Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

    Благодаря за отговора,

    Много е изчерпателен. На пръв прочит ми се изясниха принципно нещата. Сдруги думи, ако съм разбрал правилно хоризонталите в растерните карти са нанесени, като отделен герефериран слой към съответните картни листи за да дават и информация за терена. Подробностите, ако се наложи

    Мисля, че имаше преди време тема за показания на надморска височина в GPSте и съответствието им, в която се споменяваше и за Квазигеоид, даваш връзката между системата WGS и балтийската.Но и фирма която на базата на измерване на триангулачни точки с GPS, прдлага и такъв модел.
    http://www.geomera.com/usluga0.htm

    Линк където е дискутирана надморскат височина:
    http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...63#post1016763
    Последно редактирано от tabak; 21-04-10, 12:08.

    Коментар


    • От: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

      Здравей,Ведрин

      Поздравления, че вече си пуснал слоеве от 10 и 20м хоризонтали от новите астери.
      Бих искал да попитам дали е възможно да качиш на сайта ти за сваляне към растерните карти и техните привързващи файлове? Обяснявам ситуация:
      Имам някъде руските карти реферирани, но не са на компа в момента. Трябва ми нещо да разгледам. Първото,за което се сещам,е да напиша в нета името ти и веднага излиза твоят сайт. Разглеждам, каквото разглеждам, но ако ми притрябва реферирано, всеки път губя време да сваля и реферирам съответната карта. Разбирам,че предназначението на сайта не е такова, но и за това работи перфектно, и питам дали е възможно по желание освен съответната карта - растер или вектор, да се добави възможността да се тегли привърващ файл или (вариант) - геотиф (оригиналните,не обработените)?
      Пример-днес нямах под ръка картите, а исках да видя някъде къде са посочените от dido2 места в темата за демовете, и твоят сайт ми помогна.
      Поздрави

      пс Ти сравнявал ли си руските и новите астери по хоризонтали и какво мислиш?

      Коментар


      • От: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

        Първоначално публикуван от 100yanov Преглед на мнение
        Бих искал да попитам дали е възможно да качиш на сайта ти за сваляне към растерните карти и техните привързващи файлове?
        Съответните OziExplorer *.map файлове към оргиналните *.tif файлове са отдавна на сайта, но заровени малко по-надълбоко:

        http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/raster/original/

        По принцип за разглеждане на растерите за мен е най-удобно да използвам обединеното геореферирано растерно изображение с релефни сенки в ECW формат:

        http://web.uni-plovdiv.bg/vedrin/BGt...aster-v3.00.7z
        http://kade.si/tracker/torrents/BGto....00.7z.torrent

        ECW формата и използваната от него компресия са оптимизирани за бързо прелистване при различни нива на zoom в огромни масиви от данни (терабайти дори). Хитринката се състои в това че се разкомпресира само това което се вижда в момента на екрана и само до нужното ниво на детайл за избрания zoom.

        Първоначално публикуван от 100yanov Преглед на мнение
        Ти сравнявал ли си руските и новите астери по хоризонтали и какво мислиш?
        Не съм се задълбавал в изчерпателни сравнения. Общото ми впечатление е че има съществени подобрения в много отношения спрямо предишната версия на ASTER GDEM (вече писах по-подробно за това тук: http://www.offroad-bulgaria.com/show...82#post1653782). Има обаче и задълбочени проблеми, например шума в равни терени, да кажем южно от Пловдив:Общо взето по-високата разделителна способност на ASTER GDEM v2 спрямо ASTER GDEM v1 внася и допълнителен шум, освен полезната информация. Очевидно подобни къдрави хоризонтали в абсолютно равен терен не са подходящи за масова употреба. Дали е възможно с хитри статистически методи да се направи сборен DEM от различните източници, в който да влезе повече полезна информация и по-малко шум, е един интересен въпрос-предизвикателство.

        Коментар


        • От: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

          Първоначално публикуван от vedrin Преглед на мнение
          Не съм се задълбавал в изчерпателни сравнения.
          Все пак, нека дам и един по-положителен пример (донейде в полза на ASTER GDEM v2) -- от района на вр. Ботев:

          Коментар


          • От: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

            Здравейте!

            На предишната страница icpart спомена закупуване на карти от кадастъра, някой има ли поне един лист от Едромащабната топографска карта да покаже какво представляват? Тоест дали си заслужава да се купуват.

            И понеже се забих здраво в сайта на АГКК, ако може да попитам тук за следното:
            - каква е разликата м/у геодезическа височина и височина по балтийската с-ма?
            - каква е разликата м/у триангулачни и GNSS точки? Като гледам са едни и същи в някои случаи (въведените данни малко се различават като номер и име), но пък някои съществуващи триангулачни точки не присъстват като GNSS такива.
            - за какво е тази маркировка? какво са мерили? виждам новопоявили се такива по доста зачукани места
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:7611897876_6c62b9c8f8_b.jpg
Прегледи:1
Размер:672.0 КБ
ID:5419187

            Коментар


            • От: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

              Първоначално публикуван от Fleetwood Преглед на мнение
              - за какво е тази маркировка? какво са мерили? виждам новопоявили се такива по доста зачукани места
              [ATTACH=CONFIG]505594[/ATTACH]
              Тази маркировка обозначава триангулачна точка (малък метален обект в центъра на белия кръг), така че да бъде сравнително лесно откриваема в ортофото снимки и служи като опорна точка в процеса на тяхното георефериране. Съществуват и други подобни видове маркировки.

              Коментар


              • От: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                Първоначално публикуван от vedrin Преглед на мнение
                Тази маркировка обозначава триангулачна точка (малък метален обект в центъра на белия кръг), така че да бъде сравнително лесно откриваема в ортофото снимки и служи като опорна точка в процеса на тяхното георефериране. Съществуват и други подобни видове маркировки.
                Това определено е хитро да се слагат такива по-големи маркировки които в последствие да служат за георефериране на ортоснимките. Благодаря на Ведрин за интересния линк относно видовете геодезически маркировки.
                Относно какво е триангулачна точка това са си стандартните точки по които геодезистите си определят останалите координати в дадена област ако мога да се изразя по просто и са определни от държавата като цяло в една голяма мрежа, и са създадени преди доста години. Ако бъркам някой геодезиста да ме коригира. Относно тези новите GNSS точки то това са предполагам новозамерени точки с много голяма точност тъй като при тях се използват съвременни GNSS ГПС-и заедно с помощта на наземни станции и имат точност от порядъка на милиметри. Обикновено доколкото съм мяркал са създадени от разни геодезични фирми в България и имаше една която беше първата и си създаде съответно своя мрежа от такива точки и и те се използват също срещу заплащане.

                Коментар


                • От: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                  Първоначално публикуван от Fleetwood Преглед на мнение
                  ....Едромащабната топографска карта да покаже какво представляват? Тоест дали си заслужава да се купуват.
                  Това може да се види съкратено като ЕТК. Това са най-подробните печатани картни листа на България, покриват на практика цялата й територия. В почти всички случаи са в мащаб 1:5000 (един милиметър е 5 метра). Има места, където са обаче в по-ситен мащаб (1:10000), обикновено по-затънтените места. Също има места, които са с по-стари и/или черно-бели карти, при това с отвратително качество на печата. Картите вече са стари, по-остарели са от военните (25-хилядните), т.е. липсва "човешката дейност" в послединте 30~40 години (пътища, квартали, села, и т.н.), или на тях има обекти, които отдавна не съществуват.
                  Дали си струва - зависи за какво ти трябва - ако ще спечелиш пари от картите - струва си!

                  - каква е разликата м/у геодезическа височина и височина по балтийската с-ма?
                  Геодезическата височина е разстоянието от точката на терена до повърфността на елипсоида. "Балтийската" височина е "надморска" спрямо Балтийско море (т.е. един болт на един камък, който е някъде на водното ниво). Разликата между двете е различна за различните места по света (и българия) -т.е. прехода от едното в другото зависи от това къде е точката.

                  - каква е разликата м/у триангулачни и GNSS точки? Като гледам са едни и същи в някои случаи (въведените данни малко се различават като номер и име), но пък някои съществуващи триангулачни точки не присъстват като GNSS такива.
                  Триангулачната точка е такава, чиито координати са определени с триангулация, и съответно самата точка служи за определяне координатите на други точки с триангулация. Триангулацията е прецизен метод за определяне на координати, който се базира на измерени ъгли към други точки, с вече известни координати. Триангулачните точки образуват (и са част от) обща мрежа (наречена "триангулачна"). Триангулачните точки са най-точно измерените коодинати. Т.е. считай триангулачните точки като основни (реферетни, базисни), точки, спрямо които се измерва всичко останало.
                  GNSS точката е такава, на която координатите са определени с GPS, като е поставена антена, и е измервано дълго време за неутрализиране на грешката. За някои триангулачни точки е направено това - т.е. сложен е GPS приемник върху (обикновено близо до) триангулачната точка. Така се получава връзка между координатите по GPS (WGS84) и тези от триангулацията.
                  - за какво е тази маркировка? какво са мерили? виждам новопоявили се такива по доста зачукани места
                  Това е за аеро(и спътникови)-снимки. По тези точки, които се появяват после върху снимката и са лесно видими, се калибрира самото изображение. Координатите на тези маркирани точки са предварително известни (измерени). Тези точки са връзката между образа на снимката и координатната система.
                  Последно редактирано от ynopum; 23-10-12, 13:54.

                  Коментар


                  • От: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                    Огромни благодарности за отделеното време и супер изчерпателните отговори!

                    Относно ЕТК питам, защото проявявам интерес към подоброни карти, покриващи едни местности, по които често обикалям, конкретните листи са от 1990 и са многоцветни, та тези едва ли са от старите и некачествени?! Иначе пари само ще загубя, но пък се кефя да зяпам карти

                    Това с новопоявилите се триангулачните точки за аеро снимки предполагам означава, че са се взели в ръце и нещо (ще) се прави по въпроса? В картите в ГИС на сайта на МРРБ са включили меню "Ортофото заснемане", но там сателитните снимки са по-стари от точките, които аз съм виждал. Впрочем ми стана смешно, че нашите за замазали на сателитните снимки разни военни поделения, та нали ползват снимките на Бинг, а в Гугъл Ърт може да се види същото?!

                    Не съвсем по темата, ама понеже цяла нощ разглеждах картите на ГИС и ми стана чудно какво е положението с кадастъра? Защо са толкова малко териториите влезли в сила кадастрални карти, нали и досега е имало такива (скици на имоти нали по това се издават)?

                    Коментар


                    • От: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                      Отплесваме се от темата.
                      Купи си ги картите - кеф цена няма - искай да ти ги сканират (ще ти вземат пари и за това, но си струва!!!), после можеш да си ги правиш каквото си искаш.

                      Коментар


                      • От: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                        Ползвали ли сте GISExplorer Viewer да четете, а с пълната програма може и повече неща!

                        Коментар


                        • От: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                          Здравейте на всички. Искам да помоля за малко помощ, понеже виждам, че тук сте доста на ясно с нещата, които ме интересуват. Трябва да напиша реферат за сайта на МРРБ "МРР-ГИС" и трябва да опиша възможностите за изтегляне на ортофото изображения, а нищо в този сайт не ми е ясно. Някой може ли да ми даде съвет как точно става. Благодаря предварително.

                          Коментар


                          • От: Автоматично конвертиране на растерните руски военни карти във векторни

                            Първоначално публикуван от вайлет Преглед на мнение
                            Здравейте на всички. Искам да помоля за малко помощ, понеже виждам, че тук сте доста на ясно с нещата, които ме интересуват. Трябва да напиша реферат за сайта на МРРБ "МРР-ГИС" и трябва да опиша възможностите за изтегляне на ортофото изображения, а нищо в този сайт не ми е ясно. Някой може ли да ми даде съвет как точно става. Благодаря предварително.
                            Трябва ли ? Защо да трябва?
                            When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X