Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как сами да си направим политура за обработка на дърво

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Как сами да си направим политура за обработка на дърво

    Георги Василев:
    Не съсипвай приклада с лак. След механичната обработка го байцвай( ако искаш) и го пропивай с ленено масло всеки ден, докато спре да поема. Остави го 1 месец да се полимеризира. Полирай го с вълнен парцал. Обработи го с разтопен восък. Най-добре чрез потапяне в съд с разтопен восък, докато спрат да излизат мехурчета. Ако нямаш възможност разтопи восък и намажи приклада с четка. Обдухай го с пистолет с горещ въздух, да излязат мехурчета. Накрая полирай с вълнен парцал.
    Така се прави обработката на най-скъпите приклади



    Преди години.../ бях 5-ти клас малийй колко време е минало/ намерих пчелен восък около 300гр./ от тоя дето пчеларите го дават за ядена когато разпечетват питите при ваденета на мед така,че имало е ималко мед.... / и го разтворих в500мл. бензин, тогава само до това имах достъп, средства и възможност .
    Сместа я оставих на слънце и периодично я разклащах докато се разтвори.
    След това прибавих едно шише течен парафин от аптеката + едно шише политура за мебели който се продаваха вмагазините /сега се питам защо.../.
    Сместа я разделих на две части като към едната прибавих разтворен асвалт лак /тогава го използвахме за рисуване на платките.../
    Първо мажех дървото с чистата смес и след време с тази асвалт лака за да придадем някакъв състарен вид на дървото /опитвах ме се да резбоваме някакви кавакови,тополови и липови дъски .....какъв Мерак беше само...../
    После добавих и малко разтворен Шел лак получисе доста добре,изпробвахго тази зима.След лов,като се почисти пушката дървените части се намазват със сместа и в касата,до другия лов всичко е попило не цапа и не лепне.
    Сега течния парафин можем да го заменим с ленено масло а восъка да разтворим в терпентин.
    Даже ако имам възможност може и дасе добави и Карнаубски Восък сн.№4 / който представлява:восък добит от листата на някаква си палма Copernicia cerifera./ на сн.№3 е шел лака който се разтваря в спит/ от аптеката/

    п.п. ето така изглеждат нещата
    .... като ми даваше шел лака един възрастен дърводелец ми вика :
    -един монах е направил слой от 1см политура.....наистина е нямал друга работа тоя....легенда или ....?
    Прикачени файлове
    Последно редактирано от PETER PETRAKIEV; 07-03-08, 11:51.
    Land Rover Discovery:
    - ... "Най-хубавото на тази джипка е, че като закъсаш, можеш да си седиш вътре комфортно.".
    Land Rover, може да те закара навсякъде, но може и да не те върне!

  • #2
    До: Как сами да си направим политура за обработка на дърво

    Извинявай, какво представлява този Шел лак?

    Коментар


    • #3
      До: Как сами да си направим политура за обработка на дърво

      Червеният шеллак се добива от изпражненията на женската гумена въшка.
      След оплождането й тя се впива в младите клончета на гумените растения (лаково дърво), изсмуква от тях смола, която, като премине през вътрешността й, излиза във вид на изпражнение, което има характерен оранжев до светложълт цвят. Така че шеллакът е смола, която има отчасти животински, отчасти растителен произход; Изпражненията на многобройните въшки се откъсват ведно с клончетата и се обваряват в топла вода. Впоследствие по особени фабрични методи се получава шеллак.
      Свойства.
      Продава се във вид на различно оцветени блестящи люспи. Най-доброкачественият шеллак е оранжевият. Шеллакът се разтваря в амоняк, спирт, боракс, етер и основи. Не се разтваря в бензин и терпентиново масло.

      п.п. това е което знам, и го научих неотдавна.
      Land Rover Discovery:
      - ... "Най-хубавото на тази джипка е, че като закъсаш, можеш да си седиш вътре комфортно.".
      Land Rover, може да те закара навсякъде, но може и да не те върне!

      Коментар


      • #4
        До: Как сами да си направим политура за обработка на дърво

        И от някъв бръмбър също се прави. Синият е от него. Останалото е същото.

        Коментар


        • #5
          До: Как сами да си направим политура за обработка на дърво

          .... като ми даваше шел лака един възрастен дърводелец ми вика :
          -един монах е направил слой от 1см политура.....наистина е нямал друга работа тоя....легенда или ....?
          Това има продължение:
          Нарязали този слой, шлифовали парчетата и се получили скъпоценни камъни напомнящи диаманти...
          Извинете за отклонението, но реших да довърша легендата!
          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

          Коментар


          • #6
            До: Как сами да си направим политура за обработка на дърво

            Няколко съвети и рецепти за приготвянето на собствени смеси в домашни условия.
            Придружени винаги с успокоителното чувство "3нам какво има в сместа".
            ....
            Прикачени файлове
            Land Rover Discovery:
            - ... "Най-хубавото на тази джипка е, че като закъсаш, можеш да си седиш вътре комфортно.".
            Land Rover, може да те закара навсякъде, но може и да не те върне!

            Коментар


            • #7
              До: Как сами да си направим политура за обработка на дърво

              В тази тема има доста рецепти...
              http://forum.oragie.com/viewtopic.php?t=4199

              Коментар


              • #8
                До: Как сами да си направим политура за обработка на дърво

                Восък, парафин и колофон, (Поставени в чорапче за да не се утаява на дъното) и разтворени в терпентин - дават смес за полиране и импрегниране на дърво.
                Запазва се мекотата и гладкоста при допир. За третиране на дървени пластики и дърворезби.
                Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                Коментар


                • #9
                  От: До: Как сами да си направим политура за обработка на дърво

                  Мария,
                  Бихте ли посочили съотношението на съставките в сместа, която предлагате?
                  Може ли парафинът да се замени с пчелен восък или карнауба-восък?

                  Александър

                  Коментар


                  • #10
                    От: До: Как сами да си направим политура за обработка на дърво

                    Първоначално публикуван от LZ1ALT Преглед на мнение
                    Мария,
                    Бихте ли посочили съотношението на съставките в сместа, която предлагате?
                    Може ли парафинът да се замени с пчелен восък или карнауба-восък?

                    Александър


                    Здравей! Не се сещам точна пропорция - мисля че беше 1:1:1 + терпентин -колкото да покрие в съда - сместа в чорапа ..но когато си правих сама - сложих колкото колофон имах - от плочката за запояване т.е. - по малко от колкото трябваше.. ... Колофона дава малко повече твърдост на покритието - но за да успее да се разтвори е хубаво да е ситно счукан - почти на прах ... Парафинът прави по-малко скъпа сместа ... Бях използвала парафиново - восъчни пасти за импрегниране на декоративни мазилки ...оказа се - че спират водата но не и мазнини - мазнините попиват през восъка и правят петна . За това при мазилките преминах на Акрилен лак .. По-твърдо е на пипане , но мазният крем на лелките през лятото не е проблем... бях се порязала веднъж и едно завършрно пано се изцапа с кръв - изми се без остатък - без да е попило през лака ... но за акрилния лак и ползването му за дървени неща - пред вид съдържанието на вода вътре в него - и по - пластмасовото усещане на пипане и изуменият блясък не бих препоръчала.
                    Не съм опитвала с карнауба восък - така че нищо не мога да кажа.


                    Последно редактирано от iai-bg; 19-03-12, 14:32.
                    Мария Стоева 0889 82 51 и 87.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X