Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

    Първоначално публикуван от Andro_Pajero Преглед на мнение
    Колега, не съм работил с правотоково телоподаващо, но имам доста голям опит на ръчно електродъгово заваряване, където предимствата на правотоковите машини пред променливотоковите са огромни. Затова си мисля че това инверторното трябва да е някакъв връх.
    Ако нямаш проблем с парите взимай инверторния, ако не ти се дават и 170А ще свърши работа.
    Андро.
    Тия всичките са правотокови. Трифазните са по-добре от монофазните, а инверторния, баз значение дали трифазен или монофазен, е най-добре от всички. Но разликата не е огрмона. Инверторен бих си купил единствено ако е по компактен или лек. Обаче в случая и като размери, и като тегло са почти еднакви, та малко си губи смисъла.

    Ще отида и до Редко да разгледам, пък ще видим.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #17
      До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

      Спарки, на инвертора пище 25 KHz, на "конвенционалния" няма данни, което ме навежда на мисълта че си е наи обикновен трансформатор.
      Андро.

      Коментар


      • #18
        До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

        Точно. Конвенционален значи с големите и тежки трансформатори на 50Hz.

        После изправител и дросел. Също големи и тежки.

        Правотокови са всичките.

        A e 25KHz, защото не могат да го подкарат на повече. На 100, би бил поне 3 пъти по-лек и малък. Ама и по-скъп вероятно. Макар че като смятатм нужните части трудно го докарвам и до 500. Ама и заплати трябва да се плащат, пък и печалба да има....

        Edit: РЕДКО продават такива. CEBORA TRI-STAR MIG 1635/M. Обаче и цената му е мнооого хубава. А става за всичко. И за електрожен, и за телоподаващо, и за аргон. ЕЕЕХ!

        На втората страница в приложения файл е описано.
        Прикачени файлове
        Последно редактирано от sparkybg; 10-05-08, 19:40.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #19
          До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

          Аз взех Лидер 250 за 1200лв, без ДДС от Варна. Що при вас са по-скъпи?
          За заеми и кредити поискани от лица с които нямам кръвна връзка не отговарям.

          Работя бързо, евтино и качествено. Можеш да избереш две от трите опции.

          Коментар


          • #20
            До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

            Това горе са цени СЪС ДДС.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #21
              До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

              Спарки, питай ги колко е работната честота на така наречения "конвенционален". Ще бъде интересно.
              Андро.

              Коментар


              • #22
                До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                Е колко... Бръкни в контакта и ще разбереш.

                Аз съм се запознавал с 50-те херца неведнъж.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #23
                  До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                  Работната бе пич, не захранването.

                  Коментар


                  • #24
                    До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                    Еми работната де. Вътре е трансформатор. 50 херцов. Изправители и дросел.

                    Изходното напрежение е право, тоест 0Hz. Тока се управлява стъпково с превключвател и намотки. Изобщо почти същото като правотоков електрожен, само че с други режими на работа.

                    Сега сигурно има и бая други чаркове за какво ли не, но това е основното.

                    При монофазните на изхода има 100Hz шум. При трифазните 300Hz и по-малък. При инверторния 25KHz, още по-малък. На инверторния почти не му пука дали е монофазен или трифазен. На изхода е почти едно и също, и заварява много по-равномерно. И управлението му може да се направи изцяло с електроника. Сего точно в тия какво са нарили вътре не мога да знам, ама общо взето няма да е кой-знае колко по-различно от това, дето описах. Тънката работа е да му се докарат работните режими. А аз от теория на заваряването не разбирам. А да взема и в това да се заровя, ще ми дойде малко в повече.

                    На инверторния още трафа му е на 25KHz. И всичко друго натам все е на толкова. Затова ми е чудно що е толкова голям и тежи толкоз много - колкото и обикновените. Вярно че удря 60% при 220А, което е практически предостатъчно изобщо де не се съобразяваш колко заваряваш, ама пак ми е чудно що е толкоз тежък.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #25
                      До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                      Хмъ, е къв е тоя прав ток на изхода 100Hz. Дават ли да се пробат.
                      Давай да ходиме да ги пробаме. Тъкмо ще ти разправям за един 150А и един 180А, даже единия е мой.
                      Андро.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                        Значи точно така е както го описваш. Работи, работи равномерно, но от време на време почва да прекъсва и фърчи тела на капки. Тамън почне да те кефи и се изплюе. Мене това нещо ме дразни, и мисля да го сменям. Другото което се сещам е че в началото не го правеше, а и сега като че ли като е студен работи по добре. Другия е трифазен и общо взето същата работа.
                        Затова си мисля че тоя инверторния трябва да е супер.

                        Коментар


                        • #27
                          До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                          Тока на изхода си е прав. Ако измериш напрежението при товар обаче, ще забележиш че то играе в определени граници, тоест е между 20 и 22 волта да речем. И честотата на това играене е двойна на честотата на захранващото напрежение. След изправянето на синусоида от 50Hz, на изхода се получава крива, в която отрицателната част на синусоидата е станала и тя положителна. Представи си подскачащо и движещо се топче пинг-понг.

                          Фундаменталната честота на това подскачане е двойна, или 100Hz. Има и хармоници, кратни на нея, но те затихват с покачването на реда им.

                          Като това мине през кондензатори, без товар, става право напрежение. Обаче като се натовари, кондензаторите ту се разреждат от товара, ту се зареждат от изправеното напрежение след диодите. От там и колебанието на изхода. Колебанието зависи и от товара, и от трафа, и от големината на кондензаторите най-вече. Обаче пък не можеш да слагаш безкрайно големи кондензатори, щото пък това води до други интересни нещица. А и цената скача много.

                          При трифазното, напрежението след изправяне се колебае по-налко, заради трите фази. И с тройна честота, демек 300 херца. От там за да се намали, трябват по-малки кондензатори, сравнено с монофазното. Освен това честотата е по-голяма, а от там трябват още по-малки кондензатори. При 25Khz пък трябват още по-малки.

                          Енергията, съхранена в един кондензатор е пропорционална на капацитета му, и пропорционална на квадрата на напрежението му. Тоест е по-изгодно да филтрираш по-висок волтаж с по-нисък ампераж. При инверотрните трябват големи кондензатори на входа. Захранващото напрежение се изправя на входа, където напрежението е високо. После се прави променливо с честота 25KHz, после минава през трансформатор (който заради по-високата честота, пак е по-малък), след това отново се изправя, и се филтрира пак от кондензатори, които пак заради по-високата честота са по-малки. Освен това не се работи със синусоиди, а с правоъгълни импулси (в общия случай, и много общо казано), а от там филтрирането и загубите теоретично могат да се направят по-малки.

                          В общи линии, съвсем на народен език, това е положението. Ако се задълбая повече вече става мазало. Най-малката книга за това е 200-300 страници.

                          На импулсните(инверторните) проблема им е че е огромна играчка да ги накараш да роботят, без частите да струват торба пари, и от цялата работа в крайна сметка да има някакъв ефект, че и печалба.

                          Да се прави едно не си струва. Иначе бих се хванал. Отделно иска много време и експерименти, а и не малко четене. И не малко пари. И мирис на изгоряло. Много мирис, и много често.

                          А това, дето казваш - има свършили елементи вътре. Или е замърсен. Кондензаторите, ако са евтини, при тия условия имат не много дълъг живот. Съхнат. Става въпрос точно за големите филтърни. Най-често електролитни. Отделно може диодите да са поздали багажа, макар и по-малко вероятно. Или да загрява повече заради прахта и боклуците вътре.
                          Последно редактирано от sparkybg; 11-05-08, 20:09.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #28
                            До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                            Спарки, браво за труда и подготовката която имаш, много полезна информация от която ако правилно съм разбрал предимствата на инвертора идват от "базата" 25000, срещу 50 Hz на трансформатора.
                            Ако имаш нужда от практически съвети винаги съм на среща.
                            Андро.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                              Правилно си разбрал. И стават по-мънички и леки, при еднакви други условия. Колкото по-висока честота, толкова по-мънички и леги, но и толкова по-трудно се подкарват. Подкотовката ми е "случайна" така да се каже. Импулсните устройства са ми слабост, но само за кеф. Поне засега. Такава слабост са ми, че се изръсих преди време близо 400лв. за книги по въпроса.

                              За съветите - еми сигурно ще потрябват, пък и ако ти е меряк ще ходим заедно да ги видим като се накумя да купувам. Утре и вдругиден няма да е, защото се струпаха един куп по-важни задачи.

                              Пряти ми ако искаш едно лично с телефона си, и като реша, ще ти звънна да ходим да ги гледаме и да пазарувам.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Кое телоподаващо ще ми е достатъчно?

                                Хвана ми окото ей-това:


                                200А, 60%
                                инверторно
                                25 кила
                                евро букса за шланга
                                отделна регулация на тока, напрежението и скоростта на подаване.

                                Сега съм в търсене дали няма кой дами го докара от... Австралия

                                Човъркам за някаква връзка из авиолиниите.

                                Иначе излиза с транспорта, мито и ДДС колкото инвертора на Струна, или 1900лв.

                                А ако ми го донесе някой - 1000лв.

                                Дано се намери.
                                Прикачени файлове
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X