Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Албания - отново сага

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Албания - отново сага

    Една интересна историйка за едно интересно пътуване

    Албания ….

    Колко малко знаех до онзи ден

    колко малко знам и сега..

    Но така се случи, че преживях два дни там и след като започнах да се поразсънвам от многото път, започвам да си мисля, че тези два дни ми бяха крайно недостатъчни

    Не знам кога ще имам отново възможността да пътувам отново до там, но не бих се поколебал за повторно, по-дълго пребиваване там.

    И така, почти без никаква подготовка станахме рано сутринта, метнахме се на комбито и запрашихме към Петрич

    Навигацията рече, че най-добрия път от Пловдив е през Доспат, съгласихме се веднага, още повече, че пътя ми е познат, зададох дестинация Петрич, и се залюбувахме на прекрасните гледки, които се разкриват пред погледа

    пътьом спряхме на гроба на Яне Сандански
    непочистено и разхвърляно беше там

    1

    2

    красиви са ни планините

    3

    4

    набързо стигнахме до Петрич,

    поразходихме се по главната улица с многозначително име

    5

    ей, нема лабаво – тук се говори за пари

    срещнахме се с домакините, които щяха да ни водят по-нататък

    Ацо- от Македония и Агрон от Албания,
    и поехме по пътя

    6

    царина=митница

    7

    сакам скопско

    8

    всичко, което видях по пътя, беше съвсем по нашенски – и пътищата, и къщите , и колите, и езика на хората – съвсем спокойно се разбирахме с всеки, без да ползваме услугите на преводачите

    9

    По време на събитията в Косово цялата американска техника е преминала по този път. Съответно пътя се потрошил
    Америка дала пари за възстановяване на пътя и мостовете по него – дву-три километрови мостове на огромна височина
    и странно, парите за ремонтите не се стопили, по български стереотип, а се харчат по предназначение – ремонтите вървят

    10

    наближаваме
    11

    странни возила се виждат по пътя
    тая Застава ме върна в детските кодини

    12

    тунелче, а след него – друго тунелче
    13

    стигнахме до Охридското езеро
    14

    доста бурно, доста ветровито,
    може би това е и причината , че не видяхме нито Биляна, нито избеленото и платно, както се пееше в песента
    а може да ги е белела платната от другата страна – там е Албания

    15

    разбрахме, че цените покрай езерото са два-три пъти над средните в Македония, та не беше препоръчително да посядаме, а и бързахме
    за сметка на това цената на дизела беше по–ниска - 74 динара за литър дизел
    естествено – зареждам догоре –
    на бензиностанцията – симпатична мацка пита :

    – Колко?
    - е па , догоре.
    - ОК
    - Стой, в евро може ли да платим?
    - Може , как да не може , във всичко се плаща.
    - Добре, чекай да те сликам ( снимам ).
    - Не , не може!!!!!!!!!
    - На бензиностанция е забранено да се снима?
    - Не , аз забранявам мене да ме сликаш!!!!!!!!!!!!
    - Е, добро, нема да те сликам, аде холан, а пък си такава лепотица, нема да се омъжиш, като не даваш


    Тук имаше коментар, който не разбрах, ама нещо за мамата беше

    Жените псуват повече от мъжете, а мъжете псуват моооого

    В приповдигнато настроение приближаваме границата с Албания
    Заваля дъжд

    и не спря два дни….

  • #2
    До: Албания - отново сага

    преминахме границата между македония и Албания без проблеми и формалности, никой не ни пита какви сме
    И оттам тръгнахме из едни планини, коренно различни от нашите – сурови, каменисти, без едно дърво по тях

    1

    2

    3

    4

    отново заваля дъжд

    струята от маркуча отстрани е реклама на автомивка – пълно е с такива – един маркуч за персонала, един за реклама пръска вода
    имаха непрекъснато клиенти

    5
    минаваме под доста внушителен мост – ж.п. връзка със света

    6

    7

    грижа за пешеходците – пешеходен надлез
    8

    Елбасан – така се казва градът, в който отидохме – в превод “ръка на земята”

    Доскоро с развита металугична промишленост, сега завода работи на тихи обороти, докато новите собственици нещо го оправяли

    сетих се за един небезизвестен индиец у нас….

    та в Елбасан минути преди пристигането ни се беше излял порой, който блокира движението – от всички шахти извираше вода, течеше мътна и пълна с камъни и парчета асфалт, и това наложи преминаването ни не по зарския път, а из разни квартални пресечки
    Силно впечатление ми направи съществуването на старите постройки, строени по времето на Енвер Ходжа, и новите, лъскави и приятни сгради

    Не ми беше много удобно пред домакина да се заплесвам по “историческите забележителности” – очукани и грозни блокчета, и затова снимах водата – много вода – а останалото се вижда около нея

    9

    10

    11

    контраст между левия и десния тротоар

    12

    13

    Може би тук е момента да спомена за автопарка, който се движи по улицита на града

    автомобили, много автомобили
    от тях – 90% - Мерцедес
    от тези 90% - 124
    от тях 80% 124 комби
    123 и пури колкото искаш, тук таме 190 и няколко по-нови автомобила, 1 ML - той пък се оказа с Косовски номера

    Е на мерсосреща толкова Мерцедеси не се събират....

    като разпитах, се оказа, че карането на Мерцедес е първичен израз на материално благосъстояние, който е достъпен за народонаселението

    Доскоро с двугодишна заплата и с много лишения човек е можел да си купи велосипед, и то ако му разрешат, а сега….
    естествено – най-доброто

    това са колите на няколко от местните, дошли да пият кафе в хотела

    14

    хотелчето – съвсем прилично, с доста сериозна бензиностанция отпред
    климатик, спалня , баня , тоалетна със седалка ( нечесто срещащо се устройство), биде !!!! - задължителен атрибут

    15
    вечерните новини

    16
    албанския е велик език – няма нищо общо с нито един от езиците, които съм слушал ( за говорене и дума не става )
    и е съвършено , ама съвършено неразбираем
    Като се включи и нежеланието или невъзможноста на местните да говорят на друг език, освен техния, просто се усещах загубен без “нашия човек”

    Отидохма да похапнем в заведение, което се намира над града – ето това се вижда от терасата

    17

    оказа се, че по-голямата част от заведенията си произвеждат алкохола сами – вероятността да се попадне на менте е минимална

    18

    и се знае , че тук ракията е по-добра, от колкото там, и всеки си пази реномето

    спретнат сервитьор в миг донесе по една ракия – откровено домашна, и определено вкусна, вода с лед – задължително ти я сервират – само не разбрах , ако си поискаш вода, дали ти носят и вода с лед допълнително

    едни чудесни салати – не екзотични, а просто като правени от българска домакиня с по-богата фантазия

    Домакинът ни опита една глътка от ракията, каза – Добре, и си поръча бутилка бяло вино

    След 4 ракии от наша страна и 2 бутилки бяло вино той каза, че тук не е проблем това, качи се на колата, запали и тръгна…

    За вечеря ни препоръчаха нещо телешко

    - Ами свинско? взех да гаднея аз
    - А, няма проблем, ама телешкото е по-хубаво

    19

    е хубаво е, как няма да е хубаво след този юнашки аперитив

    20

    по някое време се чу гласа на ходжата от някоя от близките джамии

    пак реших да разпитвам , и се оказа, че джамиите са с десетина по-малко от църквите в града, и термина – верска нетолерантост – просто не е познат


    продължаваме....

    Коментар


    • #3
      До: Албания - отново сага

      да, интересна е динамиката на растежа там

      доскоро комуникациите там са били едва ли не с пощенски гълъби, а сега не е така

      1

      в един двор снимах едно позабравено плодно дърво – символа на капитализма, на гнилия капитализъм
      според един виц от преди доста годинки
      защо символ на капитализма, ще питате?

      Колкото по-загнивало, толкова по-сладко ставало…

      Мушмула бе, бате, мушмула
      ето я

      2

      on the road again – на табелата пише вулканизатор и автомивка – някой нещо да каже, а

      3

      хората карат по нормални пътища, без дупки, ето като този път – това не е магистрала, но се кара съвършено спокойно със 120-130

      4

      оказа се, че може практически безнаказано да си караш както искаш – ти си чужденец, и като такъв, не може да бъдеш спиран от пътната полиция. Имало вероятност да ти искат пари, и това можело да влияе лошо на имиджа на Албания пред света

      Боже Господи!!!!

      Албания!!!

      България!!!

      направо щях да изпусна волана….

      пътуваме си и си слушаме радио еНеРДжи – същото като нашето, ама на албански

      5

      трафик контрол- с Мерцедес , естествено,
      като ме видяха, че ги снимам, хвърлиха палки, всичко, едни усмивки, едни поздрави – приятно

      6

      а това е крайпътен магазин за масло

      каквото искаш, такова ще ти налеем – маслото е един единствен вид, крадено от близката преработвателна фабрика, и разфасовано във всякаква тара – каквото ти душа сака.

      Добре, че Бенца не консумира от тоя флуид

      пак направих аналогия и се замислих защо около Сопот има толкова магазини за лагери, а около Казанлък – за шайби и зегерки?? Ха де?

      две поколения

      7

      тук се продава мрамор

      8

      още от прословутите бункери – тук не са по-нагъсто, отколкото на други места

      почти невъзможно е махането им и затова местните си ги ползват като бараки за селскостопански цели – държат си мотиките там

      9

      без коментар – всички имаха вид на читави

      10

      това е Драч – Дурес пише на картата, обаче местните казват Драч – пристанищно градче – тихо и кротко

      14

      15

      16

      17

      18

      Адриатическо море – дъжд, мокър ситен пясък, отново дъжд

      19

      20

      отвратителни снимки – дъжд, дъжд, дъжд

      1

      2

      хотелско комплексче, на брега на Адриатика, с цени от порядъка на Е200 на човек за седмица с пълен пансион

      3

      4

      5

      6

      7

      Ядерно море, му казват македонците

      8

      9

      60леки =1лв

      10

      седнахме пътьом да обядваме

      вода на албански е първата дума от текста в червено, чете се и се произнася по един недвусмислен начин – хикс, игрек и една българска буквичка накрая

      1

      2

      салатката

      3

      и обяда – небезизвестната риба коце – ха де?
      порцията е от 2 риби - няма изяждане

      4
      за съжаление, трябваше да поемем обратния път

      5

      някъде зад този – на-високия баир, е границата с Македония
      пътуваме, отново дъжд

      6
      явно не са добри шофьори, в продължение на 3 километра снимах това

      7

      8

      гаден път

      9

      изкачихме се над облаците отново

      10

      и стигнахме до Албано-Македонската граница

      служителя беше крайно любезен, пет пъти се извини, че трябва да погледне в багажника, като видя, че си нося камъчета от плажа и няколко миди, направо се разтопи, каза, че много се надява да ни е харесала Албания, и че ще му е приятно да ни види пак

      брех, да му се невиди

      на отличен английски, при това

      добре облечен, със стегнат възел на вратовръзката

      брех, брех….

      и на мен ще ми е приятно да го видя пак

      11

      оттам вече с доста бързане преминахме през Охрид отново – исках да се разходя, но времето ни притискаше, отбелязах, че такситата там са предимно от култовата фирма “Бел Мерседес”, макар, че са хундаи и рена-

      ето ги

      12

      онези тунелчета в началото, този път от другата страна

      13
      и така, все по-малко ми се караше, все повече ми се спеше и все по-малко ми се снимаше...

      километрите се въртят, по тъмно стигнахме в Струмица, гостоприемни домакини ни предложиха да останем и да починем, но време нямаше, за съжаление.Нагостиха ни и отново на пътя.

      Прибрахме се..

      В България...

      На границата – “електронен фиш” – да не взимали рушвети митничарите

      фиша представлява една флашка, която я даваш на който я поиска,
      накрая флашката трябваше да отиде в служителката от банката, която да прибере необходимите данъци и такси

      Е да, ама лелята хъркаше

      В банката (то е един фургон, де), ама хъркаше като Харлей-Дейвидсън на тихи обороти.

      Па и се чуваше, доста

      На мен ми стана неудобно и помолих полицая да я събуди

      Ега ти – в казармата не са ме будили така – с два шута по вратата лелката цъфна в сънена усмивка , взе флашката, изломоти – 2 лева –

      и това беше....
      електронен фиш

      Отново у дома

      Разбрах го само след два часа – тъжен полицай ме спря , измоли си още по-тъжно 5 ( пет!!!!!! -словом) лева, пита ме откъде идвам, и като разбра откъде, се оживи и тръгна да се разговаряме, явно да изкрънка още 5 кинта за колегата…

      егати трагедията….

      и така сутринта в 6 часа си бях в къщи, изкъпан, с голяма чаша кафе и готов за началото на работния ден (падна ми ченето от прозявки тоя ден )

      е това е равносметката

      14

      съжалявам за лошото качество на снимките, но някои са правени с телефона- докато измъкна апарата, дъжда беше почти неспирен, и въобще всички оправдания, дето се казват в такива случаи…


      Извинявайте, ако съм ви отнел много време и благодаря за търпението, с което удостоихте тази ми разходка
      Последно редактирано от Veni1; 13-06-08, 16:14.

      Коментар


      • #4
        До: Албания - отново сага

        Поздравления за интересното четиво.
        Колкото и коне да има под капака, важното е магарето зад волана
        NULLA TENACI INVIA EST VIA

        Коментар


        • #5
          До: Албания - отново сага

          Хубав пътепис си направил.Поздравления и от мен.
          СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

          Коментар


          • #6
            До: Албания - отново сага

            +100
            Браво! Интересен пътепис!

            Коментар


            • #7
              До: Албания - отново сага

              Благодарение на хубавия пътепис научих нови неща за Албания.
              Браво!

              Коментар


              • #8
                До: Албания - отново сага

                Благодаря, с интерес го изчетох
                Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                Коментар


                • #9
                  До: Албания - отново сага

                  Като видях, че става въпрос за Албания, щях да пропусна да го прочета. Добре, че не го направих. Поздравления.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Албания - отново сага

                    Хубав пътепис! Благодаря!
                    Паметника на лобното място на Яне Сандански, гледам са го вдигнали пак. Миналата година го нямаше, а на негово място имаше купчина боклуци.
                    До скоро си мислех че името на главната улица в Петрич е някаква прищявка на кредитните милионери от 90-те години на миналия век, обаче скоро ми разказаха историята (не знам дали е вярна)! Преди доста години (не ми стана ясно точно кога) полето покрай р.Струма е било блата бълващи рояци комари. Дори е било маларийна зона! Тогава някаква благотворителна фондация на Рокфелер е отпуснала пари за изграждането на мрежа от отводнителни канали. След пресушаването на блатата, земята е станала плодородна и комарите като напаст са изчезнали. В знак на благодарност гражданите на Петрич са именували главната си улица на името на благодетеля!
                    "Do not correct a fool, for he will hate you;
                    Correct a wise man, for he will appreciate you."

                    Коментар


                    • #11
                      До: Албания - отново сага

                      Първоначално публикуван от Nik Nikolov Преглед на мнение
                      Благодаря, с интерес го изчетох
                      +1
                      имаше ли газ станции ?
                      LZ1RED

                      Коментар


                      • #12
                        До: Албания - отново сага

                        Много добре си го написал! Браво! Още повече, че за Албания, освен 2-3 кофти работи, нищо не знаех... Но сега ... Що ми иде наум , че скоро и с нея ще се мерим?!....
                        Още веднъж поздравления!
                        Да, и още някой попита, как е с газта там?
                        Последно редактирано от gtsvg; 13-06-08, 18:16.

                        Коментар


                        • #13
                          До: Албания - отново сага

                          Хубав пътепис... И си бил в Елбасан. А там живеят много българи. Местни българи. И сигурно си ги виждал и в кръчмата и по улиците, без да знаеш, че са българи. И българско дружество даже си имат. Някои от тях дори завършиха висше в България... Жалко че не знаех по-рано че ще ходиш - щях да ти дам някои имена и телефони, те щяха да се зарадват...
                          Нищо, следващия път!

                          Коментар


                          • #14
                            До: Албания - отново сага

                            Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение


                            Отново у дома

                            Разбрах го само след два часа – тъжен полицай ме спря , измоли си още по-тъжно 5 ( пет!!!!!! -словом) лева, пита ме откъде идвам, и като разбра откъде, се оживи и тръгна да се разговаряме, явно да изкрънка още 5 кинта за колегата…

                            егати трагедията….
                            Мизарабъли.Е тези лешове трябваше да снимаш!Да ги сложим на стената на срама ,а те да отричат .
                            B+

                            Коментар


                            • #15
                              До: Албания - отново сага

                              Прекрасен пътепис!

                              Уникален стил на расказване, ЕВАЛА !

                              Очарован съм от Албания, иска ми се и аз да я посетя...

                              Благородно ти завиждам...

                              Много поздрави,
                              Бъдете живи и здрави!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X