Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Нашите библиотеки.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Нашите библиотеки.

    Нашите библиотеки.
    Вашите?

    Едно-две телевизионни студиа (интериорът им) ме подсетиха за случай от живота ми. Ненарочно избраните, на ТV2 и бТВ.
    Зад водещите се мъдрят „библиотеки” с по няколко (много съм любопитен да разбера какви?!) книжки. Също – вази, пластики. За „красота”.

    Работих в металургичния завод в Дебелт от първия ден на строежа. Като се завърши административната сграда (1982-ра), директорът ми възложи да купя книги за големите библиотечни рафтове, заемащи цяла стена в кабинета му.(„Виж там нещо...сам знаеш!). Парите не са от значение!
    Взех „Латвията” и на следващия ден „библиотеката” беше запълнена със събраните съчинения на Ленин, Живков, Димитров. За „вкус” албуми с красотите на България, и пълните събрани съчинения на Вазов и Йовков.
    Като ходех при директора на съвещания, сядах до библиотеката и проверявах пипана ли е някоя книга. Имам си начин да разбера. Пипаше ги чистачката веднъж месечно. Без разлистване.
    До тук за декоративните библиотеки.

    Личните.

    Виждал съм много и богати библиотеки на снимки и във филми. Взирал съм се жадно с очите на гладно циганче, което минава край баничарница.
    Но нямах наследствена библиотека, и пари нямах да си купувам всичко, което ми харесва.

    Истински на живо съм виждал две:
    - на николай Хайтов и
    -на свата ми Йосиф от Русе, наследил от баща си – адвокат, учил в странство, и наследил от брата на Захари Стоянов ръкописи и ценни книги. Подшивки на „Цариградски вестник” , броеве на „Тъпан”...Брокхауз от по миналия век и Капитала на английски – едно от първите издания.
    -Предстои ми да видя, щото съм поканен, библиотеката на Васа Ганчева. На баща й по-точно - Марко Ганчев – ерудит и библиофил, бивш наш посланик в Скандинавските страни.

    Благоговея, както вярващ , попаднал в Атон или Ватикана, като ми се удаде такъв случай.
    Помните ли една карикатура на Бешков: в богаташка къща слугинчето с парцала за миене на дюшемето в една ръка, посяга с пръстчето на другата към клавиша на разкошния роял, оглеждайки се плахо...

    Моята скромна библиотека, от която липсват половината книги – най-интересните – поради моята неподреденост и доверчивост, не е тази, за която си мечтая. Често купувам книги, похвалени в някое ТВ предаване от „умни” хора, без да ги разлистя при купуването.
    Хубавите пък книги, като ги прочета и ме засърбява да ги споделя с приятели и познати.

    От 5-6 години ги маркирам с печат „EX LIBRIS Simeon Todorov”, което приятелите вземат за дарствен надпис и „забравят” да ми ги върнат.
    Отделни екземпляри на „Мисия Лондон”, „Земя за прицел”, „Изкуството да си чужденец”, „Златният телец”, „Доколкото си спомням...” съм купувал и възстановявал по няколко пъти. Не съм сигурен имам ли ги сега.
    Много ми харесват Екслибриса! Но виновен съм си аз.

    На едно парти у приятел (аз все си избирам място да седна край библиотеката) „намирам” „Пътят към София”, „Записките...”, „Дванайсетте стола” все с моя засукан подпис. Нарочно ги разлиствам върху масата. Не се впечатляват. Собствеността е сменена трайно поради давност. И ми е неудобно (на мен!!) да си поискам моите книги...

    Жена ми е другият враг. Запокити някоя книга, която искам да видя СЕГА! в шкаф за дрехи, или чинии – „Нали си я чел?”.
    Не ви е за образец моята библиотека.

    Освен ако един педант не събере отново „Един ден на Иван Денисович”, „Новата класа” на Джилас, „Лютите чушки” на Радой Ралин, „Утопия-та” на Томас Мор, „Фашизмът” на Желев – първо издание, „Дивите разкази” пак първо издание, неокастрения „Тютюн”, „Остров Крим” на Аксьонов, поредицата на Петер Юхас...да ги подреди някак, да направи каталог и...върже жена ми в другата стая, без право на достъп тука!

    В ерата на задължителните „секции” съм виждал безброй „библиотеки” с комично съдържание. В китно балканско градче местен багерист, спечелил пари и построил триетажна къща, ме води в хола СИ. Килимите и диваните покрити с „найлон”.(-Влизат всякакви хора, не пазят!). А едната цяла стена-секция е запълнена с празни бутилки от вносни напитки и – особената гордост на домакина – стотици празни, но в добро състояние, цигарени кутии от реномирани марки...

    И още: на свършване са интересните „тавани”. Какви любопитни четива се намират само, да знаете!
    В забравено от бога странджанско село (Бръшлян) познат ме води да огледаме старинна къща за купуване. Аз забих на тавана и попаднах на книжки от началото на миналия век. Какъв трактор да си купим? „Фордзон” предлага на изплащане. А фиданки, а породите овце и с какво да пръскаме срещу филоксерата. А вестници със съобщения за хода на войната, Първата Световна...


    Любопитни ми са настървените сегашни библиофили, които вместо кутии от цигари тъпчат секциите с Дан Брау, неуморимия Паолу Коелю и прочая макулатура.

    Вие какво купувате, четете, пазите грижливо, препрочитате!...

  • #2
    До: Нашите библиотеки.

    "Свять и наука" от 34 - 43 година , ми е най-добрият представител на журналистическото изкуство - чисто познание и новости без реклами и политика .
    Не купувам често нови книги , препрочитам четени отдавна .
    Първата ми книга над 100 страници беше "Древногръцки митове и легенди" във втори клас , а най-първата - Звездна люлка - детска фантастика - сама си я купих в първи клас.
    Артър Кларк и Азимов , както и Любен Дилов не съм препрочитала скоро , но сигурно ще...
    Световната класика ме напира да я чета когато съм бременна - сигурно вече няма да се насочвам към нея ...за съжаление .
    ..доста паралели с модерното фентъзи се намират там ..
    Карл Май ми харесваше като дете , но препрочетени скоро книги , ме карат да си мисля че - лирическият му герой е голям самохвалко ...
    Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

    Коментар


    • #3
      До: Нашите библиотеки.

      "Дайте ми метър и половина - от онези, зеленикавите, че ще ми отиват на завесите"... Има и такива "книголюбци".
      Осемдесетте години на миналия век бяха времето на връзките по книжарниците. Хората бяха обзети от разни колекционерски мании. "Шогун", "Кръстникът", библиотека "Галактика"... бой за книги. Имам познати, които притежават всичко, излизало по това време. Добре складирани в кашони. Девствени.
      Учех в механотехникума. От един завод (ПРУ Електрон) ми плащаха стипендия - бая пари бяха на времето. Колкото учителска заплата. Голяма част от тези пари отиваха за книги. Е, и за шофьорски курс, едно ЧЗ - чопър!?! и рокерско яке. Точно до ОТМТ имаше книжарница с хубави каки, всеки ден бях при тях.
      Както и да е.
      Осем пъти съм сменял жилище. Последните пет - с всички книги. Мразя кашони. Мечтата ми беше да си направя голяма библиотека, всичко да ми е под ръка.
      Направих си. Едната стена в хола. По мой проект. Важен, триетажен, почнах да подреждам книгите. Голям кеф.
      Стената не стигна. Хайде пак, по шкафовете..
      Решихме с жена ми да изчистим дублиращите се книги, детската литература и речници. Събрахме два огромни сака - и в библиотеката на гимназията.
      Сега в главата ми се въртят грандиозни планове за другата стена в хола, само чакам на жена ми да и мине след миналогодишните ремонти. Още повече, че във Варна стоят незаслужено самотни още много прекрасни книги.
      Някой сигурно ще ме попита - за чий са ми, след като съм ги чел всичките. Когато съм уморен и скапан, не ща телевизия, не ща компютри.... заставам пред библиотеката и почвам да ровя - докато си харесам нещо, което да подхожда на настроението ми в момента и се разплувам и отнасям....
      Не ме е яд, ако някой не ми върне книга... По ме е яд, ако я върне непрочетена...
      Някои колеги от форума се чудят, защо не могат да се изразяват писмено. Напоследък често срещам и хора, които не могат да се изразяват и устно.
      Ами, хора, то с гледане не става. Първите седем години. Ако тогава не се възпита детето да обича да чете... От нас зависи.
      Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

      Коментар


      • #4
        До: Нашите библиотеки.

        Първоначално публикуван от iai-bg Преглед на мнение
        "Свять и наука" от 34 - 43 година , ми е най-до.....
        Артър Кларк и Азимов , както и Любен Дилов не съм препрочитала ...
        ...............................................................................
        Любен Дилов е Велик фантазист! Ситуациите, които е съчинил в "Незавършените спомени на една студентка" (точното име винаги бъркам!)са нещо замайващо интересно. iai, слагам те при "приятели"-те. Кръвна група, резус-фактор, прочее
        Последно редактирано от Симеон; 04-05-08, 11:01.

        Коментар


        • #5
          До: Нашите библиотеки.

          Първоначално публикуван от gadeff Преглед на мнение
          "Дайте ми метър и половина - от онези, зеленикавите, че ще ми отиват на завесите"... Има и такива "книголюбци".
          Осемдесетте години на миналия век бяха времето на връзките по книжарниците. Хората бяха обзети от разни колекционерски мании. "Шогун", "Кръстникът", библиотека "Галактика"... бой за книги. Имам познати, които притежават всичко, излизало по това време. Добре складирани в кашони. Девствени.
          Учех в механотехникума. От един завод (ПРУ Електрон) ми плащаха стипендия - бая пари бяха на времето. Колкото учителска заплата. Голяма част от тези пари отиваха за книги. Е, и за шофьорски курс, едно ЧЗ - чопър!?! и рокерско яке. Точно до ОТМТ имаше книжарница с хубави каки, всеки ден бях при тях.
          Както и да е.
          Осем пъти съм сменял жилище. Последните пет - с всички книги. Мразя кашони. Мечтата ми беше да си направя голяма библиотека, всичко да ми е под ръка.
          Направих си. Едната стена в хола. По мой проект. Важен, триетажен, почнах да подреждам книгите. Голям кеф.
          Стената не стигна. Хайде пак, по шкафовете..
          Решихме с жена ми да изчистим дублиращите се книги, детската литература и речници. Събрахме два огромни сака - и в библиотеката на гимназията.
          Сега в главата ми се въртят грандиозни планове за другата стена в хола, само чакам на жена ми да и мине след миналогодишните ремонти. Още повече, че във Варна стоят незаслужено самотни още много прекрасни книги.
          Някой сигурно ще ме попита - за чий са ми, след като съм ги чел всичките. Когато съм уморен и скапан, не ща телевизия, не ща компютри.... заставам пред библиотеката и почвам да ровя - докато си харесам нещо, което да подхожда на настроението ми в момента и се разплувам и отнасям....
          Не ме е яд, ако някой не ми върне книга... По ме е яд, ако я върне непрочетена...
          Някои колеги от форума се чудят, защо не могат да се изразяват писмено. Напоследък често срещам и хора, които не могат да се изразяват и устно.
          Ами, хора, то с гледане не става. Първите седем години. Ако тогава не се възпита детето да обича да чете... От нас зависи.
          .....................................................................................
          Ех, Гадеф, и у вас ще трябва да идвам. Чаша вода и ме остави няколко часа да погледам. Не вземам чуждо.(Книги).
          Бяла завист - нали я има?

          Коментар


          • #6
            До: Нашите библиотеки.

            Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
            .....................................................................................
            Ех, Гадеф, и у вас ще трябва да идвам. Чаша вода и ме остави няколко часа да погледам. Не вземам чуждо.(Книги).
            Бяла завист - нали я има?
            Ша пУа6и6 куче с кокал... Само с водата не знам как ще стане.. не 'потребявам.. виж, бира - има...

            "Незавършеният роман на една студентка" - излезна за пръв път през 1983г. в "Точката на Лагранж"
            Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

            Коментар


            • #7
              До: Нашите библиотеки.

              Прави сте уважаеми колеги, в днешни времена всеки му напира да пише, говори и управлява... А то първом се иска четене, после може евентуално да дойде писането... и то само ако покрай четенето е имало и мислене...

              В къщи винаги са се купували книги... много книги... За друго можеше пари да няма, но книги всеки месец се купуваха. И в момента, библиотеката на Майка ми и Баща ми е над 3000 тома...

              Не знам кой клас бях, когато върнах в градската библиотека 6000-ната си книга... Подариха ми даже нещо от пионерската организация по този повод... И оттогава все така. И колкото повече чета, толкоз още искам... размера на незнанието ми нараства...

              Помните ли преди години като течеше преброяването... нали обикаляха разни доброволци та описваха: Кой колко квадратни метра има, има ли климатици, канализация... питаха и за това колко книги притежава, както и колко е прочел... Е тогава се изумих...

              Пита ме жената:

              Колко книги имате в къщи...
              Аз отговарям: Не знам точно...?

              Добре де приблизително?
              И аз казвам: Няколко хиляди... не знам?

              Погледна ме с невярващ поглед? Няколко хиляди ли? За първи път чувам такова нещо... обиколила съм толкова много къщи... най-много десетина в къща да съм записала...

              А колко четете за една година?
              Еми десетки... стотин... понякога... отговарям аз...

              Още по-голямо изумление... сигурно не ми повярва...


              Та тъй уважаеми колеги... в т.н. информационната ера сме влезли казват... но като гледам от нея ще идем направо в неграмотната ера...
              Последно редактирано от Венцислав Петров; 04-05-08, 14:09.
              VPetrov.photography

              Коментар


              • #8
                До: Нашите библиотеки.

                Четейки тук ми хрумна да отворим една нова тема:

                Стойностни книги - препоръки и информация

                Нека там всеки да напише кои са най-важните и стойностни книги които би препоръчал... така ще се формира една виртуална библиотека та всеки да може да се консултира или сподели нещо което си заслужава...
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #9
                  До: Нашите библиотеки.

                  Венци, това е хубава идея, но нека мненията и споровете да са в тази тема, а името и кратка информация за книгата в другата. Иначе пак ще се разводнят нещата.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Нашите библиотеки.

                    То аз много място за спорове не виждам... всеки просто да напише на него какво му харесва и препоръчва... Но изцяло приемам съвета и нека тъй да бъде... Всичко което не е директна препоръка а спор относно библиотеката, ще бъде местено тук, освен ако Симеон няма нищо против... Ако има ще открием нова тема...
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #11
                      До: Нашите библиотеки.

                      Как да няма място за спорове? Да речем, че аз кажа, че книгата "Шифърът на Леонардо" е стойностна книга. Според мен тя е увлекателна, почиваща отчасти на реални исторически факти и повече на фантазията на автора. Обаче тук се явява колегата Джоджо-примерно. (Давам го за пример, защото знам, че няма да ми се разсърди ). Та Джорджо ме заклеймява като атеист и се почва една.....

                      Коментар


                      • #12
                        До: Нашите библиотеки.

                        Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                        То аз много място за спорове не виждам... всеки просто да напише на него какво му харесва и препоръчва... Но изцяло приемам съвета и нека тъй да бъде... Всичко което не е директна препоръка а спор относно библиотеката, ще бъде местено тук, освен ако Симеон няма нищо против... Ако има ще открием нова тема...
                        =======================================================
                        За КНИГИ и ЧЕТЕНЕ - може ли да има против?

                        Коментар


                        • #13
                          До: Нашите библиотеки.

                          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                          Прави ....И в момента библиотеката на Майка ми и Баща ми е над 3000 тома...
                          Добре де приблизително?
                          И аз казвам: Няколко хиляди... не знам.
                          ..............................................
                          Венци, че то, като дойда в София, не трябва да си обувам обувките: от къща с библиотека - в друга , трета....

                          Коментар


                          • #14
                            До: Нашите библиотеки.

                            Мда... и така ще преброиш май колкото пръсти на ръцете имаш и после? Е точно това аз виждам като най-голямата трагедия на нашето време... постепенното преминаване от Хомо сапиенс (разумният човек) към хомо консуматоренс... не особено разумният човек...
                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • #15
                              До: Нашите библиотеки.

                              Първоначално публикуван от kolonal Преглед на мнение
                              Как да няма място за спорове? Да речем, че аз кажа, че книгата "Шифърът на Леонардо" е стойностна книга. Според мен тя е увлекателна, почиваща отчасти на реални исторически факти и повече на фантазията на автора. Обаче тук се явява колегата Джоджо-примерно. (Давам го за пример, защото знам, че няма да ми се разсърди ). Та Джорджо ме заклеймява като атеист и се почва една.....
                              Тя Шифърът на Леонардо почива на толкова исторически факти на колкото и сценария за Робинята Изаура... Но съм далеч от мисълта да заклеймявам всеки който я е прочел... Сигурно и аз бих я прочел някой ден... като се свърши списъкът с това което не съм чел а трябва...

                              Но уважаеми колега, все пак за четене говорим... което винаги е по-добро от "нечетенето"... което пък произвежда "чукчи писатели"...
                              VPetrov.photography

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X