Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    ..... Сега като го видях на снимка, още повече ми дойде меракът.

    Страшни сте.

    Утре ще обикалям магазините за дървен материал и лакове.

    А ленения безир дали е съвместим с водоразтворимите лакове?
    sparky Ето ти вариант и с метални профили.... ..."пари нема деиствай"...
    Прикачени файлове
    Land Rover Discovery:
    - ... "Най-хубавото на тази джипка е, че като закъсаш, можеш да си седиш вътре комфортно.".
    Land Rover, може да те закара навсякъде, но може и да не те върне!

    Коментар


    • #32
      До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

      ако искаш трайно и красиво,с двигателно масло НЕГОРЯЛО .подчертава дървесината и запечатва,а после може и лак

      Коментар


      • #33
        До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

        Както стана ясно яхтения лак изгаря от слънцето.Въпроса ми е след като направих грешката как да я поправя? Гредите,които ги "вижда" слънцето се обелиха,останалото държи.Сега трябва да ги лакирам,но върху стария лак не знам какво ще стане...
        ЖП траверсите се обработват с креозот-много е отровен-от изпаренията му в топло време така ми изгоряха физиономията и всички открити части,че се обели кожата и станаха рани...
        0+

        Коментар


        • #34
          До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

          В събота бях на вилата и потърсих опаковките от лазурен лак, който при мене даде най-добър резултат , разбирай трайност.... UV защита... механична якост. Ползвал съм Sadolin, при избора си го имайте впредвид
          Колкото е по-добър джипа, толкова по-далеко ходиш за трактор и попадаш на по-пиян тракторист

          Коментар


          • #35
            До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

            Първоначално публикуван от 5-ракиев Преглед на мнение
            sparky Ето ти вариант и с метални профили.... ..."пари нема деиствай"...
            Не става. Много е рехава. Търся звуко, и най-вече прахова защита. А ако трябва да я направя толкова нагъсто с желязо ще струва майка си и баща си. По принцип парите не са главния проблем в случая. Не исках да е цял зид, и затова се спрях на вариант с решетки. Обаче пък решетката трябва да е состатъчно плътна, че да не пуска всичкия прах от улицата, а да спира поне част от него.


            От къде ги намираш тия оградки бе човек!?!?!? И аз все се оглеждам, ама рядко попадам на нещо, дето да ми хване окото. А ти вече ми показа 3. При това и трите ми харесаха.
            Последно редактирано от sparkybg; 02-06-08, 15:12.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #36
              До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

              Първоначално публикуван от Christo Преглед на мнение
              В събота бях на вилата и потърсих опаковките от лазурен лак, който при мене даде най-добър резултат , разбирай трайност.... UV защита... механична якост. Ползвал съм Sadolin, при избора си го имайте впредвид
              Мерси. Ще го имам в предвид. Мерси и на всички други отзовали се.

              Още се занимавам със зидовете, като стигна до дървенията ще обикалям и ще видя какво има по магазините.

              Ще пусна и снимки как е станало...
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #37
                До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                Продава се импрегнационен грунд за дърво - мисля, че на Оргахим. Обилно 2 ръце и след 1 цял ден съхнене - с пистолет за горещ въздух нагряваш дървото и отново грундираш, докато не чуеш дървото да казва "стига" /т. е. - не спре да попива/. Оставяш 1 цял ден да съхне и лакираш с лак за ВЪНШНА употреба!!! ВЪНШНА!!! Общото на всички яхтени лакове е, че са водоустойчиви, но само тези за външно приложение защитават дървото и са устойчиви на UV лъчи. Преди 3 години лакирах дограма с такъв турски и не е мръднала въобще.
                Основен момент е всичко това да се направи ПРЕДИ дъските да се сложат на металните шини, за да могат да бъдат обработени отвсякъде. Ако ги пробиваш след като ги обработиш, в дупката вкарваш импрегнатор до отказ, след което и лак. Въобще - преди да сложиш дъските на оградата, те трябва да са абсолютно завършени като обработка на дървото. След това по 2 ръце лак върху болтовете и дървото около тях. Натрупай лак и там, където е рязано дървото и жилките му. Там е най-уязвимото място.

                Коментар


                • #38
                  До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                  Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                  От къде ги намираш тия оградки бе човек!?!?!? И аз все се оглеждам, ама рядко попадам на нещо, дето да ми хване окото. А ти вече ми показа 3. При това и трите ми харесаха.
                  Ами в наше село... sparky ето ти още една и спирам...
                  Прикачени файлове
                  Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 03-06-08, 20:12.
                  Land Rover Discovery:
                  - ... "Най-хубавото на тази джипка е, че като закъсаш, можеш да си седиш вътре комфортно.".
                  Land Rover, може да те закара навсякъде, но може и да не те върне!

                  Коментар


                  • #39
                    До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                    Всъщност зависи не само от лаковете, а най вече от дървото.

                    _____Оффтопик: Уикенда бях на гости при бащами на вилата. Преди една година той си изпълни детската мечта и си купи магаре с каручка. Наложи се да му поправя каручката. Дъното и една от страниците бяха изгнили. Каручката не си знае годините. Дъното лесно, дебели широки дъски сковахме го с брат ми за нула време, готово. Ама страницата за да не развалиме фейса решихме да сменяме само тънките дъски (нещо като сачак върху дървена рамка). Намеринме сачак, разковахме старите (със зор щото пироните не се вадеха а се късаха от дървото). Накроихме новите дъски и почвам да кова. Брей все едно в камък забивам пирон. Кво е това дърво дето е направена каручката не знам, ама 1 час се боря да забия няколко пирона. Местните комшии събрали се да ми гледат саира ме съветват (ебават) "изчакай да спре вятъра и тогава кови, иначе вятъра криви пирона". Накрая с брат ми хванахме бормашините и свърхихме работа за 10 мин с винтове, ама... не е автентично. __________

                    Както и да е. Та това ме наведе на мисълта, че от голямо значение от какво дърво е направена оградата.
                    Последно редактирано от iiiopo; 03-06-08, 20:40.
                    О899 2б2 1З2

                    Коментар


                    • #40
                      До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                      Първоначално публикуван от 5-ракиев Преглед на мнение
                      Ами в наше село... sparky ето ти още една и спирам...
                      Кажи кое е ваше село, та ако минавам някога в района да мина да разгледам. Ако не е тайна де...

                      Ше взема да ти стана съселянин, ей!
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #41
                        До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                        Първоначално публикуван от iiiopo Преглед на мнение
                        Всъщност зависи не само от лаковете, а най вече от дървото.

                        _____Оффтопик: Уикенда бях на гости при бащами на вилата. Преди една година той си изпълни детската мечта и си купи магаре с каручка. Наложи се да му поправя каручката. Дъното и една от страниците бяха изгнили. Каручката не си знае годините. Дъното лесно, дебели широки дъски сковахме го с брат ми за нула време, готово. Ама страницата за да не развалиме фейса решихме да сменяме само тънките дъски (нещо като сачак върху дървена рамка). Намеринме сачак, разковахме старите (със зор щото пироните не се вадеха а се късаха от дървото). Накроихме новите дъски и почвам да кова. Брей все едно в камък забивам пирон. Кво е това дърво дето е направена каручката не знам, ама 1 час се боря да забия няколко пирона. Местните комшии събрали се да ми гледат саира ме съветват (ебават) "изчакай да спре вятъра и тогава кови, иначе вятъра криви пирона". Накрая с брат ми хванахме бормашините и свърхихме работа за 10 мин с винтове, ама... не е автентично. __________

                        Както и да е. Та това ме наведе на мисълта, че от голямо значение от какво дърво е направена оградата.
                        Бук, Дъб, и разни други. Навремето имаше достатъчно. Сега-нъц. Или цената си а е.... ма..та. В бук например пирони се забиват адски трудно. А има и по-твърди от него.

                        Имаше някъде по света и някакво "каменно" дърво. Хората си правели лопати и какво ли не от него. Сматай за какво става въпрос. Ама скед като е толкова твърдо, тасте бавно, много години, за да стане достатъчно голямо. Пък на мен би ми било жал да отсеча такова.


                        Ходих в Практикер, и на още няколко места. Има водоразтворим лазурен лак 2 вида. Единия на оргахим, другия на мегахим. Тоя на мегахим даже с тефлон вътре. Пише че се разреждат едно към едно и се грундира 2 пъти обилно. После след 24 часа се лакира пак обилно с неразреден.

                        А имаше и на FAUST класически. Пише че бил "дебелослоен". Имаше и импрегниращ грунд, пак на FAUST за предварителна обработка. И двете алкидни, или нещо от сорта - абе класическата технология.

                        Направи ми впечатление че водоразтворимите са над 3 пъти по-скъпи от другите. Сигурно има защо, а?
                        Последно редактирано от sparkybg; 03-06-08, 21:26.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #42
                          До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                          Първоначално публикуван от Christo Преглед на мнение
                          В събота бях на вилата и потърсих опаковките от лазурен лак, който при мене даде най-добър резултат , разбирай трайност.... UV защита... механична якост. Ползвал съм Sadolin, при избора си го имайте впредвид

                          Подкрепям мнението.Просуктите на Садолин са много качествени и издържат на слънцето което е най големия враг на покритията.

                          Единствения проблем е,че е скъп.
                          Луд умора нема,само се поти!!!

                          Коментар


                          • #43
                            До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                            А да имате спомен откъде сте купували Sadolin-а?
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #44
                              До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                              Чак сега виждам темата.
                              С обработка на дървесина се занимавам от около 15 години.
                              Този проблем естествено ме е занимавал през тези години ...
                              Ще дам и аз скромното си мнение.
                              1.Дървесината
                              Разбира се, че има значение от какво дърво ще се прави тази ограда.
                              Няма да пиша надълго и широко..
                              -Тик - няма да си сложиш предполагам (ползва се за яхти, които наричат милионерски и то само по палубите)
                              -Бук - има една българска приказка - ''Измята се като букова дЪска''
                              -Иглолистната дървесина има сероизно предимство - смолиста е.
                              Почти няма смисъл да ги коментираме различните варианти, защото
                              реално нямаш никакъв избор.
                              В БГ се продават два вида дървесина (за съжаление) - бук и ''чам''
                              Чам е турската дума за Бор.
                              И сега ...
                              Въможно е, но не е лесно да си набавиш правилният ''Чам''.
                              Предвид функцията в случая, това е най-смолистия.
                              Мога да ги подредя условно така : Черен Бор, Бял Бор,Ела, Смърч.
                              Ако имаш избор - Черен Бор. Смърча - най не става.
                              Мурите не ги коментирам-''няма'' откъде.
                              2.Влажност
                              -материала задължително трябва да е сух, иначе ще изметне.
                              Колко сух ? 12-15 % междуклетъчна влажност.
                              Тя не се мери с повдигане с ръка ''Ами суха е-виж колко е лека''.
                              Мери се с влагомер. Ако продавача няма - намери, забоди го и измери. Отнема около 5 сек.
                              Тази влажност (15%) за дъски с дебелина около 3 см. се постига и при естествено сушене на ветровито, сенчесто място за нашите климатични условия в летния период за около 3-4 месеца, в зимния - повече ...
                              Т.е. ако намериш дъски(3 см) Черен Бор стоял в нечий двор добре подреден 1 година вземай без да мериш.
                              3.Обработка
                              Механична - няма да коментираме. Както си я направиш. Ако има с какво/къде - шлайфай.
                              Импрегнацията бива най-общо три вида(без претенции за изчерпателност) най- ценното е, че зпазва дървесината от гъби, плесени, мухъли и др.:
                              -''Дълбока'' - Черната импрегнация на букови и дъбови траверси и старите ел.стълбове, която се прави в ''Импрегнация Белово'' гр.Белово. Технологията най-общо е: много и отровна химия,висока температура и налягане. Резултатите ги знаем. Максимална трайност 30-50г., лош външен вид и не на посл. място - канцерогенни (греди,дъски). Тази не може да си я направим сами.

                              -''Плитка'' - Oще я наричат еко или зелена импрегнация.
                              На същото място - Белово. Топят ги в ''еко-химия'' внос и после пак температура и налягане. Трайност -15 г. Цвят - лееко зеленикав.
                              И това не може сам в къщи.
                              Така са обработени оградните колове (и всичката дървения за двор) в Бриколаж и Практикер.
                              Добрата новина е, че ако си мераклия, си носиш материала в Белово и ти го импрегнират. Не е скъпо - 70 лв за м3 цена отпреди 2 години.

                              -''Повърхностна''
                              С всякакви импрегнанти, които си намажеш с четката.
                              Марки и модели - много.

                              4.Лак
                              Ами разбира се, че САМО с лак за външна употреба с висока UV защита. Без яхтен, лазурен и т.н.
                              Колкото по-надежден производителя/марката, толкова по-сигурни, че е вярно написаното на кутията.
                              Мога да препоръчам поне 3 доказани :
                              Sirca - Италия
                              Мasquelack - Испания
                              Milesi - Италия
                              Написал съм ги правилно, google ще ти даде телефоните им ако ги затърсиш
                              Само с тези лакове ще си осигуриш защита за около 5 години. После - пак С дървото е така.

                              Има и други техники - в Созопол са киснели дъбовите греди за къща поне година в морето ... по разкази на стари созополски строители

                              Малко дълго стана, дано да съм бил полезен.
                              ______2
                              Е = MZ

                              Коментар


                              • #45
                                До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                                А да имате спомен откъде сте купували Sadolin-а?
                                Аз специално, от Габрово магазини "Мирка". Скъпичък е, не знам защо kro не го споменава. Той не говори и за разликата м/у смолист български бор и сух такъв, предполагам руски.
                                Колкото е по-добър джипа, толкова по-далеко ходиш за трактор и попадаш на по-пиян тракторист

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X