Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Патрончета за газирана вода.???

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Патрончета за газирана вода.???

    Първоначално публикуван от Макавеев Преглед на мнение
    Всъщност , каква е технологията на газиране ? Веднъж , в един "гараж" майстора си направи газирана вода с бутилката на телоподаващото. И мен почерпи . Не беше лошо. Но тогава не ми беше до това да разучавам "технологията"
    Само се пуска СО2 в бутилката с водата ли ? Или се прави и друго ?
    При мене пък се получи точно обратното - първо баща ми се сдоби с бутилка с СО2, с която си правехме газирана вода, която пък бутилка отскоро е вързал към телоподаващото.

    Как беше при нас едно време - от такъв руски сифон ползвахме само горната му част, т.е. това със "спусъка", отдолу вместо малкото резервоарче баща ми направи резервоар от дебелостенна тръба неръждавейка, който побираше може би към 4-5-6 литра вода - тръбата е може би с диаметър около 80 мм. На мястото пък на патрончето баща ми остърга на струга щуцер, на който на единия край направо свързахме маркуча, която идваше от редуцир вентила на бутилката с СО2.
    Технологията при нас: наливаме в неръждавейката вода от чешмата, след това пускаме налягане от бутилката - с какво налягане е било не си спомням, но май не беше повече от 2-3-4 атмосфери. Пускаме налягането, стои така малко, после спираме налягането и един започва да обръща тръбата насам-натам (иначе се прави с бъркалка в резервоара, но при нас нямаше как да стане, така че обикновено аз бях бъркалката ). Като умалее спира, пак пускаме налягане и пак се бърка, така няколко пъти и воала - имаме газирана вода Че и не беше по-лоша от тая дето се продаваше по магазините, даже май вкуса си беше същия Тогава безалкохолни все още нямаше така широко, не си спомням коя година ще да е било Но помня, че бяха пуснали разни сокове концентрати - киви, портокал, ала бала. Та като дойдат гости, в една кана сипвам малко концентриран сироп, пусна малко газирана вода и си имахме на момента газирано безалкохолно киви (примерно) А пък баща ми и лимонада е правел, ма не беше тъй хубава като тая по магазинитие - в газираната вода като източи в някоя кана или бутилка слагаше малко от на майка готварските есенции (лимон, малина, каквото има), слага малко захар и горе-долу става за пиене После вече широко взеха да се предлагат по магазините всякакви бъркочи (пардон - безалкохолни) и домашната технология се обезсмисли. Така бутилката с СО стоя бая време в килера, докато миналата година баща ми не реши, че и той трябва да има СО заваръчен апарат Само занесе бутилката да й сменят вентила (защото стария редуцир нямаше функция да поддържа работно налягане) и сега пърпори с СО-то по разни ламарини, демек учи се да заваря

    Иначе наистина в оръжейните магазини има такива патрончета, но не съм се зачитал по тях какво пише, но и аз съм склонен да вярвам, че след употребата им ще има най-малкото грааанде сюргюн

    П.П. А защо се слага сол при водата?
    Последно редактирано от HD; 26-08-08, 21:53.
    Hristo Draganov
    http://htftp.domainbg.com/HD/

    И аз искам България чиста ! ! !

    Коментар


    • #17
      До: Патрончета за газирана вода.???

      "Патроннчетата", заредени с СО2 се внасяха от Чехия. Не се внасят отдавна.
      Но ако имати празни патрончета, като отивате за риба ги вземете, заедно с две-три бутилки "Кинли" газирана. Може и "Горна баня"
      Празните пластмасови бутилки изхвърлете, а патрончетата ще "ползвате" и за следващия излет. Както "такъмите" от охлюви в Габровската кухня

      Коментар


      • #18
        До: Патрончета за газирана вода.???

        Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
        При мен имам 2 машини за пълнене на патрончета - самоделки . Така и не ги пуснах в действие в началото на Демокрацията. Патрончетата са два вида - чешки ( с глава с резба ) и "руски " - само с пресоване на алуминиевата тапичка. Чрез маркетинга по онова време реших , че е икономически неоправдано да се пълнят патрончета при огромното наличие на газирана вода в бутилки от PVC... та така събират праха някъде...
        Тези машини от какво се захранват с въглероден диоксид? Други консумативи, които ползват? Има ли чалъм да ги поотърсим от прахта ?
        И някой знае ли какво налягане се държи вътре в тези патрони !?

        Коментар


        • #19
          До: Патрончета за газирана вода.???

          Първоначално публикуван от andro6 Преглед на мнение
          Както е известно ако изобщо е известно на на някой че налягане дори и от 3-4 атмосфери изисква сферични дъна !!!Иначе правите дъна или стават сферични или ако е не са с подходяща дебелина на материала - гърми!
          А вече е известно друго Отдавна
          Хипербарна камера до 100 м. Налягане 10 ата.
          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:kamera.jpg
Прегледи:1
Размер:24.8 КБ
ID:5070145
          I get High by going Down

          Коментар


          • #20
            До: Патрончета за газирана вода.???

            Първоначално публикуван от skitnik Преглед на мнение
            А вече е известно друго Отдавна
            Хипербарна камера до 100 м. Налягане 10 ата.
            [ATTACH]48904[/ATTACH]
            Това е за промишлени количества газирана вода ...

            Коментар


            • #21
              До: Патрончета за газирана вода.???

              Първоначално публикуван от optron Преглед на мнение
              Тези машини от какво се захранват с въглероден диоксид? Други консумативи, които ползват? Има ли чалъм да ги поотърсим от прахта ?
              И някой знае ли какво налягане се държи вътре в тези патрони !?
              За поотърсването никакъв проблем. Трябва само да ги изровя , че не помня вече къде са вече. Стандартна бутилка за въглероден диоксид е достатъчна за цяла година. Допълнителните консумативи са единствено едни алуминиеви "тапи" , които са различни според модела на патрончето - "чешките" патрончета ( тези на които има завиваща се глава ) са с по-тънки тапи. За съжаление от по-дебелите за "руския " тип ( те се пресоват по време на пълнене) съм изгубил мострите. Навремето щях да правя щанца , но така умря въпроса.
              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

              Коментар


              • #22
                До: Патрончета за газирана вода.???

                Тук:
                http://www.elektrik90.com/index.php?productID=50
                се продават т.н. редуцир вентили. Един подобен се връзва на малка бутилка, например от снягов(CO2) пожарогасител. За да не се ходи често на Сточна гара, където беше пълначната станция, намирате малко по-голяма, към 8-10 литра. На изхода на ниското налягане, след втория манометър, запоявате пробито отзад патронче, което ползвате за преход към клапана на сифона. Не пълнете други съдове освен предназначени за това сифони за газирана вода. CO2 има налягане в бутилката между 40-60 кг/см2. Ниското налягане го нагласявате на 5-6 атм. Пълните два пъти с междинно разклащане. Винаги оставяте малък празен обем в сифона около 150 -200 мл
                Пълначната станция зареждаше както бутилки за промишлена употреба, така и за хранителни цели. Газът е един и същ- CO2
                Прикачени файлове
                Последно редактирано от asenv; 08-10-08, 14:35. Причина: уточнение
                LZ1AIV

                Коментар


                • #23
                  От: До: Патрончета за газирана вода.???

                  Колега налични ли са още машинките за пълнене на патроните?

                  Коментар


                  • #24
                    От: Патрончета за газирана вода.???

                    Здравейте, и какво сега толкова време не се разбра къде се пълнят тези патрончета?

                    Коментар


                    • #25
                      От: Патрончета за газирана вода.???

                      Първоначално публикуван от krazz4o Преглед на мнение
                      Здравейте, и какво сега толкова време не се разбра къде се пълнят тези патрончета?
                      - вече никъде.
                      Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                      Коментар


                      • #26
                        Първоначално публикуван от asenv Преглед на мнение
                        До: Патрончета за газирана вода.???
                        CO2 има налягане в бутилката между 40-60 кг/см2. Ниското налягане го нагласявате на 5-6 атм. Пълните два пъти с междинно разклащане. Винаги оставяте малък празен обем в сифона около 150 -200 мл...
                        Някой правил ли е "водна проба" на бутилка от кока кола? При какво налягане се пръска бутилката? 5-6 бара безопасно ли е за такава бутилка?

                        Коментар


                        • #27
                          Въздух държи около 10-12 ам. После изпуска резбата на капачката. Оказа се, че това е заложено още в проектирането на бутилката-норми за безопасност, заради които няколко пъти е променяна резбата на капачката.
                          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                          Коментар


                          • gy6ter
                            gy6ter коментира
                            Редактиране на коментар
                            Това за капачката къде може да се прочете ?

                          • santaclash
                            santaclash коментира
                            Редактиране на коментар
                            Има го. Някакви стандарти за капачките бяха. Самата бутилка в завода се пълни на 2-3 атм. То всичкото нещо за пълнене в домашни условия се продава и е евтино. ОТдавна не трябват патрончета, за да си направи човек газирана напитка вкъщи.
                            Бутилка CO2, редуцир, един метален преходник за бутилката и това е. Е, и бутилка с капачка, естествено. Един съсед навремето продаваше такива газирани напитки. Държеше едно мазе, преправено на магазин. Караха му концентрати за разни напитки, а той ги газираше на място и ги продаваше. Всичко е страшно елементарно.
                            Последно редактирано от santaclash; 14-02-20, 08:51.

                        • #28
                          Правихме с децата преди време "водни ракети" - две или три бутилки кока кола една върху друга свързани, със стабилизатори, парашутна система и т.н. Работното налягне беше към 9 бара, при повече изпускаше съединението на "спусъка". Пълнехме от водолазна бутилка за най-лесно.
                          Show must go on!
                          LZ1VES

                          Коментар


                          • #29
                            Намерих клипче от първите експерименти
                            Последно редактирано от Веско; 22-01-21, 09:37.
                            Show must go on!
                            LZ1VES

                            Коментар


                            • Чавдар (V93)
                              Чавдар (V93) коментира
                              Редактиране на коментар
                              Линкът е невалиден

                            • Веско
                              Веско коментира
                              Редактиране на коментар
                              Линка е оправен

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X