Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изкърпване и тенекии /LR Discovery 1/

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Изкърпване и тенекии /LR Discovery 1/

    Темата произхожда от дискусията Покритие за шасито

    Първоначално публикуван от Yaro
    Според мен смисъла от грунд между цнка и битума (body-то) е друга. Някои твърдят, че върху цинка не се задържа добре друго покритие и затова грунда прави един вид 'здрава основа' за боди-то. Както и да се обработи и нанесе обаче, бодито няма как да не се люпи (с времето) от камъчета и т.н., затова хората казват, че тази операция (щателно почистване -> цинк -> грунд -> боди) е добре да се повтаря на 3-4 години.
    Именно, тук идвам до вътроса за самота процедура по въпроса. Сам ли щателно почистване -> цинк -> грунд -> боди или на други да повери човек, както и какъф финансово времеви ресуср би глътнала операцията. Струва ми се най-добре е да се махне купето и да се третират отделно то и шасито. Аз бих се доверил на себе си за такава задача предимно, махането и слагането на купето както и необходимоста от кърпене ме поставят в патово положение, от което незнам как да се измъкна. Вариантът да се доверя на майстори си стои, но нищо рентабилно на сравнително нормални цени не знам да има!? Пък и ми е кеф сам, дааам. Само се се чудя дали ще изкара докато намеря и събера всичко нужно.

  • #2
    Първоначално публикуван от Насов
    Именно, тук идвам до вътроса за самота процедура по въпроса. Сам ли щателно почистване -> цинк -> грунд -> боди или на други да повери човек, както и какъф финансово времеви ресуср би глътнала операцията. Струва ми се най-добре е да се махне купето и да се третират отделно то и шасито...
    Насов, прощавай (нищо лично ), но не се занимавай с глупости.. За да отделиш купе от шаси изиксва страшно много време и нерви, ако го правиш предимно ти (имаш гараж, условия, прочел си и си се подготвил доста и т.н.) или не малко пари, ако ще ти го правят. Тъй като питаш за финансовия и времеви ресурс, мога да споделя малко от моят твърде скромен опит :

    Разделяне на купе от шаси на VW 1300 (Костенурка) ми отне 6 месеца, като преобладаващите неща свърших сам или с приятел (спестяваш някой лев, но не и време и нерви), и цялата процедура ми излезе малко над 2500лв, ето и по-детайлна разбивка:
    • Сваляне на абсолютно всичко от колата. Имай предвид, че при Костенура или един стар класически джип, от рода на УАЗ, Стар ЛР, Вранглер, Г и т.н. това е значително по-лесно, отколкото при теб.
    • Шасито беше откарано на песъкоструй. После цинк, грунд и боди. Около 70лв. за песъкоструя
    • Изкърпване (имаше доста) - около 800лв.
    • Боядисване (с материалите и всичко) - около 1300лв.


    Тук пропускам и не малко неща, които могат да ти споделят останалите колеги, които са извършвали тази операция, но на джип, например :
    • Половината болтове ще ги скъсаш и т.н. още при разглобяването.
    • Ще ти изкочат куп дребни неща, които ще осъзнаеш, че е добре да ги смениш (така и така си започнал мащабно), които обаче ще те забавят като време и ще ти стопят не малко от бюджета (независимо, че говорим за гумички, болтове, семерингчета и т.н.). При това колкото и голям буфер да си заложиш като пари, уверявам те, ще го надхвърлиш. Аз планирах нещо в рамките на 4-4.5 хил.лв. Дотук съм малко под 6.
    • Най-добре е да си го направиш сам - говоря за кърпенето. Но това го осъзнаваш, едва след като си взел колата от тенекеджията. Не, че ти я направил лошо, но със старание, търпение и желание (което ти като собственик имаш, той не) може далеч по-добре.
    • И т.н.


    Моят скромен съвет е (ако ми позволиш) : изкърпи си дъното на багажника, поогледай отдолу за големи ръжди, пооправи си окачване и т.н., и си карай щастливо. Не на последно място такива restoration проекти са значими и имат стойност, когато се правят на класически модели и т.н. (стари VW, Citroen, BMW, т.н. и всички класически/ стари джипки). Диското не е точно в тази категория..

    Коментар


    • #3
      Е то дъното е поизкърпено отзад, но не е защитено добре от корозия, както казваш аз с повече любов бих постигнал и повече, но дори и така има останала работаособено в предницата, под краката и дясния калник. Не е почистено и добре покрито и корозията ще се влошава ако не взема мерки. Нямам телоподаващо и бутика за да си го доизкърпя сам уви. Трябва да ида до бургаз при приятел за целта. Като ми го кърпиха уж щяха да го и почистят и прочее, но уви не са. Цялата работа е да изтрае до момента, в който имам каде да го разкостя. Има много неща знам. За основен ремот му е рано, но искам да съм се подготвил. Ще ми се да давам пари само за матеряли. Като изключим разбирасе мотора, който не бих пипал сам. Няма да пиша повече стана съвсем офтопик. Работата е, че ако искам да мина шасито на песакостуй и да го защитя както си трябва, нямам избор.

      Коментар


      • #4
        Според мен за тази цел не е необходимо да разделяш купе от шаси. Просто махаш седалки, мокети (всичко по пода). Не съм сигурен но, пода алуминиев ли ти е?

        Коментар


        • #5
          Не е.

          Коментар


          • #6
            А как мислиш да се почисти и обработи отдолу, а и шасито?

            Коментар


            • #7
              Защото на Дифендъра и пода е алуминиев.
              Чистенето отдолу е трудно. Много работа е да се разкачи всичко, и пак ти казвам, половината неща няма га ги върнеш обратно. Компромисния вариант е отделяш си няколко дена или два уикенда, купуваш си малък флекс (за тази цел стават и тези за по 20лв. в Практикер), всимаш си 2-3 диска с шкурки, една четка (пак за флекса), вдигаш Диско-то, лягаш отдолу и почваш. Когато много се отчаяш, отваряш една бира и продължаваш..

              Ето как беше при мен : Ясно се вижда разликата между старото и новото ..

              Коментар


              • #8
                ако си решил да го правиш както трябва трябва да махнеш купето, но се замисли дали има смисъл или е по - добре да позакърпиш от тук от там, да го продадеш и да си купиш друга жипка не толкова изгнила.

                но ако все пак решиш да го правиш си намери някой, който има удобен гараж и инструменти от всякакви видове и запретвай ръкави, ако работиш всеки ден по цял ден за месец си готов и ще стане добре, но няма да е евтино. проблем е после сглобяването, след заварките може нещо да мръдне тук там.
                drive alive

                Коментар


                • #9
                  Първоначално публикуван от go go go
                  ...проблем е после сглобяването, след заварките може нещо да мръдне тук там.
                  Много е прав go go go, случва се често заварките да "дърпат". Не съм се занимавал с това на джип, но примерно при Костенурките е абсолютно погрешно (а повечето го смятат това за правилно) да теглиш непрекъснати шевове..

                  Ако нямаш варианти за читав тенекеджия в/ около София, обади се, случайно попаднах на едно момче от Сеславци, справи се с Голфа на майка ми отлично, като го разкости целия (под, резервоар, капаци, стопове...). Наистина не очаквах толкова да си играе. Отне месец и половина и 800лв. (изкърпване + боя).

                  Коментар


                  • #10
                    Не се теглят цели, т'ва и аз знам. Но при мен кръпките, които останаха са дебни по пода и са за да не влиза вода и за подсилване на основата на коланаите. Проблемен е само калника. няма да го кърпя свален, а искам да го почиствам и защитя. Не ми се иска за сега да го разкачам, точно поради изброените от вас причини. НО, как да се докопам да почися тесните места? Имам четки за бормашината, ама има секви теснотии и ужасии, а и отгоре е недоступно шасито. Отвътре също. То аз ако имаше такъф гараж на разположение нямаше да ви занимавам, ми щях да си търся паста за миене на омаслени монтйорски ръце .

                    Коментар


                    • #11
                      ако имаш парите даи на ниакои да го направи, но не знаеш дали ще си остави пръстите там. От дръга срана, си е хубаво ако сам си го правиш, просто за собсвеното задоволство, и от кефа да си направиш нещо сам. Но това отнема време, а и ти ако имасш пари за такава кола, наивероиатно врмето ти минава в пражене на бизнес и времето ти е ценно. пък и изисква време, инструменти, и условиа.
                      Не забравиаи че прави голчма разлика един ден като те питат кои го прави, да кажеш ами аз сам си го направих, или да кажеш ами дадох пари на този и тои го направи за мене.
                      CHEVY COLORADO, Z-71, I-5, 4door,Auto
                      http://www.coloradofans.com/album_pe...p?user_id=3094
                      http://www.geocities.com/sharrko/pictures.html

                      Коментар


                      • #12
                        уви, нямам условия на този етап.

                        пари и да имам за това не бих дал, не е оправдано за да не се опзнае машината. защо инак да се търси ремонтопригодност ?
                        песакоструй примерно. отираш и си вършиш работата.
                        като се замисля бих го реставрирал като костенурката, но не е дошъл момента. и без сваляне на купето няма да стане. не виждам друг начин за трайна победа на корозията...

                        Коментар


                        • #13
                          за песакоструя задължително трябва да махнеш купето, ако ще пръскаш и шасито трябва да махнеш от него всичко, мостове, двигател, инсталации, маркучи ..... всичко, ще се наиграеш

                          но ако все пак се решиш имам почти пълна бака /5кг/ с паста валволин за махане на маслото и мръсотията от ръцете, ще ти я подаря, да имаш за старта и разбирасе мога да давам акъл за друго на тоя етап нямам време и възможности
                          drive alive

                          Коментар


                          • #14
                            Първоначално публикуван от go go go
                            но ако все пак се решиш имам почти пълна бака /5кг/ с паста валволин за махане на маслото и мръсотията от ръцете...
                            Малко offtopic, но знаете ли от къде мога да си купя паста или каша, но в по-малко количество, да не е family size? Преди имаше в Бриколаж..

                            Коментар


                            • #15
                              за сега няма да се стига до крайности, само трябва да си закърпя под десния калник Яро, да се видиме, а? отдавна се каним и се повод се търси, амо може и без повод, само кажи ако искаш и кога си свободен.
                              гогого, като почна раскостването ще те възвестя моментално, ако ти е останала каша, ще е жизнено важна. Работата е там, че така нито върви да слагам изолация по пода и рифел, нито да го оставя така, камо ли пък да слова мокетите . а като се замисля, че и задния мост тече изпод течния метал и съвсем губя връска с главния мозък.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X