Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изчисляване на разстояния

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Изчисляване на разстояния

    Опитах се с помощна на елементарна алгебра да пресметна разстоянието Бургас - Мелбърн. Пресметнах от координатите в Гугъл (дали е коректно?) с помощта на Питагор ъгъла, който от центъра на земята затваря двата пункта(166 градуса). И, като изчислих, че един градус от земната повърхност е равен но 111 км
    (40 000 : 360 = 111) получих приблизително 18 000 км.
    Има ли по-точен начин? Разбира се, пренебрегваме некръглостта на земята (геоид).

  • #2
    До: Изчисляване на разстояния

    WIKIMAPIA, има GEOTOOLS, който мери учудващо точно както разстояния така и фигури(площ). Пробвай там. До София от Мелбърн го изкара 15113,4км по права линия
    ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

    Коментар


    • #3
      До: Изчисляване на разстояния

      Ми не знам колко ти е правилен ъгъла, но самият Гугъл Ърт ми вика, че е 14 800 km.

      Коментар


      • #4
        До: Изчисляване на разстояния

        На мен чичо Гугъл Земния ми каза точно 15118 км.
        Животът се мери не с броя вдишвания, а с моментите които спират дъха
        GARMIN nuviCam LMT, GARMIN nuvi 200

        Коментар


        • #5
          До: Изчисляване на разстояния

          Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
          Опитах се с помощна на елементарна алгебра да пресметна разстоянието Бургас - Мелбърн. Пресметнах от координатите в Гугъл (дали е коректно?) с помощта на Питагор ъгъла, който от центъра на земята затваря двата пункта(166 градуса). И, като изчислих, че един градус от земната повърхност е равен но 111 км
          (40 000 : 360 = 111) получих приблизително 18 000 км.
          Има ли по-точен начин? Разбира се, пренебрегваме некръглостта на земята (геоид).
          Питагор не е съвсем верен за ъгли. Абе направо хич, изобщо не е верен. Я сметни с него ъгъла между две точки на N89, само че едната E0, а другата E180 и ще ме разбереш. Питагор като нищо ще го изкара 180 и малко градуса, а то е точно 2. Другата ти сметка е вярна.

          Мързи ме да извеждам наново как става, но ако искаш самата математика, ще отделя 20-ина минути. Ще го имаш и с отчитането на геоида.

          Иначе можеш да питаш гугъла направо за разстоянието.

          Коментар


          • #6
            До: Изчисляване на разстояния

            Усреднени данни за приблизителни пресмятания:
            1 минута по мередиана е приблизително равна на 1852метра и равна на 1 минута по екватора 1852 метра съответно равна на една морска миля. Морската миля (1852 метра) ви е прехода между ъгловите и метричните величини. От тук един градус 111.12 км. . Една секунда 30.87 метра. С Питагор въобще не се занимаваите трябва ви Лубачевски. За тириторията на страната може да приемете една секунда по паралела 27м..
            Някъде по GPSките курсове съм ги казвал тези неща. Използваите тези стоиности и за да придобиете представа за разстоянето когато GPSа ви е настроен да показва ъглови величини ,а не метрични координати.

            Коментар


            • #7
              До: Изчисляване на разстояния

              Първоначално публикуван от Иван Алексиев Преглед на мнение
              Усреднени данни за приблизителни пресмятания:
              1 минута по мередиана е приблизително равна на 1852метра и равна на 1 минута по екватора 1852 метра съответно равна на една морска миля. Морската миля (1852 метра) ви е прехода между ъгловите и метричните величини. От тук един градус 111.12 км. . Една секунда 30.87 метра. С Питагор въобще не се занимаваите трябва ви Лубачевски. За тириторията на страната може да приемете една секунда по паралела 27м..
              Някъде по GPSките курсове съм ги казвал тези неща. Използваите тези стоиности и за да придобиете представа за разстоянето когато GPSа ви е настроен да показва ъглови величини ,а не метрични координати.
              "Методът" ми е, разбира се, примитивен и приблизителен.Но приех, че в един сектор на ъгловата величина отговаря линейна - дължината на хордата, която за 1-2 градуса си е почти линейна. И затова прибегнах до приятеля ми Питагор.
              А Лобачевски и Неевклидовата съм ги позабравил

              Коментар

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X