Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Риболов на р. Искър

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Риболов на р. Искър

    Здравейте, в събота ще ме водят на Искъра за риба. Да сме били търсили морунаж. Казват ,че бил влязъл от Дунава. Някой да има наблюдения? И ако не е влязъл каква риба може да се търси, защото няма да ме водят местни рибари, а приятели от Варна?
    Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
    Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
    ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

  • #2
    Re: Риболов на р. Искър

    Всичко без черна мряна и пъстърва
    Не се знае само какво ще хванете че нивата на реките са много нагоре
    Ако сте на стръв може и нещо да закачите - евентуално

    Успех

    Коментар


    • #3
      До: Риболов на р. Искър

      какво е "Влашка плувка" ?
      Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
      Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
      ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

      Коментар


      • #4
        Re: Риболов на р. Искър

        "При "влашката плувка" стръвта се поднася с по-голямо олово от порядъка 5-10 грама в зависимост от течението, а самата плувка стои в близост до върховия водач и в повечето случай не докосва водата. Все едно ловите като на дъно."

        Коментар


        • #5
          До: Re: Риболов на р. Искър

          Първоначално публикуван от Daniel Преглед на мнение
          "При "влашката плувка" стръвта се поднася с по-голямо олово от порядъка 5-10 грама в зависимост от течението, а самата плувка стои в близост до върховия водач и в повечето случай не докосва водата. Все едно ловите като на дъно."
          И аз така предположих от една снимка.

          До колкото разбрах от снимката техниката е малко подвижно олово за да е стръвта близко до дъното, а плувката показва кога кълве, но за да не влачи е над водата.
          Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
          Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
          ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

          Коментар


          • #6
            Re: Риболов на р. Искър

            Не съм практикувал този вид риболов но ми се струва че оловото не трбва да е подвижно защото ако ловиш в река течението ще дърпа влакното и оловото ще стои буквално до куката което не винаги е добра идея.
            Но нека и колеги които са практикували този риболов дадът мнение аз от 10 години ловя само на муха.

            Поздрави

            П.С. разгледай http://www.iantra.com/ мисля че за момента по подходящи ще са притоците на янтра

            Коментар


            • #7
              До: Риболов на р. Искър

              Действително е с подвижно олово,но това става в спокойни води здаже и в река но там където няма бързо течение,целта е с много финни такъми да оставиш куката със стръвта до дъното.Плувката остава на около 5-6 см. от повърхноста на водата и при поглъщането и повеждането на рибата бавно започва да потъва.С гол прът или щека съм го правил.Мисля,че идеята е да не се плаши рибата ,а да вижда движението на куката и стръвта.Поне така са ми го показвали.
              Поздрави.
              Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
              "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
              "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

              Коментар


              • #8
                До: Риболов на р. Искър

                Ще пробвам и двата начина. Ще видя и как ще се държи такъма според течението на Искъра, там дето ще ловим. Аз така или иначе ще търся и шаран и евентуално хищник, ще разкажа в понеделник.
                Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                Коментар


                • #9
                  До: Риболов на р. Искър

                  Янтра и притоците й са придошли от дъждовете и в момента не стават за риболов. До събота обаче има вероятност да спаднат и да се поизбистрят.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Риболов на р. Искър

                    Явно има различни инерпретации
                    на тема "влашка плувка",
                    може би е най-добре да питаме власите всъщност?!
                    Най-общо казано,
                    това е начин на риболов с плувка
                    при който плувката е на разстояние от куката
                    много по-голямо от дълбочината на водата, два-три пъти.
                    Може да се използва и по гореописания начин,
                    като плувката е над водата и служи за "шпионка" на кълването.
                    Но според мен идеята е
                    плувката да е максимално далеч от стръвта,
                    за да не плаши рибата.
                    Същевременно линията ляга по дъното и рибата не я вижда.
                    НАСЛУКА

                    Коментар


                    • #11
                      До: Риболов на р. Искър

                      Влашката плувка се използва най-вече за речен риболов когато има дълбочина, леки вълни, течение. При такива условия самата плувка във водата скача като пинк-понг и затова се вдига във въздуха до върха. Течението изпъва жилката и не е вярно че се касае за олово 5-10 гр. Доста повече понякога/при по-тиха вода и толкова/, Като се изпъне влакното по течението започва да излиза към брега... докато се укроти. За това се подбират дължини на пъртовете- според течението, дъното, брега и т.н.
                      Пъртовете са дървени, може и телескопи , но твърди!!! Характерното при кълването е че се наблюдава едно-две почуквания и вече по-мощни дърпания на целия прът , щото линията е изпъната! Може да свали пърта някой рибок - по-голям...

                      Коментар


                      • #12
                        До: Риболов на р. Искър

                        Както казват местните Искъра е "голям" - високо му е нивото. Само 2 морунаша и 1 таранка. Но пък времето беше чудесно и си изкарахме добре.
                        Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                        Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                        ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                        Коментар


                        • #13
                          Re: Риболов на р. Искър

                          Нормално беше риболова да е слаб.
                          Важното е че добре сте си изкарали.
                          Поздрави

                          Коментар


                          • #14
                            До: Риболов на р. Искър

                            Ползването на подвижно олово в река не е невъзможно дори помага за по-доброто усещане на кълването и позволява рибата по-дълго да задържи куката със стръвта в устата без да я изплюе като усети съпротивление на голямото и неподвижно олово. Има си известни тънкости естествено и в тази връзка ще споделя моля скромен опит в риболова на дъно на въпрoсната и на други големи наши реки. Взаимствал съм много по въпроса с монтажа от риболова на фидер.
                            Използвам следния монтаж: точно 35 см повод (например 0.18 с кука 10-номер тъмна на цвят. На другия край на повода слагам възможно по малък вирбел. На другото ухо на вирбела се връзва основното влакно (може да е доста дебело или плетено). На него преди да се върже за ухото на вирбела първо се надява противо оплитаща тръбичка и след нея точно преди връзването голям гумен стопер или малко кръгче кожа. Противооплитащата тръбичка представлява огъната под тъп ъгъл тръбичка с късо и дълго рамо и закачена карабинка на мястото на огъването, ползвам от най-дългите (трябва да е близка по дължина на повода), продават се по-големите риболовни магазини както и хранилките и тежестите които ще спомена. Последователноста на монтажа е следната: кука, 35 см. влакно (повод), малък вирбел, стопер, противооплитаща тръбичка с дългото рамо към повода. Вирбела разделя повода и основното влакно а след тръбичката няма стопер и следва пръта и макарата. За карабинката на тръбичката се закача хранилка (от тези от ситна мрежа без куки - за фидер) която се пълни със захранка или тежко олово с ухо или вирбел, като с хранилка имам по добър резултат. На куката закачам напречно до покриване възможно повече бели червеи. В захранката е добре да има глина, галета и бели червеи.
                            Може и да не се ползва фидер-прът, а по-стегната пръчка със звънче на влакното като индикатор.Този монтаж позволява замятане без оплитане и риболов в умерено до средно бързи води на мряна най-често. Надявам се написаното да е от помощ на запалените рибари, като тук е мястото да кажа че именно сега е най-доброто време през годината за този риболов.

                            Коментар


                            • #15
                              До: Риболов на р. Искър

                              уместно ли е използването на метода Влашка плувка в канали с течение?

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X