Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Субару Форестер 2009, или?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Субару Форестер 2009, или?

    Здравейте,

    Кратка версия на въпроса ми: какъв нов 4x4 "семеен" автомобил автоматик около 60'000 лв? Употреба: повечето време из София (+ градско паркиране ); останалото по магистралата и по асвалтови не-асвалтови, горско/планински пътища (без покоряване на връх Мусала); всичко това, всесезонно. Мисля си за Субару Форестер, 2.5XT, ако продавачът направи солидна отстъпка, иначе 2.0X; има ли алтернативи?


    Дългата версия:

    Това е първата ми тема тук, ако настъпя опашката на някоя котка, извинете . След многочасово четене на досега написаното във форума все пак реших да потърся мнение по често задаван въпрос, не за друго, а защото 1) пазарът, съответно предлагането се сменят, и 2) до сега съм управлявал само "нормален" автомобил, и (пред)убежденията, които имам, може да не са верни.

    От автомобила, който търся, искам:

    - 4x4, без претенции за нищо hard-core; искам да мога да отида през и зимата, и през лятото някъде, без да се притеснявам от неизчистени или неасфалтирани/черни пътища; това предполага и по-голям просвет;
    - да е удобен за дълги пътувания (5-6 часа), и да е досатъчно мощен, за да не се чудя как да изпреварвам на магистралата (или как да се включвам на "Цариградско" )
    - да има нормален, или относително по-голям багажник, за да мога да пътувам извън града със семейството си и/или с приятели и багажът им;
    - автоматик (ръчна скоростна кутия не е вариант, имам проблеми с лявото коляно);
    - разходът на гориво не е от съществено значение, обикновено не изминавам повече от 15'000 км/година;
    - не искам, обаче, 4x2 + електроника за задвижване на останалите колела при пребуксуване -- струва ми се несериозно (предубеждение?)

    Правих тест-драйв на "стария" Форестер, стори ми се раздразнително шумен от задната седалка; карах Сузуки Гранд Витара (2006, под наем за събота и неделя), стори ми се тромава и с неудобен багажник; карах Дайхацу Териос (тест-драйв, ужасно много ми харесва на външен вид, събрах се вътре нормално, багажника изглежда удобен, направо бях извадил парите), но ми се стори престъпно не-ускоряваща, а и ужасно друсаща; карах Нисан Кашкай (тест-драйв), доста тясна вътре, малък багажник, клаустрофобично чувство; доста се заглеждах по Нисан X-Trail, но нещо не ме грабна (субективно; може би практическата липса на място на задната седалка ме разколеба).

    Това, което не съм оглеждал подробно са Мицубиши Аутлендер (Балканстар, anyone? ), Киа Спортидж и Фолксваген Тигуан (много малък?); Лендроувър Фрийлендър 2 е скъп и по чужди мнения не e много надежден. Фолксваген Пасат 4x4 ми изглежда с малък просвет, Ауди Олроуд и Волво XC70 скъпи, Субару Аутбак 2.5 бавен, 3.0 скъп...

    Та, коментари и други предложения? Предварително благодаря.

    --СДГ

  • #2
    До: Субару Форестер 2009, или?

    Hyundai Santa Fe

    Коментар


    • #3
      До: Субару Форестер 2009, или?

      Здравей колега.
      Не знам що за Форестер си карал но мога да те уверя, че аз съм вадил 3 субарута от магазин и двете от тяб бяха Форестер и шум - няма.... дори и при скорост от 190 км/ч тишината вътре е на доста високо ниво. Първото направи 260 000 км. и въпреки общите ни усилия да го счупиме - съумя да издържи "мъжки" на всички опити.
      Дочух че на 340 000 км. се появил шум в скоростната кутия....

      Това е един изключителен автомобил и ако се полагат минимума от грижи необходими за нормална експлоатация - Субару ще те слуша дълги години без да те остави на пътя или да ти създава "интересни" грижи.

      За това което ще го използваш е прекрасен. Не забравяй че дори и лятото ще се наслаждаваш на невероятна стабилност на пътя.

      Ако решиш бих могъл да "понатисна малко" за цена в случай че нямаш нищо против да го вземеш от Пловдив (мои приятели и колеги станаха представители на марката за Пловдив....

      Автомобилите които аз карах бяха 123 к.с. иначе казано 2.0 бензин. Една идея тромави, но благодарение на една допълнителна ръчка за така наречените половинки, изпреварването е спокоен процес...

      Коментар


      • #4
        До: Субару Форестер 2009, или?

        Първоначално публикуван от sdg Преглед на мнение
        - не искам, обаче, 4x2 + електроника за задвижване на останалите колела при пребуксуване -- струва ми се несериозно (предубеждение?)
        За сравнително леките цели, които планираш не виждам, защо имаш такива предубежния, но държиш ли на тях ще трябва да те разочаровам. Субаротата с автоматична скоростна кутия са с Active all-wheel drive или т.е. точно с такова прехвърляне между предна и задна ос. Само при моделите с ръчна скоростна кутия повечето са с наистина постоянно зацепени преден и заден мост.

        От останалите изброени(поне за които се сещам в момента, може и още да има) пак такива са и Нисан Х-Трейл, новия КИА Спортидж, Лендроувър Фрийлендър 2, Волво ХС70 и Пасата. Предложеният ти Хюндай Санта ФЕ също.
        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

        Коментар


        • #5
          До: Субару Форестер 2009, или?

          Благодаря за коментарите и препоръките до тук!

          mistral: Санта Фе-то е възможен вариант (малко по-скъп, като че ли), ако изчезне предубеждението за 4x2+2, ако мога така да се изразя.

          Kalinkata: благодаря за подкрепата Форестер-а беше 2.5XT, ръчна ск.к. (нямаха автоматик на разположение), продавача (изключително любезен човек) каза, че понеже бил тестов автомобил, имал някои усилени агрегати; може от това да е било, не знам -- шумен си беше... Нова (гаранционна) кола от Пловдив не означава ли "смяна масло в Пловдив", "застраховка в Пловдив", "пастиране на оная кафява черта от Тойотата на съседката, пак бегом в Пловдив"?

          Zaarin: благодаря за мнението; за X-Trail-а не мога да кажа нищо, нямам спомени, но до колкото си спомням, Киа казват за Спортидж "електронно управляемо, постоянно зацепено 4x4" (може да е маркетингов трик); за автоматичното Субару четох, че разпределението е 90/10 преден/заден мост с прехвърляне на въртящия момент в друго съотношение при необходимост, а за ръчните ск. кутии -- "твърдо" 50/50 преден/заден мост; за останалите -- не знам, може и така да са.

          За всеки случай, остава въпроса: трябва ли да съм предубеден към включването на "другия" мост само при необходимост, или не?

          Благодаря още веднъж.
          --СДГ

          Коментар


          • #6
            До: Субару Форестер 2009, или?

            Само да добавя, че с това не искам да кажа, че Субарото е лошо . Напротив, ще мине от всякъде, където си склонен да вкараш лъскав автомобил(в дере, където ще му остържеш боята до ламарина не вярвам да се завреш ). Реално обаче караш предимно на предем мост повечето време и задното се включва при нужда. Въпросът е най-вече в предрасъдаците .
            Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

            Коментар


            • #7
              До: Субару Форестер 2009, или?

              Аз бих ти препоръчал да погледнеш КИА Соренто.В този ценови клас е.На рама,има бавни,автоматик(има опция),доста просторен джип...Новия Спортидж е Хюндай Туксон.Малко...не става.
              0885 477 440 "Чибуратор-тЕАм"

              Коментар


              • #8
                До: Субару Форестер 2009, или?

                Kalinkata: благодаря за подкрепата Форестер-а беше 2.5XT, ръчна ск.к. (нямаха автоматик на разположение), продавача (изключително любезен човек) каза, че понеже бил тестов автомобил, имал някои усилени агрегати; може от това да е било, не знам -- шумен си беше... Нова (гаранционна) кола от Пловдив не означава ли "смяна масло в Пловдив", "застраховка в Пловдив", "пастиране на оная кафява черта от Тойотата на съседката, пак бегом в Пловдив"?



                нямаш проблеми с обслужване, гаранции и т.н. Автомобила е с Евро гаранция което означава че можеш да си го закупиш и от Чехия например а да си го караш в Германия. Те ще ти го транспортират до София, ще с регистрира в София и ще се потдържа в оторизирания сервиз пак в София. Аз продавам "тежкотоварни" автомобили и това си е обичайnа практика... купуваш от този който ти даде най добра цена. А ако разчиташ на съействие от сладкодумния дилър който ти я продаде за съдействие в сервиза, ще останеш разочарован. В повечето фирми нещата сервиз и търговски отдел са толкова разделени че дори не се познават хората....

                за съдействие : 0885 69 69 09 - ако мога ще ти помогна....

                Коментар


                • #9
                  До: Субару Форестер 2009, или?

                  Първоначално публикуван от sdg Преглед на мнение
                  Zaarin: благодаря за мнението; за X-Trail-а не мога да кажа нищо, нямам спомени, но до колкото си спомням, Киа казват за Спортидж "електронно управляемо, постоянно зацепено 4x4" (може да е маркетингов трик); за автоматичното Субару четох, че разпределението е 90/10 преден/заден мост с прехвърляне на въртящия момент в друго съотношение при необходимост, а за ръчните ск. кутии -- "твърдо" 50/50 преден/заден мост; за останалите -- не знам, може и така да са.

                  За всеки случай, остава въпроса: трябва ли да съм предубеден към включването на "другия" мост само при необходимост, или не?
                  За всички, които са с прехвърляне между двата моста, търговците казват, че са с управляемо постоянно зацепено 4х4 . Освен това всички такива наистина никога не се движат 100% на единия моста, а около 90/10 или 95/5 преден-заден(или заден-преден, има и такива), виското винаги предава нещо малко и към другия, това обаче не оказва почти никакво влияние на поведението, докато съотношението не стане друго, т.е. и това е маркетингов трик. Не съм карал Субару с автоматик лично, но съм чел(по техни данни, де), че има сензори, които се усещат доста бързо, а също така и не само при превъртане на предните, но и при промяна на натоварването на някой от мостовете, ускорение, в завой и т.н.

                  Колкото до предубежденията... За всяко нещо си има място под слънцето. Аз лично имам две 4х4, едното е с парттайм, бавни скорости и т.н., а другото с подобно прехвърляне от преден на заден. Карам ги на различни места и ги ползвам за различни цели. Мисля че за този клас автомобил към който си се насочил не е проблем. Има предимства като чуствително по-ниския разход на гориво, а недостатъците са основно в здравината. Това не значи, че ще се счупи в първата локва. Не се препоръчва обаче да го натоварваш продължително време, но с този мизерен клиренс и без това ще ти е трудно да стигнеш до там, където можеш да я презориш . Погледни нещата от тази гледна точка. Ти очевидно търсиш не високо проходим джип(иначе нямаше да гледаш Субару), а лека кола с 4х4, която да те измъкне, ако се озовеш в лоши условия. Точно това е предназначението на системата с прехвърляне между мостовете.
                  Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                  Коментар


                  • #10
                    До: Субару Форестер 2009, или?

                    Subaru са доказали, че могат да правят изключително здрави автомобили. Ако трябваше да правя такъв избор, бих избрал Subaru Forester, без да се замисля.

                    Ще си позволя да дам линк към следната статия: “Въведение в системите за двойно предаване” Някои хора може да не са напълно съгласни с написаното в тази статия, но се надявам да има все пак някаква полза от нея

                    Коментар


                    • #11
                      До: Субару Форестер 2009, или?

                      Здравейте отново,

                      Благодаря за информацията (особено изчерпателна от abator с връзката към форума на Субару)

                      Явно ще трябва да се покара -- и Субару-то, и пряката конкуренция (паркетниците )

                      Kalinkata: благодаря още веднъж за желанието за съдействие; ще покарам, и ако Субару-то окончателно ми легне на сърцето (накъдето са тръгнали нещата, май), ще звънна!

                      --СДГ

                      Коментар


                      • #12
                        До: Субару Форестер 2009, или?

                        Аз и преди съм писъл за форестър ,но ще си позволя да коментирам пак.Това е колата колега ,не мисли просто субаруто трябва да е турбо иначе не впечатлява със динамика ,за шума да има шум ,но е в границите на разумното дори е приятен ,но от 2.0 атмосверен съм разочарован като динамика това важи и за новият 3.0.Сега ще кажа че ако сега трябва да избирам пак бих предпочел форестър едва след като го дадох установих колко е била готина е верно е че като салон не е впечатляваща и задните седалки са като пейки в сравнение с останалите изброени ,но върви брутално.Успех в избора

                        Коментар


                        • #13
                          До: Субару Форестер 2009, или?

                          До един месец се очаква в представителството в Пловдив да разполагат и с Forester с дизелов мотор. Нямам идея дали ще е 2.0 или 3.0 и какво ще е поведението на този автомобил. До колкото съм чувал дизеловия 2.0 мотор е със мощност 150 к.с. и 350 НМ въртящ момент, достъпен при 1800 об/мин. За по-големите мотори нямам идея с каква мощност ще са. Вече се чува и за STi дизел. Абе някаква лудница е настъпила с тия дизелови мотори при Subaru.

                          Та мисълта ми беше, ако не ти е спешна покупката на автомобил, да изчакаш и да изтестваш и дизеловия вариант.

                          Коментар


                          • #14
                            До: Субару Форестер 2009, или?

                            Да, очаквам го до 2 седмици и ще се радвам да и направиш едно тестче - следи форума на субару и ще разбереш кога ще може да тестващ. а за повече инфо на 0889634305.
                            Impreza WRC STI

                            Коментар


                            • #15
                              До: Субару Форестер 2009, или?

                              Колеги къде точно е този форум за Субару, защото и мен ме интересува новият Форестър?
                              Ходих в Пловдив за да го гледам. Има доста разлики в сравнение със старият. Съвсем друга визия и кола е. А пътният просвет му е 215 мм, за 2.0 двг и 225 мм за 2.5 двг. Повече от колкото на моя 4Рънър, който е с 200 мм. Питах и за дизеловия Форестър и дилъра каза, че може би до края на тази година 2008, ще се появи в България, а не до две седмици.
                              А цените са с по около 10 000 лв по ниски от SUV на други японски марки при същите екстри.
                              Празен път с планини на хоризонта, бензин в резервоара и километри... Десетки, стотици и хиляди километри, които гумите жадно да захапват и да претворяват в емоции...
                              Златомир Попов - Forry

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X