Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Етимологията на думите

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Етимологията на думите

    Асфалт произлиза от гръцкото асфалтос - твърд, як.

    Със сигурност не става дума за нашия асфалт!

    Коментар


    • #17
      До: Етимологията на думите

      Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
      Не мога да споделя мнението, че е русизъм.
      Но си е. Дори не е и калка, а деформация на руската дума шестигранник - железен профил с 6 ръба.

      http://www.grif-r.ru/index.php?idpage=39&idgroup=569

      За етимологията, вж речника на Фасмер

      Коментар


      • #18
        До: Етимологията на думите

        Първоначално публикуван от Imago Преглед на мнение
        Но си е. Дори не е и калка, а деформация на руската дума шестигранник - железен профил с 6 ръба.

        http://www.grif-r.ru/index.php?idpage=39&idgroup=569

        За етимологията, вж речника на Фасмер


        В дадения от теб цитат, аз имам предвид граница, а не цялата съставна дума!
        Значи, понеже на р...и - шестогран било шестигранник, та значи било русизъм, ми то със същата логика може да се твърди, че в р....я шестигранник е заемка от български. Аз разбира се не го правя.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #19
          До: Етимологията на думите

          Първоначално публикуван от nickbochev Преглед на мнение
          ...След проверка в един класически Речник на чуждите думи в българския език (изд. "Наука и изуство", 1970 г., съдържа 853 стр.), ето резултата: "тенеке (тур.teneke) 1. Тънък метален лист. 2. Висок, четвъртит съд от такъв лист; тенекия."..
          TIN
          [tin]
          I. 1. калай
          2. ламарина, бяло тенеке
          3. тенеке, тенекия, консервена кутия

          CAN
          [kæn, kən, kn]
          II. 1. кана, канче
          2. метален контейнер, бидон, гюм

          За етимологията на "тенеке" съм чул от учителя си по английски в колежа преди 15-тина години. Петър Кузмов се казва (надявам се да е жив още), човек с много богата ерудиция и познания по лингвистика. Склонен съм да му вярвам.
          П.П. Симеон може и да е чувал за него- от Бургас е и живее на ул. "Цар Асен". Преподавал е доста време в ИМТ-то ....

          Последно редактирано от kuzdov; 19-07-08, 22:01.
          "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
          Неизвестен мъдрец

          Коментар


          • #20
            До: Етимологията на думите

            Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
            .....
            Мой московски приятел, поживял в България, си съчиняваше: Конспиратор - този, който спира коне....
            Антиквар - човек, който мрази тикви;
            Динозавър - животно, което се завира в дини;
            Кърпичка - Селскостопанска работничка;
            Паралелепипед - дете, което "пипа" парите на леля си .....
            И аз знам разни такива ....
            "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
            Неизвестен мъдрец

            Коментар


            • #21
              До: Етимологията на думите

              Може също да се твърди, че руският книжовен език е заемка от (модификация на) българския. За съжаление, има български историци на РКЕ, които се ангажират с подобна продиктувана единствено от великобългарски шовинизъм теза.

              Коментар


              • #22
                До: Етимологията на думите

                Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                Антиквар - човек, който мрази тикви;
                Динозавър - животно, което се завира в дини;
                Кърпичка - Селскостопанска работничка;
                Паралелепипед - дете, което "пипа" парите на леля си .....
                И аз знам разни такива ....
                Като например:
                Космонафт - човек който си маже космите с нафта
                Несесер - дете което не иска да се изака.
                Бисер - същото, което обаче сере по 2 пъти на ден.

                Коментар


                • #23
                  До: Етимологията на думите

                  Първоначално публикуван от Imago Преглед на мнение
                  Може също да се твърди, че руският книжовен език е заемка от (модификация на) българския. За съжаление, има български историци на РКЕ, които се ангажират с подобна продиктувана единствено от великобългарски шовинизъм теза.

                  Ми то, братле, всеки може да твърди всичко. Виж, по-трудното е да се аргументират твърденията. Няма да се впускам в подробности, че сега ще ми наскочи робота, но за да заеме нещо от някъде, то предполага се това "някъде", трябва да го има вече - предварително. С други думи: МОЖЕ ДА СЕ ЗАЕМА НЕЩО, АКО ТО ВЕЧЕ СЪЩЕСТВУВА! Големината на заемащия /големина - от всяка една гледна точка: териториално; икономически; политически; военно; бройка население и пр./ никога не е била определяща! Надали някой по света се съмнява, че в САЩ говорят английски - нали! А САЩ превъзхождат Великобритания по всички тези критерии.

                  И много хубаво си писал "книжовен", защото един език е такъв, само след като стане книжовен. - "КНИГА" и "КНИЖОВЕН", предполага "БУКВИ" !!!
                  И се канализира, и се систематизира, и му се изгради граматика. В противен случай е само говор! Не книжовен език - диалект, ако искаш, може и местно наречие.
                  Също като циганския говор!
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #24
                    До: Етимологията на думите

                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    .....Надали някой по света се съмнява, че в САЩ говорят английски - нали! ....
                    Аааа, не е вярно .... Всичките ми приятели от там твърдят, че говорят "Broken english" .... Имам предвид американци...
                    "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                    Неизвестен мъдрец

                    Коментар


                    • #25
                      До: Етимологията на думите

                      Първоначално публикуван от lama69 Преглед на мнение
                      Като например:
                      Космонафт - човек който си маже космите с нафта
                      Несесер - дете което не иска да се изака.
                      Бисер - същото, което обаче сере по 2 пъти на ден.
                      Я хитреците тогава да кажат: как се наричат борчета/мутри, наредени в кръг ?
                      Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                      Коментар


                      • #26
                        До: Етимологията на думите

                        кръговрат....
                        "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                        Неизвестен мъдрец

                        Коментар


                        • #27
                          До: Етимологията на думите

                          Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                          Аааа, не е вярно .... Всичките ми приятели от там твърдят, че говорят "Broken english" .... Имам предвид американци...

                          Broken - недочупен, но английски! И това само за двеста години, а представяш ли си след осем-деветстотин години, те сигурно ще звучат като различни езици, наистина! И тогава някой американец може да твърди, че Шекспир /Shakespeare/ е писал на американски!!!
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #28
                            До: Етимологията на думите

                            Ми до тогава може официалният език на Острова да е я индийски, я български .... Тука в Белгия със сигурност ще е турски ....
                            "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                            Неизвестен мъдрец

                            Коментар


                            • #29
                              До: Етимологията на думите

                              Първоначално публикуван от lama69 Преглед на мнение
                              Като например:
                              Космонафт - човек който си маже космите с нафта
                              Несесер - дете което не иска да се изака.
                              Бисер - същото, което обаче сере по 2 пъти на ден.
                              Първоначално публикуван от kuzdov Преглед на мнение
                              Антиквар - човек, който мрази тикви;
                              Динозавър - животно, което се завира в дини;
                              Кърпичка - Селскостопанска работничка;
                              Паралелепипед - дете, което "пипа" парите на леля си .....
                              И аз знам разни такива ....
                              Момчета, спамим хубавата тема....
                              А на Бисер синонимът му е Дикенз...

                              Темата е страхотна.
                              Някой замислял ли се е, колко от думите в нашият български език са "турцизми"? А колко от тези "турцизми" всъщност са заемки от арабски, персийски и прабългарски?

                              Как са учили азбуката нашите прадеди:
                              Аз
                              Буки
                              Веди
                              .....

                              Веди?
                              Веди!!!
                              Свещенните индиски книги.
                              Ведма, вещер...

                              "О, неразумне и юроде! Поради что се срамишъ да се наречешъ Болгаринъ и не четиш по свои язик и не думашъ?"

                              Губим си богатството на езика.
                              За основа на сегашният български език е взето творчеството на патриарха (отец наш) Иван Вазов. Който е използвал повече думи, отколкото ще намерите във всички книги взети заедно, писани след него. Не съм специалист. Боря се със страшна сила с пълния и непълния член. И никога не съм сигурен... все ме влече към пълнияТ...
                              Знам доста прилично руски. Бил съм в много славянски страни и доста бързо свиквам и се оправям с тези езици. Всичко разбирам, е говоря с грузински акцент, ама и мен ме разбират.
                              Та, да ме прощава бат' Симеон, не етимологията, коренът на езика ме интересува. (бат Баян...).
                              Ние разбираме славяните, те нас-не. За езика говоря. Според мен, защото славянските езици са в "подмножеството" на нашия език. Още не знаем как са говорили траките. Знаем вече, че "къща", "тъща", "бате", "како", са прабългарски (каквото и да означава това "прабългарски").
                              Някой от нас (изключвам учителките в предпенсионна възраст) знаят, че нашите предци не са били тюркоезични монголоиди, а високи европеиди с лексика (мама му стара, как са ми се набили и в моята глава шаблоните), извинете, с езиков запас, речник, сходен с древните персийски племена...
                              Всички от едно яйцо произлизаме... Що трябва да си го боядисваме без Великден... Всичко вече се "стартира" и "фина-лизира"...
                              Перке, бе, джанъм?
                              Не ми се отива в крайности - "драсни - пални клечица", ма тъй, докато си пийвам облаченцето ле бяло, си мисля, дали няма да почнем повече да уважаваме и ценим СЛОВОТО, ако знаем, как са дошли тези думи при нас....
                              А СЛОВОТО е нещо велико... Убива и спасява...
                              Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                              Коментар


                              • #30
                                До: Етимологията на думите

                                Верно я пооспамихме, ама така тръгна някак си .... Утре бат'Симо ще мине с гумичката ....
                                "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
                                Неизвестен мъдрец

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X