Резултати 1 до 7 от 7

Тема: Изчисляване на разстояния

Място
    Бургас
    Публикации
    2,731
    Блог Публикации
    5
    Точки (при гласуване)
    0

По подразбиране Изчисляване на разстояния

Опитах се с помощна на елементарна алгебра да пресметна разстоянието Бургас - Мелбърн. Пресметнах от координатите в Гугъл (дали е коректно?) с помощта на Питагор ъгъла, който от центъра на земята затваря двата пункта(166 градуса). И, като изчислих, че един градус от земната повърхност е равен но 111 км
    (40 000 : 360 = 111) получих приблизително 18 000 км.
    Има ли по-точен начин? Разбира се, пренебрегваме некръглостта на земята (геоид).

Публикации
    1,169
    Точки (при гласуване)
    13

По подразбиране До: Изчисляване на разстояния

WIKIMAPIA, има GEOTOOLS, който мери учудващо точно както разстояния така и фигури(площ). Пробвай там. До София от Мелбърн го изкара 15113,4км по права линия

Публикации
    328
    Точки (при гласуване)
    8

Ми не знам колко ти е правилен ъгъла, но самият Гугъл Ърт ми вика, че е 14 800 km.

Място
    София, Банишора
    Публикации
    601
    Точки (при гласуване)
    7

На мен чичо Гугъл Земния ми каза точно 15118 км.

Ясен е офлайн Супер Модератор | news |
    | ОС || СзО || +ПЛ || ТП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    31,487
    Точки (при гласуване)
    60

Цитат Мнение на Симеон Преглед на публикациите
    Опитах се с помощна на елементарна алгебра да пресметна разстоянието Бургас - Мелбърн. Пресметнах от координатите в Гугъл (дали е коректно?) с помощта на Питагор ъгъла, който от центъра на земята затваря двата пункта(166 градуса). И, като изчислих, че един градус от земната повърхност е равен но 111 км
    (40 000 : 360 = 111) получих приблизително 18 000 км.
    Има ли по-точен начин? Разбира се, пренебрегваме некръглостта на земята (геоид).
    Питагор не е съвсем верен за ъгли. Абе направо хич, изобщо не е верен. Я сметни с него ъгъла между две точки на N89, само че едната E0, а другата E180 и ще ме разбереш. Питагор като нищо ще го изкара 180 и малко градуса, а то е точно 2. Другата ти сметка е вярна.

Мързи ме да извеждам наново как става, но ако искаш самата математика, ще отделя 20-ина минути. Ще го имаш и с отчитането на геоида.

Иначе можеш да питаш гугъла направо за разстоянието.
    The herd instinct among economists makes sheep look like independent thinkers.

Място
    София
    Публикации
    445
    Точки (при гласуване)
    12

Усреднени данни за приблизителни пресмятания:
    1 минута по мередиана е приблизително равна на 1852метра и равна на 1 минута по екватора 1852 метра съответно равна на една морска миля. Морската миля (1852 метра) ви е прехода между ъгловите и метричните величини. От тук един градус 111.12 км. . Една секунда 30.87 метра. С Питагор въобще не се занимаваите трябва ви Лубачевски. За тириторията на страната може да приемете една секунда по паралела 27м..
    Някъде по GPSките курсове съм ги казвал тези неща. Използваите тези стоиности и за да придобиете представа за разстоянето когато GPSа ви е настроен да показва ъглови величини ,а не метрични координати.

Място
    Бургас
    Публикации
    2,731
    Блог Публикации
    5
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на Иван Алексиев Преглед на публикациите
    Усреднени данни за приблизителни пресмятания:
    1 минута по мередиана е приблизително равна на 1852метра и равна на 1 минута по екватора 1852 метра съответно равна на една морска миля. Морската миля (1852 метра) ви е прехода между ъгловите и метричните величини. От тук един градус 111.12 км. . Една секунда 30.87 метра. С Питагор въобще не се занимаваите трябва ви Лубачевски. За тириторията на страната може да приемете една секунда по паралела 27м..
    Някъде по GPSките курсове съм ги казвал тези неща. Използваите тези стоиности и за да придобиете представа за разстоянето когато GPSа ви е настроен да показва ъглови величини ,а не метрични координати.
    "Методът" ми е, разбира се, примитивен и приблизителен.Но приех, че в един сектор на ъгловата величина отговаря линейна - дължината на хордата, която за 1-2 градуса си е почти линейна. И затова прибегнах до приятеля ми Питагор.
    А Лобачевски и Неевклидовата съм ги позабравил

Сходни теми

1. Преизчисляване
    От Vladek във форум GPS-и, разработка на карти, средства за ориентиране.
    Отговори: 10
    Последно мнение: 21-07-08, 17:40
  2. Изчисляване на нетна заплата след 1 Януари 2008
    От justify във форум Финанси, мита, цени, данъци, МПС и разходи
    Отговори: 3
    Последно мнение: 12-07-08, 10:56
  3. Често палене на къси разстояния ?
    От Рашконти във форум LAND ROVER
    Отговори: 8
    Последно мнение: 08-02-08, 10:49

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми