Страница 2 от 6 ПървиПърви 123456 ПоследенПоследен
Резултати 21 до 40 от 105

Тема: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

Място
    Елин Пелин
    Публикации
    800
    Точки (при гласуване)
    7

По подразбиране До: Изработка на правотоков електрожен/аргонов апарат

Ми на мен целта ми е, ако не стане за аргон, то поне да е правотоков електрожен, иначе в нас си имаме обикновен правен, ама мисля, че с правотоков, дори и пак ръчно правен ще е по-добре.
    Само ми остава още един важен въпрос... регулирането на тока как да стане, освен с допълнителните намотки, които съм ги сложил като компромисен вариант ако все пак не намеря никакъв начин
    Днешните хечбеци приличат на група послушни ученици, седящи мирно на първия ред, докато 205 GTI е някъде отзад и гамнески маха с ръка към учителя...

sparkybg е офлайн
    Спартак Тимчев
    Старши участник | ОС || СзО || +ПЛ || ТП || ДВиП |* МСС *
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    24,907
    Точки (при гласуване)
    48

Цитат Мнение на Ivanko Преглед на публикациите
    Ми на мен целта ми е, ако не стане за аргон, то поне да е правотоков електрожен, иначе в нас си имаме обикновен правен, ама мисля, че с правотоков, дори и пак ръчно правен ще е по-добре.
    В техникума на времето имаше и такива и другите. С правотоков преавх заварките като изляти, а с другия като наплюти.

Само ми остава още един важен въпрос... регулирането на тока как да стане, освен с допълнителните намотки, които съм ги сложил като компромисен вариант ако все пак не намеря никакъв начин
    Май няма как. Може някакво тиристирно управление, ама тогава ще смущаваш електромрежата.

Ма де да знам. Може пък да има нещо, пък да не се сещам.

Може примерно с регулация на въздушната междина на трансформатора или дросела. Обаче при теб те нямат такава май.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

travelling е офлайн Старши участник | СзО || +ПЛ || ДВиП |* МСС *
    Място
    Пловдив
    Публикации
    2,017
    Точки (при гласуване)
    10

http://hobby.neomontana-bg.com/
    там отиди на регулатори и разгледай схемите със симистори,мисля че нещо такова ще свърши работа преди първичната намотка,но трябва да е с по-як симистор.

Място
    Елин Пелин
    Публикации
    800
    Точки (при гласуване)
    7

Ами от ето с тази схема,която бях дал още в началото, дали няма да стане
    http://www.radioradar.net/radiofan/m...5_9-11-42.html
    Например да сложа втори траф (слаб) или да донамотам моя с една третична и да регулирам така тиристорите. Но пък нямам такива тиристори, имам само 50А но не и 200 те се продават подобни и са към 50-тина лв. демек 100лв. за тиристори... но ако не стане ще си остана с пръст в уста и 100лв. зад гърба... за едното нищо накрая.
    А също може и с заваръчен реостат от тези старитеее, ама незнам от каде да го изнамеря или какъв кантал да взема и колко витки да сложа, само знам,ч е трябва реостата да е към 2 ома според мойте изчисления. Аз имам едни реостати по 2ома, които 2 са срързани аралел и са с лъзгач (демек до 1 ом) но с ф1,5 някъде и като заварявам ставар червени, което ме притеснява. пък и им е малко съпротивлението, много малко спара тока, не е от мин до макс. ами е от 1/2 до макс някъде
    Та за това реших да се консутирам с по-знаещите от мен за въпросите
    Днешните хечбеци приличат на група послушни ученици, седящи мирно на първия ред, докато 205 GTI е някъде отзад и гамнески маха с ръка към учителя...

Място
    Пловдив
    Публикации
    2,017
    Точки (при гласуване)
    10

Цитат Мнение на sparkybg Преглед на публикациите
    В техникума на времето имаше и такива и другите. С правотоков преавх заварките като изляти, а с другия като наплюти.

Май няма как. Може някакво тиристирно управление, ама тогава ще смущаваш електромрежата.

Ма де да знам. Може пък да има нещо, пък да не се сещам.

Може примерно с регулация на въздушната междина на трансформатора или дросела. Обаче при теб те нямат такава май.

Има електрожени,които се регулират от междината,но при теб няма да стане,а за смущенията мисля,че няма на кой да пречат - все пак всички регулатори на бормашини работят на този принцип

Място
    Земя
    Публикации
    5,960
    Точки (при гласуване)
    0

Цитат Мнение на Стефан Преглед на публикациите
    Има няколко мощни руски сайта за заваряването. Огромно количество информация. Но тия линкове останаха в бележките на Операта, а сега нямам, Мозилата не ще да ги прочете, и не знам как да ти ги дам.
    Що не сложиш и опера, няма да ти пречи.

Място
    Пловдив
    Публикации
    2,017
    Точки (при гласуване)
    10

Тока през първичната намотка не е толкова голям и не трябват скъпи тиристори,а това с реостата го забрави защото тои не се свързва като си мислиш схемата на егрегата е по-различна и заваръчния ток не минава през реостата.

Място
    Елин Пелин
    Публикации
    800
    Точки (при гласуване)
    7

Ми значи примерно нещо като това на 16А http://hobby.neomontana-bg.com/kit119.htm ама само, че да му сложа симистор на20-25А зависи какъв има... трябва да стане, така ли
    Иначе смущенията не ми пречат (незнам за другите как ще е), нека си смущава, само да работи добре...

Място
    Пловдив
    Публикации
    2,017
    Точки (при гласуване)
    10

Ще заваряваш само докато дават сапунките

Място
    Елин Пелин
    Публикации
    800
    Точки (при гласуване)
    7

Цитат Мнение на travelling Преглед на публикациите
    Тока през първичната намотка не е толкова голям и не трябват скъпи тиристори,а това с реостата го забрави защото тои не се свързва като си мислиш схемата на егрегата е по-различна и заваръчния ток не минава през реостата.
    Ами колегита ми викаха, че когато са бачкали с такова са го връзвали на ръкохватката последователно и са си заварявали и регулирани кадето и да са без да се долижават до електрожена

Ми ако е за сапунките... значи трябва/мога постояно за заварявам, че то постоянно ги има и се пеняват все повече и повече

Място
    Пловдив
    Публикации
    2,017
    Точки (при гласуване)
    10

Трябва да стане това си го мисля от много време ,но на моя няма какво да му намалям и затова не съм го направил още.

sparkybg е офлайн
    Спартак Тимчев
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    24,907
    Точки (при гласуване)
    48

Бормашините са по 500W, при това харчат толкова само яко ги изпържиш яко.

Електрожена е 4KW номинал. А на моменти доста повече. Една малка грешка по инсталацията, и може да останеш без електроуреди. Освен това това скапва cosф. И съответно инсталацията ти трябва да е по-дебела. Има радиосмущения. Трафа ще грее повече. Много повече. Диодите също можеш да скихаш твърде лесно. Не случайно почти никой не го прави така.

Всичко това е преодолимо по принцип, обаче не знам дали ще се справиш, и каква ще е цената.

Симистори иначе има достатъчно мощни и евтини. От такъв реглаж обаче ще ти спадне и напрежението на празен ход. Ако е 50, и си го сложил на 50%, може в един момент напрежението да се окаже недостатъчно, и пак да се чудиш какво става, и защо не пали пущината.

Обаче си струва да се пробва. Симистора+управлението мисля че не биха излезли повече от 50-ина лева.

BTW Симистор=тиристор. Термина "Симистор" май вече рядко се ползва.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

Място
    Елин Пелин
    Публикации
    800
    Точки (при гласуване)
    7

Ми аз имам тиристор 50А и 25А от тези каето са с болт М10/12 от доло и с "телената" оплетка от горе, ама незнам дали са за 220волта, трябва да проверя в справочника. Иначе ще станат ли да сложа такъв на схемата от предишният линк, кадето е за регулирането до 16А Мисля ще стане. Иначе и аз мисля, че като м свалям напрежението с този реглаж ще се получи малко изходно напрежение както викаш, ама ще пробвам. А за кое викаш да излзне 50-тина лв. в линка управлението е 2-3 лв., зглобявам си го и вместо тяхния тиристор слагам моя и готово

П.П.Инасталацията в гаражите в нас е "пригодена" горе доло за подобни неща, даже имаме контакти от тези усилените като трифазните, но монофазни с 3-те крачета за 25А

sparkybg е офлайн
    Спартак Тимчев
    | Модератор |
    Място
    София
    Публикации
    24,907
    Точки (при гласуване)
    48

Трябва да видиш дали схемата на управление ще може да клати по-мощните тиристори. Ако не може ще трябва да се мисли междинно звено - по спомен пак тиристор, който да може да разклати мощните.

Място
    Панагюрище
    Публикации
    6,999
    Точки (при гласуване)
    27

Цитат Мнение на sparkybg Преглед на публикациите

BTW Симистор=тиристор. Термина "Симистор" май вече рядко се ползва.
    Симистор = триак или симетричен тиристор, което е различно от обикновения тиристор. Симистор е рускоезичният вариант, който се отхвърли вече, но и аз си го ползвам

Място
    Панагюрище
    Публикации
    6,999
    Точки (при гласуване)
    27

Иначе ще станат ли да сложа такъв на схемата от предишният линк, кадето е за регулирането до 16А Мисля ще стане.
    Тръгнахте в погрешна посока. С такъв фазов регулатор преди първичната няма да стане, защото на вторичната ще падне напрежението и няма въобще да пали електрода. Този регулатор е за колекторни двигателчета и разни активни товари.
    В руската връзка, която си дал по-горе фазовият регулатор е във вторичната и има шанс да стане, но заваряването е ужас, правил съм ги и ви казвам от опит, пращи и прекъсва гадно.

Място
    София
    Публикации
    519
    Точки (при гласуване)
    10

Цитат Мнение на Стефан Преглед на публикациите
    Има няколко мощни руски сайта за заваряването. Огромно количество информация. Но тия линкове останаха в бележките на Операта, а сега нямам, Мозилата не ще да ги прочете, и не знам как да ти ги дам.
    Aко имаш файла с отметките може да ми го пратиш. Аз съм с опера. Другия вариант е да си сложиш и ти
    [CENTER][IMG]http://htftp.domainbg.com/KamAZadjiq/MQFLU3c46y.gif[/IMG][IMG]http://htftp.domainbg.com/KamAZadjiq/oeRBtSqU1V.gif[/IMG][/CENTER]

Място
    Елин Пелин
    Публикации
    800
    Точки (при гласуване)
    7

Ехх, съвсем занемарих изработката на електроженчето. Тези дни мисля да направя връзките и поне да направя пробва та да знам дали да фърлям всичко или ще го бъде. Поне конрдензаторите съм им запоил еднакви по дължина и сечение проводници, само трябва да ги съединя на едно

Място
    Елин Пелин
    Публикации
    800
    Точки (при гласуване)
    7

Аз леко по леко напредвам, е като охлюв напредвам, ама пак напредвам
    Значи от 4-5 дена след работа се занимавам в едната работилничка да правя връзките с обувки и да запоявам обувките към кабелите с яко тинол (понеже си падам малко перфексионалист та искам да изпипам всичко на макс, дори и да не тръгне) и днеска взех та го зглобих цялото устройство и почнах да меря какво излиза...
    Значи на изхода на вторичната намотка излизат променливи 30волта, след греца си остават горе доло пак толкова... НО като свързах кондензаторите последователно и средната точка я пуснах до единият край на вторичната намотка и на изхода ми излезна изправено 90волта +- което е на 2х 45волта при двете последователно свързани групи кондензатори. Което след като почне да се заварява би трябвало да си падне на пак на 30волта ама вече ще се е възпламенил електрода и мисля че няма да има проблеми
    Само кондензаторите нещо не ми двъхват доверие, че са по 2 групи по 8бр. по 2000микроF. срързани в паралел. Пък и не са предвидени май за такива пикове на тока... ама каквото сабя покаже
    Утре остава да го пробвам наистина какво ще излезне от цялото чудо, че стана много късно а трябва да измайсторя нещо за кърохватка че ще ми опече пръстите електрода
    Утре ще го снимам да се посмеете и вие малко на цялостният първичен вид на устройството

Място
    Елин Пелин
    Публикации
    800
    Точки (при гласуване)
    7

Значи днеска скалъпих една ръкохватка на бързо и я увих с изолиртбанд (че не намерих армиран гумен маркуч с нужният диаметър) и пробвах устойството...
    Първо намерих едно винкелче 3мм. и ето какво стана с него

От там намерих други две ламаринки (10мм. и 5мм.) и ги съединих и си поиграх малко върху тях с Вежен 2,5 и 3,25 и ОК 3,25
    Значи въединието го правих с 2,5 вежен на 2 шева (защото ми глътна на доста места първият шев) с 2мм. луфт между детайлите и ето какво се получи

След което на другата страна си поиграх с другите, които бяха 3,25 и ето резултата

Значи на 2,5-цата работи много добре, на 3,25-цата доста по-лесно гаси дъгата ама пак си работи
    Та я сега някой които е на вътре с нещата да каже според него по шевовете, как работи електрожена. Като се има в предвид че не са правени от професионалист ами от начинаещ в занаята.
    Също забелязах, че при палене и гасене често пука силничко, това ще да е от кондензаторите, ама мисля, че не е особен проблем
    Иначе забелязах, че дросела ми идва малък (тънък де), защото лееко му се стопи накрая изолацията.

Значи сега остана главният проблем.... как да регулирам мощността освен с допълнителните витки на първичната, защото пробите с аправени на пълна мощност.

П.П. Ето и снимка на машинката, ама обещайте да не смеете много от сегашният й вид

Страница 2 от 6 ПървиПърви 123456 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Тегличи-Изработка???
    От foli във форум JEEP
    Отговори: 27
    Последно мнение: 28-03-13, 15:39
  2. Изработка на резервоар от неръждавейка
    От Jimi във форум Стомани, материали, характеристики
    Отговори: 35
    Последно мнение: 04-01-10, 15:19
  3. Апарат за точково от електрожен
    От bojitch във форум Заваряване - технологии, прибори и сведения
    Отговори: 24
    Последно мнение: 14-04-08, 16:05
  4. Изработка на спирачни дискове
    От Yordan Kolev във форум Трансмисия, окачване, блокировки и спирачна система
    Отговори: 29
    Последно мнение: 25-09-07, 20:58

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации
  •