Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как трябва да е заточено мачетето правилно?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как трябва да е заточено мачетето правилно?

    Моля да ме посъветвате как да си заточа мачетето?

    Ако е с твърде остър ъгъл при острието, то и лесно ще се нащърбва, но вчера се оказа, че в цялата компания няма подходящ нож за рязане..

    Възможно ли е комбинирането на този толкова удобен инструмент с нож с битово приложение?

    Възможно ли е да се постигне компромис члез промяна на ъгъла на заточване по дължината на острието?

  • #2
    До: как трябва да е заточено мачетето правилно?

    Накратко - не.

    Ножът и мачетето имат съвсем различни цели, правят се от съвсем различни материали, със съвсем различно заточване и съответно не са взаимозаменяеми. Както си установил материала, от който е направено хубавото мачете, не може да се заточва като нож. Има и разни скъпи полудекоративни мачетета, които се правят от стомана за ножове, но пък те не вършат добра работа като мачете.
    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

    Коментар


    • #3
      До: как трябва да е заточено мачетето правилно?

      Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
      Възможно ли е да се постигне компромис члез промяна на ъгъла на заточване по дължината на острието?
      Ми мечовете принципно са така, по-остри към върха и по-тъпи към дръжката! Съответно с върха се нанасят удари а с по-близката до дръжката част се отбиват ударите на противника. Мачетето пък освен обратно да го заточиш - по-тъп ъгъл на клина към върха и по-остър към дръжката, ама на мене нещо не ми харесва тази идея! Аз моето си го точа еднакво - остро по цялата дължина. Пък като се нащърби пак точа, с ъглошлайфа, за по-лесно ! Ама моето мачете е самоделка, ако бях плащал пари за него може би щях да съм по-грижовен. А така, гатери бол, парчета от триони за гатери също бол, съответно не ми е проблем да си направя ново след като окончателно съсипя старото.
      "Do not correct a fool, for he will hate you;
      Correct a wise man, for he will appreciate you."

      Коментар


      • #4
        До: как трябва да е заточено мачетето правилно?

        Ние имаме капацитет във форума по проблемите с мачете.Tова е многоуважаемият председател Zzlatev.
        В момента пияният гръцки народ се опитва да фокусира дългия лист със сметката, който му подава все по-изнервеният европейски сервитьор. А махмурлука тепърва предстои...

        Коментар


        • #5
          До: как трябва да е заточено мачетето правилно?

          Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
          Ама моето мачете е самоделка, ако бях плащал пари за него може би щях да съм по-грижовен.
          Не е сигурно. При мачететата има една особеност, че хубавите са евтини . Ако е повече от 20-30 лева или е декоративно или някой спекулира зверски . Точно Злати беше писал наскоро какви са реалните цени на Трамоната, въпреки че и с яките надценки пак са без пари. Просто от скъпа стомана мачете не става, за това и от него пък не става нож. Нормално е постоянно острието да се подбива и непрекъснато да се заточват грубо. Аз моето като съм пеша го ползвам и за цепене на дърва вместо брадва и за лопатка, така че е за заточване буквално след всяко излизане в планината, ама пък така си спестявам тегло за един-два свестни ножа .
          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

          Коментар


          • #6
            До: как трябва да е заточено мачетето правилно?

            Трамонтината е 50 сантиметрова, идеално балансирана и е от едно място, което няма да повтарям, защото собственика ми е приятел , и аз съм от Пловдив, и да не задълбавам, щото ще се тълкува като реклама.....

            трамонтина, все пак, от извора

            та струва 12 лева, де...

            ако ще и леф и двайсе да е , въпроса е принципен, и го поставям по-конкретно

            може ли с мачетето да си режа луканката и да сека храсталаци?

            Коментар


            • #7
              До: как трябва да е заточено мачетето правилно?

              Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
              може ли с мачетето да си режа луканката и да сека храсталаци?
              Не. С Трамоната за 12 лева можеш да режеш само храсти, за тях е перфектна. Има една доста по-скъпа(дори и от извора), с която можеш да режеш луканка, но не се справя много добре с храстите.
              Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

              Коментар


              • #8
                До: как трябва да е заточено мачетето правилно?

                Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                може ли с мачетето да си режа луканката и да сека храсталаци?
                Еее сега, поне едно сгъваемо джобно ножче си е нужно да има човек! То след луканката току виж и клечка за зъби ти притрябвала. И нея ли ще я дялкаш с мачетето ?
                "Do not correct a fool, for he will hate you;
                Correct a wise man, for he will appreciate you."

                Коментар


                • #9
                  До: как трябва да е заточено мачетето правилно?

                  Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                  но вчера се оказа, че в цялата компания няма подходящ нож за рязане..
                  Пич, срамота бе, аз в джипа имам най малко пет.
                  А иначе без майтап, като няма с какво друго става.

                  Коментар


                  • #10
                    До: как трябва да е заточено мачетето правилно?

                    Пич, срамота бе, аз в джипа имам най малко пет
                    аз също имам в джипа голям и малък нож, ама в три мерцедеса, дето не са стъпвали извън асфалта, е друго....

                    Еее сега, поне едно сгъваемо джобно ножче си е нужно да има човек! То след луканката току виж и клечка за зъби ти притрябвала. И нея ли ще я дялкаш с мачетето
                    на 6 големи човека мезето трудно ще се нареже с джобно ножче
                    а за клечка за зъби ...
                    ами преди неделя дялках не клечка за зъби, ами технологична клечка ( егати как звучи, като инженерно влакно разбирай тел) - като клечка за зъби, с която трябваще да закрепим един кабел в джипа на баджанака, щото нямаше абсолютно нищо като инструмент

                    стана..

                    Не. С Трамоната за 12 лева можеш да режеш само храсти, за тях е перфектна
                    абе, че нарязахме мезото, го нарязахме, въпреки императивността на на "не" то
                    просто нямаше с какво друго

                    устройството е направено от добър материал, поддава се на приятно точене и не виждам причина да не може да се заточи и като бръснач
                    въпроса ми беше и е

                    как трябва да е заточено мачетето ПРАВИЛНО?

                    Коментар


                    • #11
                      До: как трябва да е заточено мачетето правилно?

                      Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                      аз също имам в джипа голям и малък нож, ама в три мерцедеса, дето не са стъпвали извън асфалта, е друго....


                      на 6 големи човека мезето трудно ще се нареже с джобно ножче
                      а за клечка за зъби ...
                      ами преди неделя дялках не клечка за зъби, ами технологична клечка ( егати как звучи, като инженерно влакно разбирай тел) - като клечка за зъби, с която трябваще да закрепим един кабел в джипа на баджанака, щото нямаше абсолютно нищо като инструмент

                      стана..



                      абе, че нарязахме мезото, го нарязахме, въпреки императивността на на "не" то
                      просто нямаше с какво друго

                      устройството е направено от добър материал, поддава се на приятно точене и не виждам причина да не може да се заточи и като бръснач
                      въпроса ми беше и е

                      как трябва да е заточено мачетето ПРАВИЛНО?
                      Аз съм рязал луканка и с пластмасово ножче... И с парче незаточена ламарина можеш да я нарежеш... стига да имаш достатъчно нерви и време . Въпросът е има ли смисъл... Заточи го хубаво, не е проблем. И след това ще имаш мачете, което ще може да реже луканка, но не и дебели клони, като освен това се затъпява за норматив. Т.е. вече няма да имаш мачете, а неудобен огромен калпав нож. Ама, ако си ентусиаст давай, защо питаш след като вече си решил?! Всяко парче стомана може да се заточи по всякакъв начин, въпросът е колко време ще си остане заточено и каква работа ще върши...
                      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                      Коментар


                      • #12
                        До: как трябва да е заточено мачетето правилно?

                        Добре бе, хора, разбрах всичко, само дето отговор на въпроса ми няма....
                        как трябва да е заточено мачетето правилно?

                        Коментар


                        • #13
                          До: как трябва да е заточено мачетето правилно?

                          Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                          Добре бе, хора, разбрах всичко, само дето отговор на въпроса ми няма....
                          как трябва да е заточено мачетето правилно?
                          Не много остро. Материалите са горе долу еднотипни, но не и съвсем еднакви, така че си зависи и от мачетето. Все някъде по него има не подбит участък. Най-добре да се гледа от него и да се спазва същия ъгъл. Трамона са тези, които знаят какво правят във фабриката.
                          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                          Коментар


                          • #14
                            До: как трябва да е заточено мачетето правилно?

                            Колега,ще ВИ дам една идея,за заточване,макар да знам че всички ще кажат че не става.Тъй като не съм професионалист,попитах мой познат който работи в леярната на с.Ярлово където леят брадви,тесли,ножове за абрихт и разбира от закалки и заточване.Той каза че за да става и за хляб и за клони трябва да се изклепе,и да се заточи -едната страна да е на нула а ъгъла на другата да екъм45%кум нея.Не знам дали обясних правилно -нещо като режещия ръб на ножовете на абрихта.Да се заточи на точило/камък/и куп други подробности,който ако ги спазиш,по-добре си купи 2-3 ножа за различни работи.

                            Коментар


                            • #15
                              До: как трябва да е заточено мачетето правилно?

                              Благодаря на всички за отговорите

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X