАГ, ВИГ заваряване - откъде?
    От HD във форум Заваряване - технологии, прибори и сведения
    Отговори: 22
    Последно мнение: 19-04-09, 11:01
  3. Заваряване на неръждавейка?
    От nikito776 във форум Заваряване - технологии, прибори и сведения
    Отговори: 103
    Последно мнение: 11-03-09, 20:58
  4. Търся аргончик във Варна
    От banjo във форум Спам, чат дискусии, всичко което не е за останалите форуми!
    Отговори: 0
    Последно мнение: 13-07-08, 09:28

Тагове в Темата

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации
  •