Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

    Първоначално публикуван от Christo Преглед на мнение
    ... не знам защо kro не го споменава.
    Ами защото трите фирми , за които съм писал снабдяват
    промишлеността (пром. предприятия). Те са малко популярни защото нямат развасофки по 1 кг. (не, че няма да ви продадат 1 кг.)
    Садолин, Левис, Маршал, Леко и т.н. са марки как да кажа - за вкъщи..
    Никой производител от дървопреработвателната промишленост не ходи в кварталния магазин за материали ...

    Има други доставчици и аз ви посочих трима от тях.

    Първоначално публикуван от Christo Преглед на мнение
    Той не говори и за разликата м/у смолист български бор и сух такъв, предполагам руски.
    Е нямам за цел да напиша пълна енциклопедия на дървестните видове и разликите между тях.

    Имах за цел да помогна за една ограда
    ______2
    Е = MZ

    Коментар


    • #47
      До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

      Благодаря на всички. Сега обработваме мат'ряла. Бял бор. Друго читаво не намерих. За пръв път купувам материал, дето са го калибровали на нещо различно от гатер/банциг. Било е нещо с дискове, и е абсолютно прав и с еднакъв размер от край до край.

      Сега го минаваме на щтрайхмус, взима се минимална стружка от половин-един милиметър, колкото да изглади грубостите. После евентуално шлайфане, макар че на мен и така ми харесва. Ножовете на щрайхмуса са чисто нови, и го пускаме на бавния ход. Излиза почти без забележка.

      Ще има и лятно навесче/беседка. Пак дървено. С ондулин отгоре. Тъй като ще е слято с вече съществуващият гараж, реших покрива да им е общ, и ще покрия и гаража. Получава се 5 скатен покрив. На виждащите се дървени колони и греди ще се вземат ръбчетата на фреза, а на виждащата се долна част на покривчето, дъските (сачака, ако може 25мм дъска да се нарече "сачак"), които ще се виждат ще изглеждат като ламперия. Ще се прави на нут и фалц.
      Тия дни ще обикалям и по-сериозно за лакове.

      Виждам го цялото в главата си, и се кефя какво ще се получи. Ама хубавите работи бавно стават.

      Ще постна снимки, щом има нещо за снимане. Сега са само зидове и колони.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #48
        До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

        Първоначално публикуван от kro Преглед на мнение
        ...Те са малко популярни защото нямат развасофки по 1 кг. (не, че няма да ви продадат 1 кг.)
        Мен ме устройва перфектно. Така или иначе ще ми трябват 10-ина килца. Ограда+покрив+порти. Ще се получи бая дървения за мазане.

        Общо материала излезе към 3 кубика.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #49
          До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

          Аз малко по малко напредвам. Скоро ще има снимки на творението ми. Зидарията е направена. Навеса също. То се получи 5-скатен покрив, ама нейсе. Реших да покрия и наличния в момента гараж, ще да се вържат добре с останалото. До момента съм доволен от резултата.

          Ама е сръткавеж, и става бавно. Правя си почти всичко сам, и след работа за по 2-3-4 часа. Само за покрива получих сериозно рамо от баща ми. Сам нямаше как.

          Спрях се на лак на водна основа на Оргахим. Ще видим колко ще изкара. Минавам ги на един слой разреден 1:1 с вода, и след това втори слой - неразреден. Цвят - Кестен.

          Ако се окаже неудачно, при следващата смяна ще мисля някакъв друг вариант.

          Реших че над портата ще има покривче, че да я пази. Ще е метална конструкция, облечена с дърво (портата).

          Очаквайте включване със снимков материал...
          Последно редактирано от sparkybg; 01-08-08, 11:58.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #50
            До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

            Вече мога да споделя впечатления от лака на водна основа, който ползвах за дървените части. За цяла зима нищо не е мръднало. Стои все едно че вчера съм го лакирал.

            За изложените на дъжд/сняг части съм грундирал с разреден 1:1 с вода, след това втори слой неразреден, а след монтажа - още един слой безцветен лак от същия вид. Безцветния наистина е безцветен - не придава никакъв нюанс на боядисаните части. С него наблегнах повече на местата, където са пробивани дупки, или има пукнатинки в дървото.

            До тук съм много доволен от избора си на лак.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #51
              До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Вече мога да споделя впечатления от лака на водна основа, който ползвах за дървените части. За цяла зима нищо не е мръднало. Стои все едно че вчера съм го лакирал.

              За изложените на дъжд/сняг части съм грундирал с разреден 1:1 с вода, след това втори слой неразреден, а след монтажа - още един слой безцветен лак от същия вид. Безцветния наистина е безцветен - не придава никакъв нюанс на боядисаните части. С него наблегнах повече на местата, където са пробивани дупки, или има пукнатинки в дървото.

              До тук съм много доволен от избора си на лак.
              не разбрах каква марка лак си избрал?
              Моя опит с лаковете показва, че вечни такива няма. Максималния срок за издържливост е около 5г. За тези които ще почнат да спорят ще обясня.
              Лаковете се повреждат от: Линейните разширения на дървото (зиме лете) и от прегарянето му под въздействието на светлината.
              Първото се избягва с избиране на еластичен лак (желателно полиуретанов на водна уснова.
              Второто се появява първо на местата които са хоризонтални или с малък наклон изложени на продължително слънчево греене (южно изложение). Това са подпрозоречни дъски, долни хоризонтални плоскости обикновенно под стъклото. Причината е, че след дъжд остават там капки които при напичане на слънцето пречупват светлината като лупи и лака изгаря на язви. В последствие в тези язви, влиза зимно време влага която замръзва и постепенно надига лака до пълното му унищщожаване. Това се ибягва при скъпите дървени дограми с алуминиеви лайсни и первази.
              В заключение за да имате добре изглеждащи градински мебели, огради, дограми и др. използвайте полиуретанови лакове на водна основа от една от трите посочени фирми от колегата kro. Това са Sirca - Италия
              Мasquelack - Испания
              Milesi - Италия
              така ще си спестите и главоболия и пари,
              Приодично през 3 - 4 години проверявайте рисковите места посочени по-горе и ги прелакирайте със същия лак. Така ще запазите това което имате по-дълго с добър външен вид.

              П.П. "Яхтен лак" е търговско наименование на продукт произвеждан от русенска фирма, а не продукт със специално презназначение т.е. яхти. В случая съзнателно се се залага на подвеждането на неспециалистите в областа поради използването на думата "яхтен" и последващата аналогия "Щом е за яхти, значи е най-добрия"
              [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

              Коментар


              • #52
                До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                Използвах водоразтворим лазурен лак на Оргахим. Цвят "кестен", и прозрачен. Дали е полиуретанов - не знам. Обаче е еластичен. Още си е същия, какъвто беше като го нанесох.

                Ще повтарям с безцветен на 2-3 години. Засега съм доволен.

                "Яхтения" лак, дето продават по магазините, става само за вътре. Атмосферните влияния и слънцето му разкатават фамилията. Казвам го от опит с дограмата вкъщи. Това лято ще я чистя и мажа със същия лак на водна основа, който ползвах за оградата. Предполагам пак 3-те слоя, стига да ми стигне времето. Но в най-лошия случай, слоевете ще са поне два.

                Не знам дали няма подобна боя на водна основа. Ако има - също е вариант.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #53
                  До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                  Има бе. Преди 5-6 години възстанових маса за трапезария от 1940г. и я боядисах с такава - цвят орех - чешка някаква. До ден днешен не е мръднала и е много приятна на вид и пипане. При това не смърди при нанасянето.
                  0888932647

                  Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                  Коментар


                  • #54
                    До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Използвах водоразтворим лазурен лак на Оргахим. Цвят "кестен", и прозрачен. Дали е полиуретанов - не знам. Обаче е еластичен. Още си е същия, какъвто беше като го нанесох.
                    вероятно това е също полиуретанов лак, но и там е като с колите (има коли и КОЛИ)
                    [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

                    Коментар


                    • #55
                      До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                      Първоначално публикуван от nola Преглед на мнение
                      вероятно това е също полиуретанов лак, но и там е като с колите (има коли и КОЛИ)
                      Това е акрилен лак.

                      Коментар


                      • #56
                        До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                        Сигурен ли си? Аз съм в Русе и лесно мога да проверя.
                        [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

                        Коментар


                        • #57
                          До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                          ако става дума за това http://www.orgachim.bg/index.php?loc...id=198&start=0 прав си било 100% акрилатен съполимер
                          [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

                          Коментар


                          • #58
                            До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                            Първоначално публикуван от nola Преглед на мнение
                            ако става дума за това http://www.orgachim.bg/index.php?loc...id=198&start=0 прав си било 100% акрилатен съполимер
                            Точно това е лака. Ако някой е по-наясно, да изкаже мнение. Теоретично или от опит. Просто да знам какво да очаквам.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #59
                              До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                              Лично аз имам предубеждения към материалите на русенските фирми, породени от опита ми с техни продукти.
                              Ще се радвам, ако хора като теб споделят опита си с новите им продукти. Може пък и нещо хубаво да са направили
                              [I][FONT=Comic Sans MS]NISSAN Terrano II R20 2.7TD '93[/FONT][/I]

                              Коментар


                              • #60
                                До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                                Смятам, че това е един не лош лак. Мазах с него две съседни външни повърхности с разлика във времето почти една година - нямаше видима разлика в цвета. Миналото лято мазах дървена люлка на двора - до момента не виждам поражения, макар че основата и още е затрупана със сняг и не се вижда добре. Вътрешна употреба - преди година и половина мазах по спешност дюшемето в коридора, за сега е ОК. Лака има прилична покривност и износоустойчивост, не мирише лошо, разрежда се с вода, четките се мият лесно /ако не са засъхнали/. За мен за момента това е най-добрия лак на поносима цена. Използвал съм за външна употреба също лазурни лакове на Мегахим, на Sadolin, полиуретанови лакове тип Яхтен - силно прехвалени са.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X