Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

    Трябва да стане това си го мисля от много време ,но на моя няма какво да му намалям и затова не съм го направил още.
    0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

    Коментар


    • #32
      До: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

      Бормашините са по 500W, при това харчат толкова само яко ги изпържиш яко.

      Електрожена е 4KW номинал. А на моменти доста повече. Една малка грешка по инсталацията, и може да останеш без електроуреди. Освен това това скапва cosф. И съответно инсталацията ти трябва да е по-дебела. Има радиосмущения. Трафа ще грее повече. Много повече. Диодите също можеш да скихаш твърде лесно. Не случайно почти никой не го прави така.

      Всичко това е преодолимо по принцип, обаче не знам дали ще се справиш, и каква ще е цената.

      Симистори иначе има достатъчно мощни и евтини. От такъв реглаж обаче ще ти спадне и напрежението на празен ход. Ако е 50, и си го сложил на 50%, може в един момент напрежението да се окаже недостатъчно, и пак да се чудиш какво става, и защо не пали пущината.

      Обаче си струва да се пробва. Симистора+управлението мисля че не биха излезли повече от 50-ина лева.

      BTW Симистор=тиристор. Термина "Симистор" май вече рядко се ползва.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #33
        До: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

        Ми аз имам тиристор 50А и 25А от тези каето са с болт М10/12 от доло и с "телената" оплетка от горе, ама незнам дали са за 220волта, трябва да проверя в справочника. Иначе ще станат ли да сложа такъв на схемата от предишният линк, кадето е за регулирането до 16А Мисля ще стане. Иначе и аз мисля, че като м свалям напрежението с този реглаж ще се получи малко изходно напрежение както викаш, ама ще пробвам. А за кое викаш да излзне 50-тина лв. в линка управлението е 2-3 лв., зглобявам си го и вместо тяхния тиристор слагам моя и готово

        П.П.Инасталацията в гаражите в нас е "пригодена" горе доло за подобни неща, даже имаме контакти от тези усилените като трифазните, но монофазни с 3-те крачета за 25А
        Моите снимки...
        https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
        https://500px.com/ivankoo

        Коментар


        • #34
          До: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

          Трябва да видиш дали схемата на управление ще може да клати по-мощните тиристори. Ако не може ще трябва да се мисли междинно звено - по спомен пак тиристор, който да може да разклати мощните.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #35
            До: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение

            BTW Симистор=тиристор. Термина "Симистор" май вече рядко се ползва.
            Симистор = триак или симетричен тиристор, което е различно от обикновения тиристор. Симистор е рускоезичният вариант, който се отхвърли вече, но и аз си го ползвам

            Коментар


            • #36
              До: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

              Първоначално публикуван от Ivanko Преглед на мнение
              Иначе ще станат ли да сложа такъв на схемата от предишният линк, кадето е за регулирането до 16А Мисля ще стане.
              Тръгнахте в погрешна посока. С такъв фазов регулатор преди първичната няма да стане, защото на вторичната ще падне напрежението и няма въобще да пали електрода. Този регулатор е за колекторни двигателчета и разни активни товари.
              В руската връзка, която си дал по-горе фазовият регулатор е във вторичната и има шанс да стане, но заваряването е ужас, правил съм ги и ви казвам от опит, пращи и прекъсва гадно.

              Коментар


              • #37
                До: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

                Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
                Има няколко мощни руски сайта за заваряването. Огромно количество информация. Но тия линкове останаха в бележките на Операта, а сега нямам, Мозилата не ще да ги прочете, и не знам как да ти ги дам.
                Aко имаш файла с отметките може да ми го пратиш. Аз съм с опера. Другия вариант е да си сложиш и ти
                Танки грязи не боятся!

                Коментар


                • #38
                  До: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

                  Ехх, съвсем занемарих изработката на електроженчето. Тези дни мисля да направя връзките и поне да направя пробва та да знам дали да фърлям всичко или ще го бъде. Поне конрдензаторите съм им запоил еднакви по дължина и сечение проводници, само трябва да ги съединя на едно
                  Моите снимки...
                  https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
                  https://500px.com/ivankoo

                  Коментар


                  • #39
                    До: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

                    Аз леко по леко напредвам, е като охлюв напредвам, ама пак напредвам
                    Значи от 4-5 дена след работа се занимавам в едната работилничка да правя връзките с обувки и да запоявам обувките към кабелите с яко тинол (понеже си падам малко перфексионалист та искам да изпипам всичко на макс, дори и да не тръгне) и днеска взех та го зглобих цялото устройство и почнах да меря какво излиза...
                    Значи на изхода на вторичната намотка излизат променливи 30волта, след греца си остават горе доло пак толкова... НО като свързах кондензаторите последователно и средната точка я пуснах до единият край на вторичната намотка и на изхода ми излезна изправено 90волта +- което е на 2х 45волта при двете последователно свързани групи кондензатори. Което след като почне да се заварява би трябвало да си падне на пак на 30волта ама вече ще се е възпламенил електрода и мисля че няма да има проблеми
                    Само кондензаторите нещо не ми двъхват доверие, че са по 2 групи по 8бр. по 2000микроF. срързани в паралел. Пък и не са предвидени май за такива пикове на тока... ама каквото сабя покаже
                    Утре остава да го пробвам наистина какво ще излезне от цялото чудо, че стана много късно а трябва да измайсторя нещо за кърохватка че ще ми опече пръстите електрода
                    Утре ще го снимам да се посмеете и вие малко на цялостният първичен вид на устройството
                    Моите снимки...
                    https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
                    https://500px.com/ivankoo

                    Коментар


                    • #40
                      До: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

                      Значи днеска скалъпих една ръкохватка на бързо и я увих с изолиртбанд (че не намерих армиран гумен маркуч с нужният диаметър) и пробвах устойството...
                      Първо намерих едно винкелче 3мм. и ето какво стана с него

                      От там намерих други две ламаринки (10мм. и 5мм.) и ги съединих и си поиграх малко върху тях с Вежен 2,5 и 3,25 и ОК 3,25
                      Значи въединието го правих с 2,5 вежен на 2 шева (защото ми глътна на доста места първият шев) с 2мм. луфт между детайлите и ето какво се получи

                      След което на другата страна си поиграх с другите, които бяха 3,25 и ето резултата

                      Значи на 2,5-цата работи много добре, на 3,25-цата доста по-лесно гаси дъгата ама пак си работи
                      Та я сега някой които е на вътре с нещата да каже според него по шевовете, как работи електрожена. Като се има в предвид че не са правени от професионалист ами от начинаещ в занаята.
                      Също забелязах, че при палене и гасене често пука силничко, това ще да е от кондензаторите, ама мисля, че не е особен проблем
                      Иначе забелязах, че дросела ми идва малък (тънък де), защото лееко му се стопи накрая изолацията.

                      Значи сега остана главният проблем.... как да регулирам мощността освен с допълнителните витки на първичната, защото пробите с аправени на пълна мощност.

                      П.П. Ето и снимка на машинката, ама обещайте да не смеете много от сегашният й вид
                      Моите снимки...
                      https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
                      https://500px.com/ivankoo

                      Коментар


                      • #41
                        До: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

                        Първоначално публикуван от Ivanko Преглед на мнение
                        Значи сега остана главният проблем.... как да регулирам мощността освен с допълнителните витки на първичната, защото пробите с аправени на пълна мощност.
                        Няма как. Само с витки на първичната или вторичната. И май витки на вторичната е по-добрия вариант.

                        За да не пръщи, пробвай да махнеш част от кондензаторите, и виж дали е по-добре.

                        Едит: Пропуснах: Евала за ентусиазма. Заварките ми изглеждат добре.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #42
                          До: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

                          Първоначално публикуван от Ivanko Преглед на мнение
                          Значи сега остана главният проблем.... как да регулирам мощността освен с допълнителните витки на първичната, защото пробите с аправени на пълна мощност.
                          Е как на пълна мощност като има дросел?! Дай го на късо и тогава ще ти е пълна мощността. Ако тя те удовлетворява, тогава можеш да си навиеш истински дросел, а не това дроселче-нце и чрез регулиране на въздушната му междина да регулираш тока.
                          И мисля, че ти казвах - не стягай трансформатора с желязо (винкелите в случая), в тях се генерират вихрови токове и остави, че греят, но ти изяждат и от мощността.

                          Коментар


                          • #43
                            До: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

                            Да де, за стягането разбрах, просто още си е в първичен вид, като дойде ред да го слагам в "кутийка" ще го мисля. Мисля пак с този винкел, но с 2мм. гетинакс между него и ламелите и май няма да му е проблем, или пак ще пречи. Ако да, ще ми направя още по-дебела изолация, защото мисля, че само с пластмаса, дърво или някакъв друг изолационен материал няма да се прикрепят здраво ламелит и ще бръмчи доста (сега почиии не бръмчи)
                            Иначе дросела го правих според схемта, даже е с малко по-дебел проводник. Имах в предвид под пълна мощност, че си е на максимума който може, без да съм намалявал ток или напрежение.

                            Иначе това с истинския дросел и въздушната междина ако можеш да ми го обясниш малко по-подробно + някакви данни за изработката му.
                            А за кондензаторите, може да махна половината и пак да пробвам как ще стане, поне тях случайно съм ги наптавил на по 2 връзки по 4бр. на връзка.
                            Иначе с витки на вроричната мисля, че няма да е много добре, защото трябва да е доста силен превклювателя който да превкл. отделните положения, та за това ще мсиля нещо с вторичната, на нея и без това съм и навил още витки още докато я навивах, за всеки случей (те по схема за 160 някъде, а аз съм навил со 200 витки, като през 10 витки имам изход)
                            Моите снимки...
                            https://www.facebook.com/Photography.by.Ivanko
                            https://500px.com/ivankoo

                            Коментар


                            • #44
                              До: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

                              Стяга се с букови, дъбови или текстолитови парчета с квадратен профил. Достатъчно здраво е.
                              За дросела няма смисъл да говорим - никой не го прави така. Много трудно е за изпълнение. Имаше го някога при някои промишлени електрожени.
                              Превключвателя го правят от шпилки, през които се прехвърля медна шина, много неудобна работа...

                              Коментар


                              • #45
                                До: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

                                Абе за вторичната се обърках. Повечето които съм виждал май са на първичната.

                                За въздушната междина не знам какво да те посъветвам.

                                Виждал съм такъв с междина в големия траф. И се регулираше. По-малка междина значи по-голяма мощност. Най-общо, магнитопровода е разделен на 2. И разстоянието между 2-те части се регулира.

                                Обаче това ако се прави на дросела, май става обратното - голяма междина значи по-ниска индуктивност, и съответно по-твърда работа, или иначе казано по-голяма мощност. Ама може и да бъркам.
                                Последно редактирано от sparkybg; 25-07-08, 21:42.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X