Страница 6 от 7 ПървиПърви ... 234567 ПоследенПоследен
Резултати 101 до 120 от 128

Тема: Посвещава се на децата на 60-те,70-те и 80-те години на 20 век

Място
    Варна
    Публикации
    2,047
    Точки (при гласуване)
    16

По подразбиране До: Посвещава се на децата на 60-те,70-те и 80-те години на 20 век

Цитат Мнение на iai-bg Преглед на публикациите
    ...
    Но стига с моите конски истории ... сетете се още нещо ... имаше си доста хубави моменти навремето , например - първата целувка ???
    Е те за това сигурно ще трябва нова тема с яка цензура...
    Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
    Гранд Чероки 1995 ZJ 4.0, 2" Trail Master, BFG AT 31/10,5/15
    Форд Фокус 1,4 1999 г.
    ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

Място
    Пловдив
    Публикации
    1,212
    Точки (при гласуване)
    12

По подразбиране До: Посвещава се на децата на 60-те,70-те и 80-те години на 20 век

Чак пък цензура и то яка... Ти, колега, направо с цензурируеми неща ли започна?
    Страхотни спомени имам от моето детство, макар, че не беше леко и богато, за което обаче съм благодарна на съдбата. В много отношения доста наподобяваше това описано от Джералд Даръл в неговите книги за детството му на о.Корфу - мога да ви разказвам безкрайно, стига да имам достатъчно време...
    ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

Място
    Варна сега в София
    Публикации
    1,114
    Точки (при гласуване)
    11

Цитат Мнение на Фани Преглед на публикациите
    Чак пък цензура и то яка... Ти, колега, направо с цензурируеми неща ли започна?
    Страхотни спомени имам от моето детство, макар, че не беше леко и богато, за което обаче съм благодарна на съдбата. В много отношения доста наподобяваше това описано от Джералд Даръл в неговите книги за детството му на о.Корфу - мога да ви разказвам безкрайно, стига да имам достатъчно време...
    Пожелавам ти Достатъчно Време за всички разкази !
    Мария Стоева.....................!!! Никой не може да изтрие виц с Чък Норис!!!

Място
    София
    Публикации
    1,177
    Точки (при гласуване)
    11

Една дивотия и от мойто детство,а те са много.За заговезни се правеше купен-голям огън,събираха се гуми,редяха се на един кол, отгоре се слагаха смрики и ставаше огън та огън,сигурно 30 метра висок.Събираше се цяло село,гайди, хора,абе празник.Подготовката беше следната-големите отиваха в гората за смрики и голям кол,а ние малките трябваше да осигурим гумите.Случката е следната:аз и още двама юнаци -тогава да сме били 5 клас,намерихме в двора на един комшия задна гума с джанта от Белоруз,както и да е взехме я от двора и на улицата,а тя стръмна, а в долния и край един спрян един варбург.Тоя варбург беше чисто нов- чорбаджията му беше женен за германка от ,абе големо чудо беше.Та изправихме някакси гумата и ще я пускаме по улицата,решихме,че ще мине покрай варела и за всеки случай аз отидох по надолу по улицата,та ако гумата тръгне към варбурга да я бутна настрани-виж ми акъла.И като тръгна оная гума гледам право срещу варела,викам ще я бутна ,да а ма не-като се резна в колата,строши задния прозорец,от там на тавана,абе мани-ужас-колата стана на трътка ,ние от там едно бегане-няма такова.Вечерта на купена собственика обикаляше и псуваше и други такива.Нямам думи колко акъл сме имали,а тоя човек още не знае кой му батиса колицата.Като пиша тая щуротия се сещам за още една ,комшията от който взехме гумата имаше едно кутре,голямо колкото котка,обаче лаеше та не млъкваше,абе чудо.Един ден аз и още едно приятелче взехме в едно бурканче малко олио,една тънка пръчка,малко памук и малко салам за примамка.Скрихме се в отсрещния двор и зачакахме Бони-така се казваше кучето.По едно време жената на комшията отвори вратата на къщата и пусна Бони навън-той веднага се разлая ,и ние почнахме да му хвърляме салам та да дойде.Полека го примамихме,хванах го,главата му под мишка,дигнах му опашката,а приятелчето -от клечката и памука бяхме направили тампон-топи клечката в олиото и от там в дупето на Бони.Направихме му екстра клизма,като го пуснахме, това куче и върти дупето и опашката,прави само едно "АВ",не може да излае,абе цирк.Кутрето като го пуснахме право пред вратата и почна да драска по нея,жената като отвори и го видя сигурно щеше да получи удар,а ние напикаване от смях....

Място
    Шумен
    Публикации
    151
    Точки (при гласуване)
    6

http://detstvoto.com./ - Някой от Вас посещавал ли е този сайт? Ако ли не - пробвайте. Аз останах запленен...
    пп.- Ако някой вече е пускал адреса - извинявам се за повторението...
    Руският шофьор нарича "път", мястото през което възнамерява да мине.
    ...Българския коледен дух е духът на заклано прасе...[COLOR="#008000"][/COLOR]

Място
    София
    Публикации
    154
    Точки (при гласуване)
    6

[quote=iai-bg;525649]

Ние и казвахме кър. А за просенето-имахме следния пениз- нали уличните телефони най-накрая бяха по 5 ст., та ние обикаляхме с 5х1 и искахме да ни ги уедрят за телефона. И много рядко някой взимаше тия по една- да не му късат джоба. По-късно разбивахме апаратите за таксуване на колите. И асансьорите със стотинки...
    А вас джобили ли са ви?
    А помните ли, че ако спреш с колата до пътя и си набереш царевица примерно от крайпътната нива и те хванат, и не ти се размине, ти взимат колата?
    А помните ли пътя до морето? От София. Аз възстановявах два дена после. То сигурно затова картите за почивка бяха по 14 дни.

Място
    Пловдив
    Публикации
    1,212
    Точки (при гласуване)
    12

Тази тема така мило ме връща към страхотното ми детство, че продължавам със спомените.

...Живеехме в родната къща на майка ми - строена някъде около 1900г. (със сигурност беше измазана 1922г., защото това беше изписано на нея, а обичаят едно време бил такъв - като се измаже/завърши къщата, да се изписва годината). Кирпичена с 50-60 см. дебели стени и дървени ферми– лятото в нея беше прохладно, а зиме – топло, с изба в която лятото беше студено като в хладилна камера. Знаели са как да строят старите майстори! Измазана със смес от глина и слама, белосана – беше като бял лебед насред големия двор. С голямо огнище в централната стая, където огънят весело играеше, а баба готвеше вкусни манджи; помня като спираха тока, ползвахме освен свещи и газени лампи (мале, колко съм стара )... Отпред пред къщата имаше посадени 3 черници, нейни връстници, които бяха станали огромни и на тях падаше страхотна игра с другарчетата – то не бяха връзване на люлки, въжета по които се катерехме, а отдолу имаше купчина слама в която скачахме, някои от клоните бяха толкова дебели, че си постилахме черга и сядахме като на пейка да си приказваме...
    Та задния двор на нашата къща беше обрасъл като гора с див орех, черен бъз и лапад, а насред него имаше голямо крушово дърво – и беше трудно проходим и също любимо място за игри. Там с децата от нашата махала си бяхме направили тайна база (както казват сегашните деца), а по нашему – колиба. С другата махала воювахме ( и то доста сериозно) – играехме на различни племена индианци и те също си имаха тайна колиба. През деня си правехме стрели, лъкове, факли и стратегии за битки и нападения, като целта беше да се намери и разруши колибата на врага, а ако може да се вземат и пленници, а вечер воювахме. Един път противника намери нашата колиба, нападнаха ни като бяхме вътре – с камъни, пръчки, стрели и успяха да ни изненадат и да ни поразвалят колибата. Ние естествено се амбицирахме, хванахме едно мъниче от другата махала и къде със заплахи, къде с подкуп (лакомства) разбрахме къде е колибата на врага. Нападнахме ги също изненадващо и си спретнахме страшна битка, толкова се бяхме настървили, че се наложи да се намесят възрастните да ни разтървават, но след битката доста глави, ръце и крака бяха посинени и кървяха... Е, имаше и моменти на примирие, в които се играеше на криеница, гоненица, на въже, ластик, дама, стражари и апаши... Всеки път, след като си разкриехме колибите, се налагаше да ги местим – така последната ни колиба беше в едни храсти до дувара и къщата на съсед, а до нея имаше огромна купчина слама (в нея пък какви игри падаха, няма да ви казвам). И единия път като ни нападна врага, някой пусна запалена стрела – а правехме и това, топехме парцали в нафта, увивахме върховете на стрелите и ги палехме преди да стреляме – обаче стрелата попадна в купа слама.... и като пламна... Стана страхотен пожар, всички се разбягахме като пилци; добре, че някой възрастен видял огъня и веднага се обадил в пожарната, хората наизскачаха с кофи вода, разпънаха маркучи, започнаха да гасят, настана невъобразима паника. А къщата на съседа е досами горящия куп слама, само дувара ги разделя. И огъня аха-аха да обхване и къщата... за щастие пожарната дойде и успяха да го угасят, нашата колиба отиде естествено, но комшийската къща оцеля.
    И след това като се почна едно масово шамарене на "индианци"... нали знаете лафа: „от играчка-плачка”.
    Та това ни беше последната колиба и игрите на индианци продължиха, но без горящите стрели...
    ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

Място
    Бургас
    Публикации
    285
    Точки (при гласуване)
    7

Цитат Мнение на Ковача Преглед на публикациите
    Е, аз имах "украйна",после и "балкан".
    Спомени!
    Пък аз съм бил "баровец"-започнах с "жабка",сгъваемо балканче,после второ....а баща ми още си сурка "диаманта" с щайгата отзад и има една ифа(велосипед)
    SUBARU LEGACY 2.2 4WD GX
    0878299791

Място
    София
    Публикации
    2,320
    Точки (при гласуване)
    11

По подразбиране От: Посвещава се на децата на 60-те,70-те и 80-те години на 20 век

Я да изтупам малко прахта.
    Учих се да карам колело на Школник. Когато ходех на село играехме на Попляк (една игра с дървени пръчки) и търкаляхме колело от печката с извито арматурно желязо. Момичетата играеха на Лепендек (сега май игра на Дама се казва). Ние играехме на Стражари и апаши или на Фунийки. Правихме си лагерници и се пускахме без страх, че някой ще ни сгази. Стреляхме по врабчета с Четалчета и прашки. Като по-големи се събирахме да свирим на китари и да си говориме. Сега е другооо...........
    Животът е това, което се случва, докато ние кроиме планове....
    Pajero 2.8 GLS Super Select 96г.
    тел. нула8884едно602едно-Стоян

Място
    Пишман софиянец
    Публикации
    598
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    8

По подразбиране От: Посвещава се на децата на 60-те,70-те и 80-те години на 20 век

Прашки, фунийки. жмичка... Правехме си и пушкала- от приплескана на 1/4 дължина и сгъната на Г медна тръбичка, пирон и ластик + барут от кибритени клечки. Джобна прашка-убиец от тънък ластик, с 2 ушета, вързани на края, които се закачат на палеца и показалеца. Стреляше с пчеларски телени скоби- 10 стотинки за пликче, сигурно със 100-200 бройки. И ходехме на СЪКРУШАК по плодните дръвчета в градините на комшиите, които зрееха по-рано. Е-е-е-ех детство, детство мое отдавнашно.
    "Обичам си я тая България! И с дупките по пътищата си я обичам!" - Васко Кръпката

Място
    Шумен
    Публикации
    135
    Точки (при гласуване)
    3

А купуването на биберон от аптеката, разфасоването му и оставяне само на каучука, взимане на предното на един химикал и завързването с конец за биберона. А после газ до градската чешмичка и пълнене до горе и яко пръскане беше много яко
    Ами великите кръжоци в ОСО-то (ракетомоделизъм, авиомоделизъм и т.н.)
    А за фнийките да не казвам какво се случи със списанията "МОДА" и "Жената Днес" на майка ми
    А за почивките на море на бунгала и тенекиите сложени на огъня със извадени през деня миди от татковците мммммм
    А великите радиа VEF и SELENA, телевизора Рубин 714/Д, дето се оправяше с удар от горе и просто нямаше шанс да ти го откраднат защото 2-ма човека едвам го носеха
    Ами нафтовите печки голяма работа бяха.
    Ходенето вечер я до плод и зеленчука я до бустана на края на града да си "вземем" диня и пъпеши.
    Колелата "Лястовичка", "Зайка"
    Грамофони, Магнетофони и култовия двукасетачен касетофон с шарени копчета (забравих марката)
    Фото апарат СМЯНА 8, SKINA
    Пълненето на кюфтета в буркани да има за ядене на почивката или на море или на планина

Място
    Варна сега в София
    Публикации
    1,114
    Точки (при гласуване)
    11

Цитат Мнение на koko__2002 Преглед на публикациите

Грамофони, Магнетофони и култовия двукасетачен касетофон с шарени копчета (забравих марката)
    Интернационал..
    Мария Стоева.....................!!! Никой не може да изтрие виц с Чък Норис!!!

Място
    Земя
    Публикации
    5,960
    Точки (при гласуване)
    0

Колко време ни даваха да съсипя антената и да си направя 4-цевка... Фунийките бяха голяма игра, чак не мога да повярвам, че вече никой не я практикува. Определено е по-ефтино от пейтбол и другите подобни. Имаше някои дето слагаха и кърфици уви. Аз пък си имах мишена и след като открих, че иглите за спринцовки летят много добре и се забиват супер си тренирах на сухо...

Място
    Благоевград
    Публикации
    1,634
    Точки (при гласуване)
    12

Хубава игра ставаше с фунииките но после улицата побеляваше от хартията. Ама тогава кво ни е пукало за чистотата. Я кажете някои спомня ли си две консервни кутии свързани с дълъг канап ?
    Последно редактиран от aldr ; 18-06-12 в 17:15 Причина: допълнение

Място
    София
    Публикации
    5,140
    Точки (при гласуване)
    16

GSM-те имаш предвид май, ама по-добре ставаше с пластмасови кофички.

Място
    София
    Публикации
    801
    Точки (при гласуване)
    10

Фунийките стават по - добре с лак за нокти - лакира се само върха.
    Аз вчера обяснявах на 8 годишния ми син какво е 21............
    Сега си играят пдобни игри с топка, ама все пак доста различни... И по лесни, струва ми се. и никой не знаеше какво е 21

Място
    Благоевград
    Публикации
    1,634
    Точки (при гласуване)
    12

А знаете ли какво е пампор ? Жокер - ползва се зимата .

Място
    Пловдив
    Публикации
    5,610
    Блог Публикации
    1
    Точки (при гласуване)
    21

Цитат Мнение на aldr Преглед на публикациите
    А знаете ли какво е пампор ? Жокер - ползва се зимата .
    Ползва се целогодишно, и няма общо с детските игри от времената, коментирани тук.

Това е технология за смъкване на дървени трупи - от сечището, до удобно за товарене място.

Сваляне " на пампор " или на влак - е патент на родопските дървосекачи, от което е произлязло името на известно курортно селище.... леле как звучи Пампорово, значи...

За справка - Хайтов.
    LZ1VEN
    MB W210 OM606D30LA-606.962
    Mitsubishi Pajero2 Exceed LWB RHD

Място
    Благоевград
    Публикации
    1,634
    Точки (при гласуване)
    12

Вени не знаех за този вариант , но явно дървените шейни за 7-8 човека които правехме са копирани от дърварите.

Място
    Варна
    Публикации
    2,047
    Точки (при гласуване)
    16

Всъщност Пампорово е от Райчо Пампора. А доколкото съм учил едно време, връзвал магаретата като вагони, пък тогава на влаковете викали пампор и от там му излязъл прякора. Нещо такова беше, ако не ме лъже паметта, учил съм го в ИМТ преди 20 години
    Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
    Гранд Чероки 1995 ZJ 4.0, 2" Trail Master, BFG AT 31/10,5/15
    Форд Фокус 1,4 1999 г.
    ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

Страница 6 от 7 ПървиПърви ... 234567 ПоследенПоследен

Сходни теми

1. Да похвалим децата си
    От Кольо във форум ОФРОУД МАМА и/или ТАТКО
    Отговори: 298
    Последно мнение: 16-09-14, 19:55
  2. Днес се навършват 4 години от смъртта на децата от р. Лим
    От Тихомир във форум Политика, икономика и обществени взаимоотношения
    Отговори: 7
    Последно мнение: 04-04-08, 22:53
  3. За децата и двора
    От Ц. Кръстев във форум За дома и семейството
    Отговори: 15
    Последно мнение: 31-10-07, 21:52
  4. JEEP VS HUMMER - посвещава се на Vokel
    От quadra във форум Сравнения и тестове между марки, модели и функционалност
    Отговори: 49
    Последно мнение: 05-08-06, 19:15

Правила за публикация

• Вие не можете да публикувате нови теми
  • Вие не мжоете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да добавяте прикачени файлове
  • Вие не можете да редактирате собствените публикации
  •