Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дайте идея за охлаждане.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дайте идея за охлаждане.

    През отпуската се захванах да си направя компресор за домашни нужди. Един приятел ми даде компресор от някакъв камион , оказа се като го разглдах "Магнет Марели" 165 см 3 и в добро състояние. Намерих бутилка пак от товарен автомобил и монофазно ел. двигателче направих картер на компресора и се получи конструкцията на снимките. Само пробно го включих и спокойно вдигна 9 атм., но загрява защото е било включено в охладителната система на автомобила, а сега работи на сухо. Самоделката не е довършена дайте идея за охлаждане, въздушно или как да приспособя водно.
    Прикачени файлове

  • #2
    До: Дайте идея за охлаждане.

    Подозирам че все пак е бил включен в маслената система на камиона, не във водната. Има ли си собствен маслен картер?

    Коментар


    • #3
      До: Дайте идея за охлаждане.

      Отиваш до близката морга (авто) и си взимаш радиаторче от парно барабар с вентилатора. Изхвърляш 12-волтовото му моторче. Купуваш помпа за перална с подходящи щуцери. Изхвърляш нейната перка за охлаждане и там слагаш перката на парното. Монтираш радиаторчето с помпата и перката, така, че да го обдухва. Омаркучаваш и оставяш един тройник с кранче за пълнене и обезвъздушаване. Уала!
      Освен това без мазане няма да мине.
      А и този двигател ми се види, че е 1.1 kW, 2900 об., може и множко да му идват оборотите въпреки шайбите?!?

      Коментар


      • #4
        До: Дайте идея за охлаждане.

        Действително компресора е бил вързан и към маслената магистрала , затова направих картер и сипах определено количество масло като направих и отдушник. Оборотите на компресора като се сметнат шайбите и мотора са 1200 об/мин, 6 атм. стига за 2.5минути при 50л. бутилка.

        Коментар


        • #5
          До: Дайте идея за охлаждане.

          ) Не знам дали пералното моторче няма да се изблещи от водата и турбината едновременно, обаче идеята ми се струва крайно перспективна.

          Коментар


          • #6
            До: Дайте идея за охлаждане.

            Може ли да стане нещо на принципа на топлообмена т.е. топлата вода избутва студената в някакво малко резерварче. Като се има предвид , че режима на работа ще е 30-40 минути следва почивка ако се наложи и т.н.

            Коментар


            • #7
              До: Дайте идея за охлаждане.

              Тогава ти трябва много голям вертикален радиатор. Значи казанчетата да са отдолу и отгоре. Понеже не се движи ще е слабо ефективен.
              Има разни сифонни схеми за стационарни двигатели, има изпарително - кондензационни. Но всичко става голямо.

              Коментар


              • #8
                До: Дайте идея за охлаждане.

                Ако е бил с принидително мазане, измисли нещо пак да го вържеш така. Принципно и така ще изкара известно време, но се скапва значително по-бързо.

                Последно, има ли си отделно входове за мазане и входове за охлаждане, че не разбрах.

                Ако е само за мазане, ще трябва да охлаждаш маслото. Някакъв дърт радиатор за парно от някоя морга. За маслена помпа обаче не знам какво може да се използва. Обаче радиатора трябва да е маслоустойчив. Най-добре метален.
                Последно редактирано от sparkybg; 16-05-08, 10:44.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  До: Дайте идея за охлаждане.

                  Еми то има и радиатори на масло в старите камиони и машини, поне в нас до скоро се моташе един такъв, и знам че ги има. Та ако компресора си има изводи за вход и изход на маслото, връзваш един такъв радиатор с моторче перка и някаква маслена помпа за да върти маслото и си готов.
                  Пък и може да измислиш да вземеш щайба, на която пречките да образуват перка, нашия компресор си е с такава фабрично и като работи, тя хвършя струя въздух върху компресора и го охлажда (амулин е) и до сега не сме имали проблеми (мога да я снимам а разяснение). Той все пак не може и да не загрява, ама незнам до колко е допустимо де Примерно старата ни глава на компресора беше от някаква машина ии каион и беше чугун без никакво охлаждане... ми изкара 7-8 години, като си има в предвид, че като се почне да се боядива кола си работи почти постоянно и пълни кажи към 200л. бутилки. ама накрая блокира и вземахме нова глава (самия компресор) за 400лв. на фона на 1200 за компелкт с двигател и бутилка и сега пее

                  П.П. Ето и направо сниките на нащо как представлява
                  Последно редактирано от Ivanko; 20-05-08, 18:45.
                  Моите снимки...
                  https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
                  https://500px.com/ivankoo

                  Коментар


                  • #10
                    До: Дайте идея за охлаждане.

                    Ето и направо сниките на нащо как представлява
                    Моите снимки...
                    https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
                    https://500px.com/ivankoo

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X