Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Сравнение на CFR450X-2005 и WR450F-2005 относно обслужването

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Сравнение на CFR450X-2005 и WR450F-2005 относно обслужването

    Вчера и днес обслужвах ЦРФ-а на един приятел и ето малко информация какво забелязах като разлики с ВР-ите.

    Както съм казвал и преди в други теми ЦРФ-а е малко по сложен за обслужване. Като чели инженерите от Хонда не са мислели хич от гледна точка по лесно да се разглобяват и сглобяват различните компоненти.

    Като цяло ми прави впечатление, че Хонда са олекотили всички пластмаси. Много повече дупки по водачите на веригата, ролките водещи веригата и др.

    Всички семеринги и втулки по задното окачване, шарнир и предната гума са по добре измислени от гледна точка на предпазването от навлизане на вода. Пак имаше вода, но по малко от при Ямахите. Единствено лагерите на задната гума на Ямахите са по добре предпазени от вода спрямо ЦРФ-а.

    Винаги съм се питал, как така алуминиевата рамка не е по лека от желязната - та нали е от алуминий, но днес, след като разгледах рамката внимателно установих, че тя почети на всякъде е 2 пъти по масивна спрямо желязната рамка на Ямахите. Също рамката на Хондата има много oребрени части, от които извадих половин кило кал (буквално) от измитият мотор. Предполагам, че повечето хора си карат с тази кал постоянно.

    Хонда е използвала много по качествени болтове от Ямахите. На Ямахите болтовете са с тъмно химическо покритие против ръжда, и наистина не ръждясват, но хващат някакъв бял окис и пак клеясват вътре и трудно се вадят, ако не ги смажете няколко години поред. При Хонда няма подобни проблеми. Имаше болтове целите мокри без НИКАКВА следа от оксидация, ръжда или каквото и да било. Болтовете приличат на поцинковани, но покритието е доста дебело.

    Филтърната кутия на Хондата е с клапънче за отичане на случайно влязлата вода. Аз също съм с подобно клапанче на Ямахата, ама ми е от XR-a Иначе от горе имат някакви безумни въздухо-заборни отвори (като на преден капак на бегачките) насочени напред и с такъв дизайн че всяка капка вода влязла под седалката да влиза право в филтърната кутия. Целите са в кал, което потвърждава предположението ми, че яко влиза вода от там.

    Хонда са направили много хубаво решение за оттичане на евентуално масло от отдушниците на двигателя. Без подобно решение маслото влиза в филтърната кутия, което не е добре за карбуратора, свещта и др.

    Преливника на радиаторите е сложен пред двигателя, което е много хитро като изпълнение, защото сваля центъра на тежестта (ЦНТ). Общо взето както всички знаем Хондата е с по добро разположение на ЦНТ спрямо Ямахата и днес внимателно разгледах как са постигнали това. Общо взето всичко при тях е по ниско. електрониката, кабелите, бобината, кокалите на задният амортисьор, преливник и масло.

    Степенките на Хондата са по малки, което не е проблем но е по кофти.

    Пачият крак, както и при XR-а е слаб. Този мотор се кара от 70кг. човек и въпреки това пачият крак е крив.

    Лостчето за спирачката е с много големи и остри зъби откъм капака на съединителя (там никога не стъпваш!) и шанса да пробият капака е много голям (в случая е пробит) - Може би затова хода са разделили маслото че да не блокира двигателя при подобна ситуация


    Хондите имат голям проблем с главините! Спиците се впиват в главината и хората си мислят че спиците са им се разтегнали, но случаят не е такъв.

    Ограничителите са по зле и от Ямахата Мисля, че и двете фирми трябва да се поучат от КТМ и да сложат регулируеми винтчета както КТМ!!! При монтаж на демфер, демфера става ограничител и познайте колко падания ще издържи преди да се счупи

    Предницата
    Туин чамбър - много яко... стига да не стигнеш до смяна на маслото Маслото се сменя 2 пъти по бавно от нормалната ъпсаид-даун предница. На един сезон маслото пак беше като рядък светло кафяв сопол. Вярно - вътрешното масло беше по чисто от външното но, пак не ставаше за нищо.

    Утре ако имам време ще регулирам клапаните и ще ви разкажа какво съм забелязал като положителни и отрицателни разлики.

  • #2
    Който ги разбира си ги разбира! Браво, Събине! Това е полезна информация!

    Коментар


    • #3
      да много интересно четиво
      дай инфо и за клапаните мръднали ли са кво що

      Коментар


      • #4
        ще дам, ама днес нямах време да отида ... надявам се утре...

        Коментар


        • #5
          Явно на Хонда всички детайли са направени по-нежно с цел олекотяване.
          Вчера едно дърво ми върза на възел скоростния лост.
          Ендурото и сексът не са шега работа !
          -------------
          Животът се измерва с броят на издишванията !

          http://sixdayscrazyjob.com
          http://crazy-job.com

          Коментар


          • #6
            На мен ми е интересно кога на WR ще направят пластмасов фар, което мисля е голям плюс при хонда и ако не се лъжа ктм. Първо че се олекотява маската а наи голямото предимство е че издържа много на камъни хвърлени от задната гума на мотора пред теб

            Коментар


            • #7
              само дето на срф а тоя фар свети колкото....едно джобно фенерче че и по малко

              Коментар


              • #8
                Първоначално публикуван от mitkov
                само дето на срф а тоя фар свети колкото....едно джобно фенерче че и по малко
                Може да е така, Митков, но ако човек се замисли...Все пак, ако човек има такова малко, мизерно фарче, пак може да се пребере, а не да се зъби в гората от студ! Нали ?

                Коментар


                • #9
                  Е, не свети кой знае колко, но понеже е нов, пак е достатъчен в голямата тъмница
                  Наскоро се прибирахме с групата по една пътека покрай дълбоко дере в продължение на 4-5 километра. Аз си карах спокойно в тунела от дървета, а останалите се скъсаха да вадят моторите от дерето.
                  Важно е рефлекторът да не е зацапан или окислен. Иначе старите "телевизори" светят по-яко, но вече са изхабени.
                  Ендурото и сексът не са шега работа !
                  -------------
                  Животът се измерва с броят на издишванията !

                  http://sixdayscrazyjob.com
                  http://crazy-job.com

                  Коментар


                  • #10
                    А Ямахата има много силен фар! Това че е стъклен не е кой знае какъв проблем, виждал съм няколко счупени, но пък съм виждал и пластмасови счупени. Един фар е около 100 лв. не е толкова скъп - като се счупи ще си купиш нов. Вярно по тежък е и то високо горе, което е кофти...

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X