Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Е85 в Румъния през нощта - трилър, руска рулетка или нещо друго...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Е85 в Румъния през нощта - трилър, руска рулетка или нещо друго...

    И така - обещаната тема – допълнение за нощното пътуване през Румъния по маршрут Е85, който прилагам във файл.

    След едно изключително добро и културно преминаване на украинската граница, естествено, че попаднах на външната европейска! – т.е. румънската…

    Пред мен имаше 6-7 румънски автомобила пълни със стока – ходят в Черновци да пазаруват каквото им падне…
    Явно митничарите там са свикнали с този вид трансгранична търговия от страна на съгражданите си и явно дори се познаваха вече…. Следваха свойски приказки на румънски, примъкване на пакети с неща в будката на проверяващите , даже бутилки с хубава украинска бира…
    Дойде и моят ред – показаха ми с ръка къде да спра и като видяха бг номера станаха видимо строги…
    На чист български! – да се чудиш от къде го знаеше митничарят – ми каза да отворя багажника и вратите на колата… отворих…
    Естествено , че имах доста багаж – Отваряй! Гледах с недоумение кое да отварям – неща много - усетих , че този почваше бъзици… Той вече вътрешно се кефеше…
    Какво е всичкото това? – пита – ами багаж, отговарям… От къде е ? – пита… Ами каквото тъщата ми е дала отговарям…. Ама и аз не знам какво е , щото двете с жена ми са го приготвяли… Той се бъзикаше, а аз честно казано вече се правех на луд!...
    Чакай - казвам! И се обръщам към жената – Ела да сваляме всичко , че хората искат да видят! Тоя се постресна, щото багажът си ми бе доста и почна нещо да се усеща… за това започна да обижда!...
    Ами в Украйна по-добре ли е от колкото в България? – ме пита…. Държеше ме без никакви действия вече 10 мин – хей така…
    Не можах да преценя! . му казвам – догодина пак ще дойда да разбера! Ми тия вашите какво казват? По-добре ли е в Украйна от колкото в Румъния?
    Тоя се побърка и мина при багажа в купето… ми това какво е ? Компютър - му отговарям
    Ааа, копмпютър! Я да видя!
    И при положение, че кутията на новия ми комп бе отворена отгоре и оригинална – той я скъса по ръба вертикално и тя цъфна… Видимо беше удовлетворен!!! Добре , че беше в студопор и найлон…
    Ми цигарите и алкохола къде са? – ме пита…. Вече почти 30 мин без да правим нищо /само скъсаната кутия/! Нямам цигари и алкохол – отговарям…
    Е, как да няма? Нали пушиш? – видя ги в колата до кормилото…
    Ми имам 2-3 кутии – за из път, но не пия! – казвам… което си беше живата истина….
    Отзад се бяха наредили поне още 15 румънски „туристи” и почнаха да дават зор…
    Хайде минавай! – с жест на германски фелдфебел , командващ еврейски пленници…
    Беше ядосан! По причина , че от мен в будката не влезна нищо!... А аз доволен, че най-накрая свърши!
    Потеглихме! Почти сумрак, на фарове…От КПП-то пътят беше двоен до близко селце, неозначено на картата… До него прав участък около 1-2 км.. Тъкмо изминах някакви 200-300 м, отпред виждам коли и полиция. Приближавам лекичко и забелязвам вдигнатата палка, недвусмислено сочеща , къде да спра… Приближавайки на фарове, аз не можех да преценя местото, като такова – на спирането.. в смисъл асфалт, банкет, почва –такава бе ситуацията.. Но палката ме водеше до точката! С особено въртеливо движение на китката полицаят ме спря точно в средата на огромна кална локва на мястото , което посочи! Но пък и той не бе преценил от фаровете габарита на колата! На мен не ми пукаше вече…
    А другите коли също се оказаха полицейски.. 3 броя –спрели на пътя както в България спират понякога на мегдана в селото пред кръчмата! – В три ,възможно най-различни, географски посоки!...
    Наобиколиха ни! 4-5 полицая и една женска във форма… Всичките на около 24-25 год!
    Най-старият от тях се приближи до отвореното ми стъкло с женската.. – даде знак да изляза от локвата към средата на шосето – да не се изцапат!
    Почна да говори на румънски… Но румунещи! – отговарям.. Енглиш? –женската почна да се прави на отворена… Но енглиш! – отговарям - Русиш! Но русиш! – отговаря и тя… Паспорт! – каза… дадох им личните карти…. На мен и жена ми.. Гледаха, гледаха… И тогава на чист руски ми казаха да сляза и отворя пак багажника на колата!
    Изумях! Но нямаше какво да направя! За сега слушах и изпълнявах… Слязох и пак вдигнах задния капак на Еспейса!..
    Къде са цигарите и пиенето?! – ме пита женската и старшият.. Нямам такива отговарям… Има, има! Къде си ги сложил?! – продължават те…. Нямам пиене и цигари! – отговарям! МИ СЕГА КАКВО ЩЕ ПРАВИМ? – ме пита старшият
    Ми чакам паспортите и да си пътувам! –отговарям, като за 1 път път се сетих колко добре направих, че взех телефоните на посолствата и консулствата…. В същото време, обаче, бе вдигнал ръка и с жест вече сочеше да затварям багажника, когато чу този отговор! Но за него бе вече късно и аз хлопнах багажника ,точно когато казах тези думи!
    Този се стъписа! Багажника затворен, а значи и проверката вече свърши, искаше нещо да правим, а аз си исках документите!... Усетих този преломен психологически момент и най-спокойно си седнах на мястото в колата!!! След 20-30 сек женската се приближи и подаде документите през отворения прозорец!!! С такова разочаровано лице, сякаш за пръв път мъж в очите и е отказал!...
    За мен тези бяха просяци! Официално облечени и длъжностни лица, които просеха и изнудваха колите , излизащи от КПП-то, което бе зад гърба ни и доста добре се виждаше все още от лампите там! Явно те са привикнали да си вземат тяхното от постоянния поток румънски „туристи” и чакаха на гюме!...Най-вероятно местни от околните села полицайчета, които се правят на отворени веднага след КПП-то. С цел цигарки, алкохол… някое подаръче…. Изумително! Вече в европейския съюз и то на границата!
    Стана ми доста тягостно – първо митничарят просеше, сега тия! А аз бях на 300 м от границата! А ми предстояха 600 км на тяхна територия!
    И така отново потеглихме! След прекрасното пътуване в Украйна, след широките и удобни пътища и хубавото време , вече в пълна тъмнина /добре , че бе ясно и пълнолуние! /, изнудван близо час от официални длъжностни лица, аз потеглих към първото селце, което се виждаше по светлините… Табелата беше на румънски и РУСКИ!!! И последващите 2-3 села СЪЩО! Тези си бяха чисти украинци и знаеха перфектно руски език! А се правеха първо , че не знаят!
    На всичкото отгоре пътят изведнъж се стесни – странно усещане, че съм заврян в тунел, ме обзе…
    В „ Пътуване до Украйна” ,в началото ,бях споменал да се обърне внимание на една снимка – една канавка! Сега дойде времето за разказа!
    Оказа се , че такава канавка има по този път от украинската граница до Букурещ! Нещо повече – там е била малка! А сега Ви моля да вникнете в описанията ми , защото това може да коства човешки животи!
    Пътищата в Румъния са доста тесни! Дори централните, за функцийте, които им предписват! Поне тези които видях – и на отиване през Дуранкулак – Галац и на връщане – по този!
    Те са построени на диги! Явно с добра каменна подложка от години, за да не се размекват краищата и да се цепят. Асфалта е много добър и отличен. Явно нямат средства и възможност да ги разширяват, а и не смятат!, защото те са идеално преасфалтирани и отстрани на тях НЯМА БАНКЕТ И ВЕДНАГА ЗАПОЧВАТ КАНАВИ ПО 2 М ШИРИНА И БЛИЗО МЕТЪР ДЪЛБОЧИНА!
    НИКЪДЕ НЕ ВИДЯХ,с 2-3 изключения ,МАНТИНЕЛИ! ДОРИ НА ОПАСНИТЕ МЕСТА СЪС ЗАВОИ И ПРОПАСТИ!
    КАНАВИТЕ СА БЕТОНИРАНИ – ОТ УКРАЙНА ДО БУКУРЕЩ! – ЧИСТИ! ШИРИНАТА НА ЛЕНТАТА НА ПЛАТНОТО Е КОЛКОТО ТИР – НАЙ-МНОГО, АКО ОТ СТРАНИЧНИТЕ МУ ОГЛЕДАЛА СЕ ПУСНАТ ОТВЕСИ!
    В НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА, ЗА ДА МОГАТ ХОРАТА ДА ВЛЕЗНАТ В ДВОРОВЕТЕ СИ , СА ПОСТАВЕНИ ВЪРХУ КАНАВИТЕ БЕТОННИ ПЛОЧИ /тип мостчета към всяка къща/
    ДЕ ФАКТО ПАРКИНЗИ НЯМА!!! По пътя виждаш знак Р , а той е забит в началото на отбивчица, колкото да влезне лека кола… Тир трудно! При паркиране на такова място преминаващите буквално се търкат в страничните ти огледала!
    МОСТОВЕТЕ СА КОВАРНИ ЗА НОЩНО ШОФИРАНЕ – 15-20гр НАКЛОН, КЪСИ И ТЕСНИ! ВСЕ ЕДНО , ЧЕ СИ ВЪВ ВЛАКЧЕ НА УЖАСИТЕ!
    ЗНАЦИТЕ – ИМА ГИ, но при указателните табели – напр. Букурещ направо, еди –кое си наляво, то обикновено не пише колко км остават!
    НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА - големи градове и почти слети малки селца по край пътя – като слети махали – голяма част не са обозначени на картата!
    ПЕШЕХОДНИ ПЪТЕКИ – горната особеност на населените места и канавите правят така, че през нощта много ходят В КОЛОНА по пътя в тъмното!
    ЛОША ОСВЕТЕНОСТ НА НАСЕЛЕНИТЕ МЕСТА!!! До липсваща!!! С изключение на бензиностанции и крайпътни заведения! Но това е друга тема – по –нататък!
    ИЗКЛЮЧИТЕЛНО СЛАБ КОНТРОЛ ВЪРХУ ФАРОВЕТЕ НА АВТОМОБИЛИТЕ ОТ ТЕХНИЯ КАТ! От 5 автомобила поне 2 са с изгоряла крушка и с другата карат на дълги! Карат масово с пуснати халогени за мъгла!!! Много често колите са с допълнителни подсветки под купето!!! МАСОВО ТИРовете им са с допълнителни фарове /много!/ по предния панел и най-различни неонови украшения!!! Като коледни елхи са!!!
    ПОРАДИ ОСОБЕННОСТИТЕ НА НАСЕЛ. МЕСТА/по-горе!/ - ПОКРАЙ ПЪТЯ ИМА МНОГО , АМА МНОГО КРАЙПЪТНИ ЗАВЕДЕНИЯ И ТО ГОЛЕМИ! С НОЩНИ ИЛЮМИНАЦИИ ВИЖДАЩИ СЕ ОТ КИЛОМЕТРИ ВСЯКО ЕДНО ОТ ТЯХ!!! НЕОН, БАЙРАЦИ, МИГАЛКИ, ФЕНЕРИ И ПРОЖЕКТОРИ !!! ДОРИ НАД ПЛАТНОТО ОТГОРЕ!!!
    Е 85 от север до Букурещ представлява всичкото това по-горе + факта, че извън нас. места като цяло той е 4 ЛЕНТОВ, С ВСИЧКИТЕ ТЕЗИ ОСОБЕННОСТИ ПО-ГОРЕ, НО!!! ДВЕТЕ КРАЙНИ ЛЕНТИ СА НА ПОЛОВИНА ШИРОКИ ПО ОТНОШЕНИЕ НА ДВЕТЕ ВЪТРЕШНИ!!!!!!!! НАВСЯКЪДЕ ПО ПЛАТНОТО БЕЛИТЕ ЛИНИИ СА
    П Р Е К Ъ С Н А Т И !!! ТОВА СА 450 КМ ПЪТ !!!
    НАТОВАРЕНОСТТА НА ПЪТЯ – МОЖЕ БИ НАЙ-ВАЖНОТО!!! – ОГРОМНА И ПРЕЗ НОЩТА, освен много доброто преминаване през големите градове. КОЛОНИТЕ В ДВЕТЕ ПОСОКИ СА ПОЧТИ НЕПРЕКЪСНАТИ!
    СКОРОСТ НА ПРЕВОЗНИТЕ СРЕДСТВА – МНОГО ГОЛЯМА И ЗАСТРАШИТЕЛНА ЗА ТЕЗИ УСЛОВИЯ! – ОБИКНОВЕНО 100км и ПОВЕЧЕ!!! НИКАКВА ТОЛЕРАНТНОСТ И РАЗУМ! КАРАТ КАТО БЕСНИ! ПРИТИСКАТ ПРИ ЗАДМИНАВАНЕ И РЕЖАТ ПЪТ МАСОВО!!! / НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ НИКОГА , ЧЕ НЯМА БАНКЕТ, А ОТСТРАНИ Е КАНАВАТА! И ЧЕ ЛЕНТАТА ТИ Е ПОЛОВИНКА! ДЕ ФАКТО ВСИЧКИ КАРАТ ВЪВ ВЪТРЕШНИТЕ ЛЕНТИ – И В ДВЕТЕ ПОСОКИ, А КОГАТО ГИ ЗАДМИНАВАТ СЕ ПРИБИРАТ ДО КОЛКОТО МОГАТ В ДЕСНИТЕ ПОЛОВИНКОВИ ЛЕНТИ ДО КАНАВАТА!!!!!

    Аз останах без очи от тия дълги светлини, от тия „еднооки” пирати, от тия масови подсветки и движещи се фойерверки! Такова нито в София има , нито в България въобще, надали и на друго място! Пълна лудница! Ако караш бързо, то насреща ти излизат, а тези които задминаваш не ти дават път заради канавата! Ако намалиш – почват да те задминават и канавата е просто твоя!!!

    Стигнах до положение на господ да се моля, на сина ми в България и др. подобни! Признавам си! Още като затворя очи почват светлинни илюминации в тях!!!

    ВЕЧЕ ИМАМ ОБЯСНЕНИЕ ЗА ЗАГИВАЩИТЕ БЪЛГАРИ В РУМЪНИЯ, КОИТО ТОЛКОВА ЧЕСТО СЪОБЩАВАТ! ЗНАМ ЗАЩО!
    ДА ПЪТУВАШ ПО ТОЗИ ПЪТ ПРЕЗ НОЩТА Е ИГРА НА РУСКА РУЛЕТКА!


    Защо румънците са опасни и в България и защо и тук карат като бесни?

    В град FOCSANI още на тръгване от България знаех, че ще имам някакав проблем.
    Защото изучавайки пътя по картите в Мапсорса видях, че румънската карта много отдалеч заобикаля този град поради наличието на ЗОНА МИЛИТАРИ! Предполагах, че се касае за някоя от натовските бази, а СитиНавигатора караше през нея – т.е. през града… За себе си бях избрал румънския вариант – да не ме карат да се връщам, търся и заобикалям….
    И така стигнах точката за заобикаляне , която предлагаше румънската карта и тръгнах…!!! Бавно пътят ставаше все по-тесен, по-грапав, вече се появиха и дупки.
    Появиха се и по –големи дупки - нещо като разбит селски път в България…после стана калдаръм –след 25-30 км до момента! После груб калдаръм в полето, после черен път в нищото!!!!!! Това през цялото време на картата бе означено с жълт цвят – поне 2 степенен по българските стандарти!!! Нувито уверено ме водеше завой по завой и то правилно по тия коларски пътища!!! И накрая стигнах до някакви изкопи от ляво, отдясно храсти и гора, направо… на около 350 м виждах селце… само , че през тия 350м трябваше да премина през!... малко тресавище с неясно дъно с храсти от двете страни около 2.30ч след полунощ с натоварен тежко Еспейс!!! Спрях пред него! Беше
    светло от пълнолунието! До изкопа в ляво пасеше кон! На 1 м растояние от колата, а вече се дърпаше от нея подозрително /оставаше и някой къч да и хвърли и потроши!!!/
    Лекичко преминах малко напред! Изкочи заек, а след него и лисица! Прекръстих се и потеглих – много зор минах – не беше дълбоко, с глинесто дъно, но еспейса се справи доста добре… След малко бях в селото – цялото в калдаръм, без да е имало и намеци за асфалт някога!
    ИЗВОДИТЕ МИ – ако си предсавим червените пътища на Румъния по картата като основни, то всичко останало е калдаръм и черни пътища! Те просто нямат пътища и КОГАТО СЕ ДОКОПАТ ДО АСФАЛТА /ОСОБЕННО ТОЗИ НОВИЯ!/ СЕ ЧУВСТВАТ КАТО НА АУТОБАН И КАРАТ КОЛКОТО МОГАТ! ТЕ СА НА 7 НЕБЕ ОТ ЩАСТИЕ И НАТИСКАТ ПЕДАЛА ЗДРАВО БЕЗ ДА МИСЛЯТ!
    А БЪЛГАРИЯ ЯВНО ЗА ТЯХ Е РАЙ! И БЕЗ ДА СИ ГО ПРИЗНАВАТ , АЗ РАЗБРАХ ТОВА! ЗА ТОВА И ТУК ПРАВЯТ СЪЩИТЕ ИЗПЪЛНЕНИЯ!

    На сутринта по светло не можах да позная еспейса -жълта кал и глина чак по покрива! Гумите да не говорим! Много интересно ме гледаха по пътя и на БГ границата………..

    И така скапани, безкрайно уморени, измъчени буквално, аз с кръвясали очи като на млад електроженист, с кола приличаща на БМП се добрахме до границата! НО! Румънската!

    Нямаше никой! Чакахме и притича до будката една , иначе весела, жена… Жена ми бе отворила прозореца към нейната страна и попита – Колко струва мостовата такса?
    Отговорът - 20 евро!
    Нещо се разсъних – Каквооооооо?! - се провикнах през прозореца…
    Аааа, лей, лей имате ли? – въпрос към мен
    Имам долари! – отговорих… Работата бе , че наистина през цялото време държах в мен 100 дол на много дребни банкноти – за всякакви случаи, а лей от отиването ни в Бесарабия ми бяха останали само 15…
    Ами 30 лей , дайте, моля! – към мен..
    Аз имам долари! – отговорът ми
    Лей, Лей ! – настоя тя…..
    Имам само 15 лей! – отвърнах аз
    Дай ги! Ама без билетче! /Разбирайте без документ!....
    Подавам ги през прозореца
    Тя ги взима и ми маха с ръка с думите – буквално „БАЙ - БАЙ”
    Гледах като треснат – от 20 евро стигнахме до някакви 5 лв без билетче!

    ИЗВОДЪТ – КАКТО ВЛЯЗОХМЕ В РУМЪНИЯ – ТАКА И ИЗЛЯЗОХМЕ!!!

    А Вашите изводи си ги направете сами!

    / Така още не мога да разбера точно – това Романия от ром ли произлиза или от нещо друго…./
    Прикачени файлове

  • #2
    До: Е85 в Румъния през нощта - трилър, руска рулетка или нещо друго...

    Ние нашите изводи сме ги направили...Минаваш Германия ,Австрия,Унгария,т.е. ЕВропата,и влизаш на БАлканите...Няма нужда от коментар...
    Виден столичен ихтиолог

    Коментар


    • #3
      До: Е85 в Румъния през нощта - трилър, руска рулетка или нещо друго...

      Брате, изчетох и изгледах със страхотен интерес и удоволствие невероятния ти разказ за Одеса и Румъния.
      Страхотен разказвач си. И добре че овреме те изчетох. Предстои ми да опиша едно мое пътуване и трябва да се съобразявам с какви люде си имам работа във Форума!
      Някой тук изкоментира, че "всичко е като в България.." Всичко - да не совсем!
      Нека събере всичката стойностна архитектура на София, Пловдив и Варна и я сравни с част от одеската.
      Две большие разницы!
      , както се изразяват обичайно в този славен град!
      Палиш ме да отида отново в Одеса след... 53!!! години. Всичко това (почти всичко) си го имаше и тогава. Но покрито с небрежието на соца. Запрашено и замызгано!
      Как е там с хотели-мотели?
      Още веднъж адмирации за чудесния пътепис!
      Бат' Симеон.

      Коментар


      • #4
        До: Е85 в Румъния през нощта - трилър, руска рулетка или нещо друго...

        Срахотен разказ!!!!
        Благодаря!
        Ferrum dum ignis candet cudendum est.

        Коментар


        • #5
          До: Е85 в Румъния през нощта - трилър, руска рулетка или нещо друго...

          Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
          Брате, изчетох и изгледах със страхотен интерес и удоволствие невероятния ти разказ за Одеса и Румъния.
          Страхотен разказвач си. И добре че овреме те изчетох. Предстои ми да опиша едно мое пътуване и трябва да се съобразявам с какви люде си имам работа във Форума!
          Някой тук изкоментира, че "всичко е като в България.." Всичко - да не совсем!
          Нека събере всичката стойностна архитектура на София, Пловдив и Варна и я сравни с част от одеската.
          Две большие разницы!
          , както се изразяват обичайно в този славен град!
          Палиш ме да отида отново в Одеса след... 53!!! години. Всичко това (почти всичко) си го имаше и тогава. Но покрито с небрежието на соца. Запрашено и замызгано!
          Как е там с хотели-мотели?
          Още веднъж адмирации за чудесния пътепис!
          Бат' Симеон.
          ! Благодаря!
          С хотелите и мотелите работите стоят добре, но цените май са соленички! Всичко зависи от индивидуалните финансови възможности ...
          Аз поне не съм ги ползвал по обясними причини... Одеса е много, много скъп град!!! Яденето по улиците скъпо! В заведенията много по-скъпо... Сериозно на пари е да преспиш и и храниш 3-4 дни ! С храната иди -дойди - магазини има! Но заведенията... А хотел под 30-40 долара на нощ за човек надали ще се намери....трудно...
          Ако има по-преки и конкретни въпроси с радост ще разкажа!

          Коментар


          • #6
            До: Е85 в Румъния през нощта - трилър, руска рулетка или нещо друго...

            Tи пак си извадил късмет Мои колеги миналата година се опитаха да минат по тъмно и ги спряха "полицаи" които им взеха 50 Евро и избягаха (и по добре защото са били поне 10 човека). Друга позната раказва за неен колега които пътува често и на един ЖП прелез чакал от далеч да види как е бариерата и прелетявал с 200 защото спреш ли на прелеза излизат едни младежи със Сопи и почукват по колата минавало се с някое евро или стъкло.
            На моето минаване през страната едвам изхвърлих един "Сиукс" които се напъха през стъклото да проси, страх ме беше че като карам ще падне и ще се нарани и тогава ще ме съдят че съм го сгазил

            За това и минавам само през деня, а тази година Жената Изрично отказа да минем от там, та се наложи да обиколим и да вземем Ферибота Италия-Гърция
            Жалкото е че за чужденците и нашите пътища са Много подобни и опита им не е по-добър

            Коментар


            • #7
              До: Е85 в Румъния през нощта - трилър, руска рулетка или нещо друго...



              Не мога да повярвам . Или останалата част от групата сме били някакви невероятно късметлии или сме минали през някаква друга Румъния .

              След негативните чуства на молдовската митница(именно митница, а не граница, молдовските граничари бяха изключително учтиви и експедитивни за разлика от митничарите им), влизането ни в Румъния беше направо удоволствие. Може би сме се движели и по различни маршрути, защото впечатленията ми от румънските пътища са направо отлични(също по-голямата част по тъмно), ако изключим един участък, който беше в ремонт, но за него си имаше предупредителни табели и си личеше, че скоро ще стане широка магистрала. На спрелите ни полицаи им трябваше само един поглед към изобилието от български знамена по колите, за да ни пуснат бързо и без проблемно. Иначе таксата за моста е 30 леи, пишеше си го на голяма табелка и след подаване на съответните банкноти си връщаха мълчаливо рестото.

              Иначе именно заради молдовчаните съм склонен следващото пътуване на там да е по-скоро с ферибот...
              Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

              Коментар


              • #8
                До: Е85 в Румъния през нощта - трилър, руска рулетка или нещо друго...

                По принцип бях чувал, че границата Черновци - Сирет е коварна и гадна за минаване!... Но от където се връщах това е единственият централен път - просто друг няма! Виж в Мапсорса гдб файла... Това е много централен път с международно значение, колектиращ всичкия транспорт за Полша и Скандинавия... Да не забравяме преди това Белорусия и Русия!
                И друго! - едно е да си с колона и знамена, а друго да пътуваш сам... Нещата стават съвсем различни!

                Коментар


                • #9
                  До: Е85 в Румъния през нощта - трилър, руска рулетка или нещо друго...

                  Всъщност ние не минахме на пряко, с идеята да избегнем задръстванията около Букорещ. Спуснахме се надолу и след това на дясно с идеята да излезем на околовръстното на Букорещ почти до разклона за Русе. От там пътят беше повече от прекрасен. Широк, хубаво асвалтиран и прав като конец, почти без завои.
                  Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Е85 в Румъния през нощта - трилър, руска рулетка или нещо друго...

                    Проблемният път Е85 е от северната граница/ Сирет/ надолу до входа на околовръстното на Букурещ.... - от североизточната част - маршрутите са съвсем други, а вашият път не е натоварен - той няма такова централно значение... За качеството на асфалта спор няма! Но за всичко друго по този Е85 - само отрицат. спомени и кошмари... Големият проблем е натоваренността му, явно и самата пътна инфраструктура.... Кошмарна история!

                    Коментар


                    • #11
                      До: Е85 в Румъния през нощта - трилър, руска рулетка или нещо друго...

                      И аз съм много изненадан, пътищата в Румъния са перфектни за мен или поне там където аз съм карал. През последните 2 години посетих Румъния 4-5 пъти и никога не съм имал проблеми с полиция или някакви рекетйори. А асфалта и маркировката винаги ми е правила впечатление че е на ниво, сега като се замислих 3 от посещенията ми бяха изцяло през нощта. Явно ти си голям късметлия.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Е85 в Румъния през нощта - трилър, руска рулетка или нещо друго...

                        Рекетьори в пълния смисъл на думата - не! Просто длъжностни лица!!! Които си искат! Което е също толкова учудващо!
                        Между другото - бях предупреден от познати , които постоянно пътуват през Румъния и Полша! Внимавай - казваха - през нощта !Тогава ако те спрат си искат!!! През деня - не!!! И така излезе! Но моите съображения да мина цяла Румъния през нощта бе голямата натовареност на движението в Мангалия, Ковстанца, Браила, Галац... Бях доста се позамислил.... И поне в това спечелих!!! Никакво движение почти през нощта в големите румънски градове! Светофарите мигат само жълто и с Нувито минавах просто транзит! Това е единственият плюс! Стъпиш ли на Е85 през нощта, обаче, извън градовете нещата стават много, ама много сериозни! Ослепях! Изнервих се! Пълна лудница! А от Сирет до Букурещ са около 475 - 500 км почти... На около връстното на влизане в Букурещ имаше много голяма отбивка и спрели коли... Бях в състояние да стискам кормилото и да се моля да не стане катастрофа, а аз вече я очаквах!
                        Не можех и да спра някъде... нямаше просто къде, а ако бях спрял можеха да ме отнесат! Опитах се на 2 места - на 3 пръста от огледалото ми минаваха ТИРовете със скорост над 100...
                        Предпочетох да стискам със зъби... На околовръстното , на тази отбивка - май пазарче! - се чувстах като полуудавен, давещ се, очакващ най-лошото, който изведнъж се е хванал за плот или лодка!!! Спасение!!! Но не можах да заспя, даже дремна! Затваряйки очи в тях избухваха светлини, илюминации - нещо като светлини от експрес през нощта.... Още го виждам!!! Това е много, ама много натоварен път!!! Неотговарящ по структурата си на движението!!! Другите особенности вече ги знаете!

                        Коментар


                        • #13
                          До: Е85 в Румъния през нощта - трилър, руска рулетка или нещо друго...

                          Еми, грешен път... Аз съм голям привърженик на GPS-ите, за когато стане напечено или съвсем нямаш идея какво да правиш. Просто е задължителен, особено в големите градове. Особено за ориентация са незаменими, след някой завой можеш да видиш къде си, вместо да се чудиш уцелил ли си правниния разклон, докато не стигнеш до първото село. Ама не ги пускайте да рутират за щяло и нещяло и не ги слушайте непрекъснато какво казват, да му се не види, машината все още не може да решава по-добре от човека. С пътната карта и малко мислене, нашата група не е влизала в нито един град, след раздялата с бургазлии и варненци. Пътят не беше никак натоварен, широк и прав, никакви проблеми, никакви полицаи не са ни спирали, въпреки че и ние се движихме доста по тъмно. При Букурещ минахме транзит през някакви детелини, като гледахме картата и табелите(Нувито искаше да ни забие по вътрешното околовръстно, където сигурно наистина щяхме да попаднем в Ада). Единствено на едно място позаобиколихме малко излишно... ама това беше защото послушахме Нувито на Недялко . Чухме сде по станциите, спряхме, разгледахме пътната карта на светлината на фаровете, върнахме се в правилния път и пак нямахме проблеми . В GPS картите, наистина има няколко типа път, но не са достатъчни, алгоритмите не се оправят добре и с оценката на минаване през градовете, да не говорим и че не знаят около кой град какви задръствания има обикновено. Често най-лекия и оптимален пък не е нито най-късия, нито най-бързия според разбиранията на GPS-а... а нещо по средата, по което можеш да зададеш навигация, само след внимателно разглеждане на картата на екрана на лаптопа и задаване на маршрут с междинни точки... и пак по транзитните детелини около големите градове трябва да гледаш табелите, а не екрана на навигатора.

                          П.П.: А, да... за малко да забравя. Трябва да гледаш и табелите за ремонт на пътища, преди да направиш завоя, който иска устройството .
                          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Е85 в Румъния през нощта - трилър, руска рулетка или нещо друго...

                            С рутирането през тези градове, които минах нямаше никакъв проблем! Те нямат околовръстни и още една особенност на този маршрут е , че пътят преминава през самите градове! Нувито си свърши прекрасно работата!!! Направо отлично!!! Само картата при тоя ФОКСАНИ ме подведе, а аз знаех предварително за проблема... но не смеех да тръгна по картата на ситинавигатора, щото тая военна зона за през нощта бе много съмнителна!
                            Вижте, този път е малко планински! Той върви през полите на Карпатите от север на юг! А объркването и гореупоменатия град са точно в подножието на Вранча!...
                            Последно редактирано от gtsvg; 27-05-08, 13:06.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Е85 в Румъния през нощта - трилър, руска рулетка или нещо друго...

                              Първоначално публикуван от Явор-Vromos.com Преглед на мнение
                              И аз съм много изненадан, пътищата в Румъния са перфектни за мен или поне там където аз съм карал. През последните 2 години посетих Румъния 4-5 пъти и никога не съм имал проблеми с полиция или някакви рекетйори. А асфалта и маркировката винаги ми е правила впечатление че е на ниво, сега като се замислих 3 от посещенията ми бяха изцяло през нощта. Явно ти си голям късметлия.
                              Още миналата година предупреждавах, че в Румъния цари беззаконие и дивотия. По добрият път за Европа е през Сърбия. Тогава доста хора ме обориха, и вследствие на това , както виждам и опитни колеги са се опарили. Аз минах веднъж , през ноща вярно, и повече не искам.
                              Явно условията , коренно се различават, дори през деня и ноща. Полицейския рекет е доста по-развит от България, а като се има в предвид, че пътят преминава през всички населени места, и навсякъде искат. Даже се обаждат по GSM ите , че пуяка за скубане идва.
                              Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X