Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    Идвало ми е наум. Да ама цвета им е никакъв. А и мириса също. Не ща да се чувствам все едно живея в ЖП вагон.
    Цвета е шоколадов, обаче мириса е проблем! Иначе и летвите, на които беше накован кльона по границата бяха импрегнирани по същия начин и са направо вечни. А някои от наблюдателните вишки пък са намазани (по-скоро накиснати) със старо, употребявано, двигателно масло - също запазва добре! Проблем с миризмата не съм забелязъл, обаче цапа ако се допреш до дъските. След 2-3 години на дъжд и слънце, вече не цапа, но по дъските още не се забелязва гниене, вече 6 години!
    "Do not correct a fool, for he will hate you;
    Correct a wise man, for he will appreciate you."

    Коментар


    • #17
      До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

      Това за отработеното моторно масло е проверено - дава добър резултат.
      Преди 8год правих ламперия на стълбите в къщата и преди да ги закова, всяка летвичка я напоявах обилно /тази част , дето ще е към стената/.Предпазва от гниене и ..развъждане на "разни твари" дето "гризкат" дървото.
      Вярно е обаче , че има злоглед вид!
      Опитай с масло, което е " по-чисто" с по жълто - оранжев цвят.
      СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

      Коментар


      • #18
        До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

        Една стара рецепта (знам я от реставратори).
        Буца асфалт се разтваря в разтворител (кофа или буркан- в зависимост от желаното количество).Добавя се малко горено масло.Нанасят се поне две ръце за постигане на желания ефект.
        Разтворителят може да е: бензин ,нафта и всеки един разредител за боя.
        Постига се ефект на много старо дърво.
        Ако импрегнираш с горено масло,трябва да го нагрееш за да попие.
        Ferrum dum ignis candet cudendum est.

        Коментар


        • #19
          До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

          Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
          Цвета е шоколадов, обаче мириса е проблем!!
          ами да, като се има предвид какво се изсипва от междуосието на пътническите вагони - от ония, малките купета, с белите прозорци.....

          и цвета шоколадов, и мириса - тоже..

          Коментар


          • #20
            До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

            Първоначално публикуван от pe4en Преглед на мнение
            Това за отработеното моторно масло е проверено - дава добър резултат.
            Преди 8год правих ламперия на стълбите в къщата и преди да ги закова, всяка летвичка я напоявах обилно /тази част , дето ще е към стената/.Предпазва от гниене и ..развъждане на "разни твари" дето "гризкат" дървото.
            Вярно е обаче , че има злоглед вид!
            Опитай с масло, което е " по-чисто" с по жълто - оранжев цвят.
            Точно! Ако цвета не ти е проблем,масло и нафта!-може да надживее и тухлите....

            Коментар


            • #21
              До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

              Обработете ги с трансформаторно масло няколко пъти. При много високи температури ще тече малко, но след време ще спре. След това може да ги лакирате с нитроцелулозен лак или на 3-4 год. да се обработват отново с масло. Доказано - при мен обаче е само парапет и не се мокри много.

              Коментар


              • #22
                До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                Значи, правя ограда на вилата. Отдолу бетонен пояс с атматура. После циментови тухли, и колонки през 2 метра. Зида е висок метър. Колонките 2.20.
                В гормата част за решетки ще правя метало-дървена "конструкция".
                2 или три хоризонтални железни квадратни профила, захванати за колонките, а по тях вертикално се захващат дъски.
                Дъските са чамови. С какво да ги обработя, че да изкарат по-дълго? Над тях няма "покривче", и ще ги вали често.
                С яхтен лак не става - пробвано. След година почва да се лющи.
                Върти ми се в главата дали няма някакви импрегнатори? Да го импрегнирам, а после лакирам с някакъв лак, съвместим с импрегнатора. Нещо може би на терпентинова основа?
                Дайте акъл.
                sparkybg нещо такова ли ще става ? Тези са минати 2 -ва пъти с ленен безир и след това с лак, отзи които е с различни цетове (махагон,орех,и т.нт.) и ето състоянието им, отлично дъските са чамови.
                Сега има лак на водна основа много по-добър е.
                Прикачени файлове
                Land Rover Discovery:
                - ... "Най-хубавото на тази джипка е, че като закъсаш, можеш да си седиш вътре комфортно.".
                Land Rover, може да те закара навсякъде, но може и да не те върне!

                Коментар


                • #23
                  До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                  Забравете маслата. То може и с трансмисионно и с греси и с катран и перушина. Ама тая ограда явно трябва да е красива. Затова може да се смени материалът./ един вид да се подходи кардинално/. Новият избор да бъде акация / или салкъм, както му казват в северна България/. Токава може и да не се обработва. Имам такава порта на повече от 100 години и чак сега е за ремонт. Обработена е с традиционна блажна боя, която не е подновявана около 30г.
                  За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                    Спарки,
                    попитай за продукти на САВО, и по-точно ПРЕГНОЛИТ и още нещо имаше. Чел съм, че се ползват за импрегнация на дърво и то такова, което ще е подложено на кофти условия, пример , колове забити във вода. Ако успея да се сетя къде съм го чел, ще ти кажа.
                    На толкова години станах, а още не съм видял катафалка с ремарке!

                    Коментар


                    • #25
                      До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                      Всъщност дървената част на оградата ще е точно такава. Не знам тази чия е, но явно има някаква телепатия.


                      И квадратните метални профили, и закрепването, и всичко. Все едно ми е ровил в главата. .

                      Само че мойте ще е без покривчето отгоре. Сега като го видях на снимка, още повече ми дойде меракът.

                      Страшни сте.

                      Утре ще обикалям магазините за дървен материал и лакове.

                      А ленения безир дали е съвместим с водоразтворимите лакове?
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                        Обработка на чам - първо импрегнатор. Аз използвам един препарат, марката му е Бохемит. Разрежда се с вода по таблицата с указания на опаковката. Литър концентрат - под 10 лв цена, има го в железариите, безцветен и цветен. После лак на водна основа 2-3 ръце. Мазал съм със Сократес /чешки/, добър е. Напоследък мажа с български, по е изгоден като цена, май беше производство на Оргахим, обаче ми се струва, че за няколко месеца дървото потъмня. Имаш го на снимка в предишните постове, по-горе.
                        Всичко останало - лазурни, нитроцелулозни, полиуретанови и яхтен съм изпробвал, но не съм доволен. Да кажа само, че на вилата имам над 100 м2 дървения, на открито и закрито, които подържам ежегодно.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                          Спарки, моя съвет е: продай вилята и с парите ще изкараш много оффроуд обиколки в България.
                          Това на шега (въпреки,че това ми е "филофията").
                          По темата: Ако не държиш на дизайна обилно мажи с отработено автомобилно масло. Ако не, яхтен лак (какъвто и да е), ама обилно, много обилно. Първо разреден за да попие дървото и постепенно по гъст. След лака може блажна боя по вкус на цвят.
                          О899 2б2 1З2

                          Коментар


                          • #28
                            До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                            Първоначално публикуван от iiiopo Преглед на мнение
                            Спарки, моя съвет е: продай вилята и с парите ще изкараш много оффроуд обиколки в България.
                            Това на шега (въпреки,че това ми е "филофията").
                            По темата: Ако не държиш на дизайна обилно мажи с отработено автомобилно масло. Ако не, яхтен лак (какъвто и да е), ама обилно, много обилно. Първо разреден за да попие дървото и постепенно по гъст. След лака може блажна боя по вкус на цвят.
                            Продадох една. Хем по-хубава ама в строеж. ГОЛЯМА! Така се получи, че баща ми не можа да я довърши, поради историите около 1997г. Седя доста време. Прецених че няма да мога да я довърша, и въпроса беше по-скоро организационен. Време никакво. Баща ми го закъса малко със здравето, а е от тия хора, дето няма да седят или лежат, докато аз се разправям със строеж, а няма как да съм там постояно.
                            И ме е яд. Обаче просто си дадох сметка че няма да се справя.

                            Точно като я продадохме си купих джипката. Всъщност купих я на баща ми. От много време искаше. После, търсейки документация, попаднах във форума. От там нататък всички (е, поне ти) знаете какво стана. За по-малко от година над 1600 поста. Куп нови приятели. 10-ина разходки. И т.н.

                            На дизайна държа. Все пак го правя за собствения си кеф, а не толкова от силна необходимост. Искам да ми радва окото като отида на вилата. И ми е близа, и съм там често.

                            Маслото отпада. Някога са ги мажели и с катран. Сигурно ще изкара още по-дълго. Ама ми е грозно.

                            Яхтен лак не става. Пробвал съм няколко марки - и скъпи, и не толкова. Понякога по 4-5 ръце. Все същия резултат. След 2 години става ня юфка. Утре ако остане време ще снимам, да видиш за какво става въпрос. За интериорни работи обаче е перфектен. Боя също не искам. Всъщност боя върху яхтен лак може би е добро решение по принцип. Боята пречи на UV лъчите да стигнат до лака, и сигурно ще старее много по-бавно. Обаче ми се ще да се виждат "оригиналните" дървени шарки. Създават уют.

                            Ще пробвам това с импрегнатора, предложено от колегата по-горе. Звучи добре, и цивилизовано, пък ще видим.

                            Всъщност на мен още в началото ми се струваше, че ще трябва някаква импрегнация, обаче не знаех с какво. Знаех за метода с гореното масло и метода с траверсите. Всъщност всичките тия целят да вкарат в дървото нещо, малко или много приличащо на катран или битум. От там се губи и цвета. От там и цапането и гадния мирис понякога.

                            За ленения безир бях чувал, но не знаех че може и на чам.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                              Има си лакове за дърво за външна употреба (огради, верандни, навеси и др.) на белгийски и холадски водещи фирми в химическата индустрия, но са по-качествени и по-скъпи от българските. А и цветовата гама е по-добра. Съответно и издържат по-дълго. Аз бих заложил на тях.
                              Не посочвам марки, за да не излезе като реклама.
                              БИО пчелен мед и пчелни продукти
                              0888 66 59 73

                              Коментар


                              • #30
                                До: Дайте акъл за обработка на дърво (чам) за ограда.

                                Добре де! Доста хора споменават обработката с отработено масло.

                                А защо трябва да е точно отработено? Не може ли да се използва някакво необработено, със съответна гъстота, което няма чернилка? На цвят обикновено е кехлибарено и е бистро. Най-много да потъмни леко дървото, но няма да го почерни
                                Nissan Terrano 2,7 TDI

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X