Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се правят чупки?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Как се правят чупки?

    0.31
    В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

    Коментар


    • #62
      До: Как се правят чупки?

      Не е и там

      Коментар


      • #63
        До: Как се правят чупки?

        0.31 , 0.38 , 1.15 , за мен са това
        В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

        Коментар


        • #64
          До: Как се правят чупки?

          Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
          0.31 , 0.38 , 1.15 , за мен са това
          0,31 си е чист Whip (мотора се насочва така че задницата да излети нависоко и кормилото е насочено нагоре при излитането - при Scrub се завърта надолу! Няма как да режеш височина ако излетиш със задницата нависоко, забележете че при Scrub'ването задницата не минава над главата на състезателя, за разлика от при Whip' а )
          0,38 е още по ясно изразен Whip!!!
          1,15 е Scrub но не влиза в условието


          Айде още 2-3 опита и ще ви кажа къде е

          Коментар


          • #65
            До: Как се правят чупки?

            Защо мислиш , че като излетиш със задницата нагоре не можеш да намалиш височината? Можеш да разделиш чупките и на три вида ако искаш.Едните ги правят когато скока е в завой , мотора отскача силно наклонен и през цялото време задницата опитва да изпревари предницата , така се получава завъртане , като се лети ниско. Вторите са при поредица от двоини скокова с по-малка дължина , в момента на отскачането натиска предницата и мотора не може да отскочи нависоко.Беше начертал нещо подобно , премери със сантиметър дължината на двата скока.Третите са при високи и дълги скокове , при тях мястото от където отскача мотора е с по-голяма дължина. Мотора лети наклонен с гумите напред за да се постигне скорост и дължина. В края на скока задницата рязко се завърта напред и мотора се изправя , с това скороста пада бързо и мотора се насочва надоло , успоредно на втория наклон. На някое състезание ако можеш засечи скороста в началото и края на скока , разликата ще е поне 20 км.
            В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

            Коментар


            • #66
              До: Как се правят чупки?

              Относно задачката , спрямо твойте представи за Scrub , според мен няма нито един през това време Не само предницата трябва да натиснеш , а в момента на отскока трябва да повдигнеш задницата на мотора с краката като го стишнеш в основата на степенките. Вече във въздуха може да правиш още корекций със задна спирачка.
              В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

              Коментар


              • #67
                До: Как се правят чупки?

                На 0,46 зеления мотор прави почти незабележим но все пак Scrub, другия мотор в това време прави Whip

                А иначе скоростта от началото до края на скока винаги пада! Обаче дали ще скръбваш или ще уипваш в скоростта не би трябвало да има някаква осезаема разлика. разликата по скоро е в траекторията.

                Лошото в случая е че аз лично нито съм правил Whip нито Scrub, за теб незнам, можеби е добре някой който е правил и двете неща да обясни каква точно е разликата! Защото от това което си пишеме с теб последните 1-2 страници Разбирам че за теб има само 1 вид чупка и тя се прави само с една и съща цел - да се намали скоростта в скока за да не прескочиш попивката!

                Просто изгледай двете клипчета 3то и 4то, които съм пуснал в края на страница 2, които са за това КОЕ КАК се прави и сам намери разликите, и сам прецени дали двете са еднакви неща, и ако решиш че са, защо тогава се казват по различен начин, и се правят по различен начин

                Най-елементарната разлика между двете е че просто при Whip мотора излита наклонен настрани и във въздуха задницата започва да те изпреварва до един момент и след това се връща, при Scrub е кажи речи същото просто при излитането не оставяш мотора да излети както е наклонен и с кормилото направо, а завърташ кормилото натам накъдето е наклонен мотора (надолу), което ти позволява да намалиш височината на скока, по този начин обаче задницата би трябвало да тръгне да те изпреварва по бързо, и ти трябва да я контрираш по бързо!

                Whip се казва така, защото движението на мотора наподобява движението на камшик, и се прави с цел каквато ти казваш (при скокове на завой, евентуално намаляване на скоростта и тнт.)!
                Scrub се казва така защото движението се прави с цел да се отнеме височина от скока.
                Реално разликата между двете е целта с която се правят, и начина по който се изпълняват
                Няма как да тръгнеш да правиш Whip, а то да стане Scrub!!!
                По някога Scrub'a също наподобява движението на камшик, но това не означава, че е Whip

                Аз квото имах да казвам относно "Чупките" вече го казах доста подробно на страница 2 Най добре някой дето се състезава да каже какво прави, защото все пак това което аз пиша съм го чел и гледал, а не съм го практикувал

                П.П.
                Сега видях едно клипче което ясно показва разликата
                Един и същи състезател, на един и същи скок!!

                James Stewart прави WHIP (между 0,00 и 0,20) забележете как излита, на ква височина лети и къде се приземява!


                James Stewart прави SCRUB забележете как излита, на ква височина лети и къде се приземява
                Последно редактирано от Jister; 09-02-10, 12:10.

                Коментар


                • #68
                  До: Как се правят чупки?

                  Първия скок е двоен , задължително трябва да прелети от точка А до точка Б . При втория скок трябва да лети възможно най-малко за да не губи от скороста. Преди ръба на скока повдига с крака задницата и накланя мотора , така намалява трамплина който го изтласква нагоре.
                  В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                  Коментар


                  • #69
                    До: Как се правят чупки?

                    http://vbox7.com/play:b6a75064
                    [LEFT][URL="http://ftp.domainbg.com/FreestyleR/"][COLOR=#0000ff]http://ftp.domainbg.com/FreestyleR/[/COLOR][/URL] :arrow:[/LEFT]
                    [LEFT][URL]http://forum.mobile.bg/member/FreestyleR/[/URL] :arrow:[/LEFT]

                    Коментар


                    • #70
                      До: Как се правят чупки?

                      Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
                      Първия скок е двоен , задължително трябва да прелети от точка А до точка Б . При втория скок трябва да лети възможно най-малко за да не губи от скороста. Преди ръба на скока повдига с крака задницата и накланя мотора , така намалява трамплина който го изтласква нагоре.
                      Спри на пауза и двете клипчета в момента в който мотора е в най-високата точка на скока на първото на 0:10 а на второто на 0:20, и виж накъде е завъртяно кормилото спрямо това накъде е наклонен мотора, и къде се намира заднта гума спрямо главата на човека. И са ако кажеш че това е един и същи вид чупка..... съвсем спирам да пиша

                      П.П. виж при излитането на първото че кормилото си е направо и мотора е наклонен - става Whip
                      а на 2рото мотора също е наклонен но кормилото се забива надолу, за да се намали височината - става Scrub така както ти си го описал няма да стане Scrub а Whip освен ако не завъртиш и кормилото надолу!
                      Последно редактирано от Jister; 10-02-10, 00:47.

                      Коментар


                      • #71
                        До: Как се правят чупки?

                        Вие сте полудели

                        От точка А до точка Б.... е..си аз съм сигурен, че JS7 има двойка по математика както и повечето състезатели ( шегувам се )

                        Джиста тва ли имаш предвид че е скръб щото според мене това е задължителна част от скръба..... http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...01&postcount=6
                        Последно редактирано от Станислав_; 12-02-10, 20:33.
                        [IMG]http://www.maxmediabg.com/moto/bobi2_podpis.jpg[/IMG]

                        Коментар


                        • #72
                          До: Как се правят чупки?

                          Това ти казвам , ча двата скока са коренно различни. Втория скок е в изкачване и след това спускане и е в лек завой , мотора отскача много по-рано , ако скочи с тази скорост с прав мотор ще му трябва парашут. Двата скока имат общо в последната фаза. Още в началото написах , че чупки се правят за красота , промяна траекторията на движение\скок в завой\ забавяне на скороста ако след скока следва завой и да се приземиш на най-подходящото място. Относно имената , всеки може да си ги нарича както иска. На едно дете по-добре да му се обясни къде да отскочи по-рано за да лети ниско и къде да скочи на високо и как да контролира мотора във въздуха. Иначе след време децата в този спорт ще забравят родния си език.
                          В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                          Коментар


                          • #73
                            До: Как се правят чупки?

                            Първоначално публикуван от borisgp Преглед на мнение

                            Джиста тва ли имаш предвид че е скръб щото според мене това е задължителна част от скръба..... http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...01&postcount=6
                            Това за, което говориш ти е предварителен отскок- малка бабунка преди скока, от която ако отскочиш прелиташ ръба и съответно се приземяваш по-бързо. (нежелателна техника за начинаещи, ако говорим за двойки : ) Та ако се комбинира със скръб е наистина най-бързия начин за скок, но не е задължителен елемент. В същност ако гледаме снимките виждаме, че и да няма бабунка, на ръба, от където обикновено се отскача, мотора вече лети и е наклонен. Вероятно за това говориш ти, но ако има и бабунка преди това и скръбваш от нея става още по-бързо. Имаше такъв пример из темите, но не можах да го намеря. Та двете имат нещо общо- прелитат ръба на скока , за да избегнат отскачането, но с предварителния скок мотора си седи изправен, а със скръба е наклонен.


                            Това е нормален скръб. Просто вече предницата е подхлъзната и прелита ръба.


                            А това е относно дали някой го прави в БГ:
                            http://forum.offroad-bulgaria.com/sh...7&postcount=83


                            Иначе след време децата в този спорт ще забравят родния си език
                            И на мен не ми харесват английските думи scrub и whip. Whip означава камшик и има аналогия в изпълнението му с камшик, но доколкото знам на това му казваме чупка. Scrub на български този звук значи друго, не много приятно нещо, но след като чак и е патентовано Bubba Scrub , май така ще си остане: скръб, скръбвам


                            Ето горе-долу какво казва Стюарт в обяснението си за изпълнение на скръб техниката си:

                            Подготовка:
                            За начало предпочитам гумите са по-меки, за да се подхлъзват по-лесно. Пробвайте с различно налягане, докато се получи добър баланс между сцепление и парзаляне. Веднъж щом знаете, че можете да подхлъзнете леко мотора на скока, засилете се под обратния ъгъл към скока , на която страна после ще летите. Тоест ако ще наклоните мотора на дясно във въздуха , влезте в скока леко наляво

                            Моментът:
                            Точно преди да се отлепите от земята завийте кормилото надясно. Това ще накара мотора да се завърти със задницата в посоката, на която сте искали да летите наколенен (надясно в случая). Когато завъртите кормилото, то ще започне да подхлъзва- все едно да изпуска. Това отначало е много странно чувство, но като потренирате лека по лека , ще разберете до какава степен можете да го подхлъзвате без да изгубите контрол.
                            Стиснете здраво мотора с коленете и с таза го дръпнете на обратната страна, на която скръбвате. Ако скръбвам наляво, натискам с тежеста ми надясно, за да остане мотора стабилен. След като сте подхлъзнали предницата на едната страна при излитането, трябва рязко да го завиете на другата, за да може мотора сам да се върне в правата позиция по време на летенето. Веднъж щом летите, просто внимавайте да се приземите с прав мотор на газ. Става с всички мотори. Да се прави леко, че не е хич лесно."
                            Значи, тежестта не трябва да се пренася в посоката, на която накланяш, а само мотора се накланя, тежестта се пази в потенциял на обратната страна, за да може лесно да се върне мотора с колената и таза. Виждъл съм Стюарт на по-къси скоци да подхлъзва предната и веднага след това рязко да връща кормилото на другата страна- явно за по къси скоци като в СХ. Очевидно в това си обяснение го казва по този начин, за да е по-безопасттно. Другаде пък връща кормилото доста по-късно- след като е летял доста в наклон- по нататък тия неща. Пропуснал е да каже, че ако ще скръбваш някой скок трябва да се засилиш повече от обикновено, особено ако имаш попивка за уцелване.

                            Относно двустраничния спор:
                            За мен чупките и скръба са различни неща, но имат нещо общо: лети се със изпреварваща задница.

                            Скръбът (много грозна дума се прави , за да се лети по-малко и, за да се избегне разтягането на пружините, което те изпращя нагоре. Лети се с мотора наклонен настрани и предницата се подхлъзва на излитане, като се плъзга над ръба на скока.

                            Чупката е за промяна на треакторията, за повече контрол във въздуха и за гъзария.
                            Има и няколко варияции, които не мога да дефинирам точно, но най-често мотора само завива, като задницата го изпреварва, без да се накланя. Така мотора завива във въздуха. Дали от жироскопа, дали от аеродинамиката или от тежестта незнам. Вероятно комбинация от трите.
                            Виждал съм чупка да се прави и с голям наклон на мотора, но накланянето не се иницира на излитане с цел да се прелети отскока, а после след като мотора е във въздуха , като се подсилва с рязко пренасяне на тежеста в посоката на накланянето- това прилича на скръб, но не е. Има всички елементи на скръба, без подхлъзването на предната преди ръба, което и незнам дали е възможно на рампа.

                            Ето с накланяне:



                            Ето без:


                            За моето скромно ниво е добре малко да усуквам мотора във възуха, за да му задам посока, иначе ако седя като дърво върху него той сам си избира на къде леко да се килне и не ми е под контрол. Ето така- съвсем леко, колкото да завия малко и да не се приземявам върху един непрятен камък:


                            Тази година се надявам да навлеза повече в тези неща. Теория имаме пре-много вече

                            Ето го и Боби с може би първата му чупка, снимана от мен в малко неподходящ ъгъл:
                            Последно редактирано от iassen; 10-02-10, 09:38.

                            Коментар


                            • #74
                              До: Как се правят чупки?

                              Тука по следата си личи как се е хлъзнал мотора.
                              Последно редактирано от iassen; 13-02-10, 17:40.

                              Коментар


                              • #75
                                До: Как се правят чупки?

                                И едно голямот пояснение е това че при следната ситуация когато задницата на мотора тегли прекалоено назад и искам изправим мотора НЕ СТАВА само със спирачка , а преди това трябва да сме притиснали съединителя за да освободим задното колело .... казвам това ,защото никой не беше го пояснил . а е важмо при 1 вите опити

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X