Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Прехвърляне на автомобил - съвет

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Прехвърляне на автомобил - съвет

    Колеги, предварително се извинявам за нелепия въпрос, но така или иначе май ми ще ми се наложи спешно да узная. Темата може да бъде изтрита после.
    Мисля да купувам една кола, но по време на огледа собственика сподели, че всъщност той не е собственик още, тъй като откакто я е купил си кара с пълномощно и не я е прехвърлял. Питам го, добре а предишния собсвеник къде е ? Вика, ми не го знам, беше някъде в Люлин....
    Въпроса ми е, ще изникнат ли евентуални спънки , ако реша да я купувам и как ще стане прехвърлянето в нотариуса, като човека размахва само едно пълномощно. Ще се наложи ли да тичаме да издирваме "другия собственик" и да го навиваме да си даде благословията.. Питах тука едни авери, но еднозначен отговор не получих и реших да опитам при вас.

  • #2
    До: Прехвърляне на автомобил - съвет

    Зависи за какво е пълномощното,ако е само да я управлява ,той и да иска не може да ти я прехвърли.Трябва да е изрично посочено ,че има право да се разпорежда с автомобила в това число и да я продава.Има едни декларации които обаче се подават от собственика и ако ги няма мисля,че сделката не може да стане.Ако все пак има право да да те преупълнощи само да я управляваш,тя си става вечно твоя или до края докато не изгори някой.Имай предвид,че ако вземеш автомобил който е само с пълномощно,това означава ,че данъците се дължат от собственика и има определени изисквания при евентуални проблеми със застрахователите/недай, боже/.Обикновенно такива автомобили са дадени с пълномощно за да ес управляват поради простата причина,че този който ея взел не е доплатил цената и уговорката е при изплащането на цялата сума тогава да се прехвърли автомобила пред нотариус,другия вариант крадена,пренабити номера и трудно доказване на собствеността,платено регистриране в КАТ и от там пак вечно твоя.
    Поздрави ,дано съм ти помогнал.
    Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
    "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
    "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

    Коментар


    • #3
      До: Прехвърляне на автомобил - съвет

      И на мен все не ми остава време да си прехвърля колата и затова си карам с Хюстънските номера из София и ме освиркват
      "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

      Коментар


      • #4
        До: Прехвърляне на автомобил - съвет

        Избягвай такива сделки. Коли има колкото щеш, по-добре си щади нервите.

        Коментар


        • #5
          До: Прехвърляне на автомобил - съвет

          Първоначално публикуван от solenoid Преглед на мнение
          Колеги, предварително се извинявам за нелепия въпрос, но така или иначе май ми ще ми се наложи спешно да узная. Темата може да бъде изтрита после.
          Мисля да купувам една кола, но по време на огледа собственика сподели, че всъщност той не е собственик още, тъй като откакто я е купил си кара с пълномощно и не я е прехвърлял. Питам го, добре а предишния собсвеник къде е ? Вика, ми не го знам, беше някъде в Люлин....
          Въпроса ми е, ще изникнат ли евентуални спънки , ако реша да я купувам и как ще стане прехвърлянето в нотариуса, като човека размахва само едно пълномощно. Ще се наложи ли да тичаме да издирваме "другия собственик" и да го навиваме да си даде благословията.. Питах тука едни авери, но еднозначен отговор не получих и реших да опитам при вас.
          rova ти е обяснил отлично. Аз мога само да ти кажа - ако колата не ти е влязла под кожата и сън не ти дава да спиш, не я вземай. По закона на Мърфи с такива коли с неуредена собственост винаги стават проблеми. Изпитвал съм го на главата си.

          П.П. Лазаре , пак ме превари!

          Коментар


          • #6
            До: Прехвърляне на автомобил - съвет

            Може да е била и внесена на инвалид. Точно за това обаче вече искат задължително и декларация от собственика. Не става продажбата само с пълномощно. Прехвърлянето на такова... ми принципно може, но ако собственика някой ден реши да се заяжда, нищо чудно да си я прибере от теб...
            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

            Коментар


            • #7
              До: Прехвърляне на автомобил - съвет

              Ако в Пълномощното има цитат"да я продава на трети лица или сам на себе си"... го накарай да си я купи т. е. да си я прехвърли на негово име!Така ще видиш реалното - защо толкова я е карал с пълномощно..Дърпа ли се - гнила е работата..
              Запомни , че ти трябват Квитанцията от Данъчното при прехвърляне при Нотариус.Тогава трябва да ги плати ..най-често не са плащани с години и са на името на собственика, а има и едни лихви..
              Това за пред Застрахователите и проблемите при злополука е вярно - зор ще видиш за да си вземеш парите..
              При нотариуса има нужда и от едни деклерации ..за липса на задължения и от двете страни!Тогава пак опираш до собственика! - или търсиш Нотариус дето няма да ти ги иска...някъде в Прованса..
              Бъди внимателен...това са Мърляви работи , които говорят и за самите хора от които купуваш!!

              Дано да съм ти бил полезен.Успех
              СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

              Коментар


              • #8
                До: Прехвърляне на автомобил - съвет

                Мине ли при нотариуса - няма да имаш проблем.

                Коментар


                • #9
                  До: Прехвърляне на автомобил - съвет

                  Първоначално публикуван от Stuntman_Mike Преглед на мнение
                  Мине ли при нотариуса - няма да имаш проблем.
                  При някои Нотариуси ..минава всичко!!Това не ти гарантира НИЩО!!!
                  ..По-важното е да минеш в КАТ /гледай номерата на рама и двигател /.. и в Данъчно /в двумесечен срок/.
                  Има актове после, за сроковете - не ги изтървавай..
                  Дължиш и 2 % Такса Заприходяване в данъчното, така че пиши в Договора по-малка сума!!
                  СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                  Коментар


                  • #10
                    До: Прехвърляне на автомобил - съвет

                    Да, те така продадоха колата на главния прокурор - през нотариуса.

                    Коментар


                    • #11
                      До: Прехвърляне на автомобил - съвет

                      Първоначално публикуван от pe4en Преглед на мнение
                      При някои Нотариуси ..минава всичко!!Това не ти гарантира НИЩО!!!
                      ..По-важното е да минеш в КАТ /гледай номерата на рама и двигател /.. и в Данъчно /в двумесечен срок/.
                      Има актове после, за сроковете - не ги изтървавай..
                      Дължиш и 2 % Такса Заприходяване в данъчното, така че пиши в Договора по-малка сума!!
                      Много правилно! Но принципно ако приеме, че всеки гледа какво купува и отиде при качестввн нотариус - няма как да има проблем в КАТ.

                      За 2% ако имаш впредвид местния данък - нотариусът го събира него и го внася вместо теб. И 2та% са вече 2.5% в София! Нотариуса ти прави застрахователна оценка на място и плащаш данъка на 1000 лв, да речем.


                      Принципно проблем ще е ако няма декумент за семейното положение на продавача и ако е женен - пълномощното трябва да е посписано и от жена му. При много нотариуси заобикалят това право, но НЕ СЕ СЪГЛАСЯВАЙ!, защото може да се окаже, че си в съсобственост с жена му на човека.
                      Последно редактирано от Сашо Пунчев; 22-05-08, 22:02.

                      Коментар


                      • #12
                        До: Прехвърляне на автомобил - съвет

                        Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
                        Може да е била и внесена на инвалид. Точно за това обаче вече искат задължително и декларация от собственика. Не става продажбата само с пълномощно. Прехвърлянето на такова... ми принципно може, но ако собственика някой ден реши да се заяжда, нищо чудно да си я прибере от теб...
                        И от кога искат декларация от собственика или само си чул от трето лице а не от нотариус.Ако в пълномощното пише,че може да се преупълномощава нямя проблем и в новото пълномощно да се включи такава кауза.А за да няма хъра мъра с паричките продавача попълва нотариално заверена декларация,че е получил парите (сумата)от продажбата на колата което гарантира на новия собственик спокойствие за вложените средства.
                        "Човек е толкова голям колкото са големи мечтите му"

                        Коментар


                        • #13
                          До: Прехвърляне на автомобил - съвет

                          Ще видя какво да правя. Най-вероятно ще го накарам като си я прехвърли да ми се обади. Нищо, че му било спешно и щял да заминава.
                          Да видя в новия талон номерата на рамите-мамите и прочие.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Прехвърляне на автомобил - съвет

                            Много добра идея!!!

                            Коментар


                            • #15
                              До: Прехвърляне на автомобил - съвет

                              Ако имаш пълномощно , което включва упълномощеният да се разпорежда изцяло с автомобила + две декларации от собственика - едната , че няма задължения към държавата, а другата за семейно положение ( ако е женен незнам как става - май трябва документ от съпругата, или дори да присъстват двамата съпрузи) няма да имаш проблеми при нотариуса. Но трябва да се знае , че тези деклараций важат една година. Аз това не го знаех навремето и като реших да продавам един инвалиден автомобил тук в Пловдив, се наложи да се разкарвам два пъти до Перник , да карам инвалида до нотариуса- един път за едната декларация, втория път за другата - че няма съпруга (беше вдовец). Но най добре е да намерите собственика , да скъсате пълномощното, да отидете при нотариус и да си направите сделката двамата със собственика. Пълномощника вече не играе.
                              Ама най добре да се изкаже някой юрист за да е сигурна работата.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X