Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

    Темата е доста стара, но това в случая е само плюс
    Скоро ще трябва да импрегнирам и лакирам една малка дървена конструкция, (общо около 20 метра рейка 50х50mm), която е изложена на всички "хубавини": слънце, влага, студ.
    Тъкмо затова повдигам темата - за изминалото време вече трябва да е станало ясно какво се случва с оградата на Спарки. Пък и с производителите на подобни благинки.
    Тъй като ми трябва съвсем малко количество (общата площ излиза около 4 квадратни метра), цената не ми е определящ фактор. Но пък нямам и намерение да купувам 20 литрова разфасовка заради половин литър ...
    А, да, и още дена гадост: след монтиране на конструксията на мястото и, достъпа до нея е ако не невъзможен, то поне адски труден. Затова питам, преди да съм намазал с някоя дивотия, че после да се чудя как да го докопам и да го преправям...

    П.П. изчетох темата (и няколкото подобни тук) много внимателно, почти съм се ориентирал, но ... предпочитам да питам още един път, отколкото да си чупя тиквата за глупости после

    П.П.П. Ама съм блейка ... материала е (не ме бийте, не зависи от мен) ела, идеално суха и полирана, но ... ела.
    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

    Коментар


    • #62
      От: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

      Оградата още си стои. Но, догодина ще иска ново лакиране. Поне външно дървесината изглежда ОК, с някоя и друга пукнатина тук-там.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #63
        От: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

        Горено масло. Отработено, демек. Обаче го загряваш в една тенекия преди мазането, става по-рядко и попива надълбоко. Мажеш, докато спре да попива и се насити материала. Ако не ти харесва тъмния цвят, става и с чисто масло или ленено, най-добре. Догодина, ако тук-там седи по-постно, може пак да намажеш.
        The Flat Earth Society has members all around the globe.

        Коментар


        • #64
          От: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

          Първоначално публикуван от Вива (Liebherr4eto) Преглед на мнение
          Горено масло. Отработено, демек. Обаче го загряваш в една тенекия преди мазането, става по-рядко и попива надълбоко. Мажеш, докато спре да попива и се насити материала. Ако не ти харесва тъмния цвят, става и с чисто масло или ленено, най-добре. Догодина, ако тук-там седи по-постно, може пак да намажеш.
          Виве, не става. Няма начин догодина да го мажа, просто няма достъп. Иначе номера с маслата и аз го знам

          @Спарки: мерси за инфото. Май ще се ориентирам към ония чудеса, дето ги беше предложил Димо...
          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

          Коментар


          • #65
            От: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

            Аз се занимавам с дървени конструкции щом то е малко намажи я с sikkens-cetol-filter7-plus че е иначе е много скъп но издържа много

            Коментар


            • #66
              От: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

              Едно просто, евтино и проверено решение: Грундиране на чама с разреден 2 части газ:1 безир, обилно и поне два пъти. Това дава възможност да се пропие хубаво дървесината на около 1-1,5 см. в дълбочина. Следва нанасяне на слой с 1 част безир, една част газ. Накрая се безиросва директно. Между нанасянето на слоевете има поне ден-два, в зависимост от температурата. Предимства-евтино, дълготрайно, подлежи на корекция след време само с безир. Изпробвано с чудесен резултат на дядовата къща, вече над 20 години без необходимост от корекции.

              Коментар


              • #67
                От: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                От това което знам че се продава в България, мога да ти препоръчам алкидния лак на Сикенс, на кутията пише Cetol Novatech, rима го в Бриколаж. Нанася се два пъти и повече не е нужно да се пипа. Може и предварително да импрегнираш дървото с нещо, ако искаш. Един литър покрива средно 10кв.м, изсъхва за около 4ч и може да се мине отново след 16ч.


                Садолин Класик също е добро, повече запазва естественият вид на дървото в сравнение с лака. Може да се нанесе 2-3 пъти и си готов. Има леко по-малка покриваемост, един литър може и да не стигне за 10кв.м, съхне за същото време, втори път се минава след 24ч.


                Разликата е че Садолинът е порест и оставя дървото да диша, влагата не се натрупва и евентуално дървото не се подлага на гниене. Докато алкидния лак действа чрез натрупване на твърди частици в дървото и пречи на мухъла да се намества там. От двете лакът се води по-траен и по-устойчив на ултравиолетови лъчи от слънцето.

                Коментар


                • #68
                  От: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                  Според мен ги импрегнирай в автоклав.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                    А ... един друг въпрос. Понеже естествения вид на дървото в конкретния случай не е чак толкова важен (спокойно може да е в някакъв светъл цвят, било то и чисто бяло), ще има ли по-дълготраен ефект, ако след импрегнирането го боядисм с някаква боя вместо с лак или е все тая?

                    П.П. @artefekt: замислял съм се и за това, но не знам за толкова дребна поръчка дали някой ще седне да се занимава с мен?
                    О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                    Коментар


                    • #70
                      От: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                      Че какъв е проблема, ще я сложи заедно с някоя по-голяма.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                        Uvix-bg.com ,импрегнират ,а и нещата са им добри

                        Коментар


                        • #72
                          От: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                          Първоначално публикуван от yor Преглед на мнение
                          Uvix-bg.com ,импрегнират ,а и нещата са им добри
                          Потвърждавам. Ползвам техни продукти.
                          Между другото имат много хубав (смятай дълъг) автоклав, където извършват импрегнация в дълбичина.
                          Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
                          LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
                          Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                            Хм, значи като ми се отвори път към Софето ще мина да я свърша и тая работа.
                            Ей, понякога имам чувството, че и за садене на домати на Марс да попитам, все ще се намери някой, който вече да е пробвал и да знае отговора
                            Поздрави!
                            О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                            Коментар


                            • #74
                              От: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                              Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                              ще има ли по-дълготраен ефект, ако след импрегнирането го боядисм с някаква боя вместо с лак или е все тая?
                              Зависи от качеството на дървото, качеството на боята, качеството на импрегнирането... Може и да боядисаш, гледай да е качествена боята, тогава ще издържи и 10г, ако дървото отдолу е обработвано с химикали. Трябва да е съвсем сухо дървото преди да нанесеш боята, иначе ще запечаташ влагата вътре и ще изгние. Може първо да минеш с импрегниращ грунд, за да запечати - ако боята тръгне да се лющи, тогава ще е добре отдолу да го има грунда като защита.

                              Коментар


                              • #75
                                От: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                                В този форум съм повечето читател ,но относно обработка на ограда и въобще всякакви дървении оставени навън ,аз съм ползвала английско мазило Fence mate.Само ,че няма безцветно,та оградата стана в цвят наподобяващ гредите в старите къщи по селата-нещо като горено дърво.А вратата смесих два цвята и стана между червеникаво -тъмно кафяво.Няма как да опиша цветовете.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X