Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Семеен бюджет

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Семеен бюджет

    от 5 месеца се опитвам да си направя бюджет. Предимно се опитвам да хвана разходната част. До сега по ред причини не съм успявал да разбера колко точно харча на месец. Сега заради стеклите се обстоятелства , предимно закучили се проекти и инвестиции, да помисля сериозно по въпроса.
    Направо съм смаян, че семейство с 2 деца, в период на икономии, без наем, харчим по 4 бинки на месец.
    Любопитно ми е да чуя как се оправят и другите...Щото ако трябва да си търся работа.....трябва да търся от 2500-3000.........а те май не са навсякъде

  • #2
    До: семеен бюджет

    Първоначално публикуван от mitkosto Преглед на мнение
    от 5 месеца се опитвам да си направя бюджет. Предимно се опитвам да хвана разходната част. ...

    Нали се знае - всеки се простира според чергата си! (според "бинките на месец")

    Коментар


    • #3
      До: семеен бюджет

      Това е и мой проблем, от една година вече овърдрафта ми все на - 10 бинки стои... а трябваше да съм го занулил вече...

      Матрица братче кво да се прави

      И аз търся все още правилната формула или подход по-скоро...
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • #4
        До: семеен бюджет

        Пробвал съм да си правя разходен бюджет и баланс на домашните пари преди няколко години. Пълен провал. Помогна ми до толкова, до колкото си предвидих големите разходи като данъци, застраховки и т.н. по месеци, тоест не се шокирах като видя сметката, шокирах се поне месец по-рано, знаейки какво ме чака и чудейки се как ще се случи

        Иначе 4 бимберици за 4 членно семейство не е нереално голям разход всъщност. С жена ми все още нямаме деца, но с подобна сума се разделяме само в началото на месеца за погасяване на кредити по апартаменти, коли, данъци и какво ли не друго.

        Тук е удобно да вметна максимата, в която силно вярвам - "Не е важно колко харчиш, важно е колко изкарваш". И по тази логика човек не се депресира, чудейки се как да си стегне джоба, а се фокусира върху това как да изкара повече за да си ходи с отворени джобове и да си свирка.
        VW Touareg V10, 5000cc

        Коментар


        • #5
          До: семеен бюджет

          Първоначално публикуван от tutin Преглед на мнение
          Пробвал съм да си правя разходен бюджет и баланс на домашните пари преди няколко години. Пълен провал...

          Тук е удобно да вметна максимата, в която силно вярвам - "Не е важно колко харчиш, важно е колко изкарваш". И по тази логика човек не се депресира, чудейки се как да си стегне джоба, а се фокусира върху това как да изкара повече...

          +1.

          Поначало изразът "семеен бюджет" няма особен смисъл. Типичната, масово разпространена реалност е "семеен бюджетен дефицит".

          Добре е човек да измисли как тази реалност поне да не му трови нервите. Например, като хладнокръвно знае, че и най-точно прогнозираните разходи са поне с 20% по-малки от онези, които ще настъпят реално.

          Иначе, ако изключим точната максима на tutin, има само два основни начина що-годе да се управлява дефицитът:

          А. отложено потребление;

          Б. отложено плащане.

          Аз съм фен на Б. Най-доброто плащане е отложеното. Звучи като майтап, но често този подход оправдава даже трупащите се лихви, глоби и др.

          (Не откривам Америка. Тия работи всички си ги знаят. Просто предлагам един начин за тяхното изразяване.)

          Поздрави!
          Искам България чиста!

          Коментар


          • #6
            До: семеен бюджет

            Преди няколко години ползвах една прилична програмка на MicroSoft - My Money, която принципно е предназначена да управлява нечии малки пари. Под малки имам предвид на едно лице или малка група (семейство), не на фирмена структура.

            Единствената полза беше, че след като в продължение на повече от година въвеждах информация и си 'водех' салда и transaction history, накрая се получиха данни, с които човек може да си направи доста интересни справки, разрези и анализи на това кое как, къде и кога го харчи. Всъщност, за периода, за който ползвах програмката не мога да кажа, че съм оптимизирал разходите си, това до някъде успях да направя след като си произведох малко статистика накрая и видях къде ми 'отиват' парите през годината.

            Коментар


            • #7
              До: семеен бюджет

              Да, това би било интересно, но човек трябва да има постоянството и нервите наистина да си записва всичко, което харчи. Аз това съм способен да го правя няколко дни, след това става "майната му" в общи линии.
              VW Touareg V10, 5000cc

              Коментар


              • #8
                До: семеен бюджет

                Първоначално публикуван от tutin Преглед на мнение
                Да, това би било интересно, но човек трябва да има постоянството и нервите наистина да си записва всичко, което харчи. Аз това съм способен да го правя няколко дни, след това става "майната му" в общи линии.
                Определено е интересно, но си е занимавка. Не съм раздробявал до шопска и ракии, но например цигарите ги бях извадил в отделна категория. Също така, ако сте семейни е силно препоръчително графата "4x4", "Auto" или както сте я кръстили (ясно е за кое говорим ) да НЕ СЕ показва на нежната половинка...

                Коментар


                • #9
                  До: семеен бюджет

                  Лесен начин за следене на парите е ползването на картите максимално:
                  1. Режийни и други сметки се плащат само през epey.
                  2. Храна и т.н. неща за дома се пазаруват само с карта, никога в брой.
                  3. По кръчмите и т.н. не от първа необходимост места се плаща в брой.

                  Накрая всичко се вижда в разпечатките.
                  Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                  Коментар


                  • #10
                    До: семеен бюджет

                    Е то, че се вижда - вижда се, но няма аналитичността. Аз като се замисля, що годе се сещам за какво съм харчил пари през последните 20-30 дни, но не мога да направя анализ с исторически поглед.
                    VW Touareg V10, 5000cc

                    Коментар


                    • #11
                      До: семеен бюджет

                      Първоначално публикуван от tutin Преглед на мнение
                      ...
                      Тук е удобно да вметна максимата, в която силно вярвам - "Не е важно колко харчиш, важно е колко изкарваш". И по тази логика човек не се депресира, чудейки се как да си стегне джоба, а се фокусира върху това как да изкара повече за да си ходи с отворени джобове и да си свирка.
                      Забелязах, че като има много работа, човек не може да се охарчи .
                      Винаги при спад на поръчките, почвахме да редим разходните пера. Убедих се, че си е чиста загуба на време. По-изгодно е да намеря няколко нови клиента и попълня дефицита...
                      LZ1AIV

                      Коментар


                      • #12
                        До: семеен бюджет

                        Много интересна и винаги актуална тема.

                        Аз бройката на парите я изгубих, известно време след като навлязоха въпросните карти в употреба. Преди години като си получавах всичко кеш, картинката ми беше напълно ясна. Не съм си водил записки, нямах нужда, защото помня ужасно много. И сега, когато парите са ми в банката изобщо не знам какво се случва...Дори по едно време си мислех , че ме крадат.
                        А кредитите и овърдрафтите са невероятно загробване.

                        Коментар


                        • #13
                          До: семеен бюджет

                          Първоначално публикуван от Lazar Преглед на мнение
                          ...И сега, когато парите са ми в банката изобщо не знам какво се случва...А кредитите и овърдрафтите са невероятно загробване.
                          Ами то това е идеята...
                          От една страна улеснение, от друга като се замисля (ако не съм служител на Банка, където всички такси и др. по "Тарифата на Банката" отпадат) колко ми струва това да нося един куп карти в джоба, определено смятам, че е по-добре да транзактирам само в кеш. Само за България говоря, навън не може без Visa и Master... Улеснение е да се ползват, при положение, че буквално не ти пука къде са отишли поне 150-200лв. този месец в такси, комисионни и курсови разлики.

                          Коментар


                          • #14
                            До: семеен бюджет

                            Първоначално публикуван от tutin Преглед на мнение
                            Да, това би било интересно, но човек трябва да има постоянството и нервите наистина да си записва всичко, което харчи. Аз това съм способен да го правя няколко дни, след това става "майната му" в общи линии.
                            Такова нещо правих в продължение на няколко години.
                            В един тефтер бяха разграфени колони за храна, режийни, дрехи, почивка, автомобил и т.н.
                            Стриктно се попълваше. Интересното беше, че почти винаги приходите бяха по-малко от разходите.
                            От събраната информация кой знае какви важни анализи и заключения не можеха да се направят, само където в края на всеки месец като гледахме със съпругата резултата, не ни беше много весело.
                            От доста време не си водя такива стстистики и може би ни е по-добре.

                            Може би на някое друго място в пространството, където доходите и разходите са по-точно предвидими подобни начинания биха имали успех.

                            Първоначално публикуван от Yaro Преглед на мнение
                            Също така, ако сте семейни е силно препоръчително графата "4x4", "Auto" или както сте я кръстили (ясно е за кое говорим ) да НЕ СЕ показва на нежната половинка...
                            Е тука беше и моята грешка. Ама така е, като си казвам всичко.
                            Последно редактирано от Ivich; 10-04-08, 11:52.
                            ... to be continued

                            Коментар


                            • #15
                              До: семеен бюджет

                              Ясно е, че разходите са повече от приходите, но въвеждането на картите, по някакъв начин ми отне възможността да си правя каквито и да било сметки. Удобни били...не знам, по-скоро модерни а аз не си падам по модерните неща, защото обикновенно са временни и с неясно развитие...или в някои случаи , дори с отрицателни последствия. Удобството пък само по себе си е въпрос на време и нагласа.

                              Изобщо, да имаш взимане-даване с банка е все едно да се обвържеш с мафията - отърването е само с краката напред...Ако някой знае друг начин, моля да сподели.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X